Jump to content

Mazda 323 - LPG de Tekleme Ortak Konu

Lupara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest sistempro

çözüm önerileri

Lpg li araçlarda ilk çalıştırmada tekleme ve gaz yememe (Çözüm alternatifi)

Geely echo 1.3 comfort aracımız mevcut, 30.000 km de. Aracımıza 7-8 ay önce stefanelli lpg kiti taktırdık, işçilik gayet temiz oldu sorunsuz şekilde kullanıyorduk. Araç ilk çalıştırmada gaz vermeden sorunsuz şekilde benzin ile çalışıyor, tekleme, gaz yememe gibi hiçbir sorunla karşılaşmamıştık.

Bu sorunsuz süreç babamın aracı mersinden adana geely servisine periyodik bakım için götürmesinden sonra başladı, aracın yağ, debriyaj balatası, silecek suyu, fren hidroliği ve hatırlayamadığım birkaç işlemi yapılmış.

Babam yolda pek duyulmayan bir yerden yakıt almış. Neyse araç geldi dışarı çıkmak için araca bindim gaz vermeden aracı çalıştırmak istediğimde çalışmadı 3 saniye kadar marş yapıp bıraktım, bu sefer gaz vererek çalıştırmayı denedim zorda olsa çalıştırdım. Ancak araç rölantide tekliyordu gazı bıraktığımda sanki stop edecek gibiydi, araç 15-20 saniye sonra gaza geçtiğinde bu sorun düzeliyordu. Stefanelli servisine götürdük kontrol ettiler kitte bir sorun olmadığını bildirdiler.

Yakıttan şüphelenip bilindik bir markadan depoyu yarıya kadar doldurdum, bir miktar gazda aldım ancak aracı yine gazla çalıştırdım sorun devam etti, motordaki çekişin düşüşüde hissedilmeye başlamıştı.

Bu sabah durum dahada berbat bir hal aldı, 2 kez gaz vererek arabayı zor bela çalıştırabildim, araç yine her zamanki gibi tekliyordu bu sefer kötü olan taraf araç artık gazda yemiyordu, gazı köklememe rağmen 2 bin devir üstüne çıkamıyordu araç, gaza geçince yine düzeldi.

Bunun üzerine lpgyi kapattım, benzine geçtim aracı rolantide 10 dakika kadar çalıştırdım ara sıra 2 bin devire kadar gaz verip çektim, 10-15 km kadar benzinle yolculuk ettim, deneme amaçlı müsait bir yerde motoru durdurdum biraz bekleyip tekrar çalıştırdım araç gaz vermeden anında çalıştı ve tekleme olayıda bitmişti, motor çekişi eski haline gelmişti. Bir süre daha benzinle sürüş yaptım eve geldim motoru durdurdum, 1-2 dakika sonra tekrar çalıştırdım yine tek seferde gaz vermeden çalıştı ve tekleme yapmadı.

Normalde lpg kitini taktırırken usta bize şöyle demişti. ''Ayda 1 kez 15 - 20 km lpgyi kapatıp benzinle sürüş yapın motor ara sıra benzin görsün''

Biz pek uygulamıyorduk bunu ve sonunda başımıza gelince uygulama fırsatım oldu ve şimdilik bu sorunu çözdüm. Tabiki her araçta ve kitte bu sorun böyle çözülecek diye birşey yok ama sorunu çözemeyenler bu şekilde bir uygulama yapabilir, sonrasındada ayda bir ustamızın önerdiği şekilde bunu sürekli hale getirebilir.

