Jump to content

Mazda 3 LPG den Dolayı Sübap Arızası ve Değişimi

muratgültekin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

4 saat önce, gulyunus :

arkadaşlar lpg bizim buralarda en ucuz 2.50, yani 10 litre yaksa 100 km de 25 kuruş lpg,  + km de 50 krş da benzin yakar  ettimi 30 krş. Şimdi benzinli 7.6 ortalama var. 38 krş yapıyor. lpg ile km de 0.8 krş avantaj olucak. yılda 13.000 km yol yaparım ortalama. Yani yılda 1.000 tl benzin fazla yakacak. LPG sistemi 2.300 tl BRC.vize,ruhsat işletmesi derken 2.650.

Sizce değer mi taktırmaya?  aracı en fazla 3 yıl kullanır ve  sonra satarım kesinlikle..

yıllık km         benzinli toplam yakıt maliyeti      lpg'li toplam yakıt maliyeti                Yıllık kar                  lpg montaj+işletme

13.000                     4.900 tl                                       3.900 tl                                1.000 tl                          2.650 tl

Yılda 15.000 km yi geçmeyen araçlara lpg önermiyorum, fakat lpg özgürlük demek takılınca otomatikman 25.000 km yapılıyor :)))

Zavolli akıllı kit 1.800 tl çokta verimli...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu benzin fiyatlarında lpg taktırmamak hatadır. 25 kuruş nasıl 30 kuruşa çıkarıldı, hesaplarınızı kontrol edin. benzin sürekli kullanılmıyor, sadece ilk çalıştırmada.  yazın avantajı daha fazla. yazın 50 tl lik benzin 2-3 ay yetiyor.

Yıllık km.den çok araçla yapılacak toplam km ye bakmak gerekir. adam yıllık 5bin km. yapıyor belki ama 10 sene binecek? Lpg nin sayesinde daha özgür ve sık kullanabilmek de cabası. arabalar yatması için de günlük ihtiyaçlarımızı karşılaması içindir.

Lpg markası önerisi olarak da en iyi usta, ve yol ayarı yapan usta. obd li de olursa tadından yenmez.

Şahsi düşüncelerimi içeren özeti için buyrun.

http://mutlutekir.blogspot.com/2016/09/lpg-hakknda-bir-ozet-yazs.html

http://mutlutekir.blogspot.com/2015/11/usta-var-usta-var-ustanz-duzgun-secin.html

http://mutlutekir.blogspot.com/2015/11/lpg-hakknda-bilinmesi-gerekenler-ve.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.12.2016 at 12:05, gulyunus :

arkadaşlar lpg bizim buralarda en ucuz 2.50, yani 10 litre yaksa 100 km de 25 kuruş lpg,  + km de 50 krş da benzin yakar  ettimi 30 krş. Şimdi benzinli 7.6 ortalama var. 38 krş yapıyor. lpg ile km de 0.8 krş avantaj olucak. yılda 13.000 km yol yaparım ortalama. Yani yılda 1.000 tl benzin fazla yakacak. LPG sistemi 2.300 tl BRC.vize,ruhsat işletmesi derken 2.650.

Sizce değer mi taktırmaya?  aracı en fazla 3 yıl kullanır ve  sonra satarım kesinlikle..

yıllık km         benzinli toplam yakıt maliyeti      lpg'li toplam yakıt maliyeti                Yıllık kar                  lpg montaj+işletme

13.000                     4.900 tl                                       3.900 tl                                1.000 tl                          2.650 tl

benzinli ortalamınız 7.6 ıysa sizin lpg ile uğraşmanıza gerek yok zaten bu verileri nasıl elde ediyorsunuz bilmiyorum aynı motoru kullanıyoruz,benim yakıt ortalamam şehir içi kışın 11 lt,şehir dışı ise 9 lt,şehir dışı 80 ile gidersem 7,6 lt yakıt ortalamasını ancak yakalayabiliyorum,zaten o şekilde araç kullanmak benim için imkansız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

