Jump to content
Efebey

Muayenede Yeni Düzenleme

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Araç muayenesinde, Anti Blokaj Sistemli (ABS) üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması ''ağır kusur'' sayılacak.     

aracmuayenewidec.jpg

 

Ulaştırma Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle bir önceki muayenesine göre kilometresi düşük olan araçlar ''hafif kusurlu'', arka amortisörleri olmayan, lastik sayısı eksik olan veya aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılan, ön cam buğu giderme sistemi çalışmayan araçlar ''ağır kusurlu'' kabul edilecek.       

Yarından itibaren geçerli olacak ''2011-2012 Yıllarında Uygulanacak Kusurlar Tablosuna'' göre araçların muayenede ''emniyetsiz'', ''ağır kusurlu'', ''hafif kusurlu'' kabul edilmelerine gerekçe olan ölçütlerde değişikliğe gidildi.     

Buna göre, araçların ABS'lerinin çalışmaması veya arızalı olması, fabrika çıkışı ABS'li üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması, ''ağır kusur'' sayılacak.       

Yeni kusur düzenlemesiyle ABS'li üretilen yolcu ve yük taşıyan M2, M 3, N2,N3,O3 ve O4 sınıfı ticari araçların ABS'lerinin çalışır durumda olması ve iptal edilmemesi, ABS'li olmaları gerektiği halde teknik mevzuata aykırı şekilde ABS'siz üretilmiş/tadil edilmiş araçların ve özellikle M2 sınıfı minibüs, M 3 sınıfı otobüs ve O4 sınıfı römorkların üzerine sonradan ve teknik onay olmadan takılmış ABS'lerin araç muayenesi sırasında tespit edilmesi ve bunların teknik onay almaları güvence altına alınmış olacak.

     

MEVZUATA UYGUN DİNGİL İLAVE EDİLMEMESİ ''EMNİYETSİZ''

Düzenlemeyle bir önceki muayenesine göre kilometresi düşük olan araçların ''hafif kusurlu'' kabul edilmesi sağlandı. Yetkililer, bu durumdaki kilometre ibrelerinde geriye dönüş olmadığı için bu durumun ''ağır kusur'' yerine ''hafif kusur'' olarak kabul edildiğini belirtti.     

ABD üretimi olan ve renkleri ruhsattakiyle uyuşmayan araçlar nedeniyle mağduriyetler yaşandığını ifade eden yetkililer, bu durumdaki araçların ''ağır kusurlu'' yerine ''hafif kusurlu'' kabul edileceğini bildirdi.     

Araçlara mevzuata uygun şekilde dördüncü dingil ilave edilmemesi ''emniyetsiz'' olarak sayılırken, daha önceden ''hafif kusur'' kabul edilen arka amortisörlere ilişkin madde ''olması gerektiği halde arka amortisör yoksa 'ağır kusur' sayılacak'' şeklinde düzenlendi.       

Araçların lastik sayıları eksikse, aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılmışsa ve ön cam buğu giderme sistemi çalışmıyorsa ''ağır kusurlu' olarak kabul edilecek.       

Öte yandan araç muayene istasyonlarında fiziksel eksiklikler nedeniyle ''damper muayeneleri yapılamayacak. Bu muayeneleri sürücülerin farklı yerlerde yaptırmaları gerekecek.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Selim Abi,  bu bölüme katkılarından dolayı teşekkür etmek isterim bu vesile ile, bir hayli emeğin geçiyor :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Efebey

Burada sizlerle olmak benim için büyük bir keyif Burak cım.

Böyle kaliteli bir platformun varolmasındaki katkıların için sana ve diğer arkadaşlarımada ben teşekkür ederim.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
aysf

ABS'yi iptal ettiren mi var mış? İlginç..

Ön camda buğu gidermenin yanına rezistans varsa artı puan verirler mi? :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Efebey

Ön camda buğu gidermenin yanına rezistans varsa artı puan verirler mi? :D

Puan vermiyorlar.

Bir sıkımlık diş macunu veriyorlarmış   :2funny:

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
aysf

Puan vermiyorlar.

Bir sıkımlık diş macunu veriyorlarmış   :2funny:

Azla yatenmeyen çoğu bulamaz :D  bana yeter...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...