Jump to content

Otomatik Vitesle Trafikte Beklerken D de mi N de mi Kalsın Sorunsalı

Fotifoti
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda 3ler 4ileri klasik... Manuel kullanım imkanıda var ve ben her zaman o şanzımanın konforunu överim... Vaneo 5ileri klasik... ondada manuel imkanı var... Mazda3 daha başarılı bence. Ama bu aracımın dizel olduğunu ve sorunsuz olduğunu düşünürsek, mazda gibi gazdan ayağınızı biraz çektiğinizde vites atmamasına, geçişleri 2500lerd eyapmasına falan hak veriyorum, demekki turboya göre ayarlanmış...

Mazdanınkini hiç kullanma fırsatım olmadı ama açıkcası o rahatlıgı yaşayınca memnun kalacagımı düşünüyorum..Keşke 5ileri a/t olsaydı keske..Gerçi vites dişli oranlarıda 5ileriye çok ama çok yakın..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'nın gazıyla oynamak çok keyifli... Araç yoluna göre 40la giderken 4e geçebiliyor, biraz baskı uygulayınca sdasnki buçuklu vitesleri varmış gibi 3ten 2,5a çekiyor :) Sesi değişiyor... Baskıyı biraz azaltıyorsun ve hemen üst viteslere vuruntusuz bir şekilde tırmanıyor... Düşünebilen şanzıman olarak geçiyordu sanırım bazı yerlerde... Mercedeste, "otur oturduğun yerde, senin ne haddine, beni üretenler böyle değiştir dedi, öyle ayak oyunlarıyla bana hükmedemezsin" havası var :D Astra ve Coltun 5 ve 6ileri saçma şanzımanlarından bahsetmeme gerek yok sanırım... konforsuz, kapaklanan, arada vıııınnnn diye ara gazı veren saçma sistemler :) DSG çok iyi diyorlar ama kronik sorunları ve masraflarıda çok iyiymiş :) mazda3 şuan 150binde (sattığım) en son 120binlerde dynıya sokmuştum ve 106 hp almıştım... benden sonra giren 330da 30hp üzerinde kayıp vardı :)

sürüş karakterine göre belirlemesi mükemmel bir olay,dsg şanzımanları bir ara geri çağırdılardı ne oldu takip etmedim sonra :) ama dizel,dsg olsa mazda da yemede yanında yat olurdu leon var 46bine satılıyor..Bence benzinli mazda otomatik 43.000 yerine seçilebilecek mükemmel bir tercih olurdu ama gözüm çok alıştı leona almadan eskittim gözümde .. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

isapedia ya teşekkürler :)

demekki arkadaşın dediği doğruymuş, kırmızı ışıklarda d de durmak lazımmış..

ben şanzımanımdan pek memnunum, çok sessiz, hisli ve duygusal :P yavaş kalkarsan 40 da 4. vitese geçiyor ,  ayak hareketlerine güzel tepki veriyor .. topuklayınca hemen vites küçültüp uzuyorsun :) motorum açıldı ayıptır sölemesi :P

lpg lazım lpg :)

isa sende al arabanı artık :) bak indirim de gelmiş..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

isapedia ya teşekkürler :)

demekki arkadaşın dediği doğruymuş, kırmızı ışıklarda d de durmak lazımmış..

ben şanzımanımdan pek memnunum, çok sessiz, hisli ve duygusal :P yavaş kalkarsan 40 da 4. vitese geçiyor ,  ayak hareketlerine güzel tepki veriyor .. topuklayınca hemen vites küçültüp uzuyorsun :) motorum açıldı ayıptır sölemesi :P

lpg lazım lpg :)

isa sende al arabanı artık :) bak indirim de gelmiş..