110 bin km lpg ile kullandıktan sübap yaktı aracım duyduğum kilometrelerden sonra beni mutlu 110 bin km gitmesi zorladıkta zaman zaman bu iş montaja bide ara ara benzinde kullanmaya bakıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Usta çok iyi iş çıkardı. NGK iridium buji güneş marka subap takımı eksantrik sensörü orjinal çelik kapak contası yağı hepsi 2200 e halloldu. Bunun 900 lirası işçilik kalanı benim parçalar. Araç çok sessiz çalışmaya başladı. Egzosdan gelen patırtı filan gitti. Motorun içi filan çok iyi durumda çıktı. Tek sıkıntım Burada brc den anlayan yok. Gazda problem varmış. Bursa veya balıkesire götürmem gerekiyor dedi. Yazılım atılması gerekiyor veya gaz beyni değişecek sanırım. Benzinde 1 haftadır sürüyorum hiç sorun yok. Herşeh çok iyi. Arkadaşın mazda subap problrmini de bu ustalar çözmüştü. Bu arkadaşlara gelene kadar arkadaş bir çok hatalı elde gereksiz parçalar değiştirdi. Buji ateşleme bobini şarj dinamosu buji kabloları kelebek boğazı temizliği vs gereksiz şeyler yapıldı. Silindirlerin kompresyon testi yapılsa sorun ortaya çıkacak ancak gereksiz parça değişimleri işi bilmez insanların müdalesi insanın canını sıkıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
01.10.2012 at 23:54, Maverick7881 :

Bu mazda ve subapların zarar görmesi kimisinin başına geliyor kimisinin de sıkıntısı olmuyor ya da şimdilik başına gelmedi ama anlaşılan can sıkacak bir durum;anlaşılan her arabada lpg illaki sıkıntı ama mazda da bu daha da ileri boyutlarda zaten firma da benim yaptığım motor lpg ile uyumlu demiyor,galiba kullanıcının araç alırken iyi araştırma yapması lazım,benim dizel corolla d-4d aracım vardı yakıt açısından tabiki de mükemmeldi bana hitap etmedi satıp mazda 3 aldım araç istediğim gibi sanki benim için yapılmış fakat bu seferde fazla yakıyor diye sıkıntı yapıyorum zaten benzinli araçların hepsi fazla yakıyor lpg kiti de taktıramıyorum o zaman da sorun büyük oluyor tabi:)duygusal açıdan.

benim aracım mazda 3 2010 tuning lpg takdirmak istiyorum ama endişelerim var tavsiye ediyormusunuz

02.11.2016 at 15:17, Dündar :

Silindir kapağında supap ve baga diye tabir ettiğimiz supap ın oturduğu yuva değiştirilerek yenileme işlemi yapılır, yerine çelik supap takılarak ömrünü 150.000 km reye kadar çıkartılır.Performansından hiç birşey kaybetmez, eğer motor bloğumuzda sorun yok ise motor ilk günkü performansına geri döner, yaklaşık maliyet 1.300 - 1.500 tl arası tutar..

subapların çelik ' çevirme işini nerede yaptırabiliriz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Zonguldak :

benim aracım mazda 3 2010 tuning lpg takdirmak istiyorum ama endişelerim var tavsiye ediyormusunuz

tavsiye etmiyorum, bu araca biniyorsan benzinli bin ya da sonuçlarına katlan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Zonguldak :

