Jump to content
Reicht

Mazda MX-5 FSM Köprüsünde Takla Attı

Tavsiye Edilen Mesajlar

tansu87
17 dakika önce, SweepeR :

bence sorun zaten videoyu kimsenin tam izlememesinden kaynaklanıyor. Q7 sağ şeritte, mx5 sağdan ikinci şeritte. takip mesafesi dediğiniz terim aynı şeritte giden 2 araba için geçerlidir. yan şeritteki arabaya bakıp takip mesafesi bırakırsanız herkes en sağdaki şeritin hızında gitmek zorunda kalır :) bir üst açıklamada yazdığım ve Q7 nin şoförü için düşündüklerimde halen ısrarlıyım.

ayrıca hızların kaç km olduğu görünmüyor, siz soldan ikinci şeritteki kamyonete göre mx5 hızlı diyorsanız belki kamyonet yavaş gittiğindendir. aradaki hız farkı maksimum 30 km görünüyor. 

Q7’nin sağ şeritte olduğu ekran görüntüsünü paylaşır mısınız?

mazda diğerlerinden hızlı. Q7 sağdan ikinci şeritte seyrediyor. Olası ihtimal, q7 arkasındaki mazda’yı görünce sağa geçip yol vereyim diye düşünüyor. O esnada mazda bi sağ bi sol yapıyor  q7 sürekli arkasına bakmak zorunda değil. Sağa yönelen mazda’yı görünce tekrar sol yapıp kendi şeridine geçmeye yelteniyor. Ama mazda çok hızlı karar verip sağdan sola çoktan geçmiş. 

Kaza çok basit  %100 mazda suçludur. Şu durumda q7’ye %1 bile suç bulanın zeka ve aklından şüphe ederim. 

Her şey bir yana sağ şeritten o hızda gidilmez. 4 şeritli yolda sağ iki şerit ağır vasıtalara aittir. Sağdan geçmek diye bir kavram da yoktur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SweepeR
4 dakika önce, tansu87 :

Q7’nin sağ şeritte olduğu ekran görüntüsünü paylaşır mısınız?

mazda diğerlerinden hızlı. Q7 sağdan ikinci şeritte seyrediyor. Olası ihtimal, q7 arkasındaki mazda’yı görünce sağa geçip yol vereyim diye düşünüyor. O esnada mazda bi sağ bi sol yapıyor  q7 sürekli arkasına bakmak zorunda değil. Sağa yönelen mazda’yı görünce tekrar sol yapıp kendi şeridine geçmeye yelteniyor. Ama mazda çok hızlı karar verip sağdan sola çoktan geçmiş. 

Kaza çok basit  %100 mazda suçludur. Şu durumda q7’ye %1 bile suç bulanın zeka ve aklından şüphe ederim. 

Her şey bir yana sağ şeritten o hızda gidilmez. 4 şeritli yolda sağ iki şerit ağır vasıtalara aittir. Sağdan geçmek diye bir kavram da yoktur.

benim gördüğüm Q7 2 şeridin ortasında ve sola doğru ilerliyor. görüntü çok net olmadığından ve oradaki ışıktan dolayı uzaktaki halini çok ne göremiyoruz. mx5 in birden fren yapması da Q7 nin en sağdan sola geçmeye karar verdiğini gösteriyor. zaten o anda Q7 fark edip sağa gitmeye çalışıyor ve olaylar gelişiyor. en sağdaki 2 şerit ağır vasıtalara ait değildir, ağır vasıtalar en sağdaki 2 şerit dışında şerit kullanamazlar. binek araçlar ve motorsikletler dahil olmak üzere tüm şeritleri kullanma hakkına sahiptirler.

ayrıca şerit değiştiren herkes aynalara bakmakla ve sinyalini vermekle yükümlüdür, o aynalar makyaj için koyulmadığı gibi sinyallerde disko havası yaratmak için koyulmamıştır.

mx5 zaten fren yapmasa makas olarak tabir edilen şekilde oradan rahatlıkla geçebilir. neyse umarım kimsenin başına böyle kazalar gelmez, iyi niyetli düşünürsek hem Q7 nin hem de mx5 in telaşlanması ve kararsız kalması sonucunda oluşmuş bir kaza. kötü niyet ararsak Q7 bilerek yol vermiyor, mx5 ise riske girip kamyonetin önünden makas atacağına veya riske girmeyip frene basarak duracağına heyecan arıyor. 

bu arada bu konu sosyal medyayı sallıyor ve çok kötü yorumlar yapılıyor, bizim platformumuzda yine seviyeli ilerliyor. 👍

