Jump to content
Burak

Mazda RX-8 de kullanılması gereken yağ

Tavsiye Edilen Mesajlar

COOLFEAR

Valla burak geldi gelcek gelyor yalan bunlar arabyı allaı 6 ay oldu hala denk yag kovalıyoruz  cok pişmanım ilk fırsatta evoya terfi edicem insallah arac cok gzl iyi ama bu motor olayı anlayan olmaması beni canımdan bezdirdi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atreju

Merhaba konuyu karıştırmak gibi olmasın ama, Japonyada rx-8 in mazda japonya tarafından hazırlanan tanıtım filminde araca 0W-20 yağ koyuyorlar...  ben dexelia 5w30 kulanıyorum ama hiç emin değilim bu videodan sonra... youtube da  Mazda RX-8 How... part 1 yazarsanız bu videoyu bulursunuz.... part1 ve 2 de gayet faydalı şeyler var. japonca ama :) anlaşılıyor yine de...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Kafan hiç bulanmasın. Dexelia nın broşüründe Mazda'nın RX-8 için tavsiye ettiği yağ olduğu açıkça yazıyor ve bu Mazda tarafından kontrol ediliyor.

Yağ ihtiyacı ülkeden ülkeye hatta bölgeden bölgeye göre değişebilir. 0 kodlu yağlar daha soğuk bölgelerde motor sıcaklığı düşükken yağın performansının yüksek olmasını sağlar. 20 ve 30 gibi değerler de inceliğini gösterir.

Burada Dexelia'nın RX-8 lerde getirdiği avantaj, motor yağ yakarken yağın geride parça bırakmaması.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
atreju

şu anda zaten yapacak bir şey yok gibi... Taber ustanın ellerindeyiz zaten. Ancak araç biraz marjinal olunca araştırdıkça bir şey çıkıyor haliyle.... bu arada şu japonca tanıtım videolarını gerçekten tavsiye ederim....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kıbrıslıı

İStanbulda mazda rx8 ın özel yagını nerdne bulaibirim ?

sadece mazda nın özel dexelia 5w30 mu kullanmaam gerekir yoksa başka bir markanın 5w 30 unu kullansam olurmu ??

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
EfeAksoy

Kullanıcı kitapcığı 5/20 diyor herzaman... ama 0/20 daha iyidir. Ama Japonya' da RX-8 için sentetik yağ kullanılıyor 15-50 veya 10-40, KKTC'de ise 10-60 koyuyolar Castrol Edge ;)

Dexelia öncelikli tercih olmalı ama performans istiyorsan da HKS seçebilirsin. Ama 5000 km'de bir HKS yi nereden bulacaksın :)

Yağın kapasitesi 2 litre.. bu durumda 4 litrelik yağ alıp 10.000 kmde 2 kere yağını değişebilirsin... hiç panik yapmaya gerek yok :) üstelik 2 litre 4. çizgideki yağdır normalde 3. çizgi yeterli oluyor rotorlarda oda yaklaşık 1.5 litre yapıyor ;) Asla kalın yağ koyma rotora 10/50 20/60 koyanlar rotorları gereksiz yüke bindirip aşındırmaktan başka birşey yaptıkları yok...

Yağın vizikozitesi ve sentetikliği haricinde kullanılacağı bölgenin sıcaklığınıda atlamamak lazım.

Yardımcı olmuşumdur umarım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hasankonya

selamlar birşey soracağım biraz yeniyimde :D Bu yağ çubuğunda bi aşağıda bi yukarıda iki çizgi var ve aralarında noktalar var. Yağı nereye kadar doldurmalıyım ideali nedir söylerseniz memnun olurum. Aracı aldığım Tulu bey üstteki çizgiye kadar doldurmuş 600 km falan kullandım ve hala yağ eksiltmemiş hala öyle duruyor. Yani ikinci çizgi çokmu fazla yoksa iyimi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Setre

selamlar birşey soracağım biraz yeniyimde :D Bu yağ çubuğunda bi aşağıda bi yukarıda iki çizgi var ve aralarında noktalar var. Yağı nereye kadar doldurmalıyım ideali nedir söylerseniz memnun olurum. Aracı aldığım Tulu bey üstteki çizgiye kadar doldurmuş 600 km falan kullandım ve hala yağ eksiltmemiş hala öyle duruyor. Yani ikinci çizgi çokmu fazla yoksa iyimi?

