Jump to content

Yeni Mazda 6 Eylül'de Türkiye'de

Mümin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

6 saat önce, serkan306 :

Dediğim araçların başında Passat ve Tiguan TSi var, ara hızlanma verilerini karşılaştırıp ekleyeceğim ilk fırsatta.

Bu dediğinize katılmıyorum, herşey 0 - 100 km verisi değil, evet turbo motor ara hızlanmalarda da iyi ancak çok kısıtlı devir aralıkları kullanıldığı için bence atmosferikler daha iyi. 2000 - 3000 d/d aralığındaki o yalancı ivmelenmeyi sevmiyorum, red line'ye girene kadarki hızlanmayı seviyorum :D 1.6 dediğim araç da Audi A3'dü ama herhangi bir video çekmedim, niyetim test değildir, trafik içinde olan olaylardı.

ben 0-100 verisinden bahsettiğimi hatırlamıyorum? diyorum ki turbo beslemeli  aynı güç değerlerinde ya da daha güçlü bir araba ile ( bu c sınıfı hatta b sınıfı olabilir ), mazda 6 atmosferik arabasının normal şartlar altında kaşıma şansı yok. boşuna iddia etmeyin bence.  hele ki küçük motor ve çok yüksek güç çıkaran turbo beslemeli araçlara bence trafikte yol verin hiç münakaşaya girmeyin. kaybedersiniz. ayrıca bahsettiğiniz a3 hangi kasaydı, motoru neydi, kondisyonu neydi vs vs bunların hepsi sorunsal. ama tutup ben a3 geçtim mazda 6 iyi yürüyor demek tamamen hatalı.

araba iyi yürüyebilir. ama kime göre neye göre? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, jackjoker :

ben 0-100 verisinden bahsettiğimi hatırlamıyorum? diyorum ki turbo beslemeli  aynı güç değerlerinde ya da daha güçlü bir araba ile ( bu c sınıfı hatta b sınıfı olabilir ), mazda 6 atmosferik arabasının normal şartlar altında kaşıma şansı yok. boşuna iddia etmeyin bence.  hele ki küçük motor ve çok yüksek güç çıkaran turbo beslemeli araçlara bence trafikte yol verin hiç münakaşaya girmeyin. kaybedersiniz. ayrıca bahsettiğiniz a3 hangi kasaydı, motoru neydi, kondisyonu neydi vs vs bunların hepsi sorunsal. ama tutup ben a3 geçtim mazda 6 iyi yürüyor demek tamamen hatalı.

araba iyi yürüyebilir. ama kime göre neye göre? 

Ben siz söylediniz diye birşey söylemedim, genellikle karşılaştırma yapılırken ilk ona bakılıyor, yanlış olduğunu belirttim sadece. Zaten Mazda 6 ile tecrübem yok, Cx-5 ile olan durumu söyledim, ancak aynı motor ve şanzıman grubu kullanıldığı için aşağı yukarı aynı değerler olacağını söyledim. Bahsettiğim a3, 1.6 tdi, sedan, güncel kasa idi, kondisyonu iyidir diye düşünüyorum.

Zaten b sınıfı bir araç ile de kıyaslamadım, alıntı yaptığınız mesajımda açıkça Tiguan ve Passat yazıyor, ben iddia etmenin ve kafadan sallayarak ahkam kesmenin dışında üşenmeden, tüm değerleri, alıntı yaptığım sayfaların linkleri ile aşağıya ekliyorum. Rakamlar üzerinden konuşursak herşey daha da net olur, rakamların doğruluğuna inanıyorum, araçların içinde markalara göre çıkan gizli bir güç yok, neyse odur. Ben değerlere baktığım zaman farklı hızlanmalarda bariz bir fark göremiyorum, birçok değerde de küçük farklarla da olsa Cx-5 önde. Passat'ın 1.4 Tsi 150 hp verilerini bulamadım ama Tiguan'dan çok farklı olacağını sanmıyorum, bulabilen olursa o değerleri de eklerim.

1003739835_EkranAlnts.thumb.JPG.9af1b9ac14d3feb787b250a0518050a1.JPG

*Mazda Cx-5 verileri: http://www.automobile-catalog.com/performance/2016/2160365/mazda_cx-5_2_0_skyactiv-g_160_awd_automatic.html

*Audi A3 verileri: http://www.automobile-catalog.com/car/2016/2171285/audi_a3_limousine_sedan_1_6_tdi_110_clean_diesel_s-tronic.html

*VW Tiguan verileri: https://www.otomobil.com.tr/yeni-vw-tiguan-1-4-tsi-dsg-test-surusu/

*Passat 2.0 Tdi verileri: https://www.klikk.no/motor/bil/biltester/test-volkswagen-passat-20-tdi-dsg-2015-3549647

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, serkan306 :

....

Passat 1.4 tsi 150 bg ve Mazda6 skyactiv 165 bg araçlara sahip olmuş biri olarak Mazda6 veya Cx5, Passat ile hiç bir şekilde gelemez. Performans olarak Passat önde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Kingcool Dizel motor turbo olunca emisyon daha da artıyor mu yani atmosferik dizele göre turbo dizel daha pis duman mı çıkarıyor?

Bu arada sokaklarda yürürken bazı dizel araçlar geçiyor, dumanı çamaşır suyu / tuz ruhu gibi kokuyor, dumanı aynen öyle kokan araçlar var. Onlar turbo olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2.5 turbo ağırlıklı olarak Amerikan piyasası için. Avrupa piyasasında benzinli olarak sunulan en güçlü seçenek 2.5 litrelik atmosferik versiyon.  Yapacağım yorumlar Türkiye için değil, Avrupa piyasası için.

