Jump to content

Mazda 323 Benzin Kokusu

berkobal
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

araba beenzin enjectörlü, karbüratörlü oda onemli sıralı sistem varsa sabah zaten direk benzinde çalışır, motor soğuk olduğu için benzini verimli yakamaz içerde havalandırmadan genelde koku olur yada boşluk açıklık varsa lpg montajında aracın muhtelif yerlerinde eskiden hissetmediğimiz o kokuyu almamız muhtemel..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

lpgde çalışıyr iken halen benzin kokusu alıyorsan benzin hortumlarından birisi sızdırıyor demektir uçucu olduğundan sızıntı damla haline gelip akmaz buda sizi yanıltabilir sızıp havaya karışıyordur...tehlikelidir muhtemelen benzin hortumlarının klipslerle bağlantılarının yapıldığı kısımlarda klipsin oluşturduğu zedelenme olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Son zamanlarda bagajı açtığımda benzin kokusu geliyor . aracı lpg de kullanıyorum bazen de arkaya oturanlardan araçta benzin kokuyo şikayeti alıyorum. başına böyle bir durum gelen var mı.

Edit: Başlık

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şamandıranın olduğu yeri söktüm kuru gözüküyor terleme falan yok ama depo kapağıda önceden basınç yapardı açarken fıs ederdi şimdi onu da yapmıyo artık. araç deponun olduğu yerden ufak bi darbe aldı ondan mı oldu acaba benzin kokusu önce den de vardı da önemsemiyoduk bagajdaki havalandırmanın bitanesi kırılıp iptal olunca bayağı rahatsız etmeye başladı

Koku bagajda yoğun bi şekilde toplanıyor bazen çok koku oluyor bazende hiç olmuyor bende contalardan şüpeleniyorum bu yüzden .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bizim arabada da vardı aynısı camları açınca geliyordu geçenlerde karbüratörcüye gitmiştim o zaman demişti usta, "gereğinden fazla benzin alıyo boğuyo kendini diye koku da yapar bu yapmıyor mu" arkasından vida ile bi ayar çekti o gün bu gündür koku yok sizde karbüratöre bi baktırın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Kokunun kaynağını buldum. benzin dolum yerinin oradan doğru depoya uzanan borunun geri dönüş olan kısmı tam çamurluğun en üstünde kalıyor. üzerine çamur dolmuş. o çamuru su ile atınca borunun üstünde kocaman bir delik olduğu gördüm. ve koku buradan geliyor. şu an terason ile kapatmayı düşünüyorum olmazsa bu parçayı söküp oradaki boruyu yeniden yaptıracağım. allahtan depo ile bütün bir parça değil. hurdacılarda bu parça ayrı olarak bulunurmu ki

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

benim arabam da 323 97 model. benzin kokusu arkadan falan değil de araç benzinde giderken önden doğru geliyor sanki..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim arabam da 323 97 model. benzin kokusu arkadan falan değil de araç benzinde giderken önden doğru geliyor sanki..

Benzer durum eski aracımda bende yaşamıştım.

LPG den kaynaklanıyordu, araç LPG de iken benzinin devir daimini yapan hortumlar yıpranmış ve çatlamıştı.

Kalitesi boru kullanılmış, BRC servisine gttim 20 liraya orjinal boru ile değiştirdiler.

Aracınızda LPG varsa aynı durum olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benzin hortumlarını kontrol ettirin kaçak olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Selam arkadaşlar. 91 model hb aracimdan arada benzin kokusu geliyor. Bu durum bazen her gün oluyor bazen de bir hafta olmuyor. Ben sanayiye gidip böyle bir problemim var demek istemiyorum. Su parça degistirilsin demek daha iyi oluyor arabayı mındar etmemeleri için. Bu problem benzinde kullanırken değil gazda iken oluyor. Yanlış duymadıniz. Gazda kullanırken benzin kokuyor. Yardımlarınızi bekliyorum. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gazda kullanırken yanmamış çiğ gaz kokusu alıyorsunuz. Benzin kokusu değildir o. Eğer araç dururken alıyorsanız bu kokuyu normal olabilir, cam açıksa içeri girebilir. Ama araç seyir halinde almamanız gerekli, öyleyse eğer egzos sisteminde bir kaçak olma ihtimali yüksektir, kontrol ettirmekte fayda vardır.

