Jump to content
Efebey

Benzin Fiatları İkinci Elde Kriterleri Değiştirdi !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Bahar mevsiminin gelmesiyle kıpırdanma eğilimine giren ''İkinci el otomobil'' piyasasında, en fazla ''Az yakıt tüketen'' araçların satın alındığı, tüketicilerin tercihinde akaryakıt fiyatlarındaki hızlı yükselişin belirleyici olduğu kaydedildi.

Bursa İkinci El Oto Galericileri Çarşısı (Oto-Koop) Başkanı Sebahattin Seyit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk kış ayları ve son kar yağışı sırasında durma noktasına gelen ikinci el otomobil piyasasının, bahar döneminin başlaması ve sıcak havaların yüzünü göstermesiyle birlikte kıpırdadığını söyledi.

Seyit, Bursa Oto-Koop'a gelen ziyaretçi sayısının bir miktar arttığını, ancak en az onun kadar, hatta daha fazla ziyaretçinin internet üzerinden otomobil seçtiğini belirterek, galericilerin de araçlarını sanal ortamda tüketicilerle buluşturduğunu vurguladı.

Geçmişte piyasanın hareketli olup olmadığının, çarşıya gelen ziyaretçi sayısıyla ölçüldüğünü dile getiren Seyit, artık ticaretin, en azından bir bölümünün sanal ortama kaymasıyla birlikte, kriterlerin değiştiğini belirtti.

Seyit, böylece internet ortamında alacağı aracı belirleyen tüketicinin, kent içi ya da dışından ''Nokta atışı'' yaparak işlemi sonuçlandırmak için ilgili galeriye geldiğini bildirdi.

-DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİNE SAHİP ARAÇLAR GÖZDE-

Son aylarda akaryakıt fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşandığına dikkati çeken Seyit, bu nedenle en fazla ''Az yakıt tüketen'' araçların tercih edildiğini söyledi.

Seyit, küçük sınıf (B segmenti) ve düşük motor gücüne sahip araçların, ikinci el piyasasının gözdeleri olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

''Tüketici önce yakıt tüketimine bakıyor, sonra aracın servis ve yedek parçasının ucuzluğu, vergisinin düşük ve çok satılan model olması tercihinde etkili oluyor. 10-15 bin liraya otomobil alan tüketici, deposunu 140-200 liraya dolduruyor. Araç almak mesele değil, asıl sorun depoyu doldurabilmek. O nedenle yakıt tüketimi, artık tek başına tüketici tercihlerinde belirleyici olabiliyor.''

Renault Clio, Fiat Palio, Opel Corsa ve Volkswagen Polo gibi küçük sınıf araçların daha çok tercih edildiğini belirten Seyit, ikinci el otomobil piyasasının Nisan ve Mayıs aylarında daha da hareketlenmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
strtdriven

Ne olursa olsun; bana küçük geliyor B segment...

Büyük olsun,geniş olsun üç kuruş fazla yaksın :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...