Jump to content
Burak

Mazda RX-8 de kullanılması gereken yağ

Tavsiye Edilen Mesajlar

delta31tr

Bilgi icin tesekurler ...Su Siralar benim anladim kadar ile Mobile 1000 15w40 bir kac servis tarafindan kullaniliyor. Bayraktarlar ise Delvac XHP 15w40 dolduruyor araclara. Mazdanin bir bulten yayinlamasi iyi oldu, cunku okudumz gibi sermel arkadasimiza sentetik yag konulmus.Mazdanin en azindan "Beyler koyacaniz yag mineral yag olsun ve 15W40 olsun" soylerlerse epey yardimci olur servislere, ki gordumz gibi bazi servisler konuya pek hakim deil..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Evet aynen o tarz bir bülten yayınlanmış ama tabii bültenin yayınlanması yeterli olmuyor. Hafta içerisinde servisler yine eğitimdelerdi. Eski döneme nazaran çok daha sık bir araya geliyorlar. Bu da koordinasyonlarının çok daha hızlı ve etkin bir şekilde sağlanmasını sağlayacaktır..Zamanla daha da iyiye gidecektir..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

Mazdanin TR deki imajini duzelmek icin caba verdini dusunuyorum.Mermerlerden kalan enkazlari toparlamak biraz surecek. Ama bir tane nokta var o konuda Mazda hizli adim atmasi lazim. Su an Mazdanin TRde bir deposu yok bu yuzden yedek parcalar belcikadan geliyor. Ozellikle RX sahipleri icin bir sorun oluyor. Obur modeller bu sorun nasil bilmiyorum, belki servisler stockluyordur birseyler.Insallah Mazda bu yil icinde bu sorunlari cozederde layik oldu yere gelir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Depo konusu kolay çözülecek bir konu değil. Özellikle belirli bir satış rakamına ulaşmadan yapılacğaını sanmıyorum. En azından aldığım izlenim o yönde ama iyi gelişmeler de olmuyor değil.

Son duyduğum haberlere göre hem Belçika dan geliş süresi azalmış hem de haftada 1 den 2 ye çıkartılmış sevkiyat..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

Evet benim servis mudurude aynisini bana demisti epey bir sure once. Eyer sevkiyat isini 2 sefere cikarabildilerse epey bir rahatlik olur, cunku persembeden persembeye malzeme beklemek sikici olabilir, ozellikle yuruyen aksam icin bir paraca ise.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

Mazdanın şikayet bölümüne yazdım bakalım ne yapcaklar oh bee içim rahatladı daha astoria daki ana merkeze gidicem:)

İyi günler mazda rx-8 sahibiyim ve Merser otomotiv  yetkili servisiniz olmasına rağmen bütün servislerinizin ortak paylaştığı araç bakımlarında yapılan işlemleri listeledikleri internet ortamına hiç bir işlem bilgisi girmemişler ve aracıma koymuş oldukları A1 castrol performans 5W 30 (sentetik) yağı aracıma zarar vermiştir .Bu yağ mazda tarafından kesinlikle önerilmeyen bir yağ olduğu için size bu yetkili servisinize müşteri memnuniyetiniz için dikkat etmenizi öneriyorum. Ve herhangi bir problemde müşterilerine yaklaşımları sıfır.Kendi doldurmuş oldukları sentetik (yanlış yağın sebep verdiği motorun marşa basıp 3-5 denemede çalışmasını sorduğumda Mazda araçlarının özelliği bu diye komik bir cevap aldım kendilerinden nasıl böyle bir özellik olabilir bir aracın çalışmaması bir özellikse bende bu mazdayı taksim meydanında yakarım. Bir an önce teftişmi yaparsınız yoksa bu yazılanlarımı okutursunuz servislerinize verdiğiniz bu önem sizin adınızı lekeler. Bayraktar otomotivinin yarısı kadar olsalar yeter.Aracımı Bayraktara teslim ettim sadece yağını değiştirdiler motor çalışmama problemide ortadan kalktı. Bu merser otomotiv kendi doldurdukları yanlış yağın aracıma verdiği zararını bildikleri halde bana komik cevaplar vermeleri ve sisteme yaptıkları işlemi geçmemeleri konusunda şikayetçiyim ve gereğini yapmanızı öneriyorum.Bu merserde ayrıca sanki sanayide herhangi bir elektrik ustasının dükkanında hissine kapılıyor insan sıfır hizmet ve müşteri memnuniyeti var.Bayraktara girdiğimde nerdeyse sadece 1 saatlik yağ değişimini bile beklerken yemek söylemediğimiz kaldı lütfen servisleriniz arasındaki bu farklılığı göz önünde bulundurun.Bir taraf sizi ve itibarınızı güçlendirirken(Bayraktar) , diğer taraf ayaklar altına alcak kadar berbat  bir yaklaşımda bulunuyor(merser/maslak) ...!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