Gazdaki bu koku ise lpg nin ayarsızlığından kaynaklanmaktadır. Önce lpgcide yolda ayar isteyin, ardından egzoscuda aracın egzos sistemine baktırmanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Seyir halinde de alıyorum kokuyu. Dediklerinizin ikisini göstermeye gidiyorum şu an sanayiye. Ancak gaz kokusu olup olmadığından emin değilim yinede. Motorcuya da girmek gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Seyir halinde de alıyorum kokuyu. Dediklerinizin ikisini göstermeye gidiyorum şu an sanayiye. Ancak gaz kokusu olup olmadığından emin değilim yinede. Motorcuya da girmek gerekir mi?

Motordan kaynaklandığını düşünmüyorum. Egzos manifoldundan başlayarak tüm egzosta kaçak var mı kontrol edilmeli. 

Ayrıca lpg sisteminizin yaşını da düşünerekten lpg boruları da kontrol edilebilir. Lpgci kaçak var mı bakabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim ilk arabam mazda 323 hb'de de benzer bir sorun vardı yıllar önce. ama ben nereden geldiğini biliyordum çünkü depo kapısını açarken delik ve çürükleri görünüyordu. cam açıkken gelmesinin nedeni de buydu.

konu yeni zannettim göz gezdirdim zamanında arkadaşın sorunu aynıymış..

bu tarz sorunu olanlar kapaktan göremiyorsa da bi kontrol etsin ya da ettirsin diğer bölgeleri. nispeten "eski" otomobillerde bu sorun var. zamanla benzin tabancası ve benzin bölgeyi yıpratıp bi yerden deliyor.

özellikle cam açıkken yoğunlaşıyorsa koku büyük oranda kapak ile depo arasındaki yolda bir delik vardır..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bi kaç yer gezdim izah edeyim. Lpgci kontrol yaptı normal çıktı. Borular v.s. bakildi lpgcide. Motorcuya gittim bilgi almak amaciyla, o da koktuğu zaman gel dedi. Ancak yine bir kaç gündür koku yok. Başka bir motorcuya gittim, gazda iken benzin kokmasinin sebebi, basınç regulatorun arizali olabilir dedi. Gazda benzin pompaliyor ama benzin yanmadigi için depoya geri dönüyor, devir daimden dolayı da koku oluyor..

Ha lpgci şunu da dedi. Senin aldığın koku benzin değil yağ kokusu olabilir. Motoru çok zorladığın zamanlar bu araçlar yağ yakar, onun kokusu da pedalların oradan sana gelir. Şu an halen cozumsuz kaldım yani. Ancak egzozcu kapalıydı. Ona da bi ara tekrar gideceğim.

benim ilk arabam mazda 323 hb'de de benzer bir sorun vardı yıllar önce. ama ben nereden geldiğini biliyordum çünkü depo kapısını açarken delik ve çürükleri görünüyordu. cam açıkken gelmesinin nedeni de buydu.

konu yeni zannettim göz gezdirdim zamanında arkadaşın sorunu aynıymış..

bu tarz sorunu olanlar kapaktan göremiyorsa da bi kontrol etsin ya da ettirsin diğer bölgeleri. nispeten "eski" otomobillerde bu sorun var. zamanla benzin tabancası ve benzin bölgeyi yıpratıp bi yerden deliyor.

özellikle cam açıkken yoğunlaşıyorsa koku büyük oranda kapak ile depo arasındaki yolda bir delik vardır..

Ama koku sürekli değil. Bir delik olsa sürekli gelir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...