Jump to content

2.Nesil Mazda3 Benzinli Otomatik/AT Yakıt Tüketimi

sporenes
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

M3 mirai, 2+1 (bebek),arka koltuk ve bagaj full eşya dolu şeklinde

Ortalama hız genelde 110 km belli dönemler de 140 km

Klima full açık ( toplam 60-70 dk da araba çalışır vaziyette klima açık)+ teyp full açık

Ankara-bursa

Bursa-didim(1)

Didim- bursa

Bursa-bahçelievler/istanbul(1)

İstanbul- bursa

Bursa- didim

Didim-fethiye-kaş-kumluca/antalya

Kumluca- bursa

Bursa- büyükçekmece/istanbul(2)

İstanbul-ankara

Toplam süre:22 gün

Toplam km: 4423 km

Toplam yakıt: 1180 TL (lpg)+ 220 TL (benzin)=1400 TL

KM BAŞINA 0,316 tl

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
Guest greystone

bizim külüstürlerde aynı tüketime sahip :D  mazda 323F 93 model 3 vites otomatik şehiriçi yakıt tüketimi 10 litre benzin | 12 litre lpg  şehirdışındada 7 litre benzin 9 litre lpg yakıyor 100 kmde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

abiler şimdi bi duyum aldım da konu açıp halka da sormak istedim. bizim arabalarda hem triptonik hem de D yani otomatik var. konu şu triptonik moda aldığımız zaman araç otomatik moddan daha fazla benzin yakıyormuş. dogru mu??? yada şehir içinde şu mod daha az. şehir dışında su mod daha fazla yakar gibi bi bilginiz var mı ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet triptonic mod da daha fazla yakıt tüketimi var deneyerek öğrendim :) Örnek vereyim 100 km hızla gidiyorsun devirin vites otomatikte iken 2600 diyelim triptonige aldıgında devirin 3000 kadar oluyor 4. viteste D ye tekrar attıgında yine 2600 devire düşüyor 4.5 vites gibi bişey bizim araçlar sanırım tam teknik anlamını bilmiyorum ama böyle oluyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet triptonic mod da daha fazla yakıt tüketimi var deneyerek öğrendim :) Örnek vereyim 100 km hızla gidiyorsun devirin vites otomatikte iken 2600 diyelim triptonige aldıgında devirin 3000 kadar oluyor 4. viteste D ye tekrar attıgında yine 2600 devire düşüyor 4.5 vites gibi bişey bizim araçlar sanırım tam teknik anlamını bilmiyorum ama böyle oluyor :)

peki abi sehir icin de triptonik.kullansak ne olur hic teknik bilgiye sahip birisiii yok muuuu ???
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aslan besleyen yemini düşünmez  ;) guzunun ağzına layık tek yakıt 95 oktan gerisi yalan  ;)

peki marka olarak shell in benzini cok inceymis galiba suanda opetin benzini kalin cok daha iyi dediler sizce hanfisi. Opetin 97 si shellin 95 inden daha kalinmis galiba
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vites konusunda şehir içi ya da trafikte 50-60 hızı geçmiyorsanız triptonic viteste avantajli . 4. Vites çift kademeliymiş o yüzden 4 te devir düşüyor. Yakıt konusunda shell 97 den daha iyi görmedim. Ama petrol ofisi 95 oktan da çok hoşuma gitti. Opet dizel yakıtta mükemmel benzini bi kere aldım performans hoşuma gitmedi açıkcası . Kendi fikirlerim tabiki bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki marka olarak shell in benzini cok inceymis galiba suanda opetin benzini kalin cok daha iyi dediler sizce hanfisi. Opetin 97 si shellin 95 inden daha kalinmis galiba

bana yakın yerde opet yok o yüzden shell i kullanıyorum .. opet daha iyidir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

shell in yeni nitro plus 95 benzinini koymak zorunda kaldım normalde hep petrol ofisinden alırım performans farkedilcek şekilde değişti bide 97 koysam ohoo ama benzin çok çabuk bitti :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu motor PSA motoru olduğu için birde Total'i deneyin derim... Ben dizelini denemiş daha çok memnun kalmıştım, belki benzinliside aynı şekilde memnun ederi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