Çözüm: 1

sorununuz gaz ayarının düzgün olmaması nedeniyle ( muhtemelen fakir karışım algısı yaratması ) aracın ecu'su benzinde aşırı zengin çalıştırmaya çalıştırması ve bu yüzden aracın benzin boğulması.Heleki sabah ilk çalıştırmada motor soğuk olduğu için bu zengin karışımı yakamaması.Siz bir süre benzinde kullanarak bozulan benzin haritasını geçici olarak düzeltiyorsunuz ama bu geçici bir çözüm.Uzun vadede yanlış ayardan dolayı aracınız zarar görebilir ( sübaplar,katalizör özellikle). İsterseniz aracınız benzinde teklemeye başladığında akü kutup başını çıkarıp 2-3 dakika bekleyip takın.Düzeldiğini göreceksiniz. Ama geçici tabiki. Tek çözüm iyi bir ayar.

Çözüm 2:

Shellden tekrar benzin aldım, 350 ml kadar enjektör temizleyici ekledim depoya, gazı sonuna kadar bitirdim başka bir istasyondan farklı marka gaz aldım ve sorunum çözüldü.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

yani bu tekleme sorunu benim araçta da devam ederse, ve bir çözüm bulamazsam korkarım mazdaya olan alakam bir süre sonra sönebilir. fakat daha bir girişimim olmadı tamir yönünde. bakalım neler görücez.. pendikteyim. sorunu çözmeme yardımcı olacak işi bilen usta varsa buralarda arkadaşlardan tavsiye alabilirim. lpg atiker marka.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg'nin yol açtığı bir sorun yüzünden mazdaya olan alakanız bitecekse hiç bir araçla alakanız olmaz bence :)

araçlarda herhangi bir konuda sorun çıkabilir ve tamir edilir. gayet normal. ama bir sorun var ve bu genelde oluyorsa, tamirini adam gibi yapan biri yoksa 3 ay kulağımı tıkarım 5 ay tıkarım ama hallolmuyorsa vazgeçerim artık. Ama vazgeçecek kadar uğraşmadım daha. Zaten bu aralar öyle pek tekleme de yapmıyor maşallah :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

merhaba

3 hafta önce 1999 323 familia 1.5 aldım.geçen hafta aracın tüp beyni bozuldu.Atiker servisinden garanti kapsamında değiştirdim.ancak sizlerinde belirttiği gibi 2000-3000 devir arası 2. ve 3. viteslerde bi tekleme oluyor.120 km hızda da araba sankı boğuluyor gibi oluyor.daha öncesi böyle bişey de yoktu..servise gittim buji,kablo gibi parçaları değiştirmemi söylediler. haftasonu motor ustasına gösterdim aracı.usta buji ve kablalarda sorun olmadığını söyledi.ancak enjektör boğazının değişmesi gerektiğini söyledi.değiştirmesem olmazmı dedim.değiştirmeyebilirsin pek sıkıntı çıkarmaz dedi.

Benim sorum:enjektör boğazını değiştirip LPG ye tekrar ayar yaptırsam sorum çözülebilirmi ?.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba

3 hafta önce 1999 323 familia 1.5 aldım.geçen hafta aracın tüp beyni bozuldu.Atiker servisinden garanti kapsamında değiştirdim.ancak sizlerinde belirttiği gibi 2000-3000 devir arası 2. ve 3. viteslerde bi tekleme oluyor.120 km hızda da araba sankı boğuluyor gibi oluyor.daha öncesi böyle bişey de yoktu..servise gittim buji,kablo gibi parçaları değiştirmemi söylediler. haftasonu motor ustasına gösterdim aracı.usta buji ve kablalarda sorun olmadığını söyledi.ancak enjektör boğazının değişmesi gerektiğini söyledi.değiştirmesem olmazmı dedim.değiştirmeyebilirsin pek sıkıntı çıkarmaz dedi.

Benim sorum:enjektör boğazını değiştirip LPG ye tekrar ayar yaptırsam sorum çözülebilirmi ?.

Bence temel sorununuz lpg ayarları ile ilgili...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

BRC taktıranlarda böyle bir sorun oluyor mu? ben duymadım. atiker taktıracaktım. vazgeçtim. 1600 tl ye BRC. İnşALllah sorunsuz binmek için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BRC taktıranlarda böyle bir sorun oluyor mu? ben duymadım. atiker taktıracaktım. vazgeçtim. 1600 tl ye BRC. İnşALllah sorunsuz binmek için.

