Jump to content
Efebey

Depoyu Doldururken Dikkat !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Tüketiciler Birliği, sürücüleri, depo dolduktan sonra pompanın otomatik sistemle akışını durdurmasının ardından akaryakıt alımına son vermeleri konusunda uyardı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, akaryakıt alırken depo sınırının aşılmamasını istedi. Nazım Kaya, birçok akaryakıt istasyonunda görevlilerin tüketici ''depoyu fulle'' dediğinde, sattığı ürünün miktarını ve cirosunu artırmak için depoyu taşırdıklarını öne sürdü.

Bu yönde son aylarda birliğe çok sayıda şikayetin gelmeye başladığını belirten Kaya, şöyle konuştu:

''Sürücüler, depo dolup pompanın otomatik sistemle akışını durdurduktan sonra alıma kesinlikle son vermeli. Aksi takdirde görevliler tarafından taşırılan yakıt, kaporta ile depo kapağı arasında bulunan tahliye borusuyla aracın altına akıyor. Böylece sürücünün parasını ödediği yakıt, akıp boşa gidiyor. Pompanın tık sesini duyduktun sonra alınan yakıt tahliye borusu ile dışarı atıldığından tüketici kullanmadığı yakıtın bedelini ödeyerek mağdur ediliyor.''

DÜNYANIN EN PAHALI YAKITI

Kaya, bu durumun tüketiciye getirdiği ek maliyetin yanı sıra yakıtın depodan taşarak yola akmasıyla trafik kazalarına da davetiye çıkardığını öne sürdü. Türkiye'nin dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandığını iddia eden Kaya, ''Bu nedenle tüketicilerden, kullanamayacakları yakıta bedel ödememeleri için akaryakıt istasyonlarındaki görevlilere tam anlamıyla güven duymamaları gerektiğini belirtiyoruz'' diye konuştu.

Nazım Kaya, bu şekilde çalışma yapan istasyonların, dağıtıcı firmalara ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) şikayet edilmesi halinde gerekli cezai yaptırımların uygulanabileceğini ifade ederek, ayrıca fazladan alınan yakıtın taşması sonucu trafik kazasına neden olması durumunda istasyon ve dağıtıcı firma hakkında tazminat davası açılabileceğini bildirdi.

Kaya, bunlara gerek kalmadan istasyon yetkileri ve dağıtım firmalarının pompadaki görevlilerini uyarmalarını da istedi.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
okkko

doğruluk payı var... akaryakıt bu sefer bedava bir daha ki sefere parayla değilse, pompa atınca durmak lazım. nasıl olsa yine bitecek ve yine doldurulacak bu depo...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

Okan Mazda'larda tahliye var mı depolarda ?

veya belirli modeller de felan mı var ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
S.Halilduru

Ben de her zaman ağzına kadar dolduranlardanım (başka sebeplerden ötürü). Ama şimdiye kadar herhangi bir şekilde tahliye olduğuna/aracın altına aktığına şahit olmadım.

Ben hiç dikkat etmezdim, pompacı nasıl dolduruyorsa artık. ama fazla doldurmak pek mantıklı değil. ever tahliye çıkışı var ise boşa gitmiş olacak. ya denemek lazım veya tamamen doldurmamak lazım. Okan'ın da dediği gibi nasıl olsa bitecek tekrar dolduracağız :D :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Uygar

Geçmiş olsun. Zaten genelde düz bir fiyat, küsürat olmasın diye depoyu tamamlıyor pompacılar :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
aysf

Okan Mazda'larda tahliye var mı depolarda ?

veya belirli modeller de felan mı var ?

Kapağı açınca basınçlı hava çıkıyor, ayrıca benzin uçucu bir madde öyle bir tahliye olsa kokusu her zaman gelir diye düşünüyorum değil mi? Bana inandırıcı gelmedi bu tahliye olayı..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
okkko

içeriden açılan aracın renginde olan yakıt kapağını açtığınızda içine dikkatlice bakarsanız alt tarafında bir tahliye görürsünüz. doldururken taşan benzinin aracın boyasına deymeden tahliyesi içindir. depoya giden boruda bir tahliye yok. dışta kalıyor tahliye, ondan bahsediliyor heralde...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...