subapların çelik ' çevirme işini nerede yaptırabiliriz

aynı araçtan bende de var, 40 binde , lpg yok, taktırmayıda düşünmüyorum, 800 km oldu, yol bilgisayarı 42 km ortalama hız, 7.5 litre ortalama gösteriyor. yarısı şehir içi, bence çok iyi bir rakam benzinli araç için. bir de kim ne derse desin Lpg takıyorsan az da olsa dezavantajın oluyor.motor performansı, arıza durumu, lpg bakımı ve ayarı.. Ayrıca lpg 2.50 olmuşken benim gibi yılda en fazla 10-13 bin km yol yapanlar için hiç cazip değil...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de aracı ilk aldığımda benzinli binmek için direndim ama tam otomatik şanzıman olması, bir de dört ileri olması eklenince şehir içi 13 litreleri görmeye başlayınca şart oldu. Eğer lpg taktıracaksanız ve de aracınız 50.000 km altındaysa, iki yıllık motor koruma kaskosu yaptırabiliyorsunuz, bu sayede aracın subap yataklarının yanması durumunda kaskodan değiştirebiliyorsunuz, lpg sisteminden dolayı oluşabilecek arızaları da garanti altına almış oluyorsunuz. Ben ayda yaklaşık 2.000 km yol gittiğim için muazzam tasarruf ettiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

subap değiştiriyorsunuz...

sonra motor eski performansa asla ulaşamıyor, ufaktan düşüşler yaşamaya ve canınınız sıkılmaya başlıyor. ve sonra diyorsunuz ki; e bu lpg yi icad edene... falan filan. tabi,ki herkesin tecrübesi kendine. ben memnun değilim. lpg yi yetkili servisi önermesine rağmen, brc demesine rağmen ve bu montaj işini bölge bayisine yaptırmama rağmen, subaplarını ankaranın en iyi motor ustasına yaptırmama rağmen sonuçtan memnun değilim. öncelikle bu sorunun tekrarlamaması için ayda bir benzinde kullanmak gerekiyor, 4 bin devirin üstünde motora zarar vermemek istiyorsan benzinde kullanman gerekiyor vs vs... bütün bunlar stres, sıkıntı.

sonuç: TAVSİYE ETMEM

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.11.2016 at 15:17, Dündar :

Silindir kapağında supap ve baga diye tabir ettiğimiz supap ın oturduğu yuva değiştirilerek yenileme işlemi yapılır, yerine çelik supap takılarak ömrünü 150.000 km reye kadar çıkartılır.Performansından hiç birşey kaybetmez, eğer motor bloğumuzda sorun yok ise motor ilk günkü performansına geri döner, yaklaşık maliyet 1.300 - 1.500 tl arası tutar..

Merhaba kolay gelsin..  Ankara da söylediğiniz işlemi yapan, bana önerebileceğiniz bir usta veya yer var mıdır?        Aracım 120.000 km de en son 70.000 km de yenileme yapıldı...   şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu yorumlara bakılırsa lpg sistemini takmadan önce motorun açılıp önce sübap bagalarının kaliteli bir parça ile değiştirilmesi gerekiyor hal böyle olunca hem parça maliyeti hemde yakıt ve performas açısından büyük avantaj sağlanır sonuç itibariyle sadece bagalar değişilir ve kapatılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Korkulacak bir şey yok subab değişimi sonrası Bandırma Bursa 90-110km/h hız kontrol açık 7.1 lt ortalama benzin tüketti. Lpg sorunu da çözüldü Bursada. Dönüşte yol bilgisayarını sıfırladım yağmur ve rüzgar vardı 8.5 lt gaz tüketti. Zaten hava çok soğuk. Gazda da tüm arabalar 1 lt fazla yakar. 20 gündür kullanıyorum gaz ve benzinde harika saat gibi çalışıyor. Artık 100bin ngk iridium bujiler, sıfır Michelin cross climate 4 mevsim lastik, orjinal mazda balatalar ile araç mükemmel durumda. Lastik basınç sensörleri de çalışıyor. Klima motoru ve bakımı da yapıldı. İnşallah 5 sene binilir. Subaplarda da yıpranma egzoz subaplarında bariz belli oluyor. Motor içi segman ve pistonlar gıcır gıcır çok iyi çıktı. Şu aracı benzinde kullansak bir insanın ömrü öldürmeye yetmez. Yolda benzinlikte yakıt aldım parasını ödedim çıkacaktım derken araba marş almadı :o meğer stop etmemişim zaten çalışıyormuş arabada ses yok harika. Bandırma da subap yaptırmak isteyen sanayide Nokta Oto Servis Fatih ustayı tavsiye ederim. Bundan sonra 100 150 bine kadar gazda durmak yok yola devam. Ondan sonra subap istese de yeni sahipleri yapsın. Ben 10 bin yılda yapıyorum. Tahminim 7-8 sene buji dahi değişmeyecek. 4-5 sene lastik derdim yok. 200 liraya da yağ polen hava filtre değişimi halloluyor. 130 liraya castrol edge 5 30 tam sentetik en pahalı yağını koyduruyorum. 70 lira filtreler tutuyor. Hava ve polen filtrelerini kendim değişiyorum. Yağı değişirken de yağ filtresi veriyorum o da değişmiş oluyor. maliyeti düşük ekonomik bir araç oldu. Servise bakım için ihtiyaç kalmadı. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

