Jump to content

Mazda 3 LPG den Dolayı Sübap Arızası ve Değişimi

muratgültekin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ön bilyeler NTN 220 tl, arka porya 300 tl Tayvan malı. Kaliteli Japon bilyadan yapılma arka poryaya 1500 tl fiyat veren oldu... Poryalarınıza dikkat edin. Döviz fiyatları çok etkileyecek yedek parça fiyatlarını.

Stone marka conta 550 tl, Subap 450, gayd 100, direksiyon hidrolik yağı eneos atf 1 lt 45 tl, 3 lt eneos antifriz 100 tl... 

Subap işçiliği de rektefiyeci dahil 1500 tl tutuyor aşağı yukarı. Bilgi olması açısından yazıyorum. Fiyatlar değişebilir normal olarak.

Stelitli subap takımı (Güneş ya da Supsan marka olabilir), gayd, Stone marka conta takımı, motor yağı, motor yağı filtresi, soğutma suyu 3lt, ek olarak eğer değişmediyse bujiler, hava filtresi, v kayışı, v kayış gergi bilyeleri gerekli.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Eras06 :

Silindir kapak contasının orijinal olması önemli bunu victor reinz diye bir Alman markasında buldum.

Victor Reinz'ın orjinal mi olduğunu sanıyorsunuz? İyi şanslar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

55 dakika önce, Eras06 :

Yok hayır tabi o nerden çıktı:) orjinal kullanmam gerekir mi bu marka da iyi mi?

Silindir kapak contasının orijinal olması önemli bunu victor reinz diye bir Alman markasında buldum.

Virgül kullanmamanın dezavantajları. :D
Victor Reinz'dan @quiteguide memnun. Orjinalle birebir aynı dedi. Adem usta da Japon Stone markayı önerdi kesinlikle bana. Orjinale yakın diye. Seçim sana ait.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar öncelikle şunu büyük bir gururla belirteyimki araba onurlu insanlardan alınır yani japonlardan .😊 japon mühendisliğinin üzerine mühendislik tanımam mazda sahibi olduğum için onurlu ve gururluyum gelelim şu LPG olayına arkadaşlar mazda mühendisleri diyorki bu araç için 5w30 yağ kullanılmalı şimdi bizim meşhur LPG montaj yapan arkadaşlar diyorki efendim bu araca LPG taktık mator yağını 10w40 kocaksın her insan aracını sever çoğu insanda 5w30 olması gereken yağından vazgeçip 10w40 koyuyor sonra neoluyor yandı keten helvam subaplar aşınıyor tabiki aşınır mazda mühendisi diyorki bu aracın motor yağ kanalları çapı küçük pompa basıncı şukadar bu motorun tam yaplana bilmesi için 5w30 yağ zorunludur 10w40 koyarsanız yağ füskürmesi zayıf olur bu şuna benziyor küçükken işeme yarışı yapardık kim daha uzağa işicek işte bunun gibi düşünün 10w40 ya motorun üst bölümlerine ulaşamaz ve subaplar aşınır size tavsiyem kesinlikle orijinal yağ değerlerinizin dığına çıkmayın yağ yakarmış yaksın arkadaş aaa zaten yağımızı km dolmadan değiştirmiyormuyuz aracınızın kendi yağının numarasını kullanın tamiraneyi unutun bukadar basit. Saygılar sevgiler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Marval :

Merhaba arkadaşlar öncelikle şunu büyük bir gururla belirteyimki araba onurlu insanlardan alınır yani japonlardan .😊 japon mühendisliğinin üzerine mühendislik tanımam mazda sahibi olduğum için onurlu ve gururluyum gelelim şu LPG olayına arkadaşlar mazda mühendisleri diyorki bu araç için 5w30 yağ kullanılmalı şimdi bizim meşhur LPG montaj yapan arkadaşlar diyorki efendim bu araca LPG taktık mator yağını 10w40 kocaksın her insan aracını sever çoğu insanda 5w30 olması gereken yağından vazgeçip 10w40 koyuyor sonra neoluyor yandı keten helvam subaplar aşınıyor tabiki aşınır mazda mühendisi diyorki bu aracın motor yağ kanalları çapı küçük pompa basıncı şukadar bu motorun tam yaplana bilmesi için 5w30 yağ zorunludur 10w40 koyarsanız yağ füskürmesi zayıf olur bu şuna benziyor küçükken işeme yarışı yapardık kim daha uzağa işicek işte bunun gibi düşünün 10w40 ya motorun üst bölümlerine ulaşamaz ve subaplar aşınır size tavsiyem kesinlikle orijinal yağ değerlerinizin dığına çıkmayın yağ yakarmış yaksın arkadaş aaa zaten yağımızı km dolmadan değiştirmiyormuyuz aracınızın kendi yağının numarasını kullanın tamiraneyi unutun bukadar basit. Saygılar sevgiler

Çok haklısın ben 5 30 yağ kullanana kadar hiçbir sorun yoktu ustanın biri LPG araç 10 40 koymalısın demişti yaklaşık üç defa bu şekilde değişim yaptım sonrasında subaplar daha da aşındı şuan değiştiriyorum kesinlikle LPG olsa dahi 5 30dan şaşmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Mutlu Tekir :

Virgül kullanmamanın dezavantajları. :D
Victor Reinz'dan @quiteguide memnun. Orjinalle birebir aynı dedi. Adem usta da Japon Stone markayı önerdi kesinlikle bana. Orjinale yakın diye. Seçim sana ait.

