Jump to content
zaybatsu

1. Nesil Mazda 3 Yolda Sağ Tarafa Kayıyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

zaybatsu

Mazda 3 bk sedan 2005 model aracim duz yolda giderken hafifden sağ tarafa doğru kayiyor ve göturmedigim rot balansci kalmadi sorunun lastiklerden kaynaklanacağini da söylediler lastikler izliymis sizce ne olabilir ?

biliyorum biraz saçma soru oludu ama belki basina gelen arkadaslarimiz vardir diye dusunuyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
doganayomer

Hocam yazlık lastikleri kullanırken araba ok gibi düz gidiyordu kışlıkları taktırdım sağa doğru gitmeye başladı geçen sene aynı kışlıklarla gezdim hiç sağa sola çekme yoktu, rot ayarı bozulmuş olabilir zaman bulduğumda bir rot ayarı yaptıracağım. Sizin için fikir olabilir lastik havaları dengesiz olunca da çeker, lastiğin birinde belki kaçırma vardır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zaybatsu
17 saat önce, doganayomer :

Hocam yazlık lastikleri kullanırken araba ok gibi düz gidiyordu kışlıkları taktırdım sağa doğru gitmeye başladı geçen sene aynı kışlıklarla gezdim hiç sağa sola çekme yoktu, rot ayarı bozulmuş olabilir zaman bulduğumda bir rot ayarı yaptıracağım. Sizin için fikir olabilir lastik havaları dengesiz olunca da çeker, lastiğin birinde belki kaçırma vardır.

Bakalim ya olmadi sağtarafi biraz fazla basicam dengelicekmi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zaybatsu

Ben gevdimiz günlerde jant ile lastikleri de değiştirdim fakat gine ayni aceba diyorum salincak da problem olursa öyle yaparmi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot
8 saat önce, zaybatsu :

Ben gevdimiz günlerde jant ile lastikleri de değiştirdim fakat gine ayni aceba diyorum salincak da problem olursa öyle yaparmi ?

aracınızın ön tekerlekleri biri önde biri geride olduğunda yapar.  muhtemelen de böyledir. ya zaman içinde bir darbe aldı, yada kaldırıma vurmaktan falan bir teker diğerinden 2cm civarı geriye kaydı. bir kaza esnasında da olmuş olabilr.  

şaseciye veya iyi bi rotçuya gidin. ölçüm yöntemi var..  pompa basıp yerine getiriyorlar 100tl ye.. bu birinci alternatif

2. alternatif,  eski lastikleriniz de yenileri de  Yönlü-rotasyonlu lastik ise , bunlar ıslarla sağa sola çekme yapıyor.  petlas falken, starmax, roadstone milestone vb.  diğer uzakdoğu markaları ısrarla çekme yapabilir

3. direksiyon kutunuz arızalı olabilr.  sağa veya sola çevirirken  sertlik olarak bir yön- diğerindn daha kolay dönüyor mu..  veya bir anormallik varmı.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zaybatsu
17 saat önce, Zealot :

aracınızın ön tekerlekleri biri önde biri geride olduğunda yapar.  muhtemelen de böyledir. ya zaman içinde bir darbe aldı, yada kaldırıma vurmaktan falan bir teker diğerinden 2cm civarı geriye kaydı. bir kaza esnasında da olmuş olabilr.  

şaseciye veya iyi bi rotçuya gidin. ölçüm yöntemi var..  pompa basıp yerine getiriyorlar 100tl ye.. bu birinci alternatif

2. alternatif,  eski lastikleriniz de yenileri de  Yönlü-rotasyonlu lastik ise , bunlar ıslarla sağa sola çekme yapıyor.  petlas falken, starmax, roadstone milestone vb.  diğer uzakdoğu markaları ısrarla çekme yapabilir

3. direksiyon kutunuz arızalı olabilr.  sağa veya sola çevirirken  sertlik olarak bir yön- diğerindn daha kolay dönüyor mu..  veya bir anormallik varmı.. 

Hocam cok saol 1. İhtimal olabilir bunu baktircam 

2.ilk lastiklerde izliydi bunlar normal lastikler bunun olmadiğina eminim

3. Yolda giderken hafif direksiyonu sola ceviriyorum sanki düzelir gibi oluyor ama cok az sol yapinca.

Dediniz gibi ölçüm yaptirip denicem. Cevabi buraya yazarim iyi günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kerem-81

Bende de oldu,  rot balanscı cihaza taktı ve sağ tekerlek soldan 5 mm. Geride olduğunu söyledi. Beşik kaymış. Beşiğin cıvatalarını söktü manivela ile bilgisayara bakarak ayarladı. Ok gibi oldu araba. Yol kenarında tas varmış farkedemedim sağ tekerlek atladı geçti ama baya büyüktü galiba , ve hemende belirti vermedi. Bayağı zaman sonra cekmeye başladı 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...