Jump to content

LPG de Ne Kadar Yakıyorsunuz?

_PrenS_
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Otomatik vites ile manuel vites arasında şehirler arasında yakıt farko olacağını sanmıyorum. Ama sehir içinde dediğin gibi 2 litre kadar farklılık gösterebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar 1991 1.6 otomatik bir depo 37 lt tanker gaz ile 220-230 km yol yapıyorum bu hava şartlarında şehir içi istanbul trafiğinde.çok mu bana mı öyle geliyor yoksa değerler bumudur arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıtinız çok. 37 litre ile şehir içi 330-350 km gibi gitmesi gerekiyor. Bu da 100 km de şehir içi 11 litre gibi yapar. Sizin araç su an 100 km de 16 litre yakıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomatik için mi söylüyorsunuz peki bu değerleri.benim hesabıma göre de sizin dediğinize yakın.15 lt yakıyor.yazın bile en fazla 270 görebiliyorum.ne yaptıysam değerler değişmedi.bujiler yeni hava filtrem yeni..

Mustafa. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Mustafa. :

Otomatik için mi söylüyorsunuz peki bu değerleri.benim hesabıma göre de sizin dediğinize yakın.15 lt yakıyor.yazın bile en fazla 270 görebiliyorum.ne yaptıysam değerler değişmedi.bujiler yeni hava filtrem yeni..

Avans ayarınız ne durumda. Yakıtı bu da etkiler. Birde debriyaj balataniz kaçırma yapıyorsa yakıta etki eder.Ayrıca gaz ayarı yaptırmanıza rağmenmi bu yakıtı yakıyorsunuz. Ben değerleri 1.6 16V düz vites için söyledim. Oynasa oynasa otomatikle 1-2 litre farkeder diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şehir içi kriterler değişebilir bu tip karşılaştırmalar sağlıklı olmaz o yüzden tam boş depoya 15-20 tl lpg doldurup uzun yolda denemen lazım mustafa,  normalde oto vites uzun yolda 8-9 ltr tüketecektir 100 km de , uzun yol testi olumlu ise gerisi önemsizdir çünkü her şehir birbirinden farkıldır , kullanıcılar farklıdır buda tutarsızlığa sebep olur ayrıca oto vitesler şehir içinde manuelden bir kaç ltr fazla tüketmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İstanbul trafiği genellikle yoğun dur aracı aldığımdan beri bu şekilde tüketmekte tank 36 -37 lt civarı alıyor.kışın 230 kilometreleri falan görüyorum ve arabayı hiç Bağırtmam sakin kullanırım gürhan.bana çok gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oto vitesli bir araç için yoğun trafikte olabilecek bir durum yazdığım gibi sen önce uzun yolu dene değer normal ise yapacak birşey yok malesef oto vitesin marifeti bu tüketim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım birde karbüratörlü oluşu dezavantaj.teşekkür ederim gürhanım deniycem.hayırlı çalışmalar Allaha emanet ol.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar iyi akşamlar.lpg ustasıyla görüştüm ayar için.hava filtresini bırak değiştirmeyi hava bile tutsan tekrar ayara gelmen lazım diyor.doğrumudur?biz ayarı temiz hava filtresi takılınca yapıyoruz zamanla kirleniyor bunun kirlenmesi temizini takınca neden tekrar ayar gerektirsin zaten temizine göre yapılıyor..lütfen bilen arkadaşlar yardımcı olsun.acaba lpg ci para kazanmak için mi söylüyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22.02.2018 at 11:43, Mustafa. :

İstanbul trafiği genellikle yoğun dur aracı aldığımdan beri bu şekilde tüketmekte tank 36 -37 lt civarı alıyor.kışın 230 kilometreleri falan görüyorum ve arabayı hiç Bağırtmam sakin kullanırım gürhan.bana çok gibi geliyor.

2006 M3 otomatik aracımda da ilk ayar yaptırdığımda 35 lt gaz ile 230 km civarı gidiyordu, son 2 ayda 35 lt gaz ile şehir içi 320-350 km arası gitmeye başladı, benim için karlı bir durum ama araç için zararlı olabilir mi? Fakir veya zengin karışıma mı düşüyor, bu konuda tecrübem yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, Mustafa. :

Arkadaşlar iyi akşamlar.lpg ustasıyla görüştüm ayar için.hava filtresini bırak değiştirmeyi hava bile tutsan tekrar ayara gelmen lazım diyor.doğrumudur?biz ayarı temiz hava filtresi takılınca yapıyoruz zamanla kirleniyor bunun kirlenmesi temizini takınca neden tekrar ayar gerektirsin zaten temizine göre yapılıyor..lütfen bilen arkadaşlar yardımcı olsun.acaba lpg ci para kazanmak için mi söylüyor..

