Jump to content

Arka orta koltuk için isofix

DeKLaRe
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar Merhabalar; Forumda araştırdım fakat bulamadım. Bu konu ile ilgili daha önce bilgiler var ise de göremedim gözümden kaçmış olabilir özür dilerim. Bende 2011 Mazda 3 İmp. var. Arka iki koltukta da (sağ, sol) isofix bağlantısı mevcut. Fakat ben arka koltukların ne sağında nede solunda ortada isofix istiyorum ve araçlarda maalesef ortada isofix yok. Kısaca ben çocuk koltuğunu tam ortaya bağlamak istiyorum. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır? Teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle araştırmalar sonucu ortada ki araç koltuklarının daha güvenli olduğu bilgisine ulaştım. Fakat bunu asıl isteme sebebini araştırırken tesadüf okudum öğrendim. Asıl amacım çocuk kenarda oturduğundan pencereden yada başka bir yerden dışarıyı göremiyor ve 10 dk sonra ağlamaya başlıyor ve tekrarında oturmak istemiyor arabaya binmek istemiyor. Bir ablası ve birde abisi var doğal olarak koltuk köşede baya yer kaplayınca diğer çocuklarımda sıkış sıkış oturmak zorunda kalıyor. Küçük çocuk koltukta ortada otururken abisi ablası diğer sağında solunda oturur hem ilgilenirler, hem çocuk ortadan yolu ve dışarıyı görür hem de diğer çocuklarım sıkış sıkış oturmak zorunda kalmaz diye düşünüyorum. İnşallah açıklayabilmişimdir.

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bildiğim ve denk geldiğim kadarıyla arka koltukları birbirinden bağımsız (tek tek katlanan- öne arkaya hareket eden tarz ) olan araçlarda

ortada ısofix oluyor.

arkadaşımın renault scenic aracında vardı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Kırcı :

bildiğim ve denk geldiğim kadarıyla arka koltukları birbirinden bağımsız (tek tek katlanan- öne arkaya hareket eden tarz ) olan araçlarda

ortada ısofix oluyor.

arkadaşımın renault scenic aracında vardı

Tam da bunu diyecektim, 3 parça koltuk olup da birbirinin aynısıysa oluyor, diğer türlü bir sağ bir de sol tarafın kancasını kullanmak isteseniz eksenleri uymaz zaten. Orta sıranın kemeri arka kısımda yukarıdaydı yanlış hatırlamıyorsam, isofixi kullanamadığınız için kemerle bağlamanız zaruri gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3. nesilde de durum aynı. ortaya takamıyorsunuz.. ama isofix denilen şey öyle ahım sahım bir teknoloji degil. gövdeye tutturulan iki çelik kulp. diğerleriyle aynı geometriyi tutturacak iyi bir usta kaynakla işi rahatlıkla halledebilir.

ha ama deseler ki bağlantı ve direnç noktaları allah göstermesin bir kaza anında ona göre ayarlanmıştır ve başka türlüsü yapılsa da güvenli olamaz, ona bir sey diyemem. 

nitekim daha güvenli olsun diye yapılan bir sey bu dikkatli olmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Berlin Teknik Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre Çocuk Koltuğunu aracın tam ortasına koymak daha güvenliymiş. Bir çok yerde bunu okudum. Ama bunun yanında yolculuk esnasındaki arkada oturacak çocuklarımında rahatlığı.  İnternette isofix bağlantı demiri satılıyor deneyen tavsiye eden var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neden yapılmadığı konusunu bilmiyorum. Mantık olarak düşünürsek yandan darbelerde ortada oturmak daha koruyucu olur gibi duruyor. Çocuklar evet genelde ön tarafı seyretmeyi istiyorlar. Bizim ufaklıkta öyle. Ben ön yolcu koltuğu kafalığını söküp koltuğu da yatırıyordum. Benim içinde ortada olması ihtiyaç.  
Belirttiğiniz bağlantı demiri linklerini ekleyebilir misiniz ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/cocuk-koltugu-sabitleme-kiti-isofix-focus-4m51613a08ab-P233933643

http://www.isofix.web.tr/index.php

Linkler bunlar. Bu ve bunun gibi bir çok ürün var. Ama internette asıl reklam ve sitesi olan isofix.web.tr Ankara'da bir firma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Seyahat güvenliği ve oto koltuğu kullanımı konusunda pek fazla Türkçe kaynak yok ne yazık ki, ben de yabancı yayın ve blogları takip ediyorum bu konularda… The Car Seat Lady bu alandaki referans noktalarımın başında geliyor, ve oradaki şu yazıya göre arka koltuğun ortasında oturan çocuklar, pencere kenarındaki yolculara göre %43 daha güvenle seyahat ediyorlar.

Şurada da benzer bir araştırmanın yetişkinler için yapılmış olanı var; buna göre arka koltuk ön koltuğa göre yüzde 86’ya varan oranda daha güvenliymiş ve arka orta koltuk da pencere kenarlarına göre yüzde 25 daha fazla koruma sağlıyormuş. 

(Alıntı)

http://blogcuanne.com/2015/10/28/arabada-en-guvenli-yer-neresi/

Şimdi Akıllara şöyle bir soru geliyor. Madem bu testlerde arka orta koltuk en az hasar alan bölge ise neden firmalar araç üretimlerinde ortaya isofix koymuyor. Yada bizim bildiğimiz doğrular onlara göre yanlış mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

bugün fark ettim bizim oğlan da büyüdükçe ortaya doğru meylediyor. var mı bu konuda bir ilerleme? bi tornacıya kaynakçıya mı uğrasak? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Niçin mazda da orta koltuk için isofix olmadığına dair şöyle birşey geliyor aklima ; ana kucaklari ve bebek oto koltuklari geniş oluyor ve normal oturma yerini kaplıyor. Dolayısıyla sağ ya da sol koltuğa konulduklarında en azından bir tarafta oturan için rahat bir ortam kalmış oluyor uzun yol seyehatleri için. Eğer ortaya konulabilir olsaydı gerek sağ gerekse sol koltukların oturma alanları daralmış olacak ve uzun yol seyahatlerinde konfor düşecekti. Bu yüzden ortaya isofix koymadıklarını düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir tarafta anne, diğer tarafta çocuk oturacak başka izahı yok. Eğer bir küçük çocuk daha varsa, oda orta alanda oturacak, ayrıca bizim araçta orta kısım koltuk sırtlığından kolçak çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...