Jump to content

Mazda 3 Ses Yalıtımı

Guest Mazda Club TR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

KOnuyu görmemişim pardon :D Bi okuyalım neler yazılmış..

Konuyu burada birleştirdim. Buradan devam edersek daha iyi olacak.

Ziebart konusuna gelince sadece aracın tabanına ve çamurluklara uygulanıyor ses yalıtımı. Periyodik bakım gerektiriyor.

Aracın tabanına içeriden yapılan ses yalıtımları var. Aynı şekilde kapı içleri sökülerek, buraya ses yalıtım malzemesi uygulanıyor. Forumdan Emre arkadaşımız Suziki Grand Vitara aracına ses yalıtımı yaptırmıştı.

Bulunduğunuz şehir Malatya'da bu tip uygulamaları yapan yer bulmanız biraz zor gibi. Forumada üye olan özel Mazda Servisi Adem Usta var. Yakın zamanda bir önceki kasa Honda Civic'e yaptığı bir ses yalıtımının fotoğraflarını görmüştüm facebook hesabında.

Bir kere işinin ehli kişilere aracınızı emanet etmeniz lazım. Ama bulunduğunuz şehirde seçenek az gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ediyorum bilgilendirm için. Anlaşılan çok verimli olmuyor yalıtım işi.

Böyle bir kanıya varmanız hata olur bence. Benim Ziebart ile söylediklerim sizi yanıltmasın. Elbette ki faydası var. Lakin hem maliyetli hemde bakım gerektiriyor.

Doğru malzeme, doğru usta ile muazzam bir ses yalıtımı yaptırıp, çok keyif alabilirsiniz.

Sizin ayıracağınız zaman ve bütçe ile ilgili bir durum bu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başarılı ve uygun maliyetli ses yalıtımı için şunların yapılması tavsiye olunur.

-tabana ziftli keçe (toplam 200-300 tl işçilik dahil, döşemeci ustaya yaptırılması daha iyi olur )

-kapılara 4mm akvaryum hortumu (10 tl , kendiniz yapabilirsiniz)

-motor kaputuna (dizeller için) kendinden yapışkanlı yanmaz sünger (100 tl işçilik dahil, kendiniz de yapabilirsiniz daha ucuza gelir)

bunun haricinde yalıtıma etkisi yukarıdaki kadar fazla olmadığından tavsiye etmiyorum ama  keyfe keder, masrafa katlanarak yapabilecekleriniz

-kapı içlerine ses sistemcilerinin hoperlör titreşimlerini önleyen malzemelerden koydurma (dikkat standart hoperlörlerde ki basların tonu düşebilir, kapı ağırlaşır araçın sertliği artabilir )

-aracın altına pütür attırılması

Bitüself işine hiç girmeyin derim, aracı boşuna ağırlaştırmaya gerek yok, ses yalıtımına kayda değer bir fayda sağladığını düşünmüyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ziebart ı da aradım 1500 Tl lerden felan bahsediyorlar. Benim için o paraya değmez. Ayirabileceğim para 300-400 tl. Söylediğiniz yöntemi sorayım burda yapabilen varmı? Tabi bir ay kullanayım bakayım gerçekten rahatsız ediyor mu motor sesi yoksa test esnasında mı öyle geldi.  Değerli yorumlar için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

Daha önceden araştırdığım ve subarucu olan arkadaş gaziosmanpaşa’da garaj açmıştı. Belki bahsetmişimdir. Ciddi anlamda profosyonel ses yalıtım ile uğraşıyor. Bir araç ile 3-4 gün uğraşıyor. Tavan taban davlumbaz kaput göğüs altı her yere iki kat izolasyon yapıyor. Çıkan sonuç test edildi. Full izolasyonda Yaklaşık 10 desibel var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet fiyatı da 5bin. :) Güzel iş yapıyorlar ama maalesef aşırı pahalı. İnsanın kendi ya da 2-3 arkadaşıyla girişse bin tl civarına halledilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mutlu Tekir :

Evet fiyatı da 5bin. :) Güzel iş yapıyorlar ama maalesef aşırı pahalı. İnsanın kendi ya da 2-3 arkadaşıyla girişse bin tl civarına halledilir.

Yok abi, kapılar, davlumbaz ve bagaj 5 bin. Tavan taban kaput göğüs eklesen 7-8 falan :) Yani aslında bir işin bi ederi vardır. Ses yalıtımı yapacağın araba mercedes olmaz. Belli ki japon olacak. Ya da piyasa aracı olacak. Az üst sınıf aracı 5 desibel düşüreceğiz diye o paralar verilmez. Mercedes audi gibi araçlar zaten yalıtımlı. E dediğimiz gibi japon ve piyasa araçlarına yapılır bu yalıtım işi. 10 desibel onlarda fark ediyor. onlara da kalkıp 7-8 bin verip yalıtım yapmaya değmez. Araç belli yani.

3 gün uğraşılıyor. Yevmiye 500 lira olsa, malzemeler de 1000 lira olsa eder 2500. Hadi de 3000. Budur yani. Fiyat uçuk. Zamanla bu işi yapan başkaları da türedikçe fiyat düşer ama arkadaşın da hakkını yemiyeyim. Hobiden meslek edindiği için çok titiz çalışıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla benım mazda 3 de 120 ye kadar sıkıntı yok. Kabın sessız. Sanki aracın yolla bağlantısı yok gibi lastık sesı sıfır yol sesi minimum. ARaç yolda yağ gıbı akıyor. O lastık- yol sürtünme kuvvetını hıssetmıyorsunuz. Boıng uçak gıbı hava gıdıyor sankı.   Araç bir yelkenli gibi yağ gibi kayıyor, Süzülüyor yolda bir yelkenli gibi.

Aynı böyle

csm_bavariayachts-menu-c45-50-mainpage-c45_a798d634f6.jpg

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...