Jump to content

Mazda 323 Rölanti Ayarı

Mustafa06
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ben bu rolantiyi sürekli ayarlamaktan bıktım normalde 1000 devirin bir çizgi altıdır tamam ayarlıyorum,2 hafta sonra kendi kendine devir düşüyor ve tir tir titriyor tekrar ayarlamak zorunda kalıyorum sebebi ne ola acep..Varmı böyle bir sorunu olan arkadaşımız?

slm serkanım nasılsın  sen b6 ya yeni karbiratör yaptırma mışmıydın .sürekli ayar degişikligi ile ilgili bazı şıklar  yazıyorum bi bak yada bana ugra

1.)gaz kelebekte boşluk varmı kontrol

2.)hava ayarı nasıl yapıldı rolanti hava ayarındanmı yükseldi yada rolanti ayarı yapılıp sonra hava ayarımı yapıldı yada rolanti jikle ayar vidasındanmı yükseldi

3 .)avans ayarı yapıldımı 0.9 olması lazım

4.) ateşleme distribütörünün üstünde iki adet hortum var eline çek emiş olanı üste tak olmayan alta onu kontrol et

4.)sübop kapak üzerinde (pvc ) valfi var onu çıkar çalışıp çalışmadıgını kontrol et o belli mili saniyeler çalışarak kartel hava landırmasını  manivolda verir fazla hava veriyor olmasın .

5.)sübop ayarını kontrol etmek lazım sıkmış olabilir

6.) hava alıyor olmasın  motor elinden iş gelir motor çalışırken hava filitresni çıkardıktan sonra manivolt kenarlarına bi su dök bakalım çalışmada degişiklik olucakmı

yazıcak çok var ama sen bunlara bir bak senin sıkıntın karbiratör  rolantiyi ayarlarsın 900 devir bazen iner 600 ze bu deger durmadan degişir  bunun sebebi karbiratörde olan gaz kelebek milindeki zamanla oluşan boşluk ordan hava alıyor  ve düzgün kelebek açıp kamadıgı için bazen rolanti yüksek kalıyor bezende düşüyor  .. neyse çok sıkıntı ise gelirsin bakarız k.i.b görşrüz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bendede aynı sorun var,ama gaz kelebeği milinden mili az bastır motor hemen değişiyor.yaptırcaz artık olursa tabi.

çözümü orda yoksa karbiratörü söktür 3 katlıdır zaten alt milin oldugu katı bana  kargo yap ben hal eder gönderirim yada istersen karbiratörü bana gönder komple bakımını yaptırır gönderirim takriben komlpe revizyon işine 120 gibi bir fiyat çıkıyor sadece mil yapımı tornada 40 ytl gibi haberin olsun  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

selam.. benim 91 model sedanda da aynı problem var (218binde) sabah  ilk çalışmada şıkırtılar geliyor.. gazda ilk çalıştırmada stop ediyor, ısındığında sorun daha az ama seyir halinde zaman zaman stop edecek kadar düşüyor.. rölantiyi yükselttim, benzinde de gazda da yüksek kalıyor ama gazda dengesizlik yine var ve bazen stopakadar iniyor..4 ay kadar önce karbüratör bakımı yaptırdım,bujiler değişti ve çalışma gayet güzeldi ama şimdi bujiler ve karbüratör 4 aylık (yaklaşık 4000 km oldu) ve yine sorun tekrarladı.. geçenlerde hava filtresini değişip tekrar ayar yaptırdım ama aynı.. gaz ayarı yapan usta boğaz kelebeği takılı kalıyor diyor..elimle yokladım kelebek gerçekten de takılıyor gibi.. ayrıca benzinde de seyir halindeyken zaman zaman aynı sorun oluyor.. forumda kelebeği temizletenler de hala sorunun devam ettiğini söylüyorlar.. ne yapmak gerek bilemiyorum.. tekrar karbüratöre baktırmayı düşünüyorum.. konuda  fikri olan arkadaşlardan yardım lütfen..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba,

karbüratörlü veya sıralı otogaz sistemlerinde öncelikle aracın benzinde düzgün çalışması şarttır.Aracınız benzinde motor soğuk veya sıcakken rolenti ve seyir halinde problem çıkarıyormu önce buna bakmak lazım karbüratörlü sistemlerde lpg motorun emme kuvveti ile motora girer dolayısla karbüratörün kendisinde veya motora baglantı yerlerinden hava alması lpgde çalışmayı olumsuz etkiler

1.aracın sogukken stop etmesi

Bunun iki sebebi vardır birincisi araçta otomatik jikle varsa devreye girmiyodur yada lpg  regülatör ayarları çok kısılmıştır.