En üstün bir altındaki noktada tutarsan bir sıkıntı çıkmaz. 3. yer diyebilirim.  Şimdi gözümün önüne getiremedim benim yağ çubuğumu ama en üst değil onun bir altındaki yer diebilirim en ideal yer. Ama hergün kontrol etmeni öneririm ve asla yağ ışığını yakmamaya çalış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hasankonya

En üstün bir altındaki noktada tutarsan bir sıkıntı çıkmaz. 3. yer diyebilirim.  Şimdi gözümün önüne getiremedim benim yağ çubuğumu ama en üst değil onun bir altındaki yer diebilirim en ideal yer. Ama hergün kontrol etmeni öneririm ve asla yağ ışığını yakmamaya çalış.

Teşekkürler zaten haftada en fazla 2 gün biniyorum işlerden dolayı oda keyif amaçlı. Bilgi için teşekkürler her bindiğimde kontrol ediyorum fakat aracı satın aldığımda en üst çizgideydi zaten 1000km falan oldu baktım dediğin çizginin altındaki ilk noktaya inmiş bende yağ eklemesi yaparak en üst çizgiye tekrar getirdim fakat gerçekten ideali o şekildeyse bidahakine yağ eklemesi yapmam.  :ohmy:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Setre

Teşekkürler zaten haftada en fazla 2 gün biniyorum işlerden dolayı oda keyif amaçlı. Bilgi için teşekkürler her bindiğimde kontrol ediyorum fakat aracı satın aldığımda en üst çizgideydi zaten 1000km falan oldu baktım dediğin çizginin altındaki ilk noktaya inmiş bende yağ eklemesi yaparak en üst çizgiye tekrar getirdim fakat gerçekten ideali o şekildeyse bidahakine yağ eklemesi yapmam.  :ohmy:

En üstü taşırmamak en önemlisi aslında. Çünki bujilerde yağlanma yapma şansı oluo zaman. Islanırsada iyi ateşleme yapamıyorlar. En üstle 3. arasında olsun kafan rahat olur :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
hasankonya

En üstü taşırmamak en önemlisi aslında. Çünki bujilerde yağlanma yapma şansı oluo zaman. Islanırsada iyi ateşleme yapamıyorlar. En üstle 3. arasında olsun kafan rahat olur :)

Bilgi için teşekkürler  8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Selamlar. Aklıma takılan bazı sorular var. 

corner seal larla side seal lar nasıl yağlanıyor? binlerce video izledim bunu açıklayan bir açıklama göremedim aklıma takıldı. yağ enjektörlerinden falan bahsediliyor. manifolddan yanma odasına mı püskürtülüyor? yoksa krank içinden rotorlara yağlamayı sağlayan bir kanal sistemi mi var? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
bosphoruss9

dostlar rx8 hepimizin hayali tabi bazı dostlarımız içinde gerçek bi çok yerde bu araçların yağlarının türkiyeye ithal edilmediğini saçma sapan yağlar yüzünden rx8lerin motorun ömrünü doldurdugunu okudum bugün yetkili bir servis raflarda gördüm dexelia yağ için ayrı raf açmışlar  hatta fotoğrafınıda çektim.ihtiyacı olan dostlar pm atsın.reklam olmasın diye servis adı yazmıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73

Ben RX'i 2012 'de aldığım için 2006-2010 arasında yoğun olarak yaşanan motor sorunlarını kesin bilmiyorum ancak sonradan kendi edindiğim bilgilere göre en önemli şeyler, yağın tipinden çok yağ değişim aralığı. Pistonlu arabalarda isterse 20bin km'de değiştir motora birşey olmuyorken aynı şey RX'in başında giyotinin sallanıp durması en ufak bir ihtimalde de giyotinin aşağı inip motorun işini bitirmesi demek.

Bilhassa 2013'te bu bakım olayını en yoğun takip ettiğim dönemde, y.dışı RX forumlarda da mutabık olunan çözüm yağı 5bin km'yi fazla geçirmeden değiştirmek. RX kullanım kitapçığında o ya 12bin ya da 10bin km olarak yazıyor, o km'lere pek bırakmamak. Hatta işi en temiz yapmak için 3bin km'de 1 yağ değişmek.  Böyle yapılırsa motor 1 milyon km dahi dayanır cunku herzaman en iyi şekilde yağlanır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...