Jump to content

3. Nesil Mazda 3 65 bin'de şanzıman problemi

crazymedix
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar, 

2014 model mazda 3 sedan skyactive power otomatik aracım bugün  arızalandı. Kırmızı ışıkta durduğumda araç önce sarsıldı, sonra yürümez oldu. Stop edip tekrar çalıştırdığımda birinci vites ve geri viteste sorun yoktu ancak ikinci vitese geçtiğinde boğuluyor ve ilerlemiyordu. Şans eseri Afyonkarahisar servisine (Otoekip)beşyüz metre mesafedeydim.  Aracı birinci viteste servise ulaştırdım. Servis cihazı arıza bulmamış ancak araçta şanzıman problemi olduğunu söylediler. Pazartesi genel müdürlükteki mühendislerden fikir alacaklarını belirttiler.

Araç Japonya üretimi. İlk sahibiyim ve gerçekten şanzımanı üzmemeye özen gösteren bir kullanıcıyım. Yokuş yerlere park ettiğimde el frenini vites boştayken çekip sonra P konumuna alırım. Aracı işten eve yılda yaklaşık 10 bin kilometre kullanıyorum. Yaşadığım şehirde mazda yetkili servisi yok. Garantisi dolduktan sonra bakımlara zamanım olmadığı için servise gidemedim, ancak servisten kargoyla orjinal parça getirterek yaşadığım yerde bakım yaptırdım. Forumda 2014 model japonya üretimi araçlarda şanzıman problemi yaşayan arkadaşlar vardı. Gördüğüm kadarıyla mazda bu durumda iyi niyet göstererek indirimli olarak şanzıman değişimi yapıyormuş. Genel müdürlükle veya Belçika merkez ile iletişime geçmem gerekir mi?

Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

• Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda türkiye ile de halledebilirsiz. Olmadı belçikaya mail atarsınız. Biri daha vardı, birkaç bin liraya yeni şanzıman takılmıştı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın garantisi var ise ücretsiz değişim yaparlar. Yok iseiyi niyet indirimi yapabilirler. Ben 2016 ylında ilk aracımı aldığımda geri vites geçişindeki vuruntudan dolayı şanzuman değişmişti garantiden. O zaman faturaya baktığımda 17.000 tl +kdv gibi bir fiyat vardı. Şu an 50 bin'i bulur sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Az önce servisten aradılar 50 bin TL fiyat verdiler. Ben de indirim talep ettim. Bakalım bekleyip göreceğiz. aracın garantisi 2,5 sene önce doldu. bakımlarının bir kısmı serviste, bir ksımı da yedek parçalar servisten kargo ile getirilerek yaşadığım yerde yapıldı. İnşallah iyi niyet indirimi yaparlar. 

Yapmazlarsa bir daha mazdanın önünden geçmem. O arabayı da basına malzeme ederim.  Senede 10 bin km kullanılan araba 6 yılda pert oluyorsa bunu bana açıklayamazlar. Kimse kusura bakmasın.

Mazda Türkiye'ye, mazda avrupa'ya mail göderdim. Bir de atarlı twit attım. bakalım neler olacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, crazymedix :

Az önce servisten aradılar 50 bin TL fiyat verdiler. Ben de indirim talep ettim. Bakalım bekleyip göreceğiz. aracın garantisi 2,5 sene önce doldu. bakımlarının bir kısmı serviste, bir ksımı da yedek parçalar servisten kargo ile getirilerek yaşadığım yerde yapıldı. İnşallah iyi niyet indirimi yaparlar. 

Yapmazlarsa bir daha mazdanın önünden geçmem. O arabayı da basına malzeme ederim.  Senede 10 bin km kullanılan araba 6 yılda pert oluyorsa bunu bana açıklayamazlar. Kimse kusura bakmasın.

Mazda Türkiye'ye, mazda avrupa'ya mail göderdim. Bir de atarlı twit attım. bakalım neler olacak.

