Jump to content

Haksız Trafik Cezalarına İtiraz Dilekçesi ve Mahkeme Kararı Örneği

pikapika
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar az evvel Üsküdar 2. Sulh Ceza Mahkemesini aradım. Talebim kabul edilmiş. Cezadan kurtulduk :D Mutlu anımı paylaşayım dedim  :tey:

Adaletin yerini bulması beni çok sevindirdi. O polisi bir daha yakalasam  :sopa:

Gözün aydın kardeşim.. Şu dilekçe örneğini siteye koyarsan sanırım çoğumuz seviniriz.. Bu ülkede her an her şey başımıza geliyor çünkü...

Edit : Tamamı büyük harfle yazılan mesajlar silinir. Bilgine abi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 51
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

7

• pikapika

9

• Gökhan

6

• honuuu

6

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

gözün aydın.

Konu başlığını değiştirip veya başka bir başlıkta yapılan işleri sıralarsan herkese yardımcı olur herhalde

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Savaş, aslında yapılması gerekenleri zaten ilk mesajlarda bir yerde sıralamıştım. Sadece itiraz dilekçesini koymamıştım. Onu da ekleyeceğim ama önce dava sonucu elime ulaşsın. Hani adliyedeki eleman beni yemiş olabilir ondan çekiniyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

MAHKEMESİNE

DAVACI : Ad Soyad (T.C. Kimlik No: )

ADRESİ : Adres

KONUSU : Trafik Cezasına İtiraz

İZAHI :

11.02.2011 tarihli XXXXXXX seri numaralı trafik ceza tutanağı ekte olmakla birlikte 11.02.2011 tarihinde saat 14:40’ta tarafıma haksız yere kesilmiştir. İlgili tutanakta Karayolları Trafik Kanununun 47/1 – B maddesinde bahsi geçen “Kırmızı ışık kuralına uymamak” suçunu işlediğim iddia edilmektedir. Ancak, bu iddia doğru değildir. Gerekçeler, açık bir şekilde maddeler halinde aşağıda açıklanmaktadır.

Şöyle ki;

1.) Görevli polis memuru, geçtiğim anda yeşil olan trafik ışığının, kırmızı olduğunu iddia edip ceza kesmiştir. Ancak ben geçtiğim esnada ışık yeşil yanmakta idi. Trafik ışıkları önce yeşilden sarıya, ardından sarıdan  kırmızıya geçerler. Ben geçtiğim esnada sarı ışık dahi yanmamıştır. Yeşil ışık yanmakta idi. Görevli polis memuru, ben yeşil ışıktan geçtikten sonra beni durdurmuştur. Ben de ikaza uyarak aracı yolun sağına park ettim. Bu sırada benim arkamda seyretmekte olan 6 ila 7 araç yeşil ışıkta geçmeye devam etmiş, ben park ederken yanımdan geçip yola devam etmişlerdir. Bu da trafik ışığının hala yeşil yanmakta olduğunun kanıtıdır.

2.) Polis memurunun art niyetli tutumu. Ben evraklarımı teslim edip beklerken, benden önceki ceza yemekte olan iki sürücü, kırmızı ışıkta geçmediklerini iddia etmekte ve polis memuru ile tartışmakta idi. Her iki sürücü de kırmızı ışıkta geçmediklerini, kesinlikle yeşil ışıkta geçtiklerini iddia etmekte, polis memuru ise tutanak tutup ceza kesmekte idi. Sürücülerden biri, polis memurunu yeşil ışıkta geçtiğini dair ikna etmeyi başardı. Bunun üzerine polis memuru, sürücünün aracındaki cam filmlerinin yasa dışı olduğunu iddia ederek bu sebepten ceza yazmaya çalışmıştır. İlgili sürücü aracında cam filmi olmadığını ruhsat vasıtası ile kanıtlayınca, polis memuru şu şekilde yanıt vermiştir: “ Madem cam filmin yok, o zaman kırmızıda geçtin, sen mutlaka ceza yiyeceksin” diyerek ve ceza kesmiştir. Bu iddiamın geçerliliğinin kanıtlanması için, gerek görüldüğü takdirde, olay günü 14:40’tan önce ceza yiyen sürücülerin görüşlerine başvurulabilir. Buradan polis memurunun geçerli bir sebep olsun veya olmasın, tek amacının ceza yazmak olduğu sonucuna varılabilir.