Yanlış anlaşılmak istemem...

LPG sistemlerinin sorunsuzu diye bir şey yok... Çünki; biz benzin için imal edilmiş bir motorun içinde lpg yakmaya çalışıyoruz... İllaki bir sorun çıkacaktır...

Hep şunu söylerim;

Önce işinin ehli bir usta sonra lpg markası araştırın diye.

Örneğin;

Sistem çok kötü olabilir bu size ayda bir sorun çıkartabilir de, ancak iyi bir ustanız varsa bu sorun sizin yarım saatinizi alır...

Tam tersi, sistem çok iyidir ve üç ayda bir sorun çıkartıyordur ve iyi bir ustanız yoktur, bu yarım saatlik sorunu çözebilmek için bu usta sistemin çok kaliteli olduğundan dem vurarak size  buji kabloları, bobin falan değiştirtiyorsa işte burada büyük yanlış var demektir...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

Yanlış anlaşılmak istemem...

LPG sistemlerinin sorunsuzu diye bir şey yok... Çünki; biz benzin için imal edilmiş bir motorun içinde lpg yakmaya çalışıyoruz... İllaki bir sorun çıkacaktır...

Hep şunu söylerim;

Önce işinin ehli bir usta sonra lpg markası araştırın diye.

Örneğin;

Sistem çok kötü olabilir bu size ayda bir sorun çıkartabilir de, ancak iyi bir ustanız varsa bu sorun sizin yarım saatinizi alır...

Tam tersi, sistem çok iyidir ve üç ayda bir sorun çıkartıyordur ve iyi bir ustanız yoktur, bu yarım saatlik sorunu çözebilmek için bu usta sistemin çok kaliteli olduğundan dem vurarak size  buji kabloları, bobin falan değiştirtiyorsa işte burada büyük yanlış var demektir...

8:)

tmm o zaman. en az sorunlusu olsun. brc yi mocan da değilde farklı yerlerde taktıranları şikayetimvar.com da okuyabilirsiniz. mocanla ilgili kötü bir yorum görmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence temel sorununuz lpg ayarları ile ilgili...

bende LPG den şüpheleniyorum ama benzinde de 1.ve 2. viteslerde de araç kerkiniyor.araba rölantide çalışırken gaz pedalına dokununca geç tepki veriyor.kalkışlarda ayarlamak zor oluyor.tepki geç olduğu için biraz sert basınca bağırıyor,az basınca da titreyerek kaldırıyorum aracı.daha önce de belirttiğim gibi hal böyle olunca ister istemez enjektör boğazından mı diye düşünüyorum.uygun bir zamanda başka bir motor ustasına daha göstericem aracı bakalım o ne gibi şeyler söyleyecek bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

,

bugun götürdüğüm usta gaz kelebeği dedi. dedim daha öncede gaz kelebeği demiştiniz. benim bu işden anlayan arkadaşım gaz kelebeğinden olamayacağıonı söylüyor. çünkü lpg de tekleme yok ddedim. usta dedi: lpg başka kanaldan geliyor, benzin gaz kelebeğinden geliyor. hava filtresinde sağ tarafda bir kısım var orayı hafif sağa çekti, bak dedi hafif azaldı. burası gaz kelebeği ile alakalıdır dedi. sen gaz kelebeğini değiştireceksin dedi. sen dersin nofear usta. numarasını vereyim görüş istersen. ya da istanbulda adem usta var. onu çok tavsiye ettiler. ona bir danışsam mı?

sayın sistempro bu mesajı okumamışım kusura bakmayasın bence kararın güzel istanbuldaki adem ustaya benimde birkaçkez soru sormuşluğum vardır, aç bir danış istersen gerçi sen problemini çözmüştün sanırım ama yinede sen bilirisin. belki diğer arkadaşlara faydası olur.

