Jump to content

Saab’ı Yine Zor Günler mi Bekliyor ?


Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Spyker'ın spor otomobil bölümünü satın almayı planlayan Rus iş adamı bir gazeteye verdiği röportajda, Spyker Cars'ın Saab biriminin bu sene satış hedefini yakalayamayacağını söyledi.

d2zrzeks.jpg

Şubat ayında Sypyker'a, Saab'ı General Motors'tan satın alması için destek veren ve daha önce Spyker'da hissesi olan Vladimir Antonov, perşembe günü İsveç gazetesi Dagens Industri'ye verdiği röportajda, tahminine göre Saab'ın bu sene 60.000 ila 65.000 otomobil satarak hedefinin altında kalacağını söyledi.

Saab'ın iletişim bölümünün başkanı Eric Geers, Antonov'un iddiaları hakkında yorum yapamayacağını belirtse de, şirketin iş planının yolunda gittiğini ve 80.000 satış hedefinin ana amaç olmadığını vurguladı.

Geers, “Saab olarak ilerlediğimizi ve iş planımızı takip ettiğimizi biliyorum,” dedi. “Satış hedefine ulaşmak birincil amacımız değil. Birincil amacımız iş planımızdan sapmamak ve mali parametreler dâhilinde iyi sonuçlar elde etmek.”

Spyker’ın, batmakta olan Saab'ı satın alarak, kapanmaktan kurtarması şüpheyle karşılanmıştı, ama şirket iyimserliğini sürdürdü ve satışların bu yıl 80.000 adede, 2012'de de 120.000 adede ulaşacağı tahmininde bulundu.

Saab Ekim ayında yıl boyu satış hedefini 45.000 adetten 30.000 ila 35.000 adede düşürdükten sonra, 2010'u 31.696 adet satışla kapadı.

Rus iş adamı ayrıca bu sene Saab'ın sermaye ihtiyacının 79 milyon dolarını karşılayabileceğini, başka yatırımcılar çekmenin ise hiç de kolay olmayacağını söyledi.

Zarar eden Spyker, geçen ay niş lüks spor otomobil bölümünü ilk etapta 21 milyon dolar karşılığında Antonov'a ait ingiliz şirketi CPP Global Holdings'e satacağını ve Saab’a odaklanacağını açıklamıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...