Mazdanin silindir kapak contası üreten fabrikası yok. Puzzle gibi çoğu parçayı tedarikçilerinden alıp birleştiriyor amblemini takıp, yazılımını atıp satıyor aracını. Bu sadece mazdaya has bir konuda değil, pazar böyle. Al gülüm ver gülüm.

2. Nesilde fren sistemini ATE'ye yaptırdı, ağzı yandı. 3. Nesilde ferodo ile anlaştı. En azından hatada ısrar etmediklerini bilmek güzel.

Bir örnek daha, o eriyen & açılan on konsolu Allah bilir Çin'de nereye yaptırdılar. Keşke onuda fomoco'yla ortak yapsaymış.

Neyse, victor reinz çok kaliteli muadil bir üründür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Eras06 :

Çok haklısın ben 5 30 yağ kullanana kadar hiçbir sorun yoktu ustanın biri LPG araç 10 40 koymalısın demişti yaklaşık üç defa bu şekilde değişim yaptım sonrasında subaplar daha da aşındı şuan değiştiriyorum kesinlikle LPG olsa dahi 5 30dan şaşmayın.

Araç yakıt sistemindeki değişiklik nedeniyle yağ yakiyorsa/eksiltiyorsa yağ kalinlastirilir. 10-40 yerine 0-40,5-40'ı her zaman tercih ederim. Çünkü 5-30 gibi tam sentetik yağlardır. Çok yağ eksilten araçta aynı viskozite yağı kullanmada ısrar ederseniz en iyi ihtimal katalitik konvertoru ve oksijen sensorlerini elinize alırsınız. 

3 defa değişim 30.000 felan yapmıştır, öncesinde de bi 20-30000 km varsa subaplariniz normal nedenlerden(yanlış hava yakıt, fakir karışım) deforme olmuştur, yağdan değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende aracımda 10/40 kullanıyordum motorda çalışma sesinde değişiklik olmaya başlamıştı ustanın biri bu araca 5/30 yağ koyulamalı dedi ve 2 defadır 5-30 yağ koyduruyorum arabanın motor sesinde çok büyük değişiklik var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her aracın üretim aşamasında motora konulması gereken yağ kalınlığı mühendisleri tarafından testlerden geçirilerek onaylanmıştır her motorun yağlama kanalları ve yağ pompa basıncı farklıdır o yüzden yağın kalınlığıyla oynayamayız her motorun subap boşlukları mekanik aksam boşluk töleransı farklı olduğu için yağın kalınlık değerlerini hiç bir şekilde değiştiremeyiz değiştirirsek ses ve aşınma olur japon araçlarının mekanik boşluk töleransları çok hassastır o yüzden önerdikleri yağı kullan sorun yaşama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
Bir saat önce, Karabeyoğlu :

üstadlar benim arabadada subap sorunu çıktı ankarada önerebileceğiniz bir yer varmı 

Rem oto

Sasmazda da bir yer vardi ama adini hatirlamiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 saat önce, Karabeyoğlu :

üstadlar benim arabadada subap sorunu çıktı ankarada önerebileceğiniz bir yer varmı 

Ben  Şaşmazda Kenan ustaya yaptırdım. Memnun kaldım. Tavsiye ederim. 

Telefonu: ‭0 (536) 564 19 58‬

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Öncelikle merhabalar. Konuyu hortlatacağım ama: Bursa'da var mı subap değişimi için bir usta önerisi olan ? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, ömür16 :

Öncelikle merhabalar. Konuyu hortlatacağım ama: Bursa'da var mı subap değişimi için bir usta önerisi olan ? Teşekkürler...

Bence güzel bir pazarlık yapıp serviste  yaptırmanız mantıklı. En az 2 yıl garanti veriyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk İnallar Yetkili Servisine sordum, yaklaşık 6-7 bin tl arası bir rakama yapılabileceğini söylediler. Forumda aradım ama Bursa'da hiç özel servis önerisi göremedim. En azından bir fiyat kıyaslaması yapıp ona göre bir karar veririm diye düşündüm. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, ömür16 :

İlk İnallar Yetkili Servisine sordum, yaklaşık 6-7 bin tl arası bir rakama yapılabileceğini söylediler. Forumda aradım ama Bursa'da hiç özel servis önerisi göremedim. En azından bir fiyat kıyaslaması yapıp ona göre bir karar veririm diye düşündüm. 

Özel servis de 4-5 bin civarı ister. O yüzden pazarlık yapabilirseniz serviste yaptırmanız mantıklı dedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...