Usta gereksiz konuşmuş. Hava filtresi temizlemeyle ayar bozulmaz.Zaten ayarın bozulursa yakıtında değişir çekişinde. Teklemeler olur vs. Problem olmaz ;)

3 saat önce, doganayomer :

2006 M3 otomatik aracımda da ilk ayar yaptırdığımda 35 lt gaz ile 230 km civarı gidiyordu, son 2 ayda 35 lt gaz ile şehir içi 320-350 km arası gitmeye başladı, benim için karlı bir durum ama araç için zararlı olabilir mi? Fakir veya zengin karışıma mı düşüyor, bu konuda tecrübem yok.

Çekişi düşürecek kadar fakir karışım pek tavsiye edilmez. Yakıt değerleri normal sizi. Güle güle kullanın. Benim bakış açım ve hesabım ustalarla biraz farklı. Neden diyecekseniz. Sübaplar fakir karışımla öyle hemen bozulacak birşey değildir. Şimdi bir hesap yapalım. Sübapların fakir karışımdan dolayı 50 bin km de bozulduğunu düşünelim. En kötü ihtimal bu tabiiki. Ben 100 km de 2 litre kar edersem bu lpg fiyatına göre 5.5 tl yapar. 1000 km de 55 lira. 5000 km de 275 lira. 50 bin km de 2750 lira yakıttan tasarruf yapar. Peki subap takimi kaç lira :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani diyorsunuz ki hava filtresini gönül rahatlığıyla değiştirebilirim ayara gerek kalmadan.banada mantıklı gelmiyor.temiz hava filtresi takılıyor ayar yapıyor kirlenince değiştirmeye kalktığımızda tekrar ayar diyor.kirlenen hava filtresi neden ayarı bozsun ki..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Mustafa. :

Yani diyorsunuz ki hava filtresini gönül rahatlığıyla değiştirebilirim ayara gerek kalmadan.banada mantıklı gelmiyor.temiz hava filtresi takılıyor ayar yapıyor kirlenince değiştirmeye kalktığımızda tekrar ayar diyor.kirlenen hava filtresi neden ayarı bozsun ki..

Ayari tikali hava filtresiyle yaptiysa temuz filtrede hava akisi artacagi icin gaz hava orani bozulur. Temiz filtreyle ayar yapildiysa tekrar filtre degistirdiginizde ayara gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

38 dakika önce, Bymetehan :

Usta gereksiz konuşmuş. Hava filtresi temizlemeyle ayar bozulmaz.Zaten ayarın bozulursa yakıtında değişir çekişinde. Teklemeler olur vs. Problem olmaz ;)

Çekişi düşürecek kadar fakir karışım pek tavsiye edilmez. Yakıt değerleri normal sizi. Güle güle kullanın. Benim bakış açım ve hesabım ustalarla biraz farklı. Neden diyecekseniz. Sübaplar fakir karışımla öyle hemen bozulacak birşey değildir. Şimdi bir hesap yapalım. Sübapların fakir karışımdan dolayı 50 bin km de bozulduğunu düşünelim. En kötü ihtimal bu tabiiki. Ben 100 km de 2 litre kar edersem bu lpg fiyatına göre 5.5 tl yapar. 1000 km de 55 lira. 5000 km de 275 lira. 50 bin km de 2750 lira yakıttan tasarruf yapar. Peki subap takimi kaç lira :)

Aracın performansında herhangi bir düşüş yok, hafta sonu uzun yola çıkacağım sakin kullanımda ne kadar yakacak birde onu hesaplamam lazım :) cevabınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Saol gürhan karkeşim.işte lpg cilerin 20 tl ayar parası kazanmak için söyledikleri.bende diyorum ki bu ne böyle zırt pırt ayar mı bozulur.her filtre değiştirmede ayar.20 tl filtre 20 tl gazcı..iyi ki burası var.peki bizim lpg filtresi değiştirmemize gerek var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...