2.seyir halinde,gazdan ayağımızı çekince yada vitesi boşa alınca stop etme

Bu tamamen yakıt/hava karışımın iyi ayarlanmamasın kaynaklanır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen her iki maddede de yazdıklarınız oluyor. benzinde de sorun var ama daha az, sarsılarak çalışıyor.. stop etmiyor.. rölanti sanki yüksek devirlerde takılı kalıyor gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gaz kelebeği takılı kalıyor tam kapanmıyorsa kelebeğin merkezinden geçen milin yatakları boşluk yapmıştır. Kelebek kasıntılı çalıyordur. O sorunu hallederseniz sıkıntı kalmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Gaz kelebeği takılı kalıyor tam kapanmıyorsa kelebeğin merkezinden geçen milin yatakları boşluk yapmıştır. Kelebek kasıntılı çalıyordur. O sorunu hallederseniz sıkıntı kalmaz.

Ve bu sorun karbüratörlü 323 lerde çok sık karşılaşılan bir sorun...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer araç olduğu yerde rolantide 8-10 devir arası hareket edip duruyosa

ilk olarak

1 ) rolanti motoruna baktır

2 ) distribütör bobinine eğer sağlamsa distribütörün içinde yarım ay var yani plaka ona baktır.

3 )en son gaz kelebeğine baktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

serdarcım yapılması gereken işler hakkında şıkları sıralıyalım ...

öncelikle işe karbiratörden başlıyalım karbiratörümüz 3 katlıdır  1 katında 2 adet mil ve 2  adet kelebek bulunmaktadır birinci  kelebek 1 nci bogaz 2 nci kelebek 2 nci bogazdır sizin  motor soguk yada sıcak  motorun stop etmesi  1 nci gelebek milindeki boşluktandır bunun için karbiratörün dagılıp milin geçtigi yerde sarı burçlar var onalrın çıkartılıp yerine tekrar ölçülüp hava almadan ve milde boşluk olmuyacak ölçüde ve rahat çalışcak ölçüde bruç yapılmalıdır ..

ve sonrasında karbiratörün iyi dagılıp içindeki hava memelerin temizlenim  ve biri küçük digeri ise büyüktür bunlar birbirlerini yerlerine olur dogru yerde olduguna dikkat etmeniz gerekir aksi taktirde motor dengesiz çalşır ve sonrasında karbiratör tinerde beklemesi ve hava kanallarının içişndeki kireçlerin temizlendiginden emin olduktyan sonra toplamaya geçilerek karbiratör işlevi sonlanmalıdır sonrasında gaz kelebek hareketleri kontrol edilmelidir ..

1 katta bulunan jiklenin ayarrının yapılması gerekir sokukken tam gaz yaptıgınızda jiklenin  1 nci kattaki kelebegi kapatıp benzin şamandırasını diyavram vasıtası ile ve hava yardımı ile çekip zengin karışıma girerek rolantiyi yükseltip jiklete tutması gerekir bunun ayarının yapılması gerekir .

daha sonra selenoid valf hava hortumlarının ve manivoldun altında bulunan 2 çıkışlı jikle muşuurunun saglam olup ve hortumlarının dogru takıldıgından emin olunmalıdır ...

bunları  elden geçirdikten sonra montajı yaypıp ve  motoru çalıştırıp çalışrken hava  ayarının tam kapatıp motorun ve karbiratörün hava alıp almadıgı kpntrol edilir tam sıktınız zaman motor stop etmiyor ise kerbiratör olmamış ve bir yerden motor hava alıyor demektir bundan emin olunmalıdır ...

ve sonrasında işin tam anlamı ile randumanlı olması için motor sıcak iken 30 filer girecek şekilde önce ilk sente turunda 4 emme 4eksoz ve 2 nci sente turunda yine 4 emme 4 eksoz sübop ayarının yapılması gerekmektedir bunun sıcak yapılması gerekir ...

daha sonra sübop kapagının üstünd epvc valfi var bu motorun içinde oluşan kartel havalandırması dedimiz havayı beelli bir milisaniye aracılıgı ile manivolda gönderir bu valfin  randumanlı çalıştıgından emin olumalıdır aksi taktirde fazla hava manivolda gidecek olursa ayar yapmak ta zorlanırsınız ve stop etme devam eder ve motor rolantide dengesiz çalışır ...