bende LPG den şüpheleniyorum ama benzinde de 1.ve 2. viteslerde de araç kerkiniyor.araba rölantide çalışırken gaz pedalına dokununca geç tepki veriyor.kalkışlarda ayarlamak zor oluyor.tepki geç olduğu için biraz sert basınca bağırıyor,az basınca da titreyerek kaldırıyorum aracı.daha önce de belirttiğim gibi hal böyle olunca ister istemez enjektör boğazından mı diye düşünüyorum.uygun bir zamanda başka bir motor ustasına daha göstericem aracı bakalım o ne gibi şeyler söyleyecek bana.

ben başka bir mesaja yazdığım önerimi sizede tekrarlıyorum , aracınızı 200 km benzinde kullanın, tüm sistem temizlensin.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

sayın sistempro bu mesajı okumamışım kusura bakmayasın bence kararın güzel istanbuldaki adem ustaya benimde birkaçkez soru sormuşluğum vardır, aç bir danış istersen gerçi sen problemini çözmüştün sanırım ama yinede sen bilirisin. belki diğer arkadaşlara faydası olur. ben başka bir mesaja yazdığım önerimi sizede tekrarlıyorum , aracınızı 200 km benzinde kullanın, tüm sistem temizlensin.

benim benzindeki problem çeyrek dopadan fazla doldurunca düzelmişti tekrar nüksetti, şimdi tekrar düzeldi. kaçarı yok bu benzin pompasını değiştirecem inşALLAh. benim forum donanımdan tanıştığım biri var onunda lantisi var aynı problem onda da olmuş. benzin pompasını değiştirmiş olay çözülmüş. kiminin ki benzin pompası kimin ki buji kimininki gaz ayarından kaynaklı. gaz kelebeğinden olanı görmedim şimdiye kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

2 yıldır kullandığım aracımda Atiker eski sistem 2008 sıralı LPG mevcut.

Bu tekleme+rölantide gezme problemim vardı.4.vites 80-85 km sabit 2600-2700 devir hızda.Başka bir devir yada hızda  yapmıyor.Aşağıdaki işlemleri yaptım.Sonunda benim sorunum çözüldü.Size uygun olanları değerlendirebilirsiniz.Fikir olsun diye paylaşmak isterim.

1.Orjinal ateşleme bobin ve kabloları yenilendi.Sonuç çekiş artı.Rölanti gezmeye devam.Tekleme devam.

2.Orjinal hava filtresi yan sanayi ile değişti.Rölanti gezintisi sabitlendi.Tekleme devam.

3.LPG servisinde  LPG ayarını  tekleme devir ve vitesleri söyleyerek yaptırdım.Tekleme kesildi.Rölanti sabit

4.Eskiyen egzoz değişecekken tesadüfen elde edilmiş çıkma konvektör sahtesinin yerine (380TL) takıldı.Ve yakıt tüketimi düştü(özellikle benzin 1000km sonra).Şimdi de LPG sabit iken benzinde geziyor rölanti.Sanırım memur hesabı az benzinde kullanmaktan :) .İnşallah onu da çözücem.

