Jump to content
Mutlu Tekir

2019 Yeni Kasa Corolla İzlenimler

Tavsiye Edilen Mesajlar

tansu87

Motor ne diye geçiyor? 2013-16 rav4’ler lpg için nasıl acaba. Aynı teknoloji var mıdır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
4 saat önce, tansu87 :

Motor ne diye geçiyor? 2013-16 rav4’ler lpg için nasıl acaba. Aynı teknoloji var mıdır

Motor daha yeni. Supap zamanlamaya ek olarak açıklığı da kontrol edilebiliyor. Motor kasayı çok rahat kaldırıyor. Bu motor Mazda'da olsaydı tadından yenmezdi vallahi. 

Hep merak ederdim direk enjeksiyon olmadan nasıl Toyota bu kadar verimli ve güçlü atmosferik üretebiliyor diye. Meğersem direk enjeksiyon varmış ama manifolda. Hava motora girmeden önce direk enjeksiyonla atomize şekilde benzini gönderip motora çekilirken oluşan tumble hareketinin de faydasıyla daha iyi bir hava yakıt karışımı elde etmişler. 

2013 Rav4 2.0 Multidrive S kullandım 2014'de abdde. Tadı damadığımda kalmıştı, çok zevkli atik bir motor. CVT yüksek torklu motor olunca daha zevkli hale geliyor bence. Alabiliyorsan kesinlikle tavsiye ederim. 

Toyota'nın motorlarının güzelliği hem ucuz sıralı lpg kitleri uyuyor, hem de otomatik subap ayarlamasıyla subap yanmasıdır, erimesidir hiçbiri Mazda kadar kısa vadede görülmüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
19 saat önce, Mutlu Tekir :

Motor daha yeni. Supap zamanlamaya ek olarak açıklığı da kontrol edilebiliyor. Motor kasayı çok rahat kaldırıyor. Bu motor Mazda'da olsaydı tadından yenmezdi vallahi. 

Hep merak ederdim direk enjeksiyon olmadan nasıl Toyota bu kadar verimli ve güçlü atmosferik üretebiliyor diye. Meğersem direk enjeksiyon varmış ama manifolda. Hava motora girmeden önce direk enjeksiyonla atomize şekilde benzini gönderip motora çekilirken oluşan tumble hareketinin de faydasıyla daha iyi bir hava yakıt karışımı elde etmişler. 

2013 Rav4 2.0 Multidrive S kullandım 2014'de abdde. Tadı damadığımda kalmıştı, çok zevkli atik bir motor. CVT yüksek torklu motor olunca daha zevkli hale geliyor bence. Alabiliyorsan kesinlikle tavsiye ederim. 

Toyota'nın motorlarının güzelliği hem ucuz sıralı lpg kitleri uyuyor, hem de otomatik subap ayarlamasıyla subap yanmasıdır, erimesidir hiçbiri Mazda kadar kısa vadede görülmüyor.

Enjeksiyon sistemini anlamadım, normalde direkt enjeksiyon olması için enjektörün doğrudan yanma odasının içine yakıt sevketmesi lazım. Manifold önünden ateşleme yapmak, düzeni ne olursa olsun port enjeksiyon (MPI) olarak kabul edilir. Araçta 180-200 barlık yüksek basınç pompası var da, manifoldda direkt enjeksiyonda kullanılan yüksek basınçlı enjektörlerden mi kullanılıyor demek istedin?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, Leanback :

Enjeksiyon sistemini anlamadım, normalde direkt enjeksiyon olması için enjektörün doğrudan yanma odasının içine yakıt sevketmesi lazım. Manifold önünden ateşleme yapmak, düzeni ne olursa olsun port enjeksiyon (MPI) olarak kabul edilir. Araçta 180-200 barlık yüksek basınç pompası var da, manifoldda direkt enjeksiyonda kullanılan yüksek basınçlı enjektörlerden mi kullanılıyor demek istedin?