sonrasında avans ayarı yaılmalıdır bunu 0.9 olması gerekir bujilern ngk olmasına dikat edelim

distribitör kapak sökülerek ateşleme tırnaklarındaki oksitler temizlenmeli ve tevzi makarası temizlenerek bu işlevinde yapılması gerekmektedir

sonrasında benzin filitresi sökülerek arka kısımdan depodan şamanduradaki giriş ve çıkış hortumlarını çıkarıp hava tutulması gerkmektedir

bu mejburi yapılamsı gereken bir işdir sebebiise bg kasa b6 motorlar türkiyede eskisidgi için depoların içi ne durumda bilinemiyor karbiretörün uzun ömürlü olması için ve salıklı çalışması için hava tutularak temizlenmsi şart ve sonrasın da yeni benzin filitresi ve hava filitresini degişerek bu işlevi son bulundura bilir ve keyifle aracımızı kullanabiliriz  kolay gelsin başarılar ....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
seferihisarlı mazdacı

arkadaşlar arabamın birkaç gündür rölantisinde problem var araba rölantide çalışırken rölanti kendi kendine bi yükseliyor bi düşüyor .sürekli dalgalanma yapıyor benzin filtresini falan daha 1 hafta önce değiştirdim sorun ne yardımcı olursanız sevinirim... :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle aracınızda lpg olup olmadığını, varsa bu arızayı hangilerinde yaptıgını söyleyebilirseniz konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar, birde 97 model dendiğinde 3 farklı mazda 323 mevcut, aracınız karbüratörlü 1.6 sedan sanırım değil mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Öncelikle aracınızda lpg olup olmadığını, varsa bu arızayı hangilerinde yaptıgını söyleyebilirseniz konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar, birde 97 model dendiğinde 3 farklı mazda 323 mevcut, aracınız karbüratörlü 1.6 sedan sanırım değil mi ?

evet arkadaşım aracım 1.6 karbülatörlü sedandır . aracımda lpg yok benzinlidir .benzinde yapıyor yani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet arkadaşım aracım 1.6 karbülatörlü sedandır . aracımda lpg yok benzinlidir .benzinde yapıyor yani.

benzin filtresi değişti demişsiniz, ondan hemen sonramı başladı ? bana buji kablosu gibi geldi, hiç içeriye su aldı mı araç distribütör yada bobin kısmına falan ?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

benzin filtresi değişti demişsiniz, ondan hemen sonramı başladı ? bana buji kablosu gibi geldi, hiç içeriye su aldı mı araç distribütör yada bobin kısmına falan ?

filtre değiştirmeden önce başladı su falanda almadı benzin az vardı ben ondan yapıyor diye düşünmüştüm ama bugün yarım depo benzin aldım ama gene yapıyor ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buji ve buji kablolarını ne zaman değiştirdiniz ? Birde üst devirlerde problem var mı yani sadece düşük devirde mi rolanti geziniyor ? Conta yakmış da olabilir ama düşük bir ihtimal..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Buji ve buji kablolarını ne zaman değiştirdiniz ? Birde üst devirlerde problem var mı yani sadece düşük devirde mi rolanti geziniyor ? Conta yakmış da olabilir ama düşük bir ihtimal..

bujileride yeni değiştirdim .sadece düşük devirde rölantide çalışırken yapıyor buji kablolarını değiştirmedim kablolar iyi görünüyor .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bakın aracın geçmişinden emin değilseniz buji kablolarını değiştirmeniz daha iyi olur. Tahminimce bujileri yeni değiştirdiğinizde bir sorun yoktu gayet güzeldi ancak aradan geçen 1 kaç hafta yada 1 ay sonrasında rolanti sorunu oluştu. Bujiler yeni olduğu için akım arttı ancak buji kabloları eksi olduğundan ömrü bitti yada bitme düzeyine geldi, %70 buji kablosu kaynaklı bir problem diğeri ise buji bobininden olabilir. İmkanınız varsa orjinal buji kablosu almanızı tavsiye ederim bu şekilde çekiş artıcak yakıt azalıcaktır, eğer arıza düzelmezse buji bobininde akım kaçağı var demektir bobinden akım kaçağı sesi (çıtırtı ve akım kaçağı kıvılcımları ) gelir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Bakın aracın geçmişinden emin değilseniz buji kablolarını değiştirmeniz daha iyi olur. Tahminimce bujileri yeni değiştirdiğinizde bir sorun yoktu gayet güzeldi ancak aradan geçen 1 kaç hafta yada 1 ay sonrasında rolanti sorunu oluştu. Bujiler yeni olduğu için akım arttı ancak buji kabloları eksi olduğundan ömrü bitti yada bitme düzeyine geldi, %70 buji kablosu kaynaklı bir problem diğeri ise buji bobininden olabilir. İmkanınız varsa orjinal buji kablosu almanızı tavsiye ederim bu şekilde çekiş artıcak yakıt azalıcaktır, eğer arıza düzelmezse buji bobininde akım kaçağı var demektir bobinden akım kaçağı sesi (çıtırtı ve akım kaçağı kıvılcımları ) gelir

sağol ibrahim arkadaşım bakalım orjinal buji kablolarını bi servise soracağım pahalı değilse yenilerim ilgin için teşekkürler ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...