Jump to content

3. Nesil Mazda 3 | Hız Sabitleyicinin Hep 1 Km. Düşük Hızda Seyretmesi

Devrim Babacan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tekrar selam.

Başlık açıklıyor aslında. Diyelim ki hız sabitleyiciyi 100'e ayarladım. Tabii ki 100'de gittiği oluyor ama kadranda veya HUD'da ekseriyetle hep 99 görüyorum.

Bunun sebebi hakkında fikri olan var mıdır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15.11.2018 at 23:52, Devrim Babacan :

Tekrar selam.

Başlık açıklıyor aslında. Diyelim ki hız sabitleyiciyi 100'e ayarladım. Tabii ki 100'de gittiği oluyor ama kadranda veya HUD'da ekseriyetle hep 99 görüyorum.

Bunun sebebi hakkında fikri olan var mıdır?

Teşekkürler.

Sadece 100'de mi oluyor? Atıyorum 120 yaptığınızda 119 ile mi gidiyor? Yada 80 yaptığınızda 79 mu oluyor? Birde jant/lastik ölçüleriniz orjinal ölçüler mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buna neden takılıyorsunuz ki? 2.nesilde ve hatta bir çok otomobilde göstergedeki hız ile gps hızı uymuyor. Hatta göstergedeki hız ile obd ile bağlantı yapıp araç beyninden aldığım hız bile uymuyor. O yüzden çok takılmıyorum hız konusuna

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, tansu87 :

Buna neden takılıyorsunuz ki? 2.nesilde ve hatta bir çok otomobilde göstergedeki hız ile gps hızı uymuyor. Hatta göstergedeki hız ile obd ile bağlantı yapıp araç beyninden aldığım hız bile uymuyor. O yüzden çok takılmıyorum hız konusuna

Bu konuda tabi gereksiz olabilir belki ama şöyle ki Gps gecikme miktarı veya kalibrasyonunun tam yapılıp yapılmamış olması önemli. Ölçüm cihazlarında ölçüm aralığında hatalı ölçme payı her zaman vardır. Artı eksi %1 veya %2. 100 km/h ile giden bir araç 102 km/h veya 98 km/h gözüküyor olabilir. 

Aynı şekilde obd ile beyinden aldığınız hız lastiklere ulaşmış olan son hız mı? Lastik basıncından tutun, herşey artı eksi 5 km/h oynatabilir. Bunu normal görmek gerekir. 

Ama burda farklı bir olay var. Sisteme 100 ile git diyorsunuz 99 da kalıyor. Bu beklenir birşey değil. Araç 100 ile gitmiyor olabilir ama mantıken sistemin bunu size 100 ile gidiyorsun diyebilmesi lazım. Yani kadranda veya headup da ayarladığınız hızı görebiliyor olmanız lazım. Gitmiyorsa bile öyle göstermeli demek istediğim. 

Sistemin kendi içinde çelişkiye düşmüş olması enteresan yani. Dışardan harici bir müdahale yok. 

Bazen böyle yokuşa falan denk geliyor 1 km/h düşecek gibi oluyor ama hemen istediğim hıza geri çıkıyor. Milisaniyeler içinde atıyorum 99'a düşüp geri 100'e çıkıyor bazen fark edilmiyor bile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, SafaTR :

Sadece 100'de mi oluyor? Atıyorum 120 yaptığınızda 119 ile mi gidiyor? Yada 80 yaptığınızda 79 mu oluyor? Birde jant/lastik ölçüleriniz orjinal ölçüler mi? 

Yok. O yüzden "diyelim ki" diye örnek verdim. Girilen herhangi bir hızda oluyor. Yokuş yukarı anlarım da dümdüz yolda neden olduğunu anlamadım. Jantlar orijinal 18-inch fakat şu anki lastikler 40 yanak. Fakat üzerinde orijinal 45 yanak Michelin varken de böyleydi.

3 saat önce, tansu87 :

Bana mı sordunuz bilmiyorum ama, takıldığımdan değil açıkçası. Yoksa çok daha önce araştırmak isterdim ya da servise sorardım vs. Sadece teknik olarak merak ettim.

Asıl aklımdaki soru, bu sadece bende mi var? Ya da sadece ben mi dikkat ettim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Devrim Babacan :

Yok. O yüzden "diyelim ki" diye örnek verdim. Girilen herhangi bir hızda oluyor. Yokuş yukarı anlarım da dümdüz yolda neden olduğunu anlamadım. Jantlar orijinal 18-inch fakat şu anki lastikler 40 yanak. Fakat üzerinde orijinal 45 yanak Michlene varken de böyleydi.

Bana mı sordunuz bilmiyorum ama, takıldığımdan değil açıkçası. Yoksa çok daha önce araştırmak isterdim ya da servise sorardım vs. Sadece teknik olarak merak ettim.

Asıl aklımdaki soru, bu sadece bende mi var? Ya da sadece ben mi dikkat ettim?

Belki kalibre ayarı bozulmuş olabilir. Şuan aklımdan geçen yapabileceğiniz lastiklere soğukken 2-4 psi hava basıp, basınç sensörünü resetleyip denemeniz olabilir. Yanak azaldığı için lastik çevresi büyük bir düşüş yaşamamıştır ama yinede yanlış hızı gösteriyor olabilir. 45 yanakta belki daha az oluyor muydu diye yorumlamaya çalışıyorum şuan. 215/40 18 mi 225/40 18 mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...