Jump to content
Guest axela

2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

emr4434

Keşke esp kullanaydınız. 3000 serisi bu yağı kullandım yukarıdaki mesajımda da yazdım. İnce bir yağdır. Espye göre.

Haklısınız mutlu hocam.. Ancak km nin az olduğunu 5w-30 olması yeterli yorumların dan sonra çok da üstelemedim çünkü ellerinde bu yağ vardı.. Bizim şirket aracınada (dizel) bu yağdan koyuyorlarmış ben Castrol ile karıştırmışım..

Servis de geçen vaktin özetini de şöyle geçeyim;

Yağ bakımı yapıldı.

Yakıt filtresi değişti

Yağ filtresi değişti

Hava Filtresi değişti

Polen filtresi temizlenmek zorunda kaldı çünkü kos koca sanayide mazda3 polen filtresi bulamadık. (Servisi aradım 103 tl fiyat verdi montajda bizden olur dedi) Birde bu polen filtresini sökmek ve temizlemek ne kadar zormuş amma uğraştı usta [emoji1]

Balatalar kontrol edildi.

Eski Hava filtresi

71b294958962aab6cb31fd65cf402b2d.jpg

5d3ac66aa98c404027065b20da066846.jpg

Yeni hava filtresi

064a3c69212d3c0325d6a98dba560114.jpg

37c99a19ab3f9e04fe7b45c66867f5e3.jpg

Ve buda motorun temizleme ilacı ile güzelce temizlenmesi neticesinde ki görüntü

f73b078f0c2181f5ed0188ede6b6afe1.jpg

a79deed4a3b285627ef5e406811d3cbe.jpg

Mali müşavir büromun müşterisi olması sebebiyle bir aylık muhasebe ücreti (150.00 TL) ödemeyecek bakım hizmetine karşılık. Cebimizden nakit te çıkmadı :) Bizim mesleğin de güzel tarafları oluyor bazen :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

arkadaşlar merhaba, 2007 dynamic aracımı satıp 2012 1.6 otomatik impressive aldım. 30bin bakımı için gittiğimde servis dexellianın olmadığını söyledi ve castrol magnatec 5 30 ile değişimi yaptı. ama hem motor sesi dizel gibi oldu hem de yakıt yaklaşık 2lt fazla oldu. durumu servise söyledim gelin bakalım, bırakın bakalım gibi durumlar oldu ve bende bırakmadım :)

şu an elimde bi tane ekteki yağdan var.

internetteki bi kaç araştırmadan sonra kullanabileceğim kanaatine vardım ve yetkili servisini de arayıp olumlu yanıt aldım.

haftasonu gidip değiştiricem, eğer araçtan kötü bi tepki alırsam gidip farklı bir marka deneyeceğim. elimde orijinal filtreler de var.  amacım öncelikle motor sesini bakımdan önceki haline getirmek. bu arada ne derece doğru bir karar verdim bilmiyorum ama sesi azaltmak istiyorum.

araç şu an 37binde

önerebileceğiniz bir marka varsa sevinirim :)

20160224_071737-1.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Dizel gibi ses olayı motor soğukken subap lifterlerinden gelmektedir. Yeterli yağlama yapılamamasından kaynaklanır. Bunun için motor iç temizleyici kullanmanızı öneririm her yağ değişimi öncesi ve tam sentetik yağdan şaşmayın.  
Elinizdeki yağı da daha önce hiç duymadım. Yine de siz bilirsiniz. Bilinen yağ üreticilerinden şaşmayın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

motor içi temizleyiciyi bilmiyordum, bakıcam. bu arada bu yağ da tam sentetikmiş, ankaradaki yetkili satıcıyı aradım sordum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide
22 dakika önce, Mutlu Tekir :

Dizel gibi ses olayı motor soğukken subap lifterlerinden gelmektedir. Yeterli yağlama yapılamamasından kaynaklanır. Bunun için motor iç temizleyici kullanmanızı öneririm her yağ değişimi öncesi ve tam sentetik yağdan şaşmayın.  
Elinizdeki yağı da daha önce hiç duymadım. Yine de siz bilirsiniz. Bilinen yağ üreticilerinden şaşmayın.

Mutlu hocam, motor ici temizligi icin hangi ürünü onerirsin? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
43 dakika önce, quiteguide :

Mutlu hocam, motor ici temizligi icin hangi ürünü onerirsin? 