2.0 benzinli versiyon için, Rakiplerine bakıldığı zaman performans olarak maalesef geride. Genellikle Passat ile karşılaştırılıyor. 0-100'den yola çıkacaksak Passat'ın en zayıf versiyonu dahi daha iyi gözüküyor ancak ara hızlanmalar ve yüksek hızları da düşündüğümüzde VAG grubunda 1.4 TSI 150 hp, 1.8 TSI  seçenekleri farklı güçlerde sunuluyor.  Mazda6'nın ve hatta diğer modellerin Avrupa piyasası için daha güçlü  benzinli seçeneklere ihtiyaç duyduğu çok açık çünkü 2.5lik atmosferik motor sanırsam pek tercih edilmiyor.

Özetle giriş seviyesi için daha güçlü bir benzinli motor gerekiyor. Sky-g 150 ve 165lik versiyonlar günümüz standartlarında zayıf kalıyor.  B segmenti araçlar için bile 0-100 için 10saniye zayıf olarak gözüküyor artık.

Mazda'da otomatik seçeneğe geçtiğiniz anda manuel ile arasındaki tüketim ve performans arasında büyük fark oluşuyor.  Rakip olan tork konvertörlü otomatik şanzımanlar çok gelişti. AISIN veya  önden çekerli araçlar için 9ileri ZF gibi seçeneklerde, düz vites seçenekleri ile aralarında bu kadar tüketim artışı ve performans düşüşü yok. Dolayısıyla Mazda'nın öncelikli olarak daha verimli bir otm. şanzımana ihtiyacı olduğu bir gerçek. 

Evet Avrupa'da motor hacmi önemli değil ancak vergilendirmeler emisyon ve motor gücüne göre yapılıyor.  Mazda6,  165hp olsa da 125hplik rakipleri ile benzer performansı sunuyor; bunu unutmamak gerek.

Mazda6' ya gelen donanım güncellemelerini çok beğendim. Ancak günümüzde popüleritesi bir hayli yüksek olan ve B segment araçlarda bile bulunan Ambiyans Aydınlatması eksik.  Bazı markalar amb. aydınlatma işini abartıp içeriyi tavernaya çeviriyor olsa da sade ve dozunda bir ambiyans aydınlatması (Volvo s90'daki gibi az ve öz) D segment bir otomobil için gerekli.

Üst paketteki büyük ekranlı yol bilgisayarı ekranı ilk bakışta iyi hoş ancak izlediğim kadarı ile bu ekranda herhangi bir kişiselleştirme seçeneği yok. Sadece ortadaki bilgiler değiştirilebiliyor.  Yazı tipi, kadran rengi vb. değişiklikler mevcut değil. O zaman ne anlamı kaldı hayalet göstergenin ?  Donanım olarak bunu sunduktan sonra neden  yazılım ile halledilebilecek özellikleri rakiplerinden geride bırakmışlar anlamadım. 

Kahverengi deri + ahşap trim,   çerçevesiz dikiz aynası, koltuk soğutma vb. donanımlar  çok isabetli olmuş.  Umarım ABD pazarı için yaptıkları gibi Avrupa pazarına uygun güçlükte motor geliştirilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, Revivo73 :

@Kingcool Dizel motor turbo olunca emisyon daha da artıyor mu yani atmosferik dizele göre turbo dizel daha pis duman mı çıkarıyor?

Bu arada sokaklarda yürürken bazı dizel araçlar geçiyor, dumanı çamaşır suyu / tuz ruhu gibi kokuyor, dumanı aynen öyle kokan araçlar var. Onlar turbo olabilir mi ?

Evet abi emisyon oranı turbo ve diesel olunca daha da artıyor. Özellikle testlerde yüksek km'lere çıkılmadığı için turbo devreye girmiyor ve emisyon hesaplamalarının da böyle yapıldığı ve düşük gösterildiği söyleniyor avrupalı üreticiler için. Malum Vw'nin emisyon değerlerini manipule etmeside bundan kaynaklı olabilir tahminimce. Kokunu sebebi de yüksek emisyon değerlerinin içinde yüksek kimyasal bileşenlerin bulunması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, EgeG :

Mazda'da otomatik seçeneğe geçtiğiniz anda manuel ile arasındaki tüketim ve performans arasında büyük fark oluşuyor.  Rakip olan tork konvertörlü otomatik şanzımanlar çok gelişti. AISIN veya  önden çekerli araçlar için 9ileri ZF gibi seçeneklerde, düz vites seçenekleri ile aralarında bu kadar tüketim artışı ve performans düşüşü yok. Dolayısıyla Mazda'nın öncelikli olarak daha verimli bir otm. şanzımana ihtiyacı olduğu bir gerçek. 

Evet Avrupa'da motor hacmi önemli değil ancak vergilendirmeler emisyon ve motor gücüne göre yapılıyor.  Mazda6,  165hp olsa da 125hplik rakipleri ile benzer performansı sunuyor; bunu unutmamak gerek.

Değil işte, katalog okuyorsunuz. Şanzıman otomobili ağırlaştırmıyor, bir sebepten ötürü 0-100kmh hızlanma değerinde katalogda gösterilen kayıp çok fazla. Mazda 6 otomatiği alın deneyin, 0-100kmh 9sn civarında çıkacağı gibi 125hp hiçbir araç da yaklaşamaz performans olarak.  