3.) Evraklarımı teslim edip beklerken, polis memuru ile aramızda geçen diyalog. Ben, neden yeşil ışıkta geçtiğimi gördüğü ve bildiği halde ceza kestiğini ve bunu bana nasıl ispat edeceğini sordum. Kanıt olarak kamera görüntüsü ya da fotoğraf istedim. ” Polis memuru da böyle bir ispata gerek olmadığını, kendisinin olduğu yerde, ispata ihtiyaç olmadığını söyledi. Hiçbir dayanak ve ispat olmaksızın beni suçlu bulması üzerine ben de kimliğini göstermesini ya da ismini söylemesini talep ettim ve hiçbir dayanağı bulunmayan iddiası nedeniyle kendisini amirlerine şikayet edeceğimi söyledim.  Polis memuru dava dilekçesinde yer alması uygun olmayan ciddiyetsizlikte bir kelime ile karşılık vererek ismini vermeyi ve kimlik göstermeyi reddetmiştir.

4.) Daha önce hiç kırmızı ışık ihlali yapmamış olmam.

5.) İlgili saat (14:40) civarında polis memurlarının kestikleri ceza sayısı normalin çok üstünde oluşu. İkinci maddenin son cümlesindeki iddiayı kuvvetlendiren bir diğer etken, polis memurlarının olayın bir numaralı faili olan sürücülere kesinlikle kulak asmadan, son derece telaşlı, hızlı ve sürekli bir şekilde ardı ardına ceza kesmiş olmalarıdır. Kestikleri ceza adedi, gerçekten meydana gelen kural ihlallerinin çok üstündedir. Çalıştığım işyeri, olayın meydana geldiği ışıkların 30 metre ilerisindedir.  5 yıl boyunca hafta içi her gün aynı ışıklardan defalarca geçtiğim için, o ışıklardaki kural ihlallerine nadiren de olsa şahit olmaktayım. Eğer ilgili tarihte bana kesilen ceza ile birlikte kesilen cezaların sayısı tespit edilir, farklı bir tarihte aynı saatte kural ihlalleri incelenir, sayım yapılır ve bu iki sayı karşılaştırılırsa, iddiamın doğruluğu kanıtlanabilir.

Sonuç olarak, bahsi geçen cezanın, sadece ve sadece yetkili polis memurunun inisiyatifine bırakılarak , herhangi bir ispat ve delile dayandırılmaksızın haksız yere kesilmiş olması, haklılık gerekçelerimi ispatlama fırsatının verilmemiş olması dava konusunun asıl sebebidir.

Yukarıda arz ve izah ettiğim sebeplerden dolayı yargılama yapılarak ekte trafik idari para cezası karar tutanağını sunduğum ve henüz tarafımdan ödenmemiş olan trafik cezasının kaldırılmasını, yargılama giderlerinin davalı tarafa yüklenmesini talep eder, karar verilmesini saygıyla dilerim.

Ad Soyad

15.02.2011

EKLER:

Trafik Ceza Tutanağı

Araç Ruhsat Fotokopisi

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Arkadaşlar, dilekçe orjinali gibi çıkmadı burada. Şekil olarak örnek almayın yani.

İnşallah ihtiyaç duymazsınız  ;)

sonuc.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sana da helal olsun arkadaşım.çağdaş bir türk insanının hakkını nasıl aradığına güzel bir örnek oluşturdun...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Helal olsun, umarım bu cezayı yazan sevgili (!) memur beye de bir geri dönüşü olmuştur, umarım bu örnek davranışınız internet ortamında iyice yayılır ve sizin gibi başına bu tarz olaylar gelen vatandaşlarda itiraz ederek polislerin bu tutumlarının son bulmasına vesile olur. musade ederseniz yaşadıgınız olayı isim ve tarih belirtmeksizin kısaca özetleyerek dilekçeyle birlikte facebookta paylaşmak istiyorum. malum şu sıralar en popüler paylaşım platformu olması sebebiyle çok daha fazla kişiye çok daha hızlı ulaşabileceğini düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Genelde bizim türk insanımız böyle şeylere küfretmekten ileri gitmeyiz. Yaptığınız bu itiraz için ve bunu bu forumda paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım zaman içinde bu problemleri hiç yaşamıyor oluruz.. 6-7 senedir araba kullanıyorum. 2-3 sene önce babam temde bir kaza yapmıştı Tır ile. Tır şöförü yüzde yüz suçluydu. inip özür dilemişti ancak trafik polislerine Nakliyat firmasının rutin v.s sistemi bilirsiniz. Babam yüzde yüz suçlu çıktı. Önce polisle kavga ettim Trafik polisi asayiş ekibi çağırdı kimliğimi aldılar v.s olay kaopandı bıraktılar beni. O zaman araştırdım emsal kararlara baktım herkes itiraz etme boşuna dedi aracı 2000 tl ye yaptırdık. Benim psikolojim altüst oldu gece rüyalraıma girdi dünyam karardı. Bir gece oturdum başbakanlıktan iç işlerine bakanlığına ordan köşe yazarlarına kadar herkese mail attım durumu anlatan ülkenin nasıl bir düzende işlediğini anlatan. Beni kağıthane emniyet müdürlüğüne çağırdılar. Dilekçe aldılar. Birkaç sefer eve polis geldi karakola çağırdılar sonuç olarak o polis memuruna bana hakaretten kınama cezası verdiler. Elime ne geçti derseniz hiçbirşey. Ancak en azından polisin siciline işledi ve kınama cezaası aldı. Hala aklıma geldikçe deliriyorum. Bugün sivilde karşıma çıksa ne yaparım bilemiyorum. Ama herşey aslında bizim elimizde.. Bunlara artık razı olmamamız gerektiği kanaatindeyim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onur bir sakıncası yok paylaşabilirsin. Ben internete bu amaçla koydum zaten.

