Jump to content

Mazda 323 Kalorifer Sorunu Hakkında

semir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Radyatör peteğini temizletmek için ön gögüsün sökülmesi gerekiyor. şişletmek için. bu iş için 300 tl istiyorlar. çok değil mi. tavsiye deceğiniz bir yer var mı ankarada.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar eğer göğsün sökülmesi gerekiyorsa kalorifer radyatörünü şişletmek yada yenisiyle değiştirmek bence son çare olmalı.Arabanın göğsü illaki sökülecekse bu işi çok iyi bilen daha önce bir kaç kez söküp takmış bir ustaya yaptırmak lazım.Sonra keşke daha fazla para verip daha iyi bilen birine yaptırsaydım demek var.göğsün üzerinde bir çok geçme var bunların yeri çok iyi bilinmezse çoğu kırılıyor sonra ses yapıyor ve kesmek çok zor.Ben daha önce güvenebileceğim bir usta bulamadığım için şahin ve Mercedes in göğsünü kendim sökmüştüm deri ile kaplamak için zor bir iş ama yinede insanın kendi malı olunca yavaş ve daha dikkatli uğraşıyor.Malum vicdanlı usta bulmak zor.Aslında şu an kullandığım 93 model 323 hb aracın kaloriferi yeterince ısıtmadığı için radyatörünü söküp şişletmek istiyorum ancak belimde rahatsızlık olduğu için önce yapılabilecek herşeyi denemek istiyorum.Birde plastik kazanlı radyatör şişlenemez diye bir ön yargı var bence tırnakları açılıp tekrar takılır eğer kaçak ihtimali varsa sunflex marka macun kıvamında yapıştırıcılar var ben daha önce farklı işlerde kullandım mükemmel.hırdavatçıların çoğunda var.Önemli olan kalorifer radyatörünü sökmek şişlemek biraz uğraşınca herkesin yapabileceği bir iş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

arkadaşlar 92 model 323 aracımın kaloriferi ısıtmıyodu peteğe müdahale etmek için komple göğsün sökülmesi gerekiyo bende ilk önce söktürmeden caresine bakmak istedim ve kalorifer giriş hortomlarını cıkarttım icindeki suyu boşaltıp dolana kadar kirec cözücü koydum normal mutfakda kullanılan cins den 5 dk bekledim ve bahce hortumu takıp 1-2 dakika icini kirec cozucuden arındırdım ve hortumlarını taktım sonuc kaloriferim artık ısıtıyo:) not:petege zarar vermemesi için kirec cözücüyü 5 dk dan fazla bekletmeyin birde aracı antifreeze siz kullanmayın tüm kireclenmeler o yuzden oluyo şimdiden kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Daha önceden biraz sıkıntılıydı ama ben havalar iyi olduğu için sorun etmiyordum ama dün ve bugün içeride buz kesince yazma gereği duydum.  :jedi:

Da ha önceki 323'de kalorifer arabayı çalıştırdıkdan 2-3 dak. sonra hamam gibi yapardı içeriyi ama şuan ki araçta fan çok üflüyormuş gibi ses yapmasına rağmen hiç de öyle değil ve motor tam anlamıyla ısındıktan sonra bile ılık hava vermekte. Bu sorun aşağı yukarı ne ile ilgili olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski arabam Fiesta da birebir aynı problem ile karşılaşmıştım.

Eğer aracın ısısı normal ise kalorifere sıcak suyu ileten bir musluk vardı T şeklinde ( Mazda da var mıdır bilemiyorum ) onda arıza vardı.

LPG li araçlarda bazen su eksilmesi de olabiliyor. Onu da kontrol etmekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski arabam Fiesta da birebir aynı problem ile karşılaşmıştım.

Eğer aracın ısısı normal ise kalorifere sıcak suyu ileten bir musluk vardı T şeklinde ( Mazda da var mıdır bilemiyorum ) onda arıza vardı.

LPG li araçlarda bazen su eksilmesi de olabiliyor. Onu da kontrol etmekte fayda var.