Bunun gibi bir çok video var youtube'da, Mazda 3 için de geçerli aynı durum. Şanzımanda gayet iyi çalışıyor açıkcası, bir çok modern otomatik şanzımanı da kullandım, sürüşte geride kaldığı hemen hiçbir taraf gözükmüyor.

Kendi aracım Mazda 3 1.5, geçen sene Leon 1.6 TDI ile defalarca denedim, A180CDI ile denedik, 1.6 TDCI Fiesta ile denedim, farklı bir çok araç da denk geldi ve 0-100kmh hızlanmada bir yanlışlık olduğunu düşünmeye başladım. V-box ile değil ama 2 ayrı hassas programla, deniz seviyesinde 0 eğimde yaptığım ölçümler en iyi 10.8sn en kötü 11.1sn. Dha sonra Mazda 6'ların ve diğer modellerin karşılaştırmalı değerlerine bir çok kaynaktan bakıyorum, sürekli bir fabrika verisinin geriden gelme durumu var. 

Tek istisna araç var, Mazda 2. Bu da Amerikada satılmayan tek modeli Mazda'nın. Mazda 2'de katalog değerleri başarılı gözüküyor ve gerçek hayatla tutuyor. Büyük ihtimalle japon araçlarının Amerikada ölçüm regülasyonları ile ilgili bir tereddüttü ve değerleri underrate etme durumu var, çünkü bu durum bir çok Japon markada var sadece Mazda değil. Globla pazarda da o değerleri kullanıp geçiyorlar tahminen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Leanback :

Değil işte, katalog okuyorsunuz. Şanzıman otomobili ağırlaştırmıyor, bir sebepten ötürü 0-100kmh hızlanma değerinde katalogda gösterilen kayıp çok fazla. Mazda 6 otomatiği alın deneyin, 0-100kmh 9sn civarında çıkacağı gibi 125hp hiçbir araç da yaklaşamaz performans olarak.  

Bunun gibi bir çok video var youtube'da, Mazda 3 için de geçerli aynı durum. Şanzımanda gayet iyi çalışıyor açıkcası, bir çok modern otomatik şanzımanı da kullandım, sürüşte geride kaldığı hemen hiçbir taraf gözükmüyor.

Kendi aracım Mazda 3 1.5, geçen sene Leon 1.6 TDI ile defalarca denedim, A180CDI ile denedik, 1.6 TDCI Fiesta ile denedim, farklı bir çok araç da denk geldi ve 0-100kmh hızlanmada bir yanlışlık olduğunu düşünmeye başladım. V-box ile değil ama 2 ayrı hassas programla, deniz seviyesinde 0 eğimde yaptığım ölçümler en iyi 10.8sn en kötü 11.1sn. Dha sonra Mazda 6'ların ve diğer modellerin karşılaştırmalı değerlerine bir çok kaynaktan bakıyorum, sürekli bir fabrika verisinin geriden gelme durumu var. 

Tek istisna araç var, Mazda 2. Bu da Amerikada satılmayan tek modeli Mazda'nın. Mazda 2'de katalog değerleri başarılı gözüküyor ve gerçek hayatla tutuyor. Büyük ihtimalle japon araçlarının Amerikada ölçüm regülasyonları ile ilgili bir tereddüttü ve değerleri underrate etme durumu var, çünkü bu durum bir çok Japon markada var sadece Mazda değil. Globla pazarda da o değerleri kullanıp geçiyorlar tahminen.

Youtube videoları fikir verse de bilimsel bir açıklama olarak kabul edilemez. Siz fabrika verilerini kabul etmeyip youtube videolarını doğru olarak kabul ediyorsunuz. Bu testlerin standartları bellidir. Rakıma bağlı olarak basınç değişir, aracın içindeki yakıt seviyesi ve yük bellidir, eğim bellidir. Bilmediğimiz bir sürü standart vardır eminimki. Bu videolarda bu standartların yakalanıp yakalanmadığını bilemeyiz.  Haklıysanız ve  Dediğiniz gibi Mazda'nın 0-100 verilerinde kötümser bir yaklaşım söz konusu olsa bile ve hatta 125hplik Passat'ı 0-100'de alsa bile  kendisinden 15 hp daha güçsüz olan 150hp'lik versiyonu alması mümkün değil.   Kaldıki teknik verilere göre 125hp DSG Passat, 165 AT Mazda6'dan sadece  4 sanise daha hızlı.  Zaten iki şöförün aynı anda gaza basması imkansız bunun gibi farklarla bu 4 sanise çok rahat kapanıp artabilir.   

Şanzıman çoğu tork konvertörlü gibi günlük kullanımda gayet sorunsuz çalışıyor ancak düz vitese göre ciddi bir performans düşüşü ve tüketim artışı olduğu da  fabrikanın söylediği gibi çok açık ve net.   Özellikle 1.5 dizelde tüketim farkı bir hayli yüksek.

Farkındaysanız bahsettiğiniz araçların hepsi hem dizel hem de çift kavramalı araçlar. Size şöyle söyleyeyim babamda 1.6 TDI DSG Passat var, benim aracım i20 1.2 85 hp manuel.  i20 ile birsürü araba ile 0-100 yaptım.  0-70 arası Passat, leon(TDI&1.2 TSI), a3 TDI DSG ile burun buruna kalkış yapıyor. Siz 1.5 120hplik araçtan bahsediyorsunuz. Ben 85 hplik araba ile bile bu arabalarla 70e kadar burun buruna kalkıyorum.  Düşünün artık..  