2014 model mazda 3  şanzumanları bana sorunlu gibi geliyor. Sizin sıkıntınızı yaşayanlar genelde 2014 model araçlar. Fiyat olarak çok abartılı bir rakam.  Büyük ihtimal size rakam konusunda yardımcı olacaklardır.  Büyük geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O rakamı düzeltirler de 50bin nedir, ne kadarı düzelecek insan tereddüt ediyor. Cevabı beklemeden Belçika ile iletişime geçin, araç ve çıkan şanzımanın fotoğrafları ile bulabilirseniz yapılmış ücretsiz emsal değişimler var forumda, o kişilere de mail-mesaj atıp irtibata geçmeye çalışın. Otomatik şanzıman tipi türü ne olursa olsun her zaman riskli iş ne yazık ki, Nissan'larda VW'lerde millet ne paralar ödedi zamanında ancak Mazda bir şekilde sizin işinizi halleder diye düşünüyorum, epey bir 2014 araca ücretsiz veya cuzi bir farkla değişim yapıldı zamanında. Umarım bir şekilde çözülür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Leanback :

O rakamı düzeltirler de 50bin nedir, ne kadarı düzelecek insan tereddüt ediyor. Cevabı beklemeden Belçika ile iletişime geçin, araç ve çıkan şanzımanın fotoğrafları ile bulabilirseniz yapılmış ücretsiz emsal değişimler var forumda, o kişilere de mail-mesaj atıp irtibata geçmeye çalışın. Otomatik şanzıman tipi türü ne olursa olsun her zaman riskli iş ne yazık ki, Nissan'larda VW'lerde millet ne paralar ödedi zamanında ancak Mazda bir şekilde sizin işinizi halleder diye düşünüyorum, epey bir 2014 araca ücretsiz veya cuzi bir farkla değişim yapıldı zamanında. Umarım bir şekilde çözülür.

belçikaya (sanırım artık almanya) ingilizce mail attım zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2014 lere özel değildi bu olay, 2015,2016 larda da görüldü. Konuyu takip ediyorum eğer mantıklı bir çözüm üretilemez ise bende aracımı satmayı düşüneceğim artık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba,  Mazda'ya konu ile ilgili düşüncelerini iletmek isteyen olursa mail gönderebilir.  

Mazda Avrupa'nın mail adresi:    customer_relations@mazdaeur.com

Mazda Türkiye'nin mail adresi: iletisim@mazda-tr.com

İngilizce mail atmak isteyen olursa çeviri yapabilirim. Eğer fiyat indirmezlerse ekşi sözlük'de rezalet başlığı da açmayı düşünüyorum. Tepkimizi göstermemiz lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün servisten aradılar. İyi niyet garantisi için gerekenleri taamamlayıp başvuru yapmışlar. İki güne sonuç gelir dediler. Beklemedeyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar, 

Az önce servis aradı, masrafın 34 bin tl'sini iyi niyet  garantisi kapsamında Mazda karşılayacak. Ben de 15.850 tl vereceğim. Parça 20 gunde gelecekmiş. İşlemi onayladım. 

Mazda büyüklüğünü gösterdi bence. 

• Beğen 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, crazymedix :

Merhaba arkadaşlar, 

Az önce servis aradı, masrafın 34 bin tl'sini iyi niyet  garantisi kapsamında Mazda karşılayacak. Ben de 15.850 tl vereceğim. Parça 20 gunde gelecekmiş. İşlemi onayladım. 

Mazda büyüklüğünü gösterdi bence. 

Bence göstermedi. Rakam çok yüksek. Tabi dsg mağdurları da zamanında fahiş fiyatlar ödedi ama bence yine de yüksek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun. Güncel doviz fiyatlarını gözönünde bulundurursak bence fena rakam değil 15.850 tl. Üstelik bütün bakımları yetkili serviste yapılmamasına rağmen. Asıl garibime giden bu şanzımanlar neden arıza veriyor böyle. Görece yeni bir araç sonuçta 6 yıllık. Tekrardan geçmiş olsun. Hem üzüldüm, hem de sevindim adınıza.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Tarahumara :

Geçmiş olsun. Güncel doviz fiyatlarını gözönünde bulundurursak bence fena rakam değil 15.850 tl. Üstelik bütün bakımları yetkili serviste yapılmamasına rağmen. Asıl garibime giden bu şanzımanlar neden arıza veriyor böyle. Görece yeni bir araç sonuçta 6 yıllık. Tekrardan geçmiş olsun. Hem üzüldüm, hem de sevindim adınıza.

Teşekkür ederim. Hiçbir yasal zorunlulukları olmamasına ragmen iyi niyet garantisi olarak %70 indirim yapmaları benim için yeterli. Döviz kuru Mazda'nın suçu değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu şanzımanlar sorunlu. Mazdanın bunu ücretsiz yapması gerekirken parayla yapması bence problem. Ama Türkiye’de kanunlar da bunu korumuyor maalesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...