2006 model mazda 3 düz vites aracımı 11500 km de aldım 20000km de BRC lpg kiti taktırdım 2007 yılında. Şu anda 220000 km de aracım. 150000km de sübaplar değişti çelik sübap ile 1000 tl masrafım oldu (2014 yılında). Sübapla ilgili bir sıkıntı benim aracımda şöyle bir durum oluşturdu: rölantide çok fazla titreme yapıyordu, biraz yakıt tüketimi arttı biraz da çekişten düşme oldu ayrıca özellikle soğuk havalarda motor ışığı yanıp sönüyor 5-10 saniye sonra ya yanmıyor yada iki üç gün yanık kalıyor ve sonra kendisi otomatik siliyor. Ben de böyle bir durum oldu, sübaplar değişince tüm sorunlar yok oldu, ışık bir daha yanmadı. Aracım 210 bin civarında iken bir kaç ay önce motorda farkedilir bir sıkıntı olmamasına rağmen ışık yanıp sönmeye başladı, ustama götürdüm 4.silindir ateşleme arızası veriyordu. Ateşleme bobinin yerini değiştirdik. Bir süre sonra yine aynı arızayı verdi ve yine 4.silindirdeydi arıza. Bu sefer sübap ayarından olabilir dedi usta, ayar yaptı ve gerçekten arıza lambası bir daha yanmadı. Uzun süre öyle kullansam yine sübap değişimine gidecekti. Bu lpg işinde iyi bir ustanız olması lazım yoksa bilmeyen bir usta çok para harcatır size ve sorunu da çözemezsiniz.  Benim ustam ankara şaşmazda Kenan usta telefonu 0536 564 19 58. Ben sıkıntı yaşamadım bu usta ile ama sizin aracınızdaki arızaya ne der onun yapabileceği bir iş mi bilemem, usta tavsiyesine ihtiyacınız var ise arayın görüşün. Bu arada vites halatı ile ilgili bir sıkıntıda olmuştu değiştirmesi 1000 liraydı 250 tl ye tamir ettirdim aynı ustaya.

LPG taktırma konusuna gelirsek eğer arabayı çalıştırıp en az 8-9km yol yapmıyorsanız pek mantıklı değil. Zaten ilk çalışmada yazın yaklaşık 1km kışın 2km benzinde çalışıyor araç motor ısınıncaya kadar. Ben 13 km gidiyorum benim için avantajlı. Yaklaşık olarak; benzinde ortalama 8.5 litre benzin, LPG de 11 litre gaz yakıyor aracım. Ankarada gaz şu anda 3.30 civarında benzin 7 lira. Bu hesaba göre km de 23 kuruş kar var, 200000 km de 46000 TL yani aracımın şu andaki değerinden daha fazla kar etmişim :) LPG sübap masrafı 2000 TL desek, diğer bakım vb. 2000 TL de ona düşsek hadi 2000 TL daha düşelim kalır geriye 40000 TL. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar,

Sübap değişimi için Ankara’da tavsiye edeceğiniz usta var mı?

Yakın zamanda değişiklik yapan ve güncel fiyatları bilenler de paylaşırsa sevinirim. 

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, metushaley :

Merhaba arkadaşlar,

Sübap değişimi için Ankara’da tavsiye edeceğiniz usta var mı?