Tarzı biraz ağır olmuş ama demek istediğin anlaşılıyor :)

ama burama kadar geldi artık :) aracım 12binde çektiğim çileye bak daha dur bak neler yapıcam mazda gelip abi özür dileriz biz ettik sen etme bida olmıcak diyene kadar devam :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

Senin araç 2006 model sıfır olanlardan mı ?

2008 model ağustos ayında aldım onu bunu bilmem 2006 da olsa sıfır araç dedin mi ki 12binde koç gibi olmalı :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
chaos

Bayraktar yerine, diğer bir servisiniz desen. Cümle, nokta, paragraflara dikkat edip yazsan, bu tehditvari tavır yerine biraz daha ince bir tabir kullansan daha hoş olurdu bence.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
UFK

Üslup biraz ağır olabilir ama yerden göğe kadar haklı arkadaş.

üsluba ağır, tehditvari diyenlerin aynı olayı yaşarlarsa atacakları maili merak ediyorum ;)

aynı şey benim başıma gelse belki çok daha fazlasını söyleyebilirdim.

Hele hele pistonlu motor için önemli, rotary motor için ise binlerce kat daha hayati önem arz eden "yağ" konusunda ilgisiz ve bilgisiz davranan Merser hakkında söyledikleri az bile.

Mazda'nın sorunsuz bir otomobil olması servislerin ilgisizliğine sebep oluyor Türkiye'de ama muhatabı sermel, delta31 ya da ben olmamalıyım...

Herkes işini "adam gibi" yapsın...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Selman

Bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın, bu Merser Mermerler'in servislerinden bir değil mi? Yani özbeöz onlara ait değil mi anlamında soruyorum?

Bu konu bu kadar uzun zamandır tartışılıyor, niçin oradan ya da buradan bir yetkili dahil olmamış-baştan sona tekrar okumadım, cevap veren varsa tenzih ederim ama hatırlamıyorum....

Diğer taraftan, bir yandan Mermerler'le onlarca açık davan olacak bunun yanında onlara ait servisleri de kullanmaya veya yetkilendirmeye devam edeceksin, bu nasıl bir mantık?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

Öncelikle tavır konusunda sert olmamaya çalıştım. Bayraktarın ismini vermem servisleri arasındaki farkı görsünler diye ve başıma gelen kötü bir olayı sizlerle paylaştım iyi olayıda paylaştım farkındaysanız sonuçta hiç bilmeden gitmek var yaşayan gören birinden duyduklarınızla birazda olsa fikir sahibi olup bir servise gitmek var herhangi bir arkadaşımız Merser servisini beğenebilir ya da başka bir servisten memnun kalmayabilir aracım hakkında başıma gelenleri forumda yazdım ve gayet mantıklı sebepler doğrultusunda Merser hakkında bu şekilde konuşmak durumunda kaldım.Merser otomotivin aracıma yanlış yağ koyması ya da kişisel bir sebep çokta önemli değil önemli olan onların yaptığı işi hem sizinle paylaşmak hemde mazda yetkililerine bilgi vermek.Bayraktar konusuna gelincede gidin ve görün diyorum Mersere de gidin Bayraktara da gidin aradaki farkı görün.İkisini kıyaslama nedenim iki servistede işlem gerçekleştirmem ve ikisininde mazda servisi olması.Herhangi bir reklam ya da abartı hiçbirşey yok iki tarafla da hiç bir bağım yok. Sadece sizlere söyleyebileceğim aracınıza değer veriyorsanız bakım için bile olsa gidip görüp memnun kalan birilerinin ya da kalmayanların yaşadıklarını dinlemeden bilgi almadan tercih yapmayın.Sonuçta müşteri memnuniyeti diye büyük bir bölüm var ve servislerin ya da firmaların en büyük reklamı müşterilerinin memnuniyetidir bence..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
MuRDoC_111