LPG tüketimi

kış ocak 2013 2,59 TL lt den

50 TL gaz tam kısa mesafe  şehir içi soğuk hava İstanbul 160 km 31 kuruş/km

şehir dışı yoğun sağanak yağış 112 TL 470 km  24 kuruş/km

umarım deneyimlerim sizlere yararlı olur.İyigünler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha kaç defa söylyeğiz bilmiyorum ama bir kez daha söylüyorum; Enjeksiyonlu Mazda araçların hepsinde ama hepsinde her türlü Lpg kiti marka farkı gözetmeksizin sorun çıkartmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Tek fark DEPREM gibi ne zaman olacağını bilemeyişimizdir. Araçların sübap sistemleri Lpg ye uyumlu değildir, araçların ECU ayarları Lpg den kaynaklı ortaya çıkan yanma odası ısısına duyarlı sensörlerden aldığı bilgiyi işlerken zamanla bozulmaktadır. Lpg den kaynaklı araçların oksijen sensörleri zarar görmektedir.Aracın ateşleme sisteminde en ufak hata size rolanti dengesizlikleri, bobin hasarı distribütör hasarı olarak dönmektedir. Araç en basit anlatımla zengin-fakir  karışım olarak adlandırılan ve bize belirli devirlerde boğulma diye tabir ettiğiniz semptomu ortaya çıkmaktadır. 3 yıl önce orjinal distrübütör 2000 Tl, buji kablosu seti 350 Tl, yok boğaz kelebeği derler 1500 Tl vs vs vs... Özetle Lpg=sorun demektir. Sorun yaşamayı göze almadan Lpg ile 3 kuruşa 5 köfte yiyemezsiniz. Araçlarında Lpg takılı olupta servisler dahil sorunları tam anlamıyla çözülen birini görmedim, göremiyeciğimi de kesin biliyorum.

Aracıma İtalyan marka kit taktırdım, 10.000 km sorunsuz sıfır hatayla bindim; çok hoşuma gitti bu durum:). Araca Lpg takıldığında km si 158.000 di, ve yağ-buji gibi rutin kontrolleri hariç 1 TL harcamamıştım. 170.000 de arabada teklemeler başladı, Lpg ayarıyla başladığımız serüven 3 kez motor yaptırma, 2 defa otomatik şanzıman onarımı, 3-5 tane çıkma 1 tane yan sanayi distrübütör, 3-4 takım buji kablosu, 1 boğaz kelebeği, 1 oksijen sensörü, 2 hava akışmetre....daha da hatırlayamadığım neler neler:). SATTIM. Üstüne kredi çekip 2006 model LPG siz Mazda 3 aldım...Usta görünce midem kalkıyor; yerim olsa yağını kendim değişicem:). Herkese kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sistempro

Daha kaç defa söylyeğiz bilmiyorum ama bir kez daha söylüyorum; Enjeksiyonlu Mazda araçların hepsinde ama hepsinde her türlü Lpg kiti marka farkı gözetmeksizin sorun çıkartmıştır, çıkarmaya da devam edecektir. Tek fark DEPREM gibi ne zaman olacağını bilemeyişimizdir. Araçların sübap sistemleri Lpg ye uyumlu değildir, araçların ECU ayarları Lpg den kaynaklı ortaya çıkan yanma odası ısısına duyarlı sensörlerden aldığı bilgiyi işlerken zamanla bozulmaktadır. Lpg den kaynaklı araçların oksijen sensörleri zarar görmektedir.Aracın ateşleme sisteminde en ufak hata size rolanti dengesizlikleri, bobin hasarı distribütör hasarı olarak dönmektedir. Araç en basit anlatımla zengin-fakir  karışım olarak adlandırılan ve bize belirli devirlerde boğulma diye tabir ettiğiniz semptomu ortaya çıkmaktadır. 3 yıl önce orjinal distrübütör 2000 Tl, buji kablosu seti 350 Tl, yok boğaz kelebeği derler 1500 Tl vs vs vs... Özetle Lpg=sorun demektir. Sorun yaşamayı göze almadan Lpg ile 3 kuruşa 5 köfte yiyemezsiniz. Araçlarında Lpg takılı olupta servisler dahil sorunları tam anlamıyla çözülen birini görmedim, göremiyeciğimi de kesin biliyorum.