Mazda3 de i20 de bu yüzden olması gerektiğinden daha iyi yürüyen araçlar değil.  Aracımı iyi tanımamdan ötürü en ideal kavrama noktasını artık biliyorum. Ancak DSG araçlarda ilk kalkışlarda dipgaz yaptığınız anda aracın düşünmesi, kavraması, patinaja kalması derken rakip araç çoktan mesafe kat ediyor.  Daha sonra aradaki fark kapanıyor. Tork konvertörlüde böyle bir durum yok bastığınız anda tepki var. Bu yüzden çift kavramaları araçlar ilk kalkış anında dezavantajlı kalıyor.  Ancak daha sonra DSG hızı + turbo şarj desteği ile bu araçlar farkı kapatıyor.  Bu yüzden mesajımda çift kavramlardan değil, rakip tork konvertörlülerden bahsetmiştim.

Bana göre tek sorun şanzıman değil.  165hplik Mazda6'nın videolarda 0-100'ünün 9sn civarı olduğunu gösteriyorsunuz. O zaman buyrun bende 125hplik Passat 0-100 videoosu atayım :D    Takometre hata payını da ekleyerek mazda6'yla çok yakın sonuç gözüküyor.  Kaldıki sizin paylaştığınız videoda Mazda6'nın yakıt tankı neredeyse boşken benim attığım videoda Passat'ın yakıt tankının yarısından fazlası dolu.   100 km/hden sonra ne olur bilinmez büyük ihtimal Mazda6 daha iyi iş yapacaktır ancak  0-100 arasında 125hplik bir araçla bile  benzer performans sunduğu da bir gerçek. Hep youtube videosu hem de teknik veriler bunu kanıtlıyor.  150hplik Passat'la karşılaştıramayız bile..  

Mazda'nın otomatik şanzımanla ilk kalkışlarda çift kavramalı araçları geçmesi, tork konvertörlü şanzımanının  rakiplerinden geride olduğu gerçeğini değiştirmiyor.  AISIN ve ZF9 ileri çok daha modern şanzımanlar.    Sky-AT ile MT arasında fark olmayışı konusunda bu araçları sürmüş biri olarak  da üzgünüm size hiçbir şekilde katılamıyorum. Fabrika da katılamıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@EgeG Ben Mazda 6 2.0 150lik Passatı alır alamaz demedim, sadece fabrika verilerinin çok konservatif açıklandığını söylüyorum. Youtube'da koyduğum video alalede bir video değil, kaynağı boşverin içeriğe bakın. Buna benzer bir çok video olduğu gibi, benzer durum 1.5T Cvt Civic'lerde de var, Corollarda da var hatta redditte tartışılmış bir durum bu.

"Direksiyonda" adlı kanalda Honda ve Toyota'nın profesyonel hızlanma testleri var, bir çok VW modeli de var, hepsi koşullar sabitlenerek yapılıyor, göreceksiniz demek istediğim farkı. 

Bir detay daha vereyim, 125hp dediğiniz Passat 125hp değil, 150lik Passat da 150hp değil, hepsi %5-6 oranında underrated motorlar. Güçsüz olan 133hp civarında,  diğeri ise 160hp. VW'nin 115hp diye sattığı 1.0 TSI bile 125hp'nin üstünde.  Aynı durum BMW'lerde de var, gerçek güçleri kranktan alınan değere değil, WHP'ye bakılarak açıklanıyor gibi. 

https://www.autoevolution.com/news/volkswagen-up-1-liter-tsi-dyno-test-reveals-actual-output-is-134-hp-video-98828.html

Ondan sonra VW'ler çok canlı yürüyor oluyor. Nette 1.4 tsi ile de, diğer motorlarla da ilgili birçok bilgi var bu konuda.

Tekrar söyleyim, Mazda6'nın performansında hiçbir problem yok, şanzımanı da gayet başarılı ve ekonomi olarak da iyi bir motor. Aracı kullanın anlayacaksınız, önceki sayfada Arteon ile testi var neredeyse birebir yürüyorlar, Mazda daha az yakıyor. 150lik Passat performans olarak daha iyi olsa da 2.0lt atmosferiğin hissini tepkilerini vermesi mümkün değil, voss diye çekip gidiyor anca. Diğer mesele de tork konvertörün ilk ısırma anı başarısı ile ilgili değil, ben yaşadığımı biliyorum 0-100'leri 10-10.5'larda gezinen araçlarla baştan sonlara kadar yanyana gidiyorsam, katalogu benden dahi iyi olan A180 CDI'ı rahat rahat geçiyorsam durum ortadadır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Leanback :

@EgeG Ben Mazda 6 2.0 150lik Passatı alır alamaz demedim, sadece fabrika verilerinin çok konservatif açıklandığını söylüyorum. Youtube'da koyduğum video alalede bir video değil, kaynağı boşverin içeriğe bakın. Buna benzer bir çok video olduğu gibi, benzer durum 1.5T Cvt Civic'lerde de var, Corollarda da var hatta redditte tartışılmış bir durum bu.

"Direksiyonda" adlı kanalda Honda ve Toyota'nın profesyonel hızlanma testleri var, bir çok VW modeli de var, hepsi koşullar sabitlenerek yapılıyor, göreceksiniz demek istediğim farkı. 

