Jump to content

Rodaj, Yakıt, Enjektör Temizleme Maddeleri

Ghost-Rider
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar

Mazda motorlarında rodaj süresi var mıdır?

Sürecin sonu da yağ değişimi gerekli midir?

Benzin istasyonlarından aldığınız karışımlı yakıtları kullanmak uygun mudur? (97 oktan diye sattıkları)

enjektör temizleme katkılarını kullanmak doğru  mudur?

Arsbanın kitapçığında bunlarla ilgili bilgi yok.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda motorlarında rodaj süresi var mıdır?

Her arabada vardir ama artik günümüz motorlarinda bu eski önemini yitiriyor.  Siz yine de ilk 3-5 binde aracinizi dikkatli kullanin.  Yüksek devirlere (>4500 rpm gibi) çikmayin.  Sürekli ayni hizda gitmeyin.  Çok düsük devirlerde de (1000-1500 rpm gibi) kullanmayin.

Sürecin sonu da yağ değişimi gerekli midir?

Hayir, gerekli degildir.  Mazda bakimlari her 10,000 km'de bir yapiliyor.

Benzin istasyonlarından aldığınız karışımlı yakıtları kullanmak uygun mudur? (97 oktan diye sattıkları)

Ben normal 95 oktan kullanirim ve hep bunu öneririm.  Bunun üzerindeki yakitlar bosuna paraniza malolur ve araca ek bir yarar saglamaz.

enjektör temizleme katkılarını kullanmak doğru  mudur?

Ben benzine ethanol (etil alkol) katiyorum bazen.  Etil alkol güçlü bir solventtir ve bahsettiginiz yerleri de temizler.  Ben benzin istasyonlarinda satilan katki maddeleri yerine ethanol eklemenizi öneririm.  Bunu medikal magazalardan 5 litrelik plastic bidonlarda alabilirsiniz.  Her depoya 1-2 litre eklemeniz yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, Servet :

Her aldığım sıfır aracın deposunu doldurup gaza bastım. Mazda dahil. Hiçbir zaman sıkıntı olmadı. 

yahu bende her aldığımı önce bir komple söküyorum, yine sıkıntı olmuyor

11 saat önce, İlhan :

benden önce

dumanlı ve az pişmiş severim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...