Jump to content

Kilitli Diferansiyel

mazdamx-5
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1998 model MPV 3,0 V-6 (koldan) otomatik sahibiyim. Arabada, sinyal kolunun üzerinde 2WD--4WD düğmesi var. Dokununca, alt tarafta bir hafif silkinme oluyor ve araç 4WD'ye geçiyor, ışığı da yanıyor. Öyle gidiyorsunuz. İsteyince aynı düğmeye bi daha dokununca aynı hafif silkinme ile tekrar 2WD'ye dönüyor. Burada yazış nedenim tabii ki bu değil. Ayrıca bir de klima tuşlarının orada "diff lock" yazan Diferansiyel Kilidi tuşu var. Bunun çok karlı ve buzlu koşullarda kullanılmak için ve arabanın kullanımını büyük oranda sabitleyen bir yapı olduğunu biliyorum. Ama tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Lütfen birisi bana bunun ne olduğunu, nerede yer aldığını ve tam olarak ne amaçlı-ne zaman kullanılması gerektiğini anlatırsa memnun olurum. Ali Fahri Altuneli, Avcılar--İstanbul..Bu aracın % 26 düzeyindeki yakıt tüketimiyle ilgili sorunumu da diğer bölümünde yazdım, buna da yardım olursa çok daha sevineceğim. Herkese iyi günler..  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kilitli diferansiyel aracın değişik durumlara göre kendini ayarladığı güç dağılımını ön ve arka akslara 50:50 oranında eşit dağıtmak için kullanılır ve bunun daha ziyade çamurlu, kumlu, karlı veya çok kaygan yüzeylerde ya da patinaj istemediğiniz dik yokuşlarda düşük hızlarda kullanılmalması gerekir.

Bu sistemin asfalt yollarda sürekli kullanılması tavsiye edilmiyor. Sebebi de lastiklerde sebep olduğu aşırı yıpranma.

Eğer sistem "2WD" - "4WD Kilitli" şekilde tasarlanmışsa aracı sürekli 2WD de kullanmakta fayda var. Bu yönde de bir uyarı okudum internette ;

"Its selectable 4WD system is not to be confused with all road conditions "all-wheel-drive" systems; the MPV can be switched into locked 4WD with a switch mounted on the column gear selector. A dash mounted switch controlled the center differential, creating a locked power distributions on the front and rear axles. The 4WD is not for use on dry roads, but can be engaged and disengaged while moving."

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...