Tunap wurth öneririm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade
Bir saat önce, Altun :

arkadaşlar merhaba, 2007 dynamic aracımı satıp 2012 1.6 otomatik impressive aldım. 30bin bakımı için gittiğimde servis dexellianın olmadığını söyledi ve castrol magnatec 5 30 ile değişimi yaptı. ama hem motor sesi dizel gibi oldu hem de yakıt yaklaşık 2lt fazla oldu. durumu servise söyledim gelin bakalım, bırakın bakalım gibi durumlar oldu ve bende bırakmadım :)

şu an elimde bi tane ekteki yağdan var.

internetteki bi kaç araştırmadan sonra kullanabileceğim kanaatine vardım ve yetkili servisini de arayıp olumlu yanıt aldım.

haftasonu gidip değiştiricem, eğer araçtan kötü bi tepki alırsam gidip farklı bir marka deneyeceğim. elimde orijinal filtreler de var.  amacım öncelikle motor sesini bakımdan önceki haline getirmek. bu arada ne derece doğru bir karar verdim bilmiyorum ama sesi azaltmak istiyorum.

araç şu an 37binde

önerebileceğiniz bir marka varsa sevinirim :)

castrol magnatec 5 30 yağ değişimi nedeniyle motor sesinin dizelleşmesi, 2 litre gibi abartılı bir yakıt fazlalağı, yağ değişimi ile açıklanması mümkün değildir ki kullandığınız yağ dünya çapında ünlü ve iddialı bir markadır. ya kullandığınız yağ sahte ürün, yağ filitresi tıkanmış yada farklı bir sorunla karşı karşıyasınız.

Not: Genelde yağ değişimi veya yağ ve yakıt katkıları kullanıldığında araç ilk çalıştırmada gaza basılmadan normal rölantide 5 dakika çalıştırılması çok önemlidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

bakımı yetkili servis yaptı, sahte olması gibi bi durum olacağını zannetmiyorum. ses ve yakıt olayı canımı çok sıktığı için böyle bir şey denicem. farklı bir sorun varsa belki böylelikle o da ortaya çıkar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade

Altun kardeşim, 30-40 bin arası km yapmış bir araca motor içi temizlemesi uygulaması son derece mantıksız, aracınızın en az 100 bin ve daha fazla km yapması gerekir, öyle bile olsa bu iç temizlik olayını yinede gereklimi diye düşünürüm. Şimdiki son teknoloji ürünü yağlar zaten bu işlemi yapıyor. Motor yağlarının esas özellikleri yağlama, soğutma ve temizliktir.  Yakıt katkılarını anlarım, enjektör temizlik katkılarınıda anlarım, ama bu kadar az km yapmış bir araca motor içi temizleyici bence gereksiz. Bu temizleyici ile aracınızın düzeleceğini veya sorunu tespit edeceğinizi beklemek bana göre biraz fazla iyimserlik derim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

temizlik yaptırmayı düşünmüyorum zaten, yanlış anlaşıldı sanırım. benim derdim ses ve yakıt.

belki daha sonra farklı bir yağ denerim. yağdan anlamıyorum zaten, alt başlıktaki konularda yazan yağ markalarından birini denerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade

önerilen iyi bir servise gidip, motor sistemini ölçtürmekte yarar var. Hem kuşkularınız, hemde sorunlarınız giderilsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan

Castrol yağ en çok tavsiye edilip, önerilen motor yağlarının başında geliyordur herhalde. Öncelikli olarak aracınızdaki bu problemin kaynağının, %100 yağdan kaynaklı mı olduğu teşhisi çok önemli.

30-40 Km Mazda otomobilleri için hiç bir şey..Aracınızın km'si çok düşük daha, Km'si tabi düşürülmediyse, oynanmadıysa. (Bu bir varsayım, sadece bir ihtimali belirtiyorum.)

Aracınızda lpg var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

evet prins taktırdım ama gazdan olacağını zannetmiyorum. benzinde de aynı durum var. km orjinal, fabrikanın toyo lastikleri bile hala bende : )

bujiler yeni, denso e11 iridyum.

yetkili servisteki motor ustasına durumu anlattım, castrolden sonra böyle oldu dedim. açtı motoru dinledi, hiçbi şey yok, gayet sessiz dedi : / eyvallah abi dedim : )

ben farklı bi kaç tane yağ denemekte kararlıyım. zaten başka çarem yok.

eğer değişen bi şey olmazsa böyle devam edicem.

şimdi bazılarınız ses sorununun benim hüsnü kuruntum olduğunu düşünebilir. ama bu benim 3. mazdam, az çok anlayabiliyorum motorun farklı sesini. ve bakımdan önce böyle değildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
21 saat önce, Altun :

temizlik yaptırmayı düşünmüyorum zaten, yanlış anlaşıldı sanırım. benim derdim ses ve yakıt.

belki daha sonra farklı bir yağ denerim. yağdan anlamıyorum zaten, alt başlıktaki konularda yazan yağ markalarından birini denerim.