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback

Tekrar tekrar izledim bende. Q7ci büyük ihtimalle arkaya bakıyor hızla gelen bir araç görüp hafifçe sağa kaçıyor. Sinyal de vermemiş gibi. Ancak MX5'in sorunu dengesiz gitmesi, hemen bir sağa geçiyor, sola geçiyor ve en önemlisi daha etkili fren yapıp yavaşlayarak durumu düzeltmeye değil, hafifçe fren yapıp oradan buradan kaçmaya çalışıyor. Ayak frendeyken direksiyon hareketi çok ani, bunların tümü gereksiz hareketler. Sert bir frenden sonra soldaki kamyonu bekleyip geçip giderek çok çok kolay çözülebilecek bir durumu amatörlük yapıp lüzumsuz atraksiyonla çözmeye çalışan ve batıran bir sürücü var ortada. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade

mx5 kullanıyorum, tadını çıkarayım, spor araç böyle kullanılır, aşırı öz güven, kontrolsüz hız, trafikte hepimizin kullandığı 7. hissi devre dışı bırakma, bir de kırmızı spor araç, son olarakta gençlik cesareti. Gerisi zaten bunlardan sonra devreye giriyor. Ve kaza, geçmiş olsun. mx5 gerçekten güvenli araçmış, genç arkadaş burnu bile kanamadan çıkıverdi araçtan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Videoyu defalarca kez izledim. Telefonla çekim yapan araç dahil dört vasıta da trafik ihlali yapıyor burada. Neresinden tutsan elinde kalacak bir durum. Kayıt yapan araç ile mx-5 belli ki tanışık. Cama yapıştırılan telefon tutacağına telefonu dik şekilde koyup kayıt ediyor mx-5 i. Araç kayıt cihazları enine çeker, boyuna değil videoyu. Yine araç kamerası olsa, sağında solunda tarih vs. bilgileri olur.

Mx-5 hız yapmak için yanlış şeridi kullanıyor. Makasçı denir mi bilemedim bu videodan anlaşılacağı kadarıyla bunu demek zor ama kesinlikle olayın en suçlusu bu arkadaş. Bir aracı sağdan geçmek diye bir şey yok. Bu, son derece tehlikeli bir hareket. Çok rahat bir şekilde fren yapacakken ya da en sol şeride geçebilecekken, macera arayıp kamyonet ile q7 nin arasından geçmeye çalışmış. Burada q7 sola değil, kamyonet sağ şeride de geçebilirdi ki bu çok daha vahim sonuçlar doğurabilirdi. 

Q7 yavaş gittiği için suçlanamaz. Trafik kurallarında maksimum hız sınırı belli olduğu gibi, minimum hız sınırı da bellidir. Yasal hız sınırları içerisinde istediği hızda gidebilir. Kimse neden 40 ile gidiyorsun diyemez, tabi ki en sağ, yani en yavaş şeritten gitmeli. Bu arkadaş en sağdan ikinci şeritten gitmeyi tercih etmiş. Hızı da öyle aşırı yavaş değil. Nereden baksan 60-70 ile gidiyor ki hız sınırı köprüde 80 km/s. Arkasından gelen mx-5 resmen adamı şaşırtmış.  Adamın arkadan geldiğini görüp kendini sağ şeride atmaya çalışmış. Mx-5 in de sağ şeride yöneldiğini görünce, vazgeçip sol şeride atmış. Bunları yaparken sinyal vermemiş tabi ki. Sinyalin tek amacı, diğer araçlara gideceğiniz yönü bildirmek. Bizim ülkemizde ise genelde trafiği tıkalı olan dönüş yollarına dışarıdan kaynak yapılırken kullanılıyor. Özetle, q7 nin suçlanabileceği tek nokta sinyal vermemesi.

Kamyonet arkadaş gereğinden hızlı şekilde ve olmaması gereken şeritte gidiyor. Bu şerit kültürünü öğrenemedi bu millet bir türlü. İstediği şeritten, istediği hızda gidebileceğini zannediyor herkes. Birazdan değineceğim buna. 

Videoyu çeken arkadaş yine aynı şekilde, önündeki aracın sağından geçmeye çalışıyor ve hızı da mx-5 ile aynı ve belli ki mx-5 in haylazlıklarını çekmek için arkadan takip ediyor.

Kısacası herkes ihlal yapıyor burada. Kimisi az, kimisi çok. 

