Jump to content
berkobal

Farları Açınca Devrin Düşmesi?

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mustafa.

Anlıyorum ancak motorumda bi sıkıntı yok ki çok şükür..oto elektirikciyle görüşüp telrar bilgilendirme yaparım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.
19 Şubat 2010 at 10:38, dogan_u :

Bildiğim kadarıyla cevaplayım. Yanlışım varsa düzeltin.

Sanayide akıllı devre diye tabir ettikleri (her elektronik devreye akıllı derler) elektronik bir parça varmış. Bildiğimiz gibi ilk elektrik aküden alınıyor ve motor çalışıyor. Bu parça motor çalıştıktan sonra bütün elektrik ihtiyacını şarj dinamosundan alarak karşılıyor. Akünün şarjı eksik ise şarj ediyor. Bütün elektrik aksamı ortak bir alanda fakat bu akıllı devre anahtar görevini üstlenerek elektrik isteyenlere hooop kardeşim burada boşuna elektrik üretmiyoruz düşün akünün peşinden birşey istiyorsanız önce benden almanız lazım diyor ve elektiriği karşılıyor.

Birde karadüzen varmış. Bütün elektrik aksamı havuza bağlı elektirk çekiyor. havuz akü muslukta Şarj dinamosu... elektrik aksamı bir ayırım yapmıyor bu havuzdan ihtiyacını karşılıyor. Sanırım benim arabada böyle.

Şarj dinamomun montajını falan yapan elektrikçiden almıştım aküyü. 45-60-75-90-110 Amper diye gidiyor abi 45 yaramaz 60 idare eder 75 ideal. amfi falan takarsanda şarj dinamona yüklenmemiş olursun demişti. Farkı ne ki bunların dedim 45 alsak çalışmayacak mı? gel dedi açtı kaputu benim akü 60 amper. çekti şarj dinamosunun fişini bak dedi fan yavaşladı motorun rölantisi düştü çırakta gitti kaloriferi açtı araba stop etti edecek. oğlum ordan 90 lık akü ver bakalım dedi. taktı çalıştırdı arabayı çekti şarj dinamosunun soketini yine farlar falan açıldı çok az bir gerileme oldu rolantide. hiç stop edecek gibi olmadı.

Benim akü eski ondan mı dedim adam bi yeriyle güldü 90lık aküyü göstererek 3 yıldır hergün kaç arabaya bağlıyoruz, kaç arabayı çalıştırıyor haberin var mı dedi. Sonra yukarda bahsettiğim akıllı-karadüzeni anlattı inanmayıp kulak arkası ettim ama sonra internetten araştırdım ve doğru olduğu kanısına vardım.

Hayırlı bayramlar.72 amp akü aldım bu yazı okuyarak ama sonuç gene aynı farlar açılınca devir düşüyor..demekki aküyle alakalı deil benim sorunum yada akünün görevi sadece çalıştırana kadar diğcem ama farların aydınlatması rolantide dahi artış gösterdi.

19 Şubat 2010 at 10:38, dogan_u :

Mustafa. tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.

Bu arada bujiye giren kablonun birisinde kıvılcımı gerçekleştiren sarmal teli göremedim bunun etkisi olabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...