Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Kapı Fitilleri Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

herkese merhaba. 

kendi adıma neredeyse başından beri şikayetçi olduğum kapı fitillerine bugün radikal bir çözüm ürettim. neden bilmiyorum ama arabanın kapı fitilleri yaz kış kullanımında içeri hava alacak şekildeydi. yani fitil kapıya küçük geliyordu. neresinden düzeltsem öbür taraftan ses ve hava alıyordu. yazın esnemesi dolayısıyla nispeten azalsa da kışın hava soğudukça iyice hava üflemeye başlayan fitilleri bu kış "düzeltme" kararı aldım. zamanla eskiyen fitilleri çok maliyetli olduğu için değiştirmek yerine kapı eşiğindeki plastiği çıkarıp kestim.  ne yaparsam yapayım ki bir dönem çift taraflı bantla sabitlemek istesem de diğer yerlerden patlıyordu. bu sebepler dolayısıyla eşik trimlerini söküp fitili kestip iyice yaydıktan sonra araya çift taraflı yapışkanla elimdeki fitillerden uyguladım. bazı kapılarda aralık neredeyse üç parmak kalınlığında oldu. bu aralığı koyacağım fotolardan da anlaşılacağı üzere yaz ve kış genleşmesiyle açıklamak imkansız. 

neyse efenim, yağmurda nemde karda kışta cam buharlanması ve yol.sesi çok ciddi oranda azaldı. 

aynı nesil arabaya sahip olanlarda durum ne bilmiyorum ama bende iyi şeyler oldu.

IMG_20201228_173004.jpg

IMG_20201228_173015.jpg

• Beğen 2
Diğer Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Lupara :

Aralık bayağı fazlaymış. Ama  yazın genleşince bir sorun olmaz mı?

yazın da aynı sorunu yasadığım için böyle yaptım. max bir santim ilerler ya da ilerlemez. sadece kışın sorun çıkarsa genleşme derdim ama 40 derece bodrum sıcağında bile tam oturmuyordu. en azından şimdilik sorun tamamen çözülmüş durumda, çok sorun çıkarırsa değişiriz olur biter.  

• Beğen 1
Diğer Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Mehmet Özdemir :

Bir kere gözüne batmış hocam senin. mevsimlik kapı fitili ayarı yaparsın artık. 

aynen hocam, beş uzatır üç kısaltırız en fazla,  artık benim tasarrufumda:))

zaten yaptığım sey fitili kesip tam oturtmak. gerisi mevsime göre istediği kadar uzayıp kısalabilir. ayar kısmı kapı eşiğinde ve bende:) 

bu arada araba cok daha az gürültü alıp çok daha az buharlanıyor. 

Diğer Sitelerde Paylaş
  • Yeni Oluştur...