Ben uzun süre İngiltere'de yaşadım. Bazı arkadaşlarımız bilir. Çokça kafalarını da ütülemişimdir bu konuda. Türkiye'de trafik maalesef neredeyse ülkenin en büyük yaralarından biri ama kimse bunun için bir şey yapmıyor ya da yapmak istemiyor. Trafik kazası olur. Kader kısmet derler, ölene rahmet dilerler, kalana geçmiş olsun derler. Güneydoğuda/doğuda askerlerimiz çatışır, şehit/gazi olurlar. Allah onlardan razı olsun. Ama baktığınız zaman, trafik kazalarından ölen insan sayısı ile terör olaylarında şehit olan insan sayısı arasında devasa bir fark var. Ülkelerin trafik kazası istatistiklerine ve ölüm oranlarına bakın. Türkiye resmen acınası halde. Herkes kasap gibi araç kullanıyor. Kimsenin kurallara uyduğu yok. Buna, bu işin başındakiler de dahil. İmam osurunca cemaat de çok güzel sıçıyor elbet. Hepiniz nasıl ehliyet alındığını biliyoruz bu ülkede. Daha yeni yeni iyileştirmeler yapılıyor sınav sisteminde. Ama alışmadık neticede maalesef don durmuyor. Ben ehliyetimi 15 saniyelik bir sürüş sınavında aldım 18 yaşındayken. Tanıdık/torpil falan da yok yanlış anlaşılmasın. Oturdum koltuğa sıra bana gelince. Kemer koltuğa zaten takılıydı. Takılı kemerin üzerine oturttular. Vitesi bire alıp arabayı kaldırdım, az ilerleyip ikinci vitese attım. Tamam çek kenara dedi adam. Bu kadar. Türkiye'de ehliyet alıp, senelerce araç kullanan ve sonradan İngiltere'ye gidip ehliyet almaya çalışıp alamayan çok insan gördüm. 10. kez sınava girip hala geçemeyeni bile gördüm. Türkiye ile İngiltere'nin nüfusu hemen hemen aynı. Araştırıp kendiniz görün trafik kazası ve ölüm rakamlarını. Arada uçurumlar var ve bunlar tesadüf değil. Eğitim ve sıkı denetim.

Trafikte şerit kültürü diye bir şey vardır. Bunu biraz izah edeyim size. Örneğin sekiz şeritli bir yolda gidiyorsunuz ve sizden başka kimse yok. Gitmeniz gereken şerit her zaman en yavaş olan, en sağ şerittir. Önünüze bir araç mı çıktı? Sola sinyalinizi verirsiniz, solundan usulca geçip, tekrar eski şeridinize dönersiniz. Solunuzdaki şerit daima sollama şerididir. Aranızda medeni ülke görmüş olan varsa ne demek istediğimi anlayacaktır. 

Özetlemek gerekirse, bu şekilde araç kullanan bir insanın kendi değersiz canını tehlikeye attığı gibi, trafikteki diğer insanların da canını tehlikeye atıyor. Bu arkadaşa trafik teröristi demek çok da yanlış olmaz. Bir anlık hata diyenler var aranızda. Bir anlık hatalarda hayatlar sönüyor. Birine şaka maiyetiyle bir silah doğrultup, bir anlık yanlışlıkla tetiği çektiğinizde, sizin de karşınızdakinin de hayatı geri döndürülemeyecek şekilde altüst oluyor. Bundan sebep, silahın bir ruhsatı/ehliyeti var. Araçlar da aynı şekilde. Bir anlık hata ile hayatlar sönebiliyor. Bundan sebep ruhsatı ve ehliyeti var. 

Kaskosu da yokmuş mx-5 in. Güzel bir ders olmuştur umarım arkadaşa. Kendisinden başka kimsenin burnu kanamaması, olayın en sevindirici tarafı. Aracın takla atacağını anladığı anda fırlayan başlık arkasındaki korumaların da cabrio bir araç için ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SweepeR
7 saat önce, Tarahumara :

Cama yapıştırılan telefon tutacağına telefonu dik şekilde koyup kayıt ediyor mx-5 i. Araç kayıt cihazları enine çeker, boyuna değil videoyu. Yine araç kamerası olsa, sağında solunda tarih vs. bilgileri olur.

Örneğin sekiz şeritli bir yolda gidiyorsunuz ve sizden başka kimse yok. Gitmeniz gereken şerit her zaman en yavaş olan, en sağ şerittir. Önünüze bir araç mı çıktı? Sola sinyalinizi verirsiniz, solundan usulca geçip, tekrar eski şeridinize dönersiniz. Solunuzdaki şerit daima sollama şerididir. Aranızda medeni ülke görmüş olan varsa ne demek istediğimi anlayacaktır. 

Ömer harbiden alet dik ha, ama herkesin araç kamerası seninki gibi olucak diil ya belki eskidir :) Sonuçta arkadaki araba hadi gazla ben çekiyorum seni diyipte kendisi elinde telefon ile adamın makaslarını çekmemiş. öte yandan herkes kendi arabasının yolda gidişini görüntüsünü çektirmek isteyebilir, arabasını seviyodur, video yapacaktır falan filan. kendi bileceği iş.

