Jump to content
azrul

3. Nesil Mazda 3 Key not found uyarısı

Tavsiye Edilen Mesajlar

azrul

Merhaba mazda ailesi. Bu hafta iki kere başıma gelen bir sorundan bahsetmek istiyorum. Geçenlerde arkadaşı evine bırakacaktım, kenara çektim ve yolcu koltuğundan arkadaşımın inmesini bekledim, biraz uzun sürdü inmesi ve bu esnada motor çalışmasına rağmen ekranda kırmızı bir şekilde key not found uyarısı verdi. Geçen gün yine arkadaşı yoldan alırken aynı şey oldu kenara çekip binmesini beklerken çalışan motorda yine aynı uyarıyı ekranda gördüm. Anahtarı elime alıp düğmeye bastığımda çalışıyordu. Pilin bitmiş olabileceğini düşündüm ama çalışıyordu. Arabayı az ilerde tekrardan durdurup kapıyı açıp kapattığımda uyarı yazısı kayboldu. Bu sorunu yaşayanınız oldu mu acaba. Araba anahtarı, motor çalışırken bir anda neden görmedi acaba. O şekilde arabayı sürsem uyarı ışığıyla sürüyorum, yani stop falan da etmedi. 

IMG_20201020_201815.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
doganayomer

Bence arkadaşınızın enerjisi Anahtarın enerjisini bastırıyor :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Leanback

Aracı açsa bile piliniz zayıflamıştır. Pilinizi değiştirip deneyin ama bi milyoncudan pil almayın, ambalajlı marka pil alın, sorununuz çözülecektir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
azrul

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, benim de aklıma pil geldi ama daha önce pil bitmeye yakın battery low gibi bir uyarı vermişti. Bu kez bu olmayınca şaşırdım. Pili değiştirip takip edecem bakalım 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
zoptrik

Acaba arkadaşı indirirken araç çalışırken aracın dışına mı çıktınız? Belki de uyarı anlıktır? 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Anahtarsız giriş olan modellerde 2 tane, olmayan modellerde 1 tane içeride sensör var. Eğer sorununuz pilden değilse sensördendir. Kablosunda temassızlık ya da sensörün kendisinde sorun olabilir. Araç çalışmaz haldeyken başınıza gelirse araba çalışmayacaktır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız Start/Stop tuşuna parmağınızla değil de anahtarın kendisi ile basın. 

Anahtarsız giriş modeli:

SRNbE9W8b5.jpg.0c1fce1de6e83243d1cc21e081f1eb1b.jpg

 

Anahtarsız giriş olmayan model:

Vj8G0Hq644.thumb.jpg.e3634791023bef2064d469b65fa88f92.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
azrul

Şöyle birşey denedim ve oluşan sorunun bir provasını yaptım. Aracı sürerken anahtarın pilin çıkardım ve uyarının gelmesini bekledim ancak hareket halindeki araçta bu uyarı gelmedi. Ne zaman ki arabayı durdurdum ve herhangi bir kapıyı açıp kapattım araç çalışmasına rağmen bu uyarıyı verdi. Pili kapılar kapalıyken çalışan aracın içinde tekrardan taktım ancak uyarı gitmedi. Kapıyı açıp kapatınca uyarı gitti. Burda kilit nokta kapının açılıp kapanması. Tahminim pille ilgili veya anahtarla ilgili araç çalışırken bir sıkıntı oluştu. Ben arkadaşı almak için durup kapıyı açınca bu uyarıyı verdi. O anlık bir sinyal kesilmesi mi oldu veya pil mi bitiyor da uyarı verdi bilemiyorum. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...