Aynen öyle abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
serkan306

Hayırlı, uğurlu olsun, ara ara gaza geliyordun ama ben değiştireceğini düşünmemiştim :D Bence güzel bir tercih, şu an kardeşim gile ikinci el Mazda 3 Power alma arefesindeyiz, alternatifler arasında manuel Corolla da vardı, 108.000 TL liste fiyatı var ama otomatik istedikleri için 103.000'e Power alacağız gibi. Sen aracı kaça almıştın, aynı fiyata yine bulabilir miyiz :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback
56 dakika önce, Mutlu Tekir :

Aynen öyle abi.

Bunun detayıyla ilgili bir döküman var mı, çünü direkt enjeksiyon basıncını (en az 150 bar) veren enjektör manifoldu deler geçer. Emme valfi tam açıkken tepeden silindir içini görecek biçimde bir enjeksiyon lazım ki, böyle bir örnek görmedim daha önce. Kaldı ki bunu yaparsan direkt enjeksiyonun asıl olayı olan emme valf poziyonundan bağımsız yakıt sevki avantajını yok ediyorsun. Videolardan gördüğüm kadarıyla da klasik şekilde enjeksiyon yapıyor, normal MPI gibi sistem,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
4 saat önce, Leanback :

Bunun detayıyla ilgili bir döküman var mı, çünü direkt enjeksiyon basıncını (en az 150 bar) veren enjektör manifoldu deler geçer. Emme valfi tam açıkken tepeden silindir içini görecek biçimde bir enjeksiyon lazım ki, böyle bir örnek görmedim daha önce. Kaldı ki bunu yaparsan direkt enjeksiyonun asıl olayı olan emme valf poziyonundan bağımsız yakıt sevki avantajını yok ediyorsun. Videolardan gördüğüm kadarıyla da klasik şekilde enjeksiyon yapıyor, normal MPI gibi sistem,

Motor kodu 1zr-fae 

Ekonomi dar açı dohc, valvematic valf yükseklik ayarlamalı, çok nokta yakıt enjeksiyonu... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Leanback

@Mutlu Tekir Video normal çok nokta enjeksiyonu anlatıyor hocam, karbüratörle olan farkını gösteriyor. Valvematic motora da baktım bildiğimiz MPI motor, direkt enjeksiyonla ilgisi yok yani. Zaten direkt enjeksiyonda enjektörün doğrudan silindir içinde olması gerekiyor.

Valvematic motorun olayı sürüşün büyük kısmında gaz kelebeğini tam açık tutması, silindire girecek havanın miktarının valvematic denen (BMWde Valvetronic) valf mekanizması sayesinde sadece emme valfi açıklık miktarı ve zamanlaması ile belirlenmesi, bu sayede gaz kelebeği vakum kayıplarını (pumping loss) elimine etmesi. Özellikle düşük gaz açıklıklarında önemli verimlilik kazançları olan bir sistem. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
3 saat önce, Leanback :

@Mutlu Tekir Video normal çok nokta enjeksiyonu anlatıyor hocam, karbüratörle olan farkını gösteriyor. Valvematic motora da baktım bildiğimiz MPI motor, direkt enjeksiyonla ilgisi yok yani. Zaten direkt enjeksiyonda enjektörün doğrudan silindir içinde olması gerekiyor.

Valvematic motorun olayı sürüşün büyük kısmında gaz kelebeğini tam açık tutması, silindire girecek havanın miktarının valvematic denen (BMWde Valvetronic) valf mekanizması sayesinde sadece emme valfi açıklık miktarı ve zamanlaması ile belirlenmesi, bu sayede gaz kelebeği vakum kayıplarını (pumping loss) elimine etmesi. Özellikle düşük gaz açıklıklarında önemli verimlilik kazançları olan bir sistem. 

Doğrudur abi. Rail görünce basıncı artırılmış port injection sandım ben.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35

Dün bayıde incrlledım Koltuklar cok kalıte cok begrndım Ekran görüsü kesmiyor arac güzel Lakin birşey dikkatimi çekti.