Bir detay daha vereyim, 125hp dediğiniz Passat 125hp değil, 150lik Passat da 150hp değil, hepsi %5-6 oranında underrated motorlar. Güçsüz olan 133hp civarında,  diğeri ise 160hp. VW'nin 115hp diye sattığı 1.0 TSI bile 125hp'nin üstünde.  Aynı durum BMW'lerde de var, gerçek güçleri kranktan alınan değere değil, WHP'ye bakılarak açıklanıyor gibi. 

https://www.autoevolution.com/news/volkswagen-up-1-liter-tsi-dyno-test-reveals-actual-output-is-134-hp-video-98828.html

Ondan sonra VW'ler çok canlı yürüyor oluyor. Nette 1.4 tsi ile de, diğer motorlarla da ilgili birçok bilgi var bu konuda.

Tekrar söyleyim, Mazda6'nın performansında hiçbir problem yok, şanzımanı da gayet başarılı ve ekonomi olarak da iyi bir motor. Aracı kullanın anlayacaksınız, önceki sayfada Arteon ile testi var neredeyse birebir yürüyorlar, Mazda daha az yakıyor. 150lik Passat performans olarak daha iyi olsa da 2.0lt atmosferiğin hissini tepkilerini vermesi mümkün değil, voss diye çekip gidiyor anca. Diğer mesele de tork konvertörün ilk ısırma anı başarısı ile ilgili değil, ben yaşadığımı biliyorum 0-100'leri 10-10.5'larda gezinen araçlarla baştan sonlara kadar yanyana gidiyorsam, katalogu benden dahi iyi olan A180 CDI'ı rahat rahat geçiyorsam durum ortadadır. 

İnternette her yazılanın doğruluğunun kanıtı var mıdır ?  Evet VW sahtecilik konusunda ünlenmiş bir firma ancak bu testlerin yapıldığı aletlerin kalibrasyonları düzgün yapılmış mıdır bilemeyiz.  Araçların kendi fabrikalarında bu kalibrasyonlar sık sık yapılıyor. Geçerli kaynaklar tarafından yapılmamış testlere güvenmem ancak söyledikleriniz bir gün gerçek çıkarsa da şaşırmam :D  Bu testten çıkarak VW motor gücünde hile yapıyor diyemeyiz ancak VW gibi bir firma da yapmıyor diyemem. Dolayısıyla kuşkuyla bakmak en doğrusu.

Arteon testini izlediğinizi tahmin ederek teknik verilerdeki saniselerin, gerçekle test edilemeyeceğini belirttim.  Kaldı ki o testte  yazmış olduğum durum aynen geçerli.  İki adet 0-100 yapılıyor ve birinde Mazda6  çok daha hızlı başlayabiliyor. İkinci testte ise Arteon kazanıyor yarışmayı.  İki sürücünün gaza basış zamanlamaları önemli.

Kaldı ki Passat, 1413 kg, Mazda6 1340 kg ve Arteon ise  1556 kg.  Motor ve şanzımanların karşılaştırmasını yapıyorken  aralarında  216 kg fark olan iki aracın hızlanmasından yola çıkıyorsunuz.   Eğer motor ve şanzıman karşılaştırıyorsak aralarında 216 kg fark olan iki aracın 0-100lerine bakarak fikir sahibi olmak ne kadar doğru sizce ? :)     Ki buna rağmen bir söylediğim gibi bir testte Mazda6 kazanırken diğer testte Arteon kazanıyor.  Kaldı ki segmentleri göz önünde bulundurursak Mazda6'nın asıl rakibi Passat.

Kaldı ki 2 tane test yapılıyor araçlar aynı ve iki testte başka sonuç çıkıyor. Böyle bir testten yola çıkmak da mantıklı değil. Birinde 6 diğerinde Arteon kazanıyor; iki arabanın aynı olduğunu bilmeyen biri arabalar değişti der :D  Gaza basma sürelerinin çok önemli olduğunu bu videodaki çelişkiyi de göz önünde bulundurarak söylemiştim :) 

Şanzıman konusunda dediğim gibi araçları çok kez kullandım, teknik verilerde de bir uçurum söz konusu dolayısıyla size katılamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@EgeG

Kanıttan kastınızı anlamadım, ölçümler ve dyno grafikleri ve tartışmalar var bu konuda. Nasıl bir kanıt arıyorsunuz, üreticinin resmi bir açıklama yapmasını mı? Böyle birşey olmayacak tabiki. Dyno kalibrasyonlarından ziyade tutarlı olarak bir çok data var bu konuda. 1.4 TSI'lar performans odaklı olmadığı için pek dyno görmüyor ama 2.0 TFSI'lar kurcalandığı için durum bariz, BMW ve VW ile ilgili durumu sizin araştırıp görmeniz lazım.

Bunu da bir çok marka özellikle performans otomobillerinde yapıyor bu arada, gücü olduğundan düşük gösterme, konservatif açıklama meselesi. Komple bir araştırın derim.

Arteon ile Mazda arasındaki ağırlık farkı elbette çok önemli, yalnız ben komple paket üzerinden yürüyorum ve iki araç arasındaki durum bu. Bir arabanın 0-100kmh'si 8.9sn, diğeri 10.6sn. Sizce böyle bir fark varmış gibi mi yürüyor iki araba? Gerçekte ne kadar yakın oldukları ortada, yol uzasa yanyana ip gibi gidecekler belli ki. Katalogda siz bunu görebiliyormusunuz?

