Jump to content

Yakit Pompasi TIK Ettiginde Durun

AKayhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Benzin istasyonunda yakit alirken pompa ilk TIK ettiginde durmaniz gerekiyor.  Istasyon görevlisi deponuzu neredeyse tasana kadar doldurmak ister.  Ancak, ilk TIK sesi geldikten sonra pompayi çikartip yerine asmaniz gerekiyor.  Bunun bir sürü nedeni var.  Araciniza uzun dönemde zarar vermesi bunlardan sadece biridir.  Birçok ülkede araca benzin doldurmak bizzat araç sahibinin sorumlulugudur.  Ülkemizde bunu egitimsiz istasyon görevlileri yapiyor.

https://www.msn.com/en-us/autos/video/dont-fill-your-gas-tank-past-the-first-click/vi-BBReHJF?ocid=spartandhp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özellikle, Canister Purge Solenoid Valve denen arkadaşın 1 numaralı düşmanıdır bu işlem.

Benzin buharını gerektiğinde emme manifolduna gönderen, gerekmediğide de benzinin buhar olup ucmasini önlemek için kapanan valf.

Belirli bir devirden sonra da açılarak performansa katkıda bulunduğu söylenir.

Açık kalırsa araç buram buram benzin kokar, zor çalışır(emme manifoldundaki oksijen azlığından), rolanti dengesiz olur.

Kapalı kalırsa benzin deposunda biriken buhar basıncı ile yakıt kapağını açınca normalden fazla 'çossss' sesi gelir, pompa depoya hızlı yakıt veremez. Atar durur.

1. Nesil 2000 cc ve üstü Mazda 3'lerin kronik sorunudur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben taşırana kadar doldurtuyorum genelde. cünkü depo küçük olduğu için zırt pırt benzin almak zorunda kalıyoruz. biraz olsun fark etsin diye bekleye bekleye dolduruyorum. bundan kelli yaptırmayayım hatta gidip deponun kapağını açayım da bi hava alsın en son yine tepeleme zorlamıştık:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG'nin güzelliği işte, hiç bu kadar çok doldurmak zorunda kalmıyoruz. :D
Avrupa turumda subap nedeniyle benzinde kullanmak zorunda kaldığımda menzili biraz olsun uzatmak için ben de depo kapağının ucuna kadar doldururdum. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Mutlu Tekir :

LPG'nin güzelliği işte, hiç bu kadar çok doldurmak zorunda kalmıyoruz. :D
Avrupa turumda subap nedeniyle benzinde kullanmak zorunda kaldığımda menzili biraz olsun uzatmak için ben de depo kapağının ucuna kadar doldururdum. :D

Ne LPG imiş arkadaş öve öve bitiremedin 😀
Benzinlide depo kaç litre ki, bizle aynı değil mi? (55 litre, 12-13 litre kalınca ışık yanıyor.) 

Şaka bir yana sizde de %80 doluluk oranı sınırı var.
-Basıncı yükseltilmiş pompalarla 45lik / 36 litre alan depoya 42 litre basanlara dikkat. 
-Dolduğu halde "tar tar tar" vurdura vurduda dolduran pompalara dikkat.. 
-Hava sıcaklığı dengeleyici cihaz vardı, her hava sıcaklığında genleşmeyi düzenleyerek aynı miktar gazın verilmesini sağlayan... En çok alaverenin yapıldığı... Ona yapacak bir şeyiniz yok, o üç kağıtçılardan birine düşüldüğünde genelde gaz normalden erken bitince fark ediyorsun durumu. Genellikle de şehir dışında oluyor. (Şehiriçinde genelde bildik istasyondan almanın da etkisi var tabi)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, ibrasoft :

Ne LPG imiş arkadaş öve öve bitiremedin 😀
Benzinlide depo kaç litre ki, bizle aynı değil mi? (55 litre, 12-13 litre kalınca ışık yanıyor.) 

Şaka bir yana sizde de %80 doluluk oranı sınırı var.
-Basıncı yükseltilmiş pompalarla 45lik / 36 litre alan depoya 42 litre basanlara dikkat. 
-Dolduğu halde "tar tar tar" vurdura vurduda dolduran pompalara dikkat.. 
-Hava sıcaklığı dengeleyici cihaz vardı, her hava sıcaklığında genleşmeyi düzenleyerek aynı miktar gazın verilmesini sağlayan... En çok alaverenin yapıldığı... Ona yapacak bir şeyiniz yok, o üç kağıtçılardan birine düşüldüğünde genelde gaz normalden erken bitince fark ediyorsun durumu. Genellikle de şehir dışında oluyor. (Şehiriçinde genelde bildik istasyondan almanın da etkisi var tabi)

Aynen abi. O tar tar basan istasyonlara sinir oluyorum. Bir de uyuşuk pompacılar ın tavrı yok mu delirtiyor. Uyuşuk alasıya kadar çıkartıyorum. (yurtdışında lpg almanın faydaları self servis. :D) abi bir şey olmaz yeaa diyorlar. Bu self servis olayını abarttığım oluyor. Acelem varsa ve yine uyuşuk pompacıya denk geldiysem kendim takarım. Dolunca makineden kapatıp kendim çıkarırım.

BU aralar tankım az almaya başladı. İnşallah yakıtlardan ya da istasyondandır da şamandıradan değildir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...