Jump to content

Soğukta Çalışmıyor (89-94)

fatihnet
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlaEr bu sabah küçük bir hastane işim vardı sabah saat 6:30 gibi araçla yola çıkacaktım hava acayip soğuktu. Benim 93 Model Otomatik 323HB marş basmadı gaz vererek denedim boşta denedim gaz pedalına pompalayarak denedim yine çalışmadı. Mecbur dolmuşla gittim. Akşam geldim bir iki denedim yine çalışmadı akü bu sırada hırlamaya başladı sonra başka bir arabadan akü takviyesi yaptık takviye kablosu ile akünün sesi yerine geldi basıyor ama araba yine çalışmıyor sallanıp duruyor ama araç çalışmıyor. Akşam takviyeden sonrada öyle aşırı bir soğukta yoktu. Ne yapabilirim?

Servise gidecektim bu hafta içi muayenesi yaklaştığı için, dayanamadı iki gün daha  :(

Edit: Konu Güncelleme: Servise Gittim Çözümü En Alltta...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest muratd37

Çok eski model aracım olduğu için bu konuya rahatlıkla bilgi verebilerim.

1-Öncelikle aracınıza yakıt geliyormu gaza araç çalışmazken bir kaç kere basın benzin kokusu geliyormu, yada benzin filitresine bakın benzin varmı yarıdan çoğu dolumu (benzin hortumuna bağlı)çokta gaza basmışsanız benzine boğulur biraz bekleyin daha sonra çalıştırın.

2-Lpg de ise sabah çalışması biraz zor olur ayarları tam değilse.(lpg de -15,-20 derecede bir  yada 2. basmada çalıştırabiliyorum lpgde çalışmaz diyerlere biraz şüpheli bakıyorum)

3-Daha sonra aküsünün iyi olması lazım özellikle soğuk havalarda akü daha zayıf marşı döndürür.

4-Kontağı çevirdiğinizde marş motorunun dönme sesi geliyormu?Gelmiyorsa kontağı açın farlarınız güçlü yanıyormu bakın.

5-Farlarınız güçlü yanıyorsa akü iyi.Marşdan dönme sesi gelmiyorsa marş motoru arızalı.

6-Araçta hiç ışık yanmıyorsa yada ışıklar sönükse akü bitmiş, yada kablosunu kontrol et.

7-Araç marşa basıyor, dönme sesi geliyor, ışıklar güçlü yanıyor (bu arada ışıkları kapatmayı unutma ışıklar açıkken marş dönmede zorluk çeker)  fakat araba çalışmıyor.O zaman buji kablolarına bak tam oturmuşmu, içine su gidersede çalışmaz.

8-Bujileri ve buji kablolarını özellikle lpg araçlarda sık kontrol ettirmek gerekli yakıtıda çok etkiliyor.

9-Buji ve buji kabloları sağlamsa bobin yada Distribütör de problem olabilir ustanıza gösterin.

9-Araç benzinde çalışıyor lpg de çalışmıyorsa o zaman beyin diye adlandırılan regülatör de hassas ayar yaptırmak gerekir.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.Genel olarak aracı çalışmayanlar bu küçük bilgilerden faydalanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

*) Yakıt geldiğine tam emin değilim benzin gidip gitmediğini nasıl kontrol ederim koku gelmiyor bu arada motor bilgim sıfır diyebilirim yani  :fiuw:

*) Araç benzinli lpg yok. Marş sesi geliyor takviyedede geliyordu araba tam çalışacak gibi oluyor ama işte yok gerisi.

*) Bujileride yarın bir bakayım ıslaklık varmı diye.

*) Birde Direksiyonun tam altında anahtar gibi birşey var bu ne işe yarar ben açık kapalı vs konumlarda denedim ama yine çalışmadı araba gizli kontak gibi bişey düşündüm ama yien çalışmamıştı.

draa.jpg

*) Olmadı yarın yeni akülü bir arabadan takviye denicem.

*) Birde örnek motor resminde nerelere öncelikli bakmamı tavsiye edersiniz.

323motor.jpg

(Motorresmi serkan arkadaşımızın arabasının resmidir örnek olarak aldım.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

pek çok sebebi olabilir, tamirciyi alıp arabanın yanına getirebilirsin veya başka bir arabanın yedeğine alıp servise kadar çekebilirsin ya da 3-5 verip çekiciyle servise çektirebilirsin. deneyeceğim derken marş motorunu da yeme sonra.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest muratd37

Şu an için sizin yapacağınız pek birşey yok gibi. Mustafa Beyin de söylediği gibi. Benim tavsiyem tanıdık yada tavsiye üzerine mazdadan anlayan bir usta bulun. Aracınızı fazla kurcalamayın. Bu anahtarlar çalınmaya karşıda konulmuş olabilir.Benzin filtresi, ortadaki hava filitresinin (siyah yuvarlak) sağ alt tarafındadır.Sizin aracınızda elektrik problemi var gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar ana başlıktada söylediğim gibi soğukta çalışmamıştı Meb Başayara gittim servise muayeneside yaklaştığı için muayene bakımlarıda yapıldı üstelik ücretsiz sadece parça parası alınıyor. Tolga beyde yardımcı oldu kendisinede teşekkürler burdan.

Araç muayeneden kusursuz olarak geçti. Muayene elemanının en çok inceleyenine denk gelmeme rağmen. :)

Aracın soğukta çalışmama sebebi ise otomatik jikle arabadan sökülmüş onu bulmam gerekiyor serviste bulamadık malesef. Çıkma olarak bulmak gerekecek yada bulabilecek birisi bana mesaj atarsa sevinirim. Sağlıcakla kalın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...