Jump to content
Gökhan

Dev Birleşme

Tavsiye Edilen Mesajlar

Gökhan

Otomotivde dev birleşme

Fransız otomobil üreticisi Renault SA ve Japon üretici Nissan Motor, bugün yaptıkları açıklamada, Alman otomobil devi Daimler ile yeni nesil otomobiller üretmek ve küçük ticari araçlarda yedek parça ve motor değişimi yapmak için güçlerini birleştirdiğini açıkladı.

Anlaşmaya göre, Renault ve Nissan, Mercedes markasının da sahibi olan Alman Daimler’den yüzde 3.1’lik hisse satın alacak. Bununla birlikte, Alman devi ise iki şirketten aynı büyüklükte hisse alacak. Ancak Daimler, Renault ve Nissan’ın 1999’dan bu yana devam eden yakın ortaklığına ise dahil olmayacak. 

Daimler CEO’su Dieter Zetche, anlaşma sonrasında “Yeteneklerimiz birbirimizi tamamlıyor… Bu anlaşmayla birlikte, küçük otomobillerdeki rekabetçiliğimiz artacak ve uzun vadede üç şirketin de sera gazı salınımında büyük bir azalma görülecek” dedi.   

Alman otomobil üreticisi, tüketicilerin küçük ve daha az yakıt kullanan otomobillere yönelmesinin ardından, bu alandaki varlığını artırma adına büyük bir baskı altındaydı. Bu yüzden Renault ve Nissan ile güçlerini birleştirerek, küçük araçlarındaki etkinliğini artırmayı amaçlıyor.   

Alıntı: Mynet.com

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...