Jump to content
Leanback

Test Edenlerden 4. Nesil Mazda 3 Değerlendirmeleri

Tavsiye Edilen Mesajlar

tansu87
6 saat önce, Mutlu Tekir :

Aynen öyle. Ben Mazda 3 sedanımın arkasına 1 büyük 1 orta 2-3 çantayı sığdıramadım. Büyük bavul yan girmiyor çünkü. Ama 2016 Fiesta'ya 2 bavul ve çantaları rahatça sığdırmıştım dik şekilde.

Aynen öyle. Lpg tankından dolayı bagaj tabanı 8 cm yükseldi bende.  Büyük boy valizin tekerleri söktüm. Diklemesine bi tarafa tam sığdı. Diğer tarafa da iki tane orta boy ve çantalar çok rahat sığmıştı. Trabzon dönüşünü anlatmak istemiyorum. Zira dikizden bagaja bakınca ufak bi ışık süzmesi bile gözükmüyordu :) hb’lerin böyle bi güzelliği var. Pandizotu çıkarınca çok kullanışlı oluyor. Ama güvenlik için file şart.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
AKayhan

ABD'de araç güvenligi konusunda tam otorite IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) yeni Mazda 3 için çarpisma testleri yapti.  Hem hatchback hem de sedan versiyonlari enstitünün testleri sonucunda "top safety pick" yani en üst güvenlik degerlendirmesini aldi.  2019 Mazda 3 çok güvenli basligini tasiyan asagidaki makale yeni Mazda 3 güvenligi için son olarak su yorumu yapiyor:  kendiniz kullandiktan sonra evladiniza da verebileceginiz bir araba.

https://www.msn.com/en-us/autos/news/the-2019-mazda3-is-very-safe-iihs/ar-AABc5B6?ocid=spartandhp

Umarim Mazda Türkiye bu önemli gelisme konusunda gerekli PR (Public Relations) çalismasini yapar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina

tadımlık şöyle bir şey yayınlandı galiba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
02.03.2019 at 13:30, Gokmen_Ozguc :

mazda.co.uk sitesinde 2019 hb için broşür var, bagaj hacmini 351 l olarak gördüm. 2018 hb'lerde bu rakam 364 idi. İyileşme beklerken gerileme olması iyi olmamış fakat yine de 291 l gibi aşırı küçük değilmiş.

Bu arada 1.5D AT ile yeni 1.8D AT motorların katalog degerlerini karşılaştırdım.. Güç bir miktar artarken 105 hb -> 116 hp tork aynı kalmış.  O zaman ne bekleriz, biraz hızlanmasını değil mi ? Yeni ve büyük motorla hızlanma 0.5 sn kötüye gitmiş, yakıt tüketimi artmıs, emisyon artmış. Bizim vergi sistemi ile zaten hayal oldu yeni dizel motor da nasıl bir yenilik gelmiş, hangi nokta daha iyiye gitmiş bu 1.5->1.8 artısı neden yapılmış vs vs. üzülmemek elde degil.

Bunu yeni gördüm, eski aracın ölçümü 1999 Nedc standardına göre yapılıyorken, 4. nesil yeni 2018 WLTP standartlarına göre yapılıyor ve prosedür çok daha zorlayıcı. Bu yüzden 2018'den sonra Avrupada üretilmiş tüm otomobillrein AB sınırları içindeki katalog tüketim ve emisyon değerleri arttı, reel sürüşte ise tüketim ve emisyon düştü. Diğer markaların eski-yeni ölçüm sistemine tâbi modellerini karşılaştırabilirsiniz.

Yani 1.8lt motor 1.5lt'den daha ekonomik ve temiz aslında, fakat muhtemelen tüm aşırı DFP temizliği sorunları aynen devam ediyordur. Performans olarak ise tüm markaların dizel motorları eski modellere göre geriye gitti. Şuan avrupada bir geçiş dönemi söz konusu, AB tüm üreticileri elektrikli motora geçmek için zorluyor, bu yüzden içten yanmalı motorlarda olmayacak, başarılamayacak emisyon limit değerleri koyuyorlar.  Bilinçli olarak içten yanmalı motorlar sakat bırakılıyor, Mazda'nın 2.0 165hp motoru, 2.2 dizeli kaldırması bu yüzden, ceza ödememek için motor getiremiyorlar. 90lardaki katalitik konvertöre geçişten beri ilk defa bazı araçlarda eski nesil motorları tercih etmek, yenileri tercih etmekten daha mantıklı hale geldi. Özellikle performans otomobillerinin hepsinin gücü düştü (Golf R, 308 GTI, BMW M4 vb). 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...