Jump to content

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dennis1250

Merhaba arkadaslar ,ustalar.

Yardim istedigim konu ,aracin farina lad baglayacagim .

Yapmak istedigim ,o lede hem park isiklarindan elektirik almak,hemde arac ici ambiyas isigindan elektirik almak .

Boylelikle kapi kilidini acinca fardaki led yanacak ,araca binip kapilar kapaninca sonecek .ayni zamanda gece park isiklarini acincada. Led yanacak .

Nasil bi baglanti yapabilirim .umarim aciklayabilmisimdir .cook tesekkurler simdiden 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

O lede hem tavan ışığından hem de parka giden kablodan ek alacaksınız. Ama biri yandığında öteki de yanmaması için diyot kullanılması gerekir. 

Ya da röle alıp tavan ışığının ve park ampulüne gelen artı kabloyu bulup ek alıp röleye bağlayacaksınız. Röleye bu tetk gelince aküden alacağınız kablodan akımı geçirecek. 

Elektrikçi arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilir. O rölenin ismi gelmedi aklıma. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dennis1250

Tesekkur ederim oncelikle..

Role aldim 12v 30 amprr.

Baglantisini nasil yapacagim bilemedim .

Kac elektirikciye gittim zor buldum role ,we yapmak istedigim proje hakkinda fikirleride olmadi ne yazikki;(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

O rölenin 2 ucu akü artı eksiye, 1 ucu tetik, 1 ucu çıkış olmalı. Tetiği dediğim yerlerden alacaksınız. Çıkış pozitifi led artıya bağlayıp ledin eksisini şasiye bağlayacaksınız. Rölenin şeklini paylaşırsanız bilen birileri çıkabilir. 

@ediz07hoca bi el atıver. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ediz07

roleye gerek yok şimdilik 2 diyot ile bağlantı yapılabilir. Gündüz ledleriniz kaç amper akım cekiyor biliyormusunuz. Tahminin çok çekmez çekerse sigorta kutusundan sigorta degerlerini belki yükseltmek zorunda kalabilirsiniz ama gerek olmaz büyük ihtimal.

656194047_baglant.thumb.JPG.4a4e624012d6086540ff576d66a7013f.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dennis1250

Gec kalmisim sizinle tanismak icin. Yinede bin bereket wersin .cook ttesekkurler .en kolay yoll boyle ..nasil bi diyot kullanmaliyim ,?

Ayri olarak bi paylasimim wardi ..radio lcd display ile ilgili .yardimci olursan minnettar kalirim .

Tekrar cok tesekkurler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ediz07
41 dakika önce, Dennis1250 :

Gec kalmisim sizinle tanismak icin. Yinede bin bereket wersin .cook ttesekkurler .en kolay yoll boyle ..nasil bi diyot kullanmaliyim ,?

Ayri olarak bi paylasimim wardi ..radio lcd display ile ilgili .yardimci olursan minnettar kalirim .

Tekrar cok tesekkurler

gündüz led kac watt gucunde biliyormusunuz? biliyorsaniz ne kadar akim gerektigini kolayca hesaplayabilirsiniz. waat=12*akim dan ne kadar akim cektigini bulabilirsiniz. cektigi akimdan fazla iletim yapabilen diyot ve 12volttan buyuk geri calisma gerilimine sahip olmasi yeterli. nette bu diyotu gordum. SB-560 5A 60V Schottky Diyot. gündüz lediniz 5A cekmez büyük ihtimal işinizi görür. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.