Jump to content
Burak

Mazda RX-8 de kullanılması gereken yağ

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sym

Şıngırtı sesini egsoz borusu etrafındaki sıcaklık izolasyonu için kullanılan malzemenin bağlantılarından biri gevşemiş olabilir şeklinde yorumluyorum ben.. Orada ses yapacak başka bişi aklıma gelmiyor çünkü.. Neyse araba gelsin bakıcaz artık

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kaan35

merhabalar bende 40.yıl rx-8 kullanıcısıyım 3hafta oldu alalı arabamı izmirdeki servis dexelia yağ türkiyede olmadığı için castrol 15w30 yağını önerdiler.bakalım denicem nasıl olcak...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
UFK

Bu mesele arap sacina dondu...

Turker Bey'in tavsiye ettigi yagi (Mobil Delvac XHP 15W40) kullanali yaklasik 1000 km oldu... Bu sure icinde yag eksilmemesi ilginc!

Dexelia 5W20 ile 700 kmde 2 litre eksiltmisti.

Bu arada aracin fotograflarini en kisa zamanda yukleyecegim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
UFK

merhabalar bende 40.yıl rx-8 kullanıcısıyım 3hafta oldu alalı arabamı izmirdeki servis dexelia yağ türkiyede olmadığı için castrol 15w30 yağını önerdiler.bakalım denicem nasıl olcak...

Merhaba Kaan aramiza hosgeldin...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

ya uzun suredir foruma girmiyordum, bir girdim gene yag olayi hortlamis ya :D. Biz bunu tatliya baglamamistik???

Mazda Dexelia diyor ilk secim olarak...Ufuk sende niye 5W20 var onu anlamadim o 5W30 olmasi gerek deyilmiydi?...Eyer yok ise, ki anladigim kadar ile Mazda bayileri Dexelia yagini ismarlamis, gelecekti yakinda (bir yerde okudum ama nerde hatirlamiyorum)....Eyer Bu yag yok ise o zaman Ufugun da dedi gibi Mobile Devlap XHP 15W40 kunulabilir(aslinda marka onemli deyil diye biliyorum, 15W40 ve magnetic olsun yeter...)Ufuk abi sen depoyu bosaltip da Delvaci koydun dimi?

Yag eksiltmemesi konusu belki daha yogun oludundandir belki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

...Bu yag yok ise o zaman Ufugun da dedi gibi Mobile Devlap XHP 15W40 kunulabilir(aslinda marka onemli deyil diye biliyorum, 15W40 ve magnetic olsun yeter...)

Aksine magnatec olmaması gerekiyor..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
UFK

O zaman toparlayalim

Mazda RX-8 de fabrikanin koydugu yag Dexelia 5W20dir

Henuz bu yag Turkiyede bulunmadigi icin Mazda'nin onerdigi yag ise MOBIL DELVAC XHP 15W40 dir. Castrol veya baska herhangi bir markanin ayni viskoziteye sahip yaglari TAVSIYE EDILMEMEKTEDIR.

Onemli uyari: KESINLIKLE YARI SENTETIK VEYA TAM SENTETIK YAG KULLANMAYINIZ!!!

En fazla 2000 km'de bir motor yag seviyesini kontrol etmeniz, eksilme varsa tamamlamaniz gerekmektedir. Wankel motorlar icin yag konusu hayati bir onem arz etmektedir.

Eksik gorurseniz bildirin, mesaji editlerim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

hmmmm saol ufuk, marka olayinda emin deyildim yazdin iyi oldu....

Kaancim kusura bakma mesajinda RX8 i yeni aldini gordum..Oncelikle hayirli ugurlu olsun, kazasiz belasiz kullan.... Yag konusunda sen en iisi servisine Dexelia ne zaman gelecek diye sor ve dexelia kulan. Zaten araban yeni bu aralar cok yag yakmasin, daha dogrusu yakma.Bunuda dusuk devirde kulanarak saglarsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mozhan79

Mobil Delvac XHP Extra 10W-40’ın sahip olduğu üstün teknoloji, yaklaşan kış aylarında modern ve eski tüm dizel motorlara mükemmel bir performans sağlıyor.

mobil için böyle bir şey buldum nette ama ne kadar doğru bilmiyorum...???

"Ağır vasıta sürücüleri ve filoların uzun yıllardan beri güvendiği Mobil Delvac ailesinden Mobil Delvac XHP Extra 10W-40, ağır yol şartlarında ve kış aylarında, filo ve ticari araç motorlarına yüksek performansı sunuyor. Mobil Delvac XHP Extra 10W-40 motor aşınmasını asgariye indiriyor, daha az birikinti oluşmasını sağlıyor ve böylelikle motorun ömrünü uzatıyor. "

Bu mesele arap sacina dondu...

Turker Bey'in tavsiye ettigi yagi (Mobil Delvac XHP 15W40) kullanali yaklasik 1000 km oldu... Bu sure icinde yag eksilmemesi ilginc!

Dexelia 5W20 ile 700 kmde 2 litre eksiltmisti.

Bu arada aracin fotograflarini en kisa zamanda yukleyecegim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sym

Mobil Delvac XHP Extra 10W-40’ın sahip olduğu üstün teknoloji, yaklaşan kış aylarında modern ve eski tüm dizel motorlara mükemmel bir performans sağlıyor.

mobil için böyle bir şey buldum nette ama ne kadar doğru bilmiyorum...???

"Ağır vasıta sürücüleri ve filoların uzun yıllardan beri güvendiği Mobil Delvac ailesinden Mobil Delvac XHP Extra 10W-40, ağır yol şartlarında ve kış aylarında, filo ve ticari araç motorlarına yüksek performansı sunuyor. Mobil Delvac XHP Extra 10W-40 motor aşınmasını asgariye indiriyor, daha az birikinti oluşmasını sağlıyor ve böylelikle motorun ömrünü uzatıyor. "

Doğru.. Normalde bu yağ ağır şartlarda kullanılan dizel motorlara konulan bir yağdır..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

Sym, bu dexelia yaglar geldimi size, veya ne zaman gelcek acaba bir tarih verebilirmisin bize.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sym

Dexelia henüz gelmemiş. Yağın Türkiyeye ithalatında bir sıkıntı olduğundan bahsetti servis müdürümüz. Sorunu çözmeye çalışıyorlarmış. Ben onun yalancısıyım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

Allah allah nasil yag ise bu Dexelia, ihracata sorunu varmis. Ilginc dogrusu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mozhan79

dizel motora koyulan bir yağ benzinliye de koyulabilir mi? pek mantıklı gelmiyor bana???

Doğru.. Normalde bu yağ ağır şartlarda kullanılan dizel motorlara konulan bir yağdır..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hsynt403

Arkadaşlar ben sahsuvaroglu cem beyın tavsiyesi üzerine mobil super 1000 15w-40 kullanıorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

bende rx8 sahibiyim yağ konusunda baya tartışmalı bi bölüm olmuş pek bildiğim bi konu değil ama merser in uygun gördüğü kullandığım yağ A1 performans castrol 5 30

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Bu durumda tavsiye edilmeyen yağı kullanıyorsunuz sanırım . Hangi Merser ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

maslakta merser oto yetkili servis böyle bi hata nasıl yapabilir ki ? kime güvenceğimizi bilemedik izmitte de 5 40 mı 10 40 mı ne koymuşlardı .. mazdanın ana bayiisi nerde peki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...