Jump to content
Mazda323-

Kalorifer

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda323-

Arkadaşlar herkese mazdalı günler. Malum kış ayları geldi benim kalorifer peteklerim yeterli düzeyde ısıtmıyor cama sıcak veriyor ayak ve yüze soğuğa çekiyorum sıcak veriyor temizletsem kışı  geçirebilir miyim veya yenisini mi almalıyım değişim veya temizleme işlemi hakkında güncel fiyat bilgisi  olan var mı şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Aurora

Petek temizliğini 120-150 TL arasında yapıyorlar. Makine ile 30-60 dk arasında temizlik yapılıyor. Yalnız petek delinme riski mevcut. Petek delinmesi demek torpidonun komple sökülmesi ve peteğin değişmesi demek. Bu da yerine göre 500-700 TL arasında bir maliyet. Bu riski göze alarak karar vermeniz gerekiyor. 

Yazdıklarınızdan tam anlamadım ama ayağa sıcak, üst bölgeye soğuk ayarı yaptığınız halde üstten de sıcak geliyor demek istediniz sanırım. Yanlışım varsa düzeltin. Bu durumda ya o mandalın teli çıkmış/kopmuştur ya da dış hava klapesinde sıkıntı olabilir. Sıkışmış falan da olabilir. Söküp bakmak lazım yine. 

Eğer maliyet ve riskler gözünüzde büyüyorsa benim de kendi aracımda daha önce yaptığım çözüm işinize yarayabilir. 

Eliniz yatkınsa motor soğukken motorun arkasından kalorifer su giriş çıkışlarını sökün, giriş ve çıkışa 2 metre kadar hortum bağlayın, porçözü önce %70 su + %30 porçöz ile seyreltip huni yardımıyla iki hortumdan da peteğe gönderin. Hortumları yüksekte tutun. 5-6 dk bekleyip hortumlardan birinden sürekli temiz su gönderin. Diğer hortum ucunu kovaya koyun, kovaya temiz su gelinceye kadar diğer hortumdan su göndermeye devam edin. Sonra tekrar %50 / %50 oranında porçöz ve suyla aynı işlemi tekrar edin. Duruluma aşamasında iki hortumdan da sırayla temiz su göndererek petekten iyice temiz su gönderin. Temiz su geldikten sonra da 1 lt saf su gönderin. Soğutma suyu hortumlarını kalorifer girişlerine tekrar takın, radyatörden saf su ve araçtaki aynı antifrizden ilave ederek sistemin havasını alın. İşlem tamam. Dilerseniz bu kadar su harcamışken radyatördeki suyu da değiştirebilirsiniz. Daha iyi bir seçenek olur. 

(Bu işlemin makine temizliğine göre artısı şu, petek basınç altında kalmıyor.) 

Ben bu şekilde 2 kışı rahat geçirmiştim. Hala bir sıkıntı yok. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Petek temizliğini yukarıda arkadaşın dediği gibi temizletebilirisiniz ama porçöz falan bu işi görmez bizim araçlarımız bayağı eski model bu yüzden soğutma sisteminde çamur oluşur bu çamuru genleşme kabının dibinde kırmızı renkte görebilirisin tabii bu yorumu çamur olduğunu tahmin ettiğim için ifade ediyorum.

Bu çamura hiçbir temizleyici etki etmez , ön göğüsü sökmeden bu çamuru temizlemenin yolu sadece motor kısmından peteğe su giriş çıkışındaki hortumları söküp basınçlı yıkama makiansıyla tazyikli su ile yıkanmasıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...