Saol Burak bende Lpg yok ama birşeyler ya eksik veya dediğin gibi birşey yüzünden kısılmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın ısısı normal değil mi ? Bir kere de termostat bozulduğu için araç ısıtmıyordu, araç da ısınmıyordu bu arada :)

Aracın ısısı ve ısınma süresi normal sıcak üflemiyor ılık üflüyor problem orda .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

termostat iptal ediliyor ondan oluyor benimkide öyleydi ön panjurun yarısını kapatmak zorunda kalırdım :(  termostatı kontrol ettirmelisin Ediz abi, oto elektrikçisi yada bir motor ustası anlar yada müşür değişimi yapman gerekebilir yazlık müşür ile kışlık müşür farklıdır (derece olarak)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

termostat iptal ediliyor ondan oluyor benimkide öyleydi ön panjurun yarısını kapatmak zorunda kalırdım :(  termostatı kontrol ettirmelisin Ediz abi, oto elektrikçisi yada bir motor ustası anlar yada müşür değişimi yapman gerekebilir yazlık müşür ile kışlık müşür farklıdır (derece olarak)

Yarın direkt servise gidiyorum, umarım fazla bir maliyet gelmez termostad fiyatlarına hemen bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

önce kalorifer borularını kontrol et.eğer peteğe sıcak su gidiyor ve yinede ısıtmıyorsa torpidoyu sökmen gerekecek .benim 323 hb.te vardı bu problem.tam 1 günümü ayırdım.sabah torpidoyu sökmeye başladım.kalorifer peteğine ulaştım tamircide şişlettim.gece 12 gibi tamamen işimi bitirdim.sonuç aracın içi hamam gibi olmuştu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

önce kalorifer borularını kontrol et.eğer peteğe sıcak su gidiyor ve yinede ısıtmıyorsa torpidoyu sökmen gerekecek .benim 323 hb.te vardı bu problem.tam 1 günümü ayırdım.sabah torpidoyu sökmeye başladım.kalorifer peteğine ulaştım tamircide şişlettim.gece 12 gibi tamamen işimi bitirdim.sonuç aracın içi hamam gibi olmuştu...

vay be ne uğraşmışsın abi benimki Türk usulü radyatörün yarısını kapat göz hararet göstergesinde yola devam :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ibo ben oaracın sadece tavan döşemesini sökmedim/söktürmedim hesap et.baya ilgilenmiştim.işin garibi ben kaloriferi hallettikten 2-3 saat sonra kar yağmaya başlamıştı.çok güzel bi tesadüf oldu. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ibo ben oaracın sadece tavan döşemesini sökmedim/söktürmedim hesap et.baya ilgilenmiştim.işin garibi ben kaloriferi hallettikten 2-3 saat sonra kar yağmaya başlamıştı.çok güzel bi tesadüf oldu. :D

Allah ın sevdiği kuluymuşsun Gökhan abi :D zamanında onarımı yapmışsın :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıkcası bukadar uğraşcağımı sanmıyorum, 50TL'ye halledemezsem kalıcak öyle :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıkcası bukadar uğraşcağımı sanmıyorum, 50TL'ye halledemezsem kalıcak öyle :)

halledemezsen radyatörün yarısını (fansız olan) kapatmanı tavsiye ederim çok güzel oluyor Ediz abi :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

halledemezsen radyatörün yarısını (fansız olan) kapatmanı tavsiye ederim çok güzel oluyor Ediz abi :)

Bi kere uludağa gittik iş için , gece bir kar yağmış yarım gün uğraştık kamyonu çıkardık kardan istanbul'a yola çıktık, Bizim şöför Radyatörün önünü gazete ile kapatmıştı Bursaya indiğimizde alırız dedi. Neyse Bursayı çıktık yokuşu tırmanıyoruz herkes korna çalıp yanımızdan geçiyor bizde el sallıyoruz onlara Otelden tanıdıklar sanarak, birisi 5-10 dak. sonra önümüzü kesti kardeşim arkadaki dumanı görmüyormusunuz diye, bi baktık dumanlar falan gazateyi unuttuğumuz için hararet yaptırmışız kamyona :)

Onun hesap olmasından korkarım vallahi İbo :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun :( bende hararete gözümü dikerdim ve hani şöyle tarif edeyim radyatörün fansız kısmının tamamı ve fana gelen kısmın 6da 1 lik kısmına kadar kapatırdım tabi ön panjur komple açıktı, tahminimce şehir içinde hesaba katarak ortalama hesapla ön tamponun değil radyatörün fansız kısmının yarısını kapatmak işe yarıcaktır ama gazeteyle kartonla yaparsan düşünemiyorum durumu Ediz abi :)

sen boşver benim dediği abi şimdi birşey olur mesul olmak istemem :) termostat gibi geliyor bana ama emin değilim petek diyende var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...