Birde ben bir çok DSG'li araç kullandım, geçiş hızı, verimliliği ve arabanın hızlanmasına katkıları eyvallah. Özellikle sürekli performanslı kullanıyorsan veya tam aksi eğimsiz trafiksiz yollarda çok sakin kullanıyorsan çok çok iyi, hatta ideal sistem. Fakat ufak manevralardaki tepkisizliği, akıcılıktaki eksikliği, yokuşlarda aksayabilmesi, ani tamgazlarda gecikmesi karışık günlük kullanımda istenen pürüzsüzlüğü etkileyen bir çok aşil tendonuna sahip hala. Kavrama değişim periyodlarına, muhtemel sorunlarına vs girmiyorum bile. 300hp Golf R'de DSG'yi isterim ama böyle günük araçlarda Mazda'nın şanzımanı paket olarak bence daha iyi. Tabiki her koşulda DSG'yi beğene tercih edene de bişey demem, zevk ve beklenti meselesi sonuçta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Leanback :

@EgeG

Kanıttan kastınızı anlamadım, ölçümler ve dyno grafikleri ve tartışmalar var bu konuda. Nasıl bir kanıt arıyorsunuz, üreticinin resmi bir açıklama yapmasını mı? Böyle birşey olmayacak tabiki. Dyno kalibrasyonlarından ziyade tutarlı olarak bir çok data var bu konuda. 1.4 TSI'lar performans odaklı olmadığı için pek dyno görmüyor ama 2.0 TFSI'lar kurcalandığı için durum bariz, BMW ve VW ile ilgili durumu sizin araştırıp görmeniz lazım.

Bunu da bir çok marka özellikle performans otomobillerinde yapıyor bu arada, gücü olduğundan düşük gösterme, konservatif açıklama meselesi. Komple bir araştırın derim.

Arteon ile Mazda arasındaki ağırlık farkı elbette çok önemli, yalnız ben komple paket üzerinden yürüyorum ve iki araç arasındaki durum bu. Bir arabanın 0-100kmh'si 8.9sn, diğeri 10.6sn. Sizce böyle bir fark varmış gibi mi yürüyor iki araba? Gerçekte ne kadar yakın oldukları ortada, yol uzasa yanyana ip gibi gidecekler belli ki. Katalogda siz bunu görebiliyormusunuz?

Birde ben bir çok DSG'li araç kullandım, geçiş hızı, verimliliği ve arabanın hızlanmasına katkıları eyvallah. Özellikle sürekli performanslı kullanıyorsan veya tam aksi eğimsiz trafiksiz yollarda çok sakin kullanıyorsan çok çok iyi, hatta ideal sistem. Fakat ufak manevralardaki tepkisizliği, akıcılıktaki eksikliği, yokuşlarda aksayabilmesi, ani tamgazlarda gecikmesi karışık günlük kullanımda istenen pürüzsüzlüğü etkileyen bir çok aşil tendonuna sahip hala. Kavrama değişim periyodlarına, muhtemel sorunlarına vs girmiyorum bile. 300hp Golf R'de DSG'yi isterim ama böyle günük araçlarda Mazda'nın şanzımanı paket olarak bence daha iyi. Tabiki DSG'yi beğenene de bişey demem, zevk ve beklenti meselesi sonuçta.

Aradığım kanıt, geçerliliği olan bir kuruluşun yaptığıdır.  DieselGate skandalı, Amerikan Mahkemesi tarafından deşifre edildi yanlış hatırlamıyorsam.  Bunun gibi, TÜV kuruluşu gibi vs.  Euroncap, American Highway Insititue gibi kuruluşlar da geçerliliği olan kuruluşlardır.  Ancak  eline dyno geçmiş bir websitesinin videosunun geçerliliği tartışılır.  Bir testin sonuçlarını etkileyecek bir sürü etken var.  Günümüzde tüm araçların üzerinde çok komplike teknolojiler var bunlar kendi çapında test yapan siteler tarafından bilinmeyebilir. Bu teknolojiler de test sonuçlarında yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

VW öyle bir şey yapmıyor kesinlikle diyemem, ki amacım bir firmayı savunmak ya da yermek değil.  Ancak bu testin bahsettiği durum, ağır bir suçlamadır.  Böyle bir sitenin yaptığı testi izleyip, VW Teknik verileri sabote ediyor gibi bir söz söyleyemem. Ancak şu site böyle bir test yapmış, böyle bir iddiaları var, kulağıma küpe olsun diyebilirim.  Eğer DieselGate'deki gibi geçerli kuruluş tarafından raporlu bir sonuç elde edilirse  o zaman eyvallah sıkıntı yok. 

Bu firmaların uymak zorunda oldukları homologasyonlar bir hayli fazla ve bu homologasyonları belirleyen kurumların da sayısı oldukça fazla. Geçmişte de görüldüğü gibi bu testleri sabote etmek için türlü türlü üçkağıtlar yapıyorlar. Bu kurumlar da bu üçkağıtlara karşı yeni testler geliştiriyorlar.  Günümüzde bu homologasyonlar öyle detaylı olmaya başladı ki örneğin Güney Kore'ye satılan araçlarda cam suyu fıskiyesi, cam suyunu belirlenmiş cam yüzeyi dışına ve hatta yola püskürtürse, o araç Güney Kore pazarına giremiyor.  Bu kadar detaylı standartlar mevcutken bir firmanın motor gücünü yanlış lanse etmesi; bu durumun sıradan bir dyno testinde bir websitesince fark edilmesi ve hala daha  bu kuruluşların fark etmemesi bana  şimdilik mantıklı gelmiyor.  Bu testler belirli frekanslarla bu kuruluşların profesyonel deney ortamlarında yapılıyordur zaten.  Örneğin yanlış bilmiyorsam ülkemizde İTÜ'de bulunan OTAM Laboratuvarlarında bu tarz testler yapılıyor. 