Aracıma İtalyan marka kit taktırdım, 10.000 km sorunsuz sıfır hatayla bindim; çok hoşuma gitti bu durum:). Araca Lpg takıldığında km si 158.000 di, ve yağ-buji gibi rutin kontrolleri hariç 1 TL harcamamıştım. 170.000 de arabada teklemeler başladı, Lpg ayarıyla başladığımız serüven 3 kez motor yaptırma, 2 defa otomatik şanzıman onarımı, 3-5 tane çıkma 1 tane yan sanayi distrübütör, 3-4 takım buji kablosu, 1 boğaz kelebeği, 1 oksijen sensörü, 2 hava akışmetre....daha da hatırlayamadığım neler neler:). SATTIM. Üstüne kredi çekip 2006 model LPG siz Mazda 3 aldım...Usta görünce midem kalkıyor; yerim olsa yağını kendim değişicem:). Herkese kolay gelsin.

sen ne yaptın usta ya. bu ay sonu sıralıya geçecektim :/ hevesim kursağımda kaldı. brc taktıracaktım vazgeçtim. bende satıyorum artık. tek nokta ile alan varsa satacam. orjinal buji kablolarını da sipariş etmiştim. artık bunaldım bu lantiscilerin arabamda teklemem var demelerinden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Aracın çekişinde ya da devirlenmesinde herhangi bir sorun yok ancak her viteste 2800 devri yakaladığında öksürür gibi,vuruntu gibi bir tekleme yapıyor hemen düzeliyor. LPG yeni takıldı ve ilk kez takıldı bununla alakalıdır diye 2-3 sefer servise gittim ama yaptıkları değişiklikler ile herhangi bir farklılık yaratamadık. Ateşleme ile ilgili bir problem olabilir mi? diye aklıma geliyor, bir danışmak fikirlerinizi almak istedim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lpg arabayı bozuyor vede yıpranması olası parçalarını çok daha erkenden perte çıkmasına sebep oluyor ama bunu önlemenin veya geciktirmenin yollarını bilmek gerekiyor,

1- aracınızı 1000 km en az 200 km aralıksız benzinde kullnınız, hatta sistempro arkadaşımızın keşfettiği würt benzin katkısı kullanıp tüm sistemi temizleyiniz.

2- orjinal hava filtresi kullanınız

3- aracınıza uyugun marka ve kodda buji kullanınız.

4- motora su vurmayınız mecbur kalmadıkça özellikle elektronik araçların motorlarına.

5- motor yağınızı iklime göre vede mantıklı seçiniz.

6- 10.000 de bir yani yağ değişiminde bujilerinizi değiştiriniz.

7- zırt-bırt yakıt değişmeyin yani bir benzin bir gaz yapmayın.

8- motoru fazla sıkıştırmayın yüksek devirde kullanmayınız.

9- lpg yi dandik ucuz yerlerden almayın, kaliteli lpg kullanınız.

10- motor ısınmadan yani en asgari hareket edecek ısıya gelmeden yüksek devir yapmayınız.

11- motorun sağını solunu v.s. bantla kapatmayın, hava alışını engellemeyin.

hepsine özetle aracınızın bakımlarını ihmal etmeyiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Curuf arkadaşım tekleyenler kervanına hoşgeldin.

Ben aracı alalı 3 ay oldu ancak 2 hafta önce 3. lpg ecusunu  değiştirdik garantiden.ben anlamıyorum artık bujiler,buji kabloları ve bobinler değişti.teklemeye devam ecu değişti tekleme kesildi ama yine 2000-3000 devir arası bir defa tekliyor 'beni unutma der gibi'.Atiker servisinden hiç memnun değilim hemen bilgisayara bağlayıp ayar aypıyorlar,başka bir yerden mi kaynaklanıyor diye bakmıyorlar.Anlaşılan sadece montajdan anlıyorlar sonrası tırt.hiç kendilerine toz kondurmuyorlar ondandır,bundandır diye konuşup duruyorlar.

Bir arkadaş bana senin araban 1.5 motor ancak lpg memlerini 1.5 değilde 1.8 motorlar için olanlanlarla değiştir dedi. acaba sizde sonuç alınabilirmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...