3 aralıkta haldız mazda da taktırmış olduğum iridyum bujileri taktırdıktan sonraki ilk uzun yol denemesinde test ettim .. herşeyi sıfırladım 2500 devir bandında 90 km hız ile cruise control e taktım yaklaşık 350 km yaptım ve sonuç 4.8 litre olarak kaydedildi :) iridyum baya işe yaradı sanırım çünkü iridyumlardan önce ayvalık uzun yolunda 6.2 den aşağısını görememiştim ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2. bakıma gittiğimde bujleri bizzat kendi talebimle değiştirmek istedim .. normal bujilerin 4 tanesi 30 tl idi iridyum bujiler ise 140 tl idi iridyum buji taktırdım her sene buji değiştireceğime iridyum bujilerle hem yakıt tasarrufu sağlayıp hemde 60.000 km boyunca buji değiştirmeyeceğimi düşünüp iridyum buji taktırmıştım .. işe gerçekten ilk uzun yol deneyiminde yaradı ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla abi fotoğrafını gerçekten çekemedim fakat en kısa zamanda çekip koyacağım .. bende şaşırdım fakat değer olarak bunu yazdı ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 aralıkta haldız mazda da taktırmış olduğum iridyum bujileri taktırdıktan sonraki ilk uzun yol denemesinde test ettim .. herşeyi sıfırladım 2500 devir bandında 90 km hız ile cruise control e taktım yaklaşık 350 km yaptım ve sonuç 4.8 litre olarak kaydedildi :) iridyum baya işe yaradı sanırım çünkü iridyumlardan önce ayvalık uzun yolunda 6.2 den aşağısını görememiştim ..

İrridyum buji yakıtı düşürür ama senin verdiğin değer kadar değil, Ayvalık'a giderken aracında şimdikinden en az iki kat yük vardı ve 6,2 yaktı, şimdi araç boş ve 4,8 yaktı demek daha insaflı ve mantıklı olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana da veriler biraz garip geldi. Hatta o yüzden sana toplam km ve güzergahı sormuştum. Çünkü bir ara, anlık yakıt tüketiminde gördüğün değeri paylaşmıştın. O zamanda toplam yaptığın Km'yi sormuştum sana. Ve o değeri dikkate alma demiştim.

Bir şeyleri atlıyor, gözünden kaçırıyor olabilirsin. Umarım bu sefer ben yanılıyorumdur. :)

İridyum bujiden sonra, yakıt değerleri bu denli iyileşme gösteriyorsa. Mazda yönetimi, gram stratejisi yöntemi ile. Aracın yakıt ve emisyon değerlerini düşüren mühendislerin işine bir an önce son vermeli. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Burak Aydın
      Yazan: Burak Aydın
      Merhabalar Arkadaşlar. Uzunca bir konu, çok sevdiğim arabamdan soğudum ve değiştirmeyi düşünüyorum şu an... Görüşlerinizi almak isterim. Okuyup bilginiz dahilinde yorum yazarsanız çok mutlu olurum, çünkü aracımı değiştirmek istemiyorum. 😔
      motor vs. hakkında ciddi bilgim yok; ama servislerin dediklerine ikna olmazsam kafamda kaygı kalıyor. İlgisiz olabilir ama şu şekilde bugüne kadar hiç yaşamadığım 2 olay yaşadım. Uzunca olacak ama cidden yardıma ihtiyacım var. 

aracımı 0km olarak aldım OTOMATİK DİZEL. Şu an 44.000km’de. Bakımları hep Merser’de yaptırdım, ancak 40.000km bakımını Musluoğlu’nda sadece 1saat 40 dk içinde yaptılar. 