Ancak yine de her türlü ihtimale açığım. Malum DieselGate olayının daha önceden bilindiğini ancak deşifre edilmesi için uygun vaktin beklenildiğini söyleyenler de var..   O zamanlar emisyon hileli motora sahip  1.6 TDI Jetta aracımız vardı ve o aracı ekzozundan çıkan kokudan tanırdım.   Skandaldan sonra o motorun üretimi direk durduruldu.  Ve hatta o zamanlar VW TDI Passat ile Amerika'da satış yaparken, Mazda 2.2 Skyactiv-D ile Amerikan Piyasasını hedeflemiş, sonra Amerikan emisyon standartlarını sağlayamadığı için ABD piyasasına girememişti.  Daha sonra Diesel Gate skandalı patlayınca aslında VW'nin de bu standartları sağlayamadığı, hile yaptığı anlaşıldı.

0-100 Videosundaki şartları bilmeden yorum yapmayı doğru bulmuyorum.  İki şöförün arasında gaza basış anında büyük fark olduğunu düşünmekle beraber iki sonucun da birbirinden çok alakasız olması bu düşüncemi pekiştiriyor.  Testteki şöförlerden biri Alper Abi tanıyorum; beraber mx-5 test videomuz da var;  isterseniz kendisine daha detaylı danışabiliriz :D 

DSG'nin sürüşü konusundaki yorumlarınıza %100 katılıyorum.  Ancak yeni jenerasyon DSG'lerin eskiler gibi çok sorunlu olmadığını da düşünüyorum. Bundan önceki B8 Passat TDI DSG aracımız hergün iş trafiğindeydi ve çok fazla yol yapıyordu. 2 yıl boyunca hiçbir DSG sorunu yaşanmadı.  Ancak kırılgan hissettirdiği de aşikar... Şimdiki için de geçerli. Ancak günlük sürüş konusunda  çoğu insanın aksine ben de çok memnun değilim.  Tercihim tork konvertörlü şanzımanlardan yana..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, EgeG :

Aradığım kanıt, geçerliliği olan bir kuruluşun yaptığıdır.  DieselGate skandalı, Amerikan Mahkemesi tarafından deşifre edildi yanlış hatırlamıyorsam.  Bunun gibi, TÜV kuruluşu gibi vs.  Euroncap, American Highway Insititue gibi kuruluşlar da geçerliliği olan kuruluşlardır.  Ancak  eline dyno geçmiş bir websitesinin videosunun geçerliliği tartışılır.  Bir testin sonuçlarını etkileyecek bir sürü etken var.  Günümüzde tüm araçların üzerinde çok komplike teknolojiler var bunlar kendi çapında test yapan siteler tarafından bilinmeyebilir. Bu teknolojiler de test sonuçlarında yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

Bu mesele tüketiciye satılan ürünün bir niceliğini vaadettikten sonra onun yalan çıkması değil, firmaların segmantasyon yapmak (örneğin 335i modeli de satılsın diye 328'i'nin gücünü düşük göstermek ancak mevcut rakiplerinden de daha performanslı yapmak), hp güçlerinde bazı ülkelerin regülasyonlarına takılmamak, olası bir yüksek maliyetli beygir gücü savaşı çıkarmamak için (60'larda ve 90'larda olduğu gibi) konservatif veriler vermek benzeri durumlar olabileceği için "benim aracımın gücü yüksek çıktı" diye tüketici mahkemesine gidecek veya bağımsız kurumların radarına girebilecek bir mevzu ortada yok. Yani asla bağımsız bir kurumun dieselgate gibi bu konuya eğildiğini göremeyeceksin, eğer aradığın kanıt buysa elbette böyle bir kanıt olmayacak. Üstteki mesajda demek istediğim buydu ama tam anlatamadığım için heralde, açmak zorunda kaldım. Örnekler için teşekkür ettim de dieselgate ile falan bunun alakası yok. 

Sana önerim, eğer bu konuda bilgi edinmek istiyorsan "underrated engines horsepower" yazıp aratabilirsin. O kadar çok kaynak var ki buraya eklemem mümkün değil. Hile işi değil bu, pazarlama. BMW ve VW yıllardır bunu yapıyor, en son Mclaren, Chevrolet, Mercedes bir çok üretici bu yolda. Kimse fazla güce hayır demeyeceği için göz önünde olan bir konu değil, ancak bu tip tartışmalarda hayati önem arzediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Leanback :

Bu mesele tüketiciye satılan ürünün bir niceliğini vaadettikten sonra onun yalan çıkması değil, firmaların segmantasyon yapmak (örneğin 335i modeli de satılsın diye 328'i'nin gücünü düşük göstermek ancak mevcut rakiplerinden de daha performanslı yapmak), hp güçlerinde bazı ülkelerin regülasyonlarına takılmamak, olası bir yüksek maliyetli beygir gücü savaşı çıkarmamak için (60'larda ve 90'larda olduğu gibi) konservatif veriler vermek benzeri durumlar olabileceği için "benim aracımın gücü yüksek çıktı" diye tüketici mahkemesine gidecek veya bağımsız kurumların radarına girebilecek bir mevzu ortada yok. Yani asla bağımsız bir kurumun dieselgate gibi bu konuya eğildiğini göremeyeceksin, eğer aradığın kanıt buysa elbette böyle bir kanıt olmayacak. Üstteki mesajda demek istediğim buydu ama tam anlatamadığım için heralde, açmak zorunda kaldım. Örnekler için teşekkür ettim de dieselgate ile falan bunun alakası yok. 