benim arabam olsa ki rx8i gectim, onun yarı fiyatındaki mazda3 servisin hatasından kaynaklanan bi motor arızası yaşasa üslup falan gözüm görmezdi heralde,, insanın başına gelmesi apayrı şey ki onuda geçtim kendimi arkadaşın yerine koyup düşündüğümde bile gerildim.. çocuk oyuncağı değil sonuçta.. şimdiye kadar hep yanlış yağ koymuşlar o zaman adamlar, bence bütün servislere bir bülten geçilmesi lazım Mazda tarafından bu yağ konusu ile alakalı.. İstanbul toplantısında Mazda yetkilileri ile konuşulur sanırım bu konular, çünkü yurtdışında wankel motorlara deli gibi turbo uygulamaları yapılırken senelerdir Türkiye deki rx8 ler çok nazik, çoğu zaman turbo olmadan bile baş ağrıtma kapasitesi yüksek motorlar olarak gösteriliyor.. belkide aranan sebep budur ki bence büyük ihtimal mevzu bu..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

Bence sermelin uslubunda bir sey yok. Malesef bizim insanimiz sesini yukseltmedinde isini adam gibi yabmaz. "one minute" deyip, merser benim icin bitmistir demis arkadas  :D :D :D. Adamlara araclarimiz guvenip birakiyoruz adamlar arabanin "A"sindan haberleri yok. Eyer Selman abinin dedi gibi ise, yani Mersler Mermerlerin ise adamlarin bu hatasi cok normal. Adamlar Mazdayi kabusa cevirmisti elerinde iken, simdide yeni getirdikleri marka ile insanlarin canini yakmaya devam ediyorlar diye duydum.

Murdoc cok dogru demis, yurtdisinda RX8ler deli gibi modlanirken, GReddyler, SFRlar RX8 icin ozel turbolar yaparken, bizde hala "aman abi motor elinde kalir, olm 30000 yeni motor ismarlarsin" gibi kulaktan dolma haberler internete kol geziyor. Servislerin islerini dogru yapmasi lazim, en azindan hangi yag olur hangi yag olmaz bunu bilmesi lazim. Isin aci yani Mazda "Dexelia" yagini daha TR ye getiremedi ya. (insallah o gunleri goruruz).

@Murdoc

Admin Burak mazdanin yag konusunda servisere bir bulten yayinladini yazdi gecen foruma. Mazdanin yeni yonetimin birseyleri duzeltmek icin urastini dusunuyorum. Sermerlin yapti sikayete Mazda markasini duzelmet icin atilmis bir adim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
MuRDoC_111

onu atlamışım ama ellerine bülten geçmesine rağmen devam ediyorlarsa demek ya dikkate değer görmediler ya da ellerindeki yağları bitirme mantığıyla kaldıkları yerden devam ediyorlar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
delta31tr

Buyuk bir ihtimal bulten yag deyisiminden sonra gelmistir ellerine (ben ole umuyorum). Tabi sole bir sorun da var, hadi tamam yag olayi cozuldu, ama aracta mekanik bir sorun oldunda ne yapacaz. Adamlar daha yagi dogru koyamiyor, motora naparlar. Tokyodan bir yamamoto ve horikana getirmek lazim :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sermel

Bizler mazdanın gömlek değiştirme sürecine denk geldik buda iyi aslında 3-5 sene önce kimbilir millet nasıl isyan ediyodu hiç değilse yağ konusunda ortak bir çalışma yapılanma söz konusu.Mazdanın doğru düzgün yapılanıp , hatta rx8'ler için greedy turbo parçalarını aksesuar bölümünde isteğe bağlı siparişle kendi servislerinde montajını yapıp 1 yıl garanti verdikleri günü İnşallah görürüz.Biz göremesekte torunlarımız görür umarım :) hadi onlardan da geçtim ilerde bir gün ... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...