Jump to content

LPG Fiyatı, Genel Konular

bülenterguvan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 172
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

45

• M.E.G

14

• emredeler

8

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Direkt enj. lu motorlarda sıkıntı var.

vosvos FSI, toyota 4D, mitsubishi GDI motorlar bunlara örnektir.

Mustafa abi belli bir süre sonra mı problem çıkarıyor yoksa montajı mı problemli?

Emre ne zaman geliyor seyehatten :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Emre biraz geç gördü konuyu. Direkt enjeksiyonlu motorlarda benzin enjektörleri bizimkiler gibi manifoldun dışında değil, yanma odasının içinde. Yani sürekli yüksek sıcaklığa maruz kalıyor ve soğutmasını da içinden geçen benzinle yapıyor. Araç benzini devre dışı bırakıp sürekli LPG'de çalıştırılırsa kısa sürede benzin enjektörleri kullanılamaz hale geliyor.

Direkt enjeksiyonlu araçlar için özel yazılımla montajı yapılan LPG sistemimiz var. Araba LPG'deyken benzin enjektörü ara ara püskürtme yaparak soğutmasını sağlıyor. Sistemin özelliği ECU'de bitiyor. Yazılım meselesi yani. Yoksa diğer ekipmanlar aynı.

Volkswagen grubundaki FSI-TSI motorlara, Mazda CX-7'ye, Peugeot ve Alfa'daki direkt enkjeksiyonlulara montaj yapılıyor ama Toyota D4, Carisma GDI gibi diğer seçeneklere malesef yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada ara ara benzin kullandığı için yakıt tasarrufu normal sistemlere göre %10 daha az ve montaj fiyatı 2300-2400 TL civarı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim var :) LPG'yi sıvı olarak püskürtüyor. Farklı bir tankı ve LPG pompası var. Pompa arızası kronik sorunu. Köklü ve kaliteli bir marka. BRC, Prins, Telefleks, Romano gibi kaliteli markalara göre o kadar fiyat farkı olunca ben şapkadan tavşan çıkarmasını bile beklerim. Fakat böyle bir özelliği yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet fiyat çok kötü malesef. şuan ruhsat felan 3000tl buluyor sanırım. ama ben sıralı sistemlerden çekiniyorum.. lpgnın sıcaklığı bir çok arabada hava sesnsörü yada akışmetrede soruna neden oluyor.. Bu viealle de ayar ,bakım vs de yok.. şimdi 2010 mazda 3 e taksak , ne takacağız. kafam karışık veseelam..

sen ne dersin, bu sene kullanacağım ama seneye bu benzin fiyatlarıyla devam edermiyim hatta bir yıl dayanabilirmiyim :) 3,86 civarı burada benzin. otomatik olunca da biraz fazla yakıyor. araba alıyoruz ama binemiyoruz, can sıkıcı bir durum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıvı yada gaz fazı farketmiyor. Sonuçta yüzde 40-45 arası yakıt tasarrufu olacak en fazla. Yılda kaç paralık yakıt harcayacaksın? LPG taktırırsan ne kadar tasarrufun olacak? Bu tasarrufla ne kadar zamanda LPG sisteminin parasını amorti edip kâra geçmeye başlayacaksın? Bunların göz önünde bulundurup seçimini yapman gerek. Sıralı sistem yüzünden akışmetre ya da oksijen sensörü bozulmaz. Sadece bunlar düzgün çalışmıyorsa benzinde göremediğin sorunları görürsün.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

biliyorum yakııta farkı yok ama daha az parça, daha az sorun çıkarıyor diye ilgi duydum vialleye.

yılda 10bin yapsan kabaca 1400 lira tasarruf ederim. Tabi tüp olunca daha fazla yol yapacağız birde o var.

yeni teknolojiler olursa, bizi bilgilendirirsen sevinirim. Yada beklememiz gereken yeni bişeyler varsa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
Guest edarguner

Bu gece LPG ye 20 kuruş zam geleceğine dair söylenti varmış, inşallah doğru değildir.

Benzine yavaş yavaş yaklaşıyor.20 krş resmen %10 demek. Sonra kimse gelip bana enflasyon senede %10 demesin. Yakıt ne kadar zamlanırsa okadar enflasyon var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...