Direksiyonu ayarlayıp mandalı kitleyınce direksiyon sağa kayıyor 1 1,5 mm Direksiyon ayar mandalı açıkken direksiyon düz lakın mandan kapanınca 1mm sağa kayıyor 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
3 saat önce, ozgur35 :

Dün bayıde incrlledım Koltuklar cok kalıte cok begrndım Ekran görüsü kesmiyor arac güzel Lakin birşey dikkatimi çekti.

Direksiyonu ayarlayıp mandalı kitleyınce direksiyon sağa kayıyor 1 1,5 mm Direksiyon ayar mandalı açıkken direksiyon düz lakın mandan kapanınca 1mm sağa kayıyor 

Öyle birşey hiç dikkatimi çekmedi. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35
7 saat önce, Mutlu Tekir :

Öyle birşey hiç dikkatimi çekmedi. :)

Bayıdeki araca has bişey olabılır.  🙂 Millet süreklı oynuyor bozmuslardır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
20.10.2019 at 11:35, ozgur35 :

Kumpas mı koydun onlar nasıl rakamlar öyle :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Toyota'nın gözünü seveyim. Tüm iç ve plaka aydınlatmaları T10. Yok şurası 31mm yok şurası şu kadar mm sofit vs uğraşmaya gerek kalmıyor. Mazda'nın bagajına 3 led plaka takmıştım, 2 led plaka artmıştı. Onları değerlendireyim dedim. Helal olsun adamlar aydınlatma yuvasını düz olacak şekilde yapmışlar. Benim BL Mazda 3'de bu koruyucu çıkıntılı olduğundan büyük bir valiz koyduğumda çıkmıştı, ben de onu çöp sanıp atmıştım. :D Corolla'da direk yüzeye sıfır oluyor bu aydınlatma yuvası.

2 Led plakayı sabitleyip bağlantısını yaptım geçen gün. Led plaka büyük olduğundan yuvaya sığmadı. Yuvayı geri takarken kablolar sıkıntı da çıkarmadı. Güzel aydınlatıyor. Bagaj tamam, sırada fara Niken takıp, içleri ve plaka aydınlatmasını da led yapmakta. Sonrasında ön arka sinyalleri de led yapabilirim.

72787178_517715599052250_8462599592041512960_n.jpg

72810603_411476729537029_5119005893278564352_n.jpg

74374543_377106213197350_2963006222778761216_n.jpg

72543909_3356778901028899_3141172508577759232_n (1).jpg

72591557_2338229969637660_179947773808869376_n.jpg

74342447_1374876382677902_2450606350804189184_n.jpg

74489732_520095432161421_6092464328315764736_n.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
vethekim

bagajda izolasyon malzemesi gördüm sanki😁😁😁😁😁

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
36 dakika önce, vethekim :

bagajda izolasyon malzemesi gördüm sanki😁😁😁😁😁

Doğru görmüşsün abi. :D

Zamanla.... 

Kaput altında izolasyon yok. Bunun bahanesi olarak da motor zaten çok sessiz ve aracı hafifletme olarak gösteriyorlar. :D o nedenle bazı şeyleri yapmaya mecbur kalıyor insan. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ozgur35

Bagaj havuzu efsane ama

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
28 dakika önce, ozgur35 :

Bagaj havuzu efsane ama

Bagaja koyduğum konserve kırıldığında ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladım. :D

Bu arada 2020 Corolla'da arka bağımsız süspansiyon Türkiye'ye satılacak araçlarda maliyet sebebiyle kaldırılıyor. Opsiyon olma ihtimali var üst donanımlarda. Ayrıca ön kaput malzemesi ise aluminyumdan geri saca dönülüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tansu87
38 dakika önce, ozgur35 :

Bagaj havuzu efsane ama

Bagaj da efsane. Oraya 50-60 lt tank nefis olur. Ayda 2 kere lpg alırsın En fazla :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
13 dakika önce, tansu87 :

Bagaj da efsane. Oraya 50-60 lt tank nefis olur. Ayda 2 kere lpg alırsın En fazla :) 

İnşallah yaza doğru lpg taktırırken stepne yuvasına 60 lt lik olursa müthiş olur. Benim gibi uzun yol yapan biri için 300km de 1 durmak zorunda kalmamak güzel olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...