Sedat sana da geçmiş olsun. Çok duyuyoruz böyle olayları, başımıza gelince de genelde pek önem vermiyoruz. Sen doğru olanı yapmışsın, elime birşey geçmedi demişsin ama bu tarz itirazlar olmasa hepten polis devleti olur çıkarız. Başkalarına faydan dokunduğuna eminim. Eminim bir şekilde bu itirazlar raporlanıyordur.

En baştan söylediğim gibi, haklı bulunmak benim için çok iyi oldu hem maddi hem manevi açıdan ama benim amacım kazanmak değil, hakkımı aramaktı. Haksız da bulunsam ben yapmam gerekeni yaptım diyebilmekti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

haklı çıktığınızda ayrıca tazminat davası açmak lazım. yüklü miktarda ceza verilsinki kurumlar önlemlerini ona göre alsınlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada umarım iyice uyuz olup plakaya arkadan ceza sallamazlar fahri raporu diye... bi süre cezaları kontrol etmende fayda var bence ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

helal olsun  bu kararı çıkarmak için uğraşan arkadaşa :)) ama kafama şu takılıyor, bilmiyorum size sorayım;

1. ceza yazıldıktan sonra mı yoksa tebliğ edildikten sonra belli bir süre zarfında itiraz hakkı var,

2. itiraz hakkını ödedikten sonra mı kullanabiliyoruz,

3. ispat ve delil gibi kavramlar neler... yani neyi kabul ediyor neyi etmiyor mahkeme...

bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim... teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada umarım iyice uyuz olup plakaya arkadan ceza sallamazlar fahri raporu diye... bi süre cezaları kontrol etmende fayda var bence ???

ben bir de bunu anlamıyorum... her makbuz demetini alan fahri mahri yazıyor çiziyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben bir de bunu anlamıyorum... her makbuz demetini alan fahri mahri yazıyor çiziyor...

kolluk bende kıllık bende... (gerçekten işini gerektirdiği gibi yapan dürüst ve iş ahlakına sahip polis memurlarını tenzih ediyorum)

şimdi şöyle veya buna benzer bir durumla karşılaşıldığı zaman bu ne biçim iş arkadaş polise bu kadar yetki verilirse olacağı bu işte denebilir ama bir de şöyle bi olay var; polisin bu kadar donanımlı (hak hukuk vs neyse işte) olmasına rağmen polisi umursamayan/kafa tutan (fiziki manada kavga darp vs. ) halkın huzurunu kaçırmaktan ve kamu malına zarar vermekten çekinmeyen tipler var... insanlar (sivil/polis/asker vs vs ...) bozulmuş yani ve bozulmaya da devam ediyor... ve olan sizin bizim gibi düzgün yaşayalım aman huzurlu olalım, dürüst olalım, kibar olalım diyenlere oluyor, çünkü gücü yeten yetirdiğine dişini geçiriyor... Biraz dişimizi göstermekte fayda var galiba...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Evveeeeet bu konunun müdahili olacağım aklımdan geçmezdi, ama oldu.

Bugün postadan ceza tebligatı geldi.

26 Martta Bursa Tofaş fabrikası önündeki ışıklarda kırmızı ışık ihlali yaptığımdan dolayı (47-B) 154 gayme yazmışlar.

Ne yapmalıyım? İtirazsız zevk mi alayım? Yoksa kıvırma payı var mı?

1996 yılından beri ilk cezam olduğu için bayağı kötü hissettim kendimi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fotoğraf var mı ?

Yok.

Bende yazdım dilekçe ve eklerini hazırladım. Pazartesi taarruza başlayacağım. Sağolasın Erdinç.

Belki benim mayada tutar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...