Bu sekiz şeritli yol örneği olmamış. adamlar napıcak yunus gibi sürekli en sağ şeritten sollaya sollaya mı gidicekler? İngilizler iyice abartmış, sürekli hız artırıp azaltma, nerde kaldı benzin tasarrufu :D 

Şu videodaki 4 aracın hızlarını gerçekten çok merak ediyorum. Seni biliyoruz, benden de sakin kullanıyosun. Ama şu konuya yorum yapanlar acaba önlerine araç kırdığında sinirlenip dibine kadar girme, sellektöre boğma veya sağından/solundan geçip ters ters bakma hareketlerinden hiç birini yapmıyorlar mı? kısacası bu kazada sadece bu çocuk suçlu değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
3 saat önce, SweepeR :

Bu sekiz şeritli yol örneği olmamış. adamlar napıcak yunus gibi sürekli en sağ şeritten sollaya sollaya mı gidicekler? İngilizler iyice abartmış, sürekli hız artırıp azaltma, nerde kaldı benzin tasarrufu :D 

Bunu yol tamamen boş olduğu durumlar için söylüyorum abi. Yani tek tük araba olduğunda, videodaki gibi. Yoksa hep en yavaş şeritten gitmek gibi bir çaba söz konusu değil. 

Türkiye için aradım ama kuralları bulamadım. İnşallah ben bulamamışsımdır.

İngiltere için resmi kurallar. Rule 264, 265 ve 267 e bakabilirsin.

https://www.gov.uk/guidance/the-highway-code/motorways-253-to-273

Misal bir örnek. Karşı taraf geliş yöne bakarsan, yol sakin ve ip gibi en yavaş şeride dizilmişler.

Capture.thumb.JPG.1a40526b14cd73c64e99ff9b6b7b31d8.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SweepeR
1 saat önce, Tarahumara :

Türkiye için aradım ama kuralları bulamadım. İnşallah ben bulamamışsımdır.

ben de bazı kuralları aradım ama bulamadım. ip gibi dizilme olayı da manasızmış gerçekten.

urallar doğru, soldan hızlı gidemezsin sağdan geç arabaları diyo, acaba bu mx5 in şoförü ingiliz mi 😂

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar

Bence hatalı olan tereddütsüz mx-5 sürücüsü. Resmen makas atarken kaza yapıyor. Şimdi diyeceksiniz ki sanki sen sütten çıkmış ak kaşık mısın. Öyle bir durum yok. Hatta tam tersi gençlik yıllarımızda sayısız hata ve ahmaklık yaptık. Bizim zamanımızda bölünmüş yollar yoktu. Şehirler arası yollarda makasa böyle aynı yönlü vektörlerle değil birbirine yönelmiş vektörlerle kelle koltuk girerdik. Makas tamamlanırken karşıdaki sürücünün göz bebeğinin açıklığına bakardık f11 mi f8 mi diye. Sonralarında farkına vardık ve kabullendik başkalarının yaşamlarını dahi tehlikeye attığımızın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Servet
14.01.2019 at 14:45, Çağlar Bayur :

önümüzdeki araç 10 mt kala bizim yönlendiğimiz şeride doğru geçmeye başlarsa ne yapardık?

Adam gibi araç kullanmak gerekir bu durumda. 3 araç yarışıyor net. Q7 şeridinde ve köprü için nizami hızda gidiyor. En sol şeritte biri var çeken biri var ve mx5 var. Q7nin sahibi olayım, küfür edeni, mx sürücüsünü alayını ipe dizerim adaletin önünde. 

Her direksiyona geçenin bir anda prof olmayacağını çok iyi bilirsin. Audi sürücüsü eşin eşim olsa idi, arka koltukta çocukların çocuklarım olsa idi ve arkadan 4 köprü ışığı direğini 3 saniyede geçerek q7ye yaklaşan birini aynada görseler idi farklı bir eylemi yapmayabilirlerdi. 

Canlarına birşey gelmemesi iyi olmuş. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
jackjoker

ben Q7 sürücüsünün yerinde olsam U yapar  geri döner mazdanın sürücüsünü hastanelik edene kadar döverdim. ben bu kaza da sadece Q7 ye üzüldüm. çizik felan olmuştur ama yinede çizik işte. Mazda MX5'e ve sahibine zerre üzülmedim. Hatta keşke arabası daha kötü olsaydı diye de aklımdan geçti. Sahibi buradaysa ve yazılanları okuyorsa bence bir daha araba kullanmasın. Gitsin kumdan kale yapsın anca bu seviye ve mantıkta biri çünkü. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.