200tl gelmiş gecen ay zamlıyken 42.800 veren bayii, daha dün gittim 43.000den(42.500e 3 bayiden fiyat aldım) aşagı inmedi bende tok satıcı modunda takıldıklarından almak istemedim almadım da alırmıyım da bilmem...bakalım bekliyorum hem biraz daha para birikiyor..bazen hesap ediyorumda kredi ile araç almak pek mantık işi değil.birikmiş para varsa bir yerde mantıklı ama normalde değil.. (ayda iki depodan 5000tl yakıta,1200 kasko,650 mtv,271 sigorta,2 defa bakım 500tl,500tl ekstra-park,yıkama vs gibi-,36 aydan faizle alsan senede 2000tl faize ödüyorsun daha hesaplasan o kadar şey cıkıyor ki araba sahibisiniz arkadaşım biliyonuz anlattırmayın bana:) )  .arabayı 1 sene geç aldıgını farzedersek bu masrafların hiç biri olmuyor bunlarda 11-12bin tl tutuyor.Bu kısmını arabanın borcuna vermiş oluyorsun her ay için 1.000tl'ye denk geliyor.Bakalım o kadar beklemem sanırım ama fiyatların düşmesini bekleyeceğim sene sonuna kadar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

İsa otomatik vites yazın için çok sağol, acaip bilgilendim. Ne oldu senin araç, ben aldım sıra sende :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İsa teşekkürler. İlk defa otomatik vitesli araba kullandığım için bu bilgilerin hiç birini bilmiyordum çok iyi oldu.

Özellikle gazdan ayğını bir parça çekince vitesi arttırmasını öğrenmem yakıt sarfiyatı için daha iyi oldu. :D

Arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Benim iyice aklım karıştı

:krrsz: :krrsz: :krrsz: :krrsz:

Bilgiler güzel ama tamamını okuyunca, biri digerini tutmuyor,

asıl konu baslıgı soruda Trafikte beklerken D' demi N' demi kalsın sorusuydu,  ilk yazılarda N ye alınabilir bir sorun olmaz yazıyor, fakat son yazıda yaglama olmadıgı için kesinlikle D 'de kalsın yazıyor... :(

iyice karıstı kafam şimdi..

Şimdi son olarak bu soruya cevap evet veya hayır dersek hangisi olur ?

veya siz hangi şekilde kullanıyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazıları okumadım ama bildiğim şöyle.Kısa süre beklemelerde ''D'' kalsın.uzun süreli beklemelerde(bana göre 30 saniye ve üstü) ''N'' konumuna al.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iyice karıstı kafam şimdi..

Şimdi son olarak bu soruya cevap evet veya hayır dersek hangisi olur ?

veya siz hangi şekilde kullanıyorsunuz ?

11 yıldır otomatik vites otomobil kullanıyorum.

Kısa süreli beklemeler dahil aracımı kesinlikle N konumuna alırım.

D konumunda ayağım frende durmayı hiç yapmadım.İçime sinmedi daha doğrusu.

Bu şekilde kullanmaktan hiçbir zarar görmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne oldu İsa'nın araba alma sorunsalı?  Foti fotide yok piyasada?

kadircim beni merak etmiş ama ben yeni gördüm mesajı :) ekim sıralarında yollardaydım kadir. bir 3bin km yaptım, lpg taktım, sevgili yaptım, ayrıldım falan filan. baya çetrefilli bir sonbahardı :P

vites konusunda edindiğimiz teknik bilgi aracın her zaman D konumunda kalması gerektiği yönünde. N de yağlama yapmıyor şanjman (ben şanzıman yazdım chrome şanjman yaptı :P ). yanlış bilgilendirme ve yönlendirme yapmayalım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

3 nesil araçlarda i-stop var zaten uzun süre bekleyeceksek frene biraz sert basıp aracı i-stop'a geçiriyoruz. Vites D konumunda kalsa da araba çalışmıyor. N mi D mi sorunu bizim için bitti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3. nesil aracı olmayanlar yok olsun o zaman. Bir i-stop kaç para uleynn :D

Çok feci hava attık be :) Bide hızlı çalışıyoki sorma gitsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...