Asıl siz yanlış anladınız. Motor iç temizleyici bir solüsyon. Yağ değişiminden önce motor yağ haznesine dökülür, 15-20 dk rölantide çalıştırılır motor. Ardından yağı değiştirilir. Motor iç temizleyici motor içindeki kalıntıları temizler. Motor soğukken oluşan lifter yağlama eksikliğini giderir (traktör sesini yani) 

21 saat önce, renegade :

Altun kardeşim, 30-40 bin arası km yapmış bir araca motor içi temizlemesi uygulaması son derece mantıksız, aracınızın en az 100 bin ve daha fazla km yapması gerekir, öyle bile olsa bu iç temizlik olayını yinede gereklimi diye düşünürüm. Şimdiki son teknoloji ürünü yağlar zaten bu işlemi yapıyor. Motor yağlarının esas özellikleri yağlama, soğutma ve temizliktir.  Yakıt katkılarını anlarım, enjektör temizlik katkılarınıda anlarım, ama bu kadar az km yapmış bir araca motor içi temizleyici bence gereksiz. Bu temizleyici ile aracınızın düzeleceğini veya sorunu tespit edeceğinizi beklemek bana göre biraz fazla iyimserlik derim.

Motorun sağlığını belirten km si mi yoksa yaşı mı? Eminim ki bu araçta nasılsa km gelmedi diye yıllar geçmesine rağmen yağ değişimi yapılmamıştır, haliyle de özelliği bozulan yağ temizleme yağlama özelliğini kaybetmiştir (yağ değişimleri öncesi) bu yağların uzun süreler kullanıldığında çamurumsu olduğunu herkes biliyordur. Öyle ki her yağ değişimi sonunda motor içinde vs bir yerlerde de illaki eski yağ kalıyor. Yağ değişimi sonrası yeni motor yağının renginin çabucak değişimi de bunu gösteriyor. Yani içerdeki bir kısım eski yağ kirletiyor, e bu eski yağların bazı yerlerde belki de mikroskobik seviyede  çamurlaşmadığını nereden bileceksiniz? Ya da subap lifterlerine giden kılcal yağ borularını tıkamadığını(motor soğukken)

İç temizleyici yi hep kullanıyorum faydasını da çok gördüm. Soğukken traktör gibi ses çıkaran motoru daha uzun süre sessiz yapıyor. İç temizleyici kullanmadığımda daha kısa süre sessiz oluyor. Ayrıca motor yağının kararmasını geciktirmesi de cabası.

Traktör sesi subap iticilere yeterli yağ gelmemesindendir. Tam sentetik yağ,ve iç temizleyici kullanmak önerilir. Deneyip denememek sizlere kalmış tabi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

bana söylenen motor içi temizleyici km'si yüksek araçlar içinmiş ve bizimkine gerek yokmuş. ama söyledikleriniz hiç de mantıksız gelmiyor : )

temizleyici bulursam değişimden önce uygulayacağım.

bu arada aracın 4. yağ değişimi olacak.

yani bekletilmiş bir yağ olmadı içinde

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot
2 hours ago, Altun said:

aracınızın yağ çubuğunu / yağ seviyesini bir kontrol eder misiniz.

castrol koyulurken  yağ filtresi değiştimi... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
Bir saat önce, Altun :

bana söylenen motor içi temizleyici km'si yüksek araçlar içinmiş ve bizimkine gerek yokmuş. ama söyledikleriniz hiç de mantıksız gelmiyor : )

temizleyici bulursam değişimden önce uygulayacağım.

bu arada aracın 4. yağ değişimi olacak.

yani bekletilmiş bir yağ olmadı içinde

2007 model araç 9 yaşında 4. Yağ değişimi normal midir? 

Tam sentetikyağların değişim periyodu 15 bin km ya da 1 yıldır. Hangisi önce dolarsadır, sadece km.ye bağlı değildir. ;)

Zealot abinindediği gibi yine bi yağ seviyesi kontrolü yapmanız iyi olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade

mutlu kardeşim, çelişki şurda, aracı satın aldığında gayet sessiz, yağ değişimi yaptığında ses duyuyor. Yağ çok eskimiş, tortulaşmış, çamurlaşmış olsa satın aldığı zaman bunu yapması gerek, ayrıca servis yağı boşaltırken manzarayı görür çıkan yağ için bir değerlendirme yapar müşteriye. bence yağ değişimi olunca çalışma sesi düzelmiştir mantığındayım, hele 2 litre civarı yakıt yükselmesi dahada ilginç bir durum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Altun

2007 eski aracım mutlu bey. şu an ki 2012 impressive 37bin km

yağ seviyesi normal. yağ yakma/eksiltme yok

yağ değişiminde servis haliyle filtreyi de değişti : )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Enteresan pardon o zaman söylediklerimin geçerliliği yok. 

Toyora forumunda da yetkiliservisin castrolün bu yapışma özelliğinden (Magnatec miydi Neydi) ötürü ses yapabildiğini söylediklerini hatırlar gibiyim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...