Jump to content
msylcn

Motor Arıza Lambası

Tavsiye Edilen Mesajlar

DeKLaRe

Arkadaşlar Merhabalar. Benim aracımda 2. Nesil Mazda 3. Yaklaşık 15 gün önce gaz ayarı yaptırdım. Bugün gece motor lambası yandı tekrar lpg ayarı yaptırdığım ustaya gidip baktıracağım sonucu sizlere yazarım. LPG ayarı yaptırmamın sebebi araç sıcak yada soğuk farketmez lpg çok geç geçiyordu araçla 10 km git stop et 5 dk sonra çalıştır gaza geçmesi 20-25 sn buluyordu  birde lpg kullanmama rağmen benzini çok tüketiyordu. Sizce normal mi ? Tavsiyeniz var mı? Konya'da tavsiye edeceğiniz bir usta var mı ? LPG marka Romano. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
DeKLaRe

Arkadaşlar Merhabalar;

Motor arıza lambam bugün tekrardan kendisi söndü. Aracı satın aldığım arkadaş Mazda servisinde çalışıyordu. Bugün kendisi ile tlf irtibata geçtim durumu anlattım direk olarak bana gaz ayarı yaptırdın mı diye sordu. Daha sonra gaz ayarını yapan arkadaşın düzgün yapamadığını yetkili bir bayiden tekrar yaptırmamı ve kendiliğinden söneceğini söyledi. Bende bugün Konya eski sanayi içerisinde Lider Otogaz Romano markanın bayisiymiş gittim şikayetimi anlattım bilgisayara bağlayıp ayarlarını kontrol ettiler %2 sapma olduğunu ve onu düzeltiklerini söylediler bu esnada araba çalışmaya devam ediyordu ve göstergeye baktım lamba sönmüş. İnşallah tekrardan yanmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

Geçmiş olsun.. LPG ustası konusunda epey seçenek var Konya'da. İyi bir usta tercih edip, değiştirmemekte fayda var 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revenge

Ankara'da arıza tespiti için önerebileceğiniz mazda servisi var mı ? Aynı sorunu yaşıyorum başayar mazda servisine gittim lpg olduğu için normal denilip geçiştirildim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

Herter'i deneyin derim. 
Fakat sıkıntı lpg ayarsızlığından. Sapma rölantide %2 altında olabilir ama yol koşullarında 2500-3000 devirlerde ve belki daha yüksek devirlerde çok daha fazla sapma olabilir. Bu anlık sapma da zengin fakir karışım hatasına yol açar. Yolda ayar yapan bir ustaya tekrardan ayar yaptırın. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revenge

Uygun bir zamanda Hertere götürüp arıza koduna baktırcam.Gelişmeleri burdan sizlerle paylaşırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Simoğlu81

Benim aracımda 1. nesil mazda 3 2015 haziran ayında aldım. Aracı aldığımdan beridir motor arıza lambası bazen yanıyor bazen sönüyordu tüp enjektörleri bozulmuş onları değiştirdim yaklaşık bir ay önce o tarihten itibaren artık motor arıza ışığı hiç yanmadı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revenge

Arıza kodunu öğrenmek için bir kaç firma ile görüştüm uygun fiyatı başayar verdi.Zengin fakir karışımı sorunu yaşıyorum.Sanırım yol ayarı yapılcak onun için usta arayışındayım.Ankara'da yol ayarı için önerenibileceğiniz usta var mı ?

12.01.2016 at 01:50, Mutlu Tekir :

Herter'i deneyin derim. 
Fakat sıkıntı lpg ayarsızlığından. Sapma rölantide %2 altında olabilir ama yol koşullarında 2500-3000 devirlerde ve belki daha yüksek devirlerde çok daha fazla sapma olabilir. Bu anlık sapma da zengin fakir karışım hatasına yol açar. Yolda ayar yapan bir ustaya tekrardan ayar yaptırın. 

Dediğiniz gibi yolda ayar yaptırmam gerekiyor.Acaba tavsiye edebileceğiniz bir usta var mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
3 saat önce, Revenge :

Arıza kodunu öğrenmek için bir kaç firma ile görüştüm uygun fiyatı başayar verdi.Zengin fakir karışımı sorunu yaşıyorum.Sanırım yol ayarı yapılcak onun için usta arayışındayım.Ankara'da yol ayarı için önerenibileceğiniz usta var mı ?

