Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Sağ Arka Bagaj Höparlörü Arızası

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaslar, geçen gün çocuğun arabayı yüklerken nedense bagaj içinde  açıkta olan (!) arka sağ hoparlörün soketini kırdım. sesi tamamen arkaya verip yokladığımda da çalışmadığını fark ettim. kablolar yerinde duruyor bir kooma yok ama.calışmıyor. muhtemelen farklı bir kablo ve zarar gördüler.  bi iki kablo denemesi ile yoklasam da çalışmadı. bunlar bagajın içinden yapılanlar. sonra komple sökeyim dedim ama onun  da nasıl yapıldığını bulamadım. hoparlör şaseye iki vidayla tutturulmuş ama vidalar kaynaklı gibi. hiçbir şekilde çözülmüyor.  içeriden kapağını çıkarayım derken kırılarak elimde kaldı iki tırnağı kırıldı. 

velhasılıkelam ne yaptıysam hoparlörü sökemedim. kuçük bir kaynak işiyle hallolacak gibi ama kablonun malzemesi metal tel degil de elyaf gibi bir sey. söken eden bilen var mı? basit bir hoparlörü sökmek imkansıza yakın.

teşekkürler

IMG_20190228_175839.jpg

IMG-20190228-WA0015.jpeg

15513799152431763305443418763725.jpg

iki vidaya ulaşmak imkansız. penseyle de tersten sökemedim.

Diğer Sitelerde Paylaş

hoparlörü çıkarmak için vidalara üstten ulaşmaktan başka çare yok, alttan o vidaları döndürmemiz imkansız. üstten ulaştınız ama vidaları mı döndüremediniz?

bir de hoparlörle konnektör arasındaki kablo hoparlör tarından zarar görmemiştir umarım. soket tarıfına lehimlemek kolay ama hoparlörün kağıdının altındaki bobin tellerine tekrar bağlantı yapmak çk zor iş.

Diğer Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Mehmet Özdemir :

hoparlörü çıkarmak için vidalara üstten ulaşmaktan başka çare yok, alttan o vidaları döndürmemiz imkansız. üstten ulaştınız ama vidaları mı döndüremediniz?

bir de hoparlörle konnektör arasındaki kablo hoparlör tarından zarar görmemiştir umarım. soket tarıfına lehimlemek kolay ama hoparlörün kağıdının altındaki bobin tellerine tekrar bağlantı yapmak çk zor iş.

vidalara üstten de ulaşılacak yeri bulamadım. koltukların arkasındaki kapak gibi şeyin altında kalıyor sanırım. focus 2'lerde mesela o panel diyelim bir ipe bağlıydı ve kolayca çıkıyordu, bagaj da genişleyebiliyordu. bunda stabil. hoparlörler koltuk indirme  kolları falan ona bağlı. o plastik paneli sökebilsem belki ulaşabilirim ama onu da sökemedim.

yani benim harcım değilmiş bir bilene gotürmek lazım. ama deneme yanılma yoluyla bulacak birine değil arabayı bilen birine.

Diğer Sitelerde Paylaş
  • Yeni Oluştur...