Jump to content

Kil + Cila

Guest uyumsuzelement
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 1 ay sonra ...
  • Yanıt 67
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• OveRMinD

4

• emredeler

4

• FAMILIA

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

• 5 yıl sonra ...

Konu eski ama ilgi alanıma girdiğinden birkaç satırda ben eklemek istedim.  Hobi olarak ilgilenen mazda severlerin ilgisini çeker belki karşılıklı eksiklerimizi de tamamlamış oluruz.

Kil+ cila uygun bir işlem ama ürün yelpazesi biraz daha açılarak biraz daha zaman ayırararak daha fazla parlaklık ve koruma sağlanabilir. Tabi bu benim gibi temizlik takıntılı insanlar için geçerli durum:)

Detaylı olarak araç kaporta parlatmasını bir adım daha ileri taşımak için hele ki bu güzel havalarda bayram öncesinde...

Şampuanlı yıkama + Durulama + Ironx(cut) veya ipa + yıkama kurulama + Yüzey kayganlaştırıcı ile birlikte kil uygulanması + pasta veya dolgu malzemesi + glaze(cila) + wax ( koruma uygulanması)  olarakta yapılabilir.

1) Burda dikkat edilmesi gereken noktalar gölge bir yerde işlem yapılmalı, araç yıkama esnasında çamurdan ve tozdan iyi bir şekilde arındırılmalı,  süngerle yıkıyorsanız aracı çizmemeye gayret etmeli mümkünse 2 sünger kullanarak temizliği tavandan aşağı doğru yapmalı yere düşen sünger kullanılmamalı.  Şampuan olarak sonaxın cilalı şampuanı kullandığım onca şampuan içinde en iyisi.

2) Kurulama sonrası araçta yoğun demir tozları mevcutsa ironx, yoğun kir varsa ipa ürünlerine 1/2 lt oranında suyla karıştırılarak sprey ile mümkün olduğunca beze sıkılmalı kaporta parça parça temizlenerek her işlem ardından yumuşak  kuru bezle silinmeli.Etek altlarındaki zift,katran, böcek izlerinde çıkmasına yardımcı olacak.  İpa veya ironx 'i dış plastik, krom aksamlara kullanılmamalı

3) İkinci maddedeki ürünler alkol içerdiğinden çabuk uçacaktır. İsteğe bağlı tekrar yıkayıp kurulayabilirsiniz. Kil uygulamasında yüzey kayganlaştırıcı ürüne sahip değilsek sprey suya ufak bir miktar şampuandan konularak spreyle bolca sıkılarak ve kil hamuru sürekli yoğrularak kaportaya sonra camlara hatta jantlara uygulanır. Kil uygulamasında parça parça yapılmalı kaportaya sıktığımız işlem sonrası kuru yumuşak bezle kurulanmalı. Bir araca yaklaşık 40- 50 gram kil yeterli olmaktadır. Kil yere düşürmemeye çok dikkat edilmeli

4) Pasta olarak ben dolgu(kapatıcı) maddesi olan Autoglym SRP kullanıyorum ve düşük devirli makinede veya pasta pedi ile elle uyguluyorum. SRP yerine pasta kullanırsanız aracı tekrar yıkayarak artıkları temizlemekte fayda var.  Ped sonrası boyadaki fazlalığını yumuşak bir fiber bez ile alıyorum. Pasta dışındaki ürünleri elle uygulamak daha iyi sonuç verir. Şayet polisaj makinası yoksa pastayı veya dolguyu elle atmak biraz yorucu olabilir.

5) Sonrasında glaze ( cila ) uyguluyorum. Koyu renkli araçlar için poorboys black hole veya collonite 915'i , beyaz ve gümüş renki araçlar için poorboys white dimond ürünü tavsiye edebilirim. Yine cila pedi ile ince tabaka olmak koşulu ile 1 veya 2 kat atıp her seferinde fazlalığı fiber bez ile alabilirsiniz.

6) Glaze sonrası hem cilanın kuruması hemde dinlenmemiz için 2 saat mola vermekte fayda var. Araç tozsuz ve gölge ortamda beklemeli bu sürede de.  Son olarak boya korumada başarılı bir ürün olan finish kare wax fk1000p güzel bir tercih olur,  boya korumada benimde favorim.  Fk1000p yi çok çok ince bir şekilde yine farklı bir cila pedi ile elle parça parça uygulanmalı. Kalın sürersek hem ürünümüz boşa gidecek hemde kuruyan ürün bizi daha fazla yoracaktır ve yüzeyden çıkarmamız zorlaşacaktır. Çok ine uygulanan parçaya birkaç dakika içinde yumuşak bir bez ile kuruyan tozu silinerek alınır. 

7)Fren ve balatalarınız için balata temizleme spreyini şiddetle öneririm. Hem frenleriniz daha iyi tutacak, ömrü uzayacak,  hemde gıcırtı vs varsa büyük oranda azalacak. Cam temizliği için zaten hamur kilimizle uygulama yapmıştık. Boyaya değdirmeden camsili bezimize sıkarak camı silerek yeterli bir temizlik  alabiliriz. Lastiklerimizi de çok kalitesiz olmayan lastik parlatıcı ürünler kullanarak son noktayı koyabiliriz :)

Yukarıdaki ürünlerin hepsini bölünmüş olarak tahmininizden çok daha ucuz bir fiyata Türkiye içinden satın alabilir,  1 veya 2 sefer aracınıza detaylı  bir bakım yapabilirsiniz. Amacım nacizane olarak bilgi paylaşmak olduğu için link vermek istemedim. 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sokaklarda cayır cayır parlak Mazdalar görmek dileğiyle selamlar saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rica ederim faydalı olabilmişse ne mutlu :clap:

Bir gün bahçeli ev hayalime kavuşursam, yazdıklarınız da hâlâ burada kalırsa, çok işime yarayacak :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir gün bahçeli ev hayalime kavuşursam, yazdıklarınız da hâlâ burada kalırsa, çok işime yarayacak :)

Siz bi yere copy paste yapın her ihtimale karşı,  telifte anlaşırız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...