Sana önerim, eğer bu konuda bilgi edinmek istiyorsan "underrated engines horsepower" yazıp aratabilirsin. O kadar çok kaynak var ki buraya eklemem mümkün değil. Hile işi değil bu, pazarlama. BMW ve VW yıllardır bunu yapıyor, en son Mclaren, Chevrolet, Mercedes bir çok üretici bu yolda. Kimse fazla güce hayır demeyeceği için göz önünde olan bir konu değil, ancak bu tip tartışmalarda hayati önem arzediyor.

Günümüz koşulları için; bu bahsedilen farklar hakkında maalesef sizinle aynı şekilde düşünmüyorum :)  İyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, EgeG :

2.5 turbo ağırlıklı olarak Amerikan piyasası için. Avrupa piyasasında benzinli olarak sunulan en güçlü seçenek 2.5 litrelik atmosferik versiyon.  Yapacağım yorumlar Türkiye için değil, Avrupa piyasası için.

2.0 benzinli versiyon için, Rakiplerine bakıldığı zaman performans olarak maalesef geride. Genellikle Passat ile karşılaştırılıyor. 0-100'den yola çıkacaksak Passat'ın en zayıf versiyonu dahi daha iyi gözüküyor ancak ara hızlanmalar ve yüksek hızları da düşündüğümüzde VAG grubunda 1.4 TSI 150 hp, 1.8 TSI  seçenekleri farklı güçlerde sunuluyor.  Mazda6'nın ve hatta diğer modellerin Avrupa piyasası için daha güçlü  benzinli seçeneklere ihtiyaç duyduğu çok açık çünkü 2.5lik atmosferik motor sanırsam pek tercih edilmiyor.

Özetle giriş seviyesi için daha güçlü bir benzinli motor gerekiyor. Sky-g 150 ve 165lik versiyonlar günümüz standartlarında zayıf kalıyor.  B segmenti araçlar için bile 0-100 için 10saniye zayıf olarak gözüküyor artık.

Mazda6' ya gelen donanım güncellemelerini çok beğendim. Ancak günümüzde popüleritesi bir hayli yüksek olan ve B segment araçlarda bile bulunan Ambiyans Aydınlatması eksik.  Bazı markalar amb. aydınlatma işini abartıp içeriyi tavernaya çeviriyor olsa da sade ve dozunda bir ambiyans aydınlatması (Volvo s90'daki gibi az ve öz) D segment bir otomobil için gerekli.

Üst paketteki büyük ekranlı yol bilgisayarı ekranı ilk bakışta iyi hoş ancak izlediğim kadarı ile bu ekranda herhangi bir kişiselleştirme seçeneği yok. Sadece ortadaki bilgiler değiştirilebiliyor.  Yazı tipi, kadran rengi vb. değişiklikler mevcut değil. O zaman ne anlamı kaldı hayalet göstergenin ?  Donanım olarak bunu sunduktan sonra neden  yazılım ile halledilebilecek özellikleri rakiplerinden geride bırakmışlar anlamadım. 

Kahverengi deri + ahşap trim,   çerçevesiz dikiz aynası, koltuk soğutma vb. donanımlar  çok isabetli olmuş.  Umarım ABD pazarı için yaptıkları gibi Avrupa pazarına uygun güçlükte motor geliştirilir.

Eğer Passat 1.4 Tsi 125 hp'nin hızlanma ve ara hızlanma değerlerini detaylıca bulabilirseniz, biz de Mazda 6'dan önde olduğunu görmüş oluruz ama ben 150 hp'nin dahi bazı disiplinlerde Mazda 6'dan daha ağır kalacağını düşünüyorum. Mazda 6'nın bu değerlerini http://www.automobile-catalog.com/car/2015/2159930/mazda_6_2_0_skyactiv-g_165.html linkinde buldum ama ilginçtir ki, bu sitede Skoda veya VW güncel modelleri yok, bu yüzden karşılaştıramıyorum. Mazda bence küçük hacimli motorlara büyük turbolar, büyük basınçlar yüklemek yerine 2.0 motoruna hafif bir uygulama yapabilir ama bu motor da kesinlikle tatmin edici. Mazda'nın otomatik şanzımanı yüksek kilitlenme oranına, çok iyi hafifliğe ve düşük sürtünme katsayılarına sahip. Güncel diğer tork konvertörlülere göre tek eksiği 7+ ileri olabilirdi ama 6 ileri de epey iyi, hatta kamyon gibi durmadan vites değiştirmesini tercih etmezdim, 9 ileriyi düşünmek bile istemiyorum :D Japon markaları birçok pahalı özelliği yağdırırken bazı basit özelliklerden tuhaf bir şekilde kısıyor veya umursamıyor ama o basit özellikleri koymayışı eksi olarak yazılabilir haklısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...