Yakın zamanda değişiklik yapan ve güncel fiyatları bilenler de paylaşırsa sevinirim. 

Teşekkürler

üçler reno -  Fahri Usta (firma adı reno ama kendisi tüm araçlara bakıyor)

cep: 05356995916

Akın'ın selamı var diyin, hem uygun fiyat, hem kaliteli iş, memnun kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, simabao :

üçler reno -  Fahri Usta (firma adı reno ama kendisi tüm araçlara bakıyor)

cep: 05356995916

Akın'ın selamı var diyin, hem uygun fiyat, hem kaliteli iş, memnun kalırsınız.

Çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

08.10.2018 at 12:06, platin76 :

2006 model mazda 3 düz vites aracımı 11500 km de aldım 20000km de BRC lpg kiti taktırdım 2007 yılında. Şu anda 220000 km de aracım. 150000km de sübaplar değişti çelik sübap ile 1000 tl masrafım oldu (2014 yılında). Sübapla ilgili bir sıkıntı benim aracımda şöyle bir durum oluşturdu: rölantide çok fazla titreme yapıyordu, biraz yakıt tüketimi arttı biraz da çekişten düşme oldu ayrıca özellikle soğuk havalarda motor ışığı yanıp sönüyor 5-10 saniye sonra ya yanmıyor yada iki üç gün yanık kalıyor ve sonra kendisi otomatik siliyor. Ben de böyle bir durum oldu, sübaplar değişince tüm sorunlar yok oldu, ışık bir daha yanmadı. Aracım 210 bin civarında iken bir kaç ay önce motorda farkedilir bir sıkıntı olmamasına rağmen ışık yanıp sönmeye başladı, ustama götürdüm 4.silindir ateşleme arızası veriyordu. Ateşleme bobinin yerini değiştirdik. Bir süre sonra yine aynı arızayı verdi ve yine 4.silindirdeydi arıza. Bu sefer sübap ayarından olabilir dedi usta, ayar yaptı ve gerçekten arıza lambası bir daha yanmadı. Uzun süre öyle kullansam yine sübap değişimine gidecekti. Bu lpg işinde iyi bir ustanız olması lazım yoksa bilmeyen bir usta çok para harcatır size ve sorunu da çözemezsiniz.  Benim ustam ankara şaşmazda Kenan usta telefonu 0536 564 19 58. Ben sıkıntı yaşamadım bu usta ile ama sizin aracınızdaki arızaya ne der onun yapabileceği bir iş mi bilemem, usta tavsiyesine ihtiyacınız var ise arayın görüşün. Bu arada vites halatı ile ilgili bir sıkıntıda olmuştu değiştirmesi 1000 liraydı 250 tl ye tamir ettirdim aynı ustaya.

LPG taktırma konusuna gelirsek eğer arabayı çalıştırıp en az 8-9km yol yapmıyorsanız pek mantıklı değil. Zaten ilk çalışmada yazın yaklaşık 1km kışın 2km benzinde çalışıyor araç motor ısınıncaya kadar. Ben 13 km gidiyorum benim için avantajlı. Yaklaşık olarak; benzinde ortalama 8.5 litre benzin, LPG de 11 litre gaz yakıyor aracım. Ankarada gaz şu anda 3.30 civarında benzin 7 lira. Bu hesaba göre km de 23 kuruş kar var, 200000 km de 46000 TL yani aracımın şu andaki değerinden daha fazla kar etmişim :) LPG sübap masrafı 2000 TL desek, diğer bakım vb. 2000 TL de ona düşsek hadi 2000 TL daha düşelim kalır geriye 40000 TL. 

Aracı dün Kenan Ustaya teslim ettim. Bakalım nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar ben de Mazda 6 2009 model aracımın subap değişimlerini yaptıracağım Ankara’da iyi bir usta buldum malzemeleri ben alacağım ustam söyledi ama burada daha önce yaptıranlar hangi yedek parça ve markalar kullanılmalı bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...