1- Bu bakımdan 1 gün sonra uzun yola çıktım, adaptif hız sabitlemesi ile 130 ile giderken Bolu’da arıza ışıkları yandı (DPF yanmadı, sadece activsense güvenlik önlemleri ışıkları turuncu renkte yandı.) ve gaza bassam da devir 2.500’ü geçmedi. 130’dan bir anda yavaşladı ve sağa çekmek zorunda kaldım. Kontak kapatıp 5 dk bekledikten sonra, yeniden çalıştırdığımda ışıklar söndü. Gece yarısı olduğu için Mazda Yol Yardım’ı aradım ve sağ olsunlar Mazda Ankara bayisinden bir ustaya bağladılar. Bana DPF’den olduğunu söyledi ve benden klasik 3.000-4.000 devir ile 15 dk sürüş yapmamı istedi (DPF yanmadı oysa, anlamsız buldum. Ama yine de dediğini yaptım.)
      Sonrasında da sürüş vs. dahil hiçbir sorun yaşamadım ve bu konu tekrarlanmadı.  İstanbul’a döndüğümde Musluoğlu’na gidip sordum ve servis yetkilisi aynen şöyle dedi: “Abi bu arabalar atmosferik olduğu için, eğer İstanbul’dan kalkış yapıp durmadan Bolu’yu tırmandıysan, birkaç müşterimizde de oldu, araç orada rakım yükselince kalkış sırasındaki oksijen oranını alamadığını hissedince ikaz veriyor. Bolu’da bir mola vermiş olsaydın, olmazdı.” (Yine anlamsız ve saçma bir yorum olarak değerlendirdim.) Üstünden 1 ay geçti, bu benzer durum hiç tekrarlanmadı. Bu durum için ne düşünürsünüz, yaşayan oldu mu?
      2- Ve canımı sıkan durum...
      Üstteki konudan alakasız, ama 2 ay sonra yani son 20 gündür fark ettiğim olay...
      Aracı hep anlık tüketim değeri ekranında tutar ve sürüşte aracı tanımak için hangi yolda ne kadar basarsam ne yakar, devir ne olur takip ederim. Hiçbir arıza ışığı yanmadı, bir sorun yok. Ama aracım artık özellikle 1-2 ve 3. vitesler ile her vitesin 1.700 devrine kadar ciddi bir tüketim göstermeye başladı. Öyle ki kullanımıma göre 7-10 arası değişen anlık gösterge, aynı yollarda 25-40 olmaya başladı. Daha da dikkat edince şunu fark ettim. 2 yıldır kullandığım gibi gaza bassam da, gaz pedalı motorun sesini artırırken, 1-1,5 saniye devir saatinde bir değişiklik olmadan, sonradan artmaya başlıyor düşük devirde ve özelikle kalkışlarda... Haliyle anlık tüketim değeri şöyle oluyor: motorun sesi yükseliyor, ama 1-1,5sn devir 1100-1200 gibi kaldıktan sonra birden hızlıca yükseliyor. Gaza daha çok basmam gerekiyor. Keyifsiz şekilde emin de olmak için bi’ 10 gün böyle kullandım. Genel ortalamam bile arttı 150km sürüşte! Sonra bir arkadaştan yorum istedim, “son aldığın mazotta su varsa mazot filtresi su ile şişer, bu sebep olmuş olabilir.” dedi. Sevinerek bu sefer Merser’in yolunu tuttum. Özellikle anlattım ve Mazot filtresine de bakın dedim. Cihaza bağlantı yapıp bir sorun görmediklerini, mazot filtresinde de sorun olmadığını, ancak DPF ikazı vermemiş olsa da dolmaya yakın olduğunu ve boşaltmayı önerdiler. Sebebi bu dediler. Hemen 236₺ verip bu uygulamayı yaptırdım. Ama sonuç hüsran... Aynı durum devam ediyor. Hiçbir yağ, motor vs. İkazı almadım;
      ama gaza bastığımda motor çalışma hızı ve sesi artıyorken, 1.700 devre kadar 1-2 sn devir saati sabit kalıyor, araç hızlanmıyor. Kritik kısım bu. YANİ İSTEDİĞİM HIZLARA ÇIKMAK İÇİN, ESKİYE GÖRE HEP DAHA ÇOK GAZA BASMAK ZORUNDA KALIYORUM VE TÜKETİM ARTIYOR. Tekrar Merser’e gideceğim yarın; ama anlatabilmişsem yardımlarınızı bekliyorum.  Bu sorun canımı çok sıktı! Hem çözülür dedikleri sorun çözülmedi, hem de haybeye 236₺ verip DPF temizlettirdim boşuna...

uzunluk için kusura bakmayın, moralim çok bozuk. Doğru bilgi almak için, olduğu gibi anlatmak istedim; uzadı...
      Şimdiden teşekkürler...
    • İlhan
      Yazan: İlhan
      Dizel Otomobilden bıkmış, usanmış bir 2.Nesil Dizel Mazda 3 Kullanıcısı olarak. Bu konu başlığını açmak istedim. 3.Nesil Dizel kullanıcıları, ya Benzinli konusunda yada kullanıcı izlenimlerinde paylaşıyorlar yakıt sarfiyatlarını. Arada kaynayıp gidiyor mesajlar. Bu başlık altında toplarsak yakıt sarfiyatlarını, daha faydalı olacaktır.

• Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Mazdaafrika
      Yazan: Mazdaafrika
      Herkeze iyi akşamlar.
      Mazda 3 2017 Model arabamla yaklaşık 7000 km yaptım son iki ay içerisinde.
      Sormak istediğim benzin deposuyla alakalı.
      Depo 51 lt gösteriyor, fullleyip yaklaşık 700 km yol yapıyorum.
      Benzin Işığı yandıktan sonra da 60 km yol yaptım.
      Bunu bir kaç defa denedim, ama 60 kmden sonra cesaret edemedim yolda kalırım diye.
      Ama sıkıntı şurda ışık yandıktan  sonra 60 km daha kullanıp benzinliğe girip depoyu fulluyorum, hatta tık sesinden sonra ağzına kadar dolduruyorum, ama bugüne kadar en fazla aldığı 43 lt oldu.
      43 litreden fazla dolduramadım bir türlü.
      Sorum şu bu geri kalan 8 litre benzin depoda ise 60 km den sonra aşağı yukarı 100 km daha gitmesi gerekir.
      Acaba kaçırdığım bi durum mu var diye düşünüyorum ama 4-5 defa denedim  hep böyle oluyor en fazla 43 litre  koyabildim. Her seferinde de ışıktan sonra 50-60 km sürüp o şekilde benzini aldım.
      Bu konuda  beni aydınlatabilirseniz memnun olurum 
      Şimdiden teşekkürler.

• Yeni Oluştur...