Dediğiniz gibi yolda ayar yaptırmam gerekiyor.Acaba tavsiye edebileceğiniz bir usta var mı ?

kit ne? quattro garage, mocan, mavi denizler, damla önerilir 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revenge
3 saat önce, Mutlu Tekir :

kit ne? quattro garage, mocan, mavi denizler, damla önerilir 

Teşekkür ederim.En yakın zamanda yol ayarı yaptıracağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
levent_oztas

herkeze günaydın hayırlı cumalar diliyorum ankara dan levent ben

bundan yaklaşık 6 ay önce uzun araştırmalar sonucunda temiz bir mazda 3 bulmak için 3 ay sürece araç aradım 

ve istediğim gibi bir araç buldum.keyifle kullandığım araç ile ilgili sorun yaşamaya başladım 

motor aşırı derecede titreme yapmaya başladı yokuşlarda çekiş bir hayli yığılma yapmaya başladı araçta sürekli sönmek bilmeyen motor arıza ışığı yanıyor aldığım kişi 2 sefer kontağı kapatıp açtığında sönecegini söylemişti ama öyle birşey olmadı ve yanmaya devam ediyor ve aşırı derecede yakıt tüketimi var .Ankarada mazda ustası aradım ama maalesef bulamadım bir kaç ustaya götürdüm ve 1 isi pistonlarda sorun olduğunu söyledi diğeri motor üst kapak contasının yandığını söyledi ve ortalama 3000-4000 tl civarında bir maliyet çıkarttılar konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
levent_oztas

araç 147.000 de aracı aldığım kişi 1 sene önce taktırmış

sorunla ilgili aracı aldığım kişiyi aradım ve ondayken böyle bir sorun varmı diye sordum ve öyle bir arızanın olmadığını söyledi ben ortalama 1 ay kullandım o kullanımlarımdada sadece hafta sonu kullandım uzun yol yapmadım genelde garajdaydı araç

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan

Lpg karışımı ile ilgili bir sorun olabilir zengin/fakir karışım.. Bir ayarına baktırmanız lazım.

Ankara'da Mazda ile ilgili usta/parça vs bulamıyorum diye hayıflanıyorsanız, diğer küçük şehirdeki arkadaşlar intihar etsinler direk.. Ankara İstanbul olarak bizler şanslıyızdır bu konuda..

@dr_azoom yetkili servis arkadaşımız var..

Sonra özede REM otomotiv var..

Forumda Türkiye geneli mazda ustaları ve Anakra'da mazda ustaları başlıklı konularımız vardır.. Bunların altında paylaşımlar olabilir.

Aynı keza Mazda 3 Motor Arıza Işı başlıklı konularımız var..Burada yazan sorunlar ve çözümler mevcut.. Sizinkilerle eşleşiyor mu kontrol edebilirsiniz. Sonrasında üzerinden devam edebiliriz..

Not : forumda ortak başlıklı konu altında birleştirilmiştir konunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ezengin

Merhaba arkadaşlar. Bugün itibariyle ilk sorunumla karşılaştım. Sabah erkenden kalkıp bi havaalanına gidip geldikten sonra, dönüşte farkettim ki motor ikaz lambası yanmakta. İndim kaputu açıp rölantide motoru dinledim fakat lpg enjektörlerinin sesinden başka bir şey duyamadım. Bir de yaklaşık 1 hafta önce İzmir BRC Ege ye gitmiştim gaz filtreleri değişimi ve lpg bakımı için. Bu arkadaşlar filtreleri değiştikten sonra gaz ayarı yaptılar. Ayrıca son zamanlarda motor rölantideyken arabanın içindeyken biraz titremeler hissetmeye başladım. Acaba sübapların zamanı geldi mi diye soruyorum kendime. 2005 model aracım şu lpgsi 120 binde takılmıştı, şu an 159 binde. Gaz ayarından kaynaklı mı yoksa sübapların vakti mi geldi bilemiyorum ama benim İzmirde iyi bir servis ya da usta tavsiyesine ihtiyacım var. İşini bilmeyenlere emanet etmek istemiyorum aracımı. İstanbula da uzun bir süre gidemeyeceğim ne yazık ki. :(

Güncelleme 1: Mesajı yazdıktan sonraki süre içerisinde gaz ayarı yaptırdığım yere gittim. Adam bilgisayarı taktı beyne ve oksijen sensörü hatası dedi. Egzosun orada mıymış neymiş. Son aldığın yakıtı farklı mı aldın dedi. Evet dedim. Eski yerinden almaya devam et dedi motorda bir sorun yok sübap da yok dedi. Sonra hatayı sildi oradan ayrıldım ve ikaz ışığı tekrar yanmaya başladı. Normalde shell gaz kullanırım fakat en son BP den almıştım. Bir daha almam BP den falan araba alıştı demek ki shell e

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...