Jump to content
Burak

Japonya Depremi ve Mazda

Tavsiye Edilen Mesajlar

Xman

bütün yorumları sonuna kadar okudum ve tam bir TÜRK zihniyeti ile yazılmış yorumları gördüm

Alman zihniyeti ile yorum yapmamızı beklemiyordun umarım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gökhan

17 Ağustosta Yalova kriz merkezinde çalıştım. Enkazlara kurtarma ekipleri sevkinde bulundum. Gerçekten insanımızla gurur duyacak sahneleri gördüm.

Mesela saat sabah 8 bir spor araba üstü açık, kriz merkezinin önünde durmuş bagajında yiyecek içecek dağıtıyor, 2 kız 2 erkek delikanlı. 34 plaka. Dedim ne zaman kalktınızda ne zaman geldiniz kardeşim dedim. Ortalık toz duman. Kafalarınında iyi olduğunu anlamam uzun sürmedi.

Çocuk; abi biz boazda bir diskodan çıktık sahilde bira içiyorduk deprem oldu. Radyodan genel durumu tahmin ettik, çünkü burası sallandıysa oralara ne olmuştur diye. Orada bulunan büfede ne var ne yok aldık geldik. Burada dağıtırız diye. Arkadaşımızda içeri gitti kurtarma ekiplerinde bulunmak istiyoruz diye. Çok sevinmiştim.

Bu iyi örnekti.

Ama maalesef diğer örneklerin yanında çok sinik kaldı. :(

Birebir tanıdığım bir şerefsiz zenginin gıda yardım torbaları için sırada kavga çıkardığını mı görmedim. Ha bu arada sıra deyince Ahmet sakın deme bizde bak sıraya giriyoruz diye. :)

Emin ol polis copuyla, evet evet polis copuyla sıraya giriyordu insanımız.

Burada enkazda ganimet toplayanları mı görmedik.

Ölmüş kadının kolunu bilezikler için kör testereyle kesenini mi duymadık? Niye mi kesmiş? 4 günden sonra ceset şişince bilezikleri alamamış.

Uzaktan o ses nasıl geliyor bilmiyorum arkadaşlar ama buradan hiç hoş duyulmadı.

Bunu hep diyorum, bizim mayamız mı eksik? Asla!

Eksik olan tek şeyimiz, Cem Yılmazında dediği gibi Eğitim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Mazda 21 Mart itibari ile kısmi üretime başlama kararı almış, tam kapasite ile ilgili değerlendirmeyi  de sonra yapılacakmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mefuhan

Alman zihniyeti ile yorum yapmamızı beklemiyordun umarım :)

Ahmet kardeşim bir konu açmışın milletin her dediğine muhalefet oluyorsun... elbette herkesin bir fikri var Milliyetçilik yapılacak konu değil bu...işte canlı örneği Gökhan anlatıyor...Bizim insanımızda sabır ve anlayış yok kardeşim yok... bende Bingöl depremini yaşadım karakolum evim yıkıldı ama köylülerden çektiğimi bi ben bilirim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti

Bunu hep diyorum, bizim mayamız mı eksik? Asla!

Eksik olan tek şeyimiz, Cem Yılmazında dediği gibi Eğitim.

valla sadece eğitimle olacak gibi de değil be dayı. Memleketimin Okuyanı da okumuş eşkıya oluyor. Bizim evvela millet olarak bir silkinmemiz lazım. şuan toplumda müthiş bir husumet birikimi var. aile içinde bile insanlar birbirlerine tahammül edemiyorlar. vay sen şucusun , vay sen bucusun ile başlıyor ve hemen her yerde devam ediyor bu. başımıza gelen yada gelebilecek tüm siyasetçiler de aynı kafa. Gücü bulan firavunlaşıyor iki günde. herkesi kucaklamak çok mu zor ? nedir derdimiz ? Atatürkçü olana , ötekinin cumhuriyet düşmanı olmadığını anlatmak, dindar olana ötekinin dinsiz olmadığını anlatmak, kürt'e sorunumuzun terör olduğunu anlatmak çok mu zor ? çok zor değil ama başımızdakilerin öyle bir endişesi yok,ve bunu da istemiyorlar. zaten Atatürk'ün ölümünden sonra sadece adı değişiyor ,kavga aynı kavga. alevi-sünni, sağ-sol vs. fanatizm ne kadar olursa o kadar kolay uyutulur insanlar. o kadar kolay sorgusuz sualsiz teslim olurlar .  o kadar az düşünürler... insan düşünmeyi bıraktığında insanlığını da bırakmış oluyor.

o yüzden sadece eğitim değil, maneviyata, daha üstün ahlak yapısına, daha iyi insan! yetiştirmeye ihtiyacımız var. İnsanların ve insanımızın (bende dahil) gerekli letafet ve nezakete ulaşması için çok çaba sarf etmesi gerekiyor.Mevcut sistem de eğitim keseye yönelik oluyor halbuki ihtiyacımız olan cebe değil, kalbe yönelik bir eğitim. japonya kendini nispeten kurtarmış görünüyor. kendilerine saygılarını kaybetmemişler. bize göre iyiler en azından. Bir de müslüman olsalar ceplerinden çıkarız herhalde.

Bu açmazın yaşadığımız zamanla da ilgili olduğunu düşünüyorum. Dünya gittikçe daha metaya bağlı hale geliyor ve bunu gittikçe doğal karşılıyoruz. kazanılmış haklarımız elimizden alınırken sesimiz çıkmıyor ama iphone gelmeyince veryansın ediyoruz. Bosna'da binlerce insan katledilirken (ki bosna avrupanın göbeğindedir) sesi çıkmayan batı, libya'ya iki günde müdahele edebiliyor. herşey petrol , herşey kapitalizm için.

"MESNEVİ:

- Mayıs böceği daima pislik taşır durur. Bu yüzden de gül suyundan bayılır. Onun ilacı yine pis kokulu şeylerdir. Çünkü ona alışmıştır, onunla hall ü hamur olmuştur.

Nasîhatçiler de, kasvetli kişiyi, kendisine bir kapı açılması, iyileşmesi ve şifa bulması için hikmetli güzel sözlerle, amberle, gülsuyu ile tedavî etmek isterler.

Kime öğüdün güzel kokusu fayda vermezse, muhakkak o, kötü kokulara alışmıştır.

Sen de nurdan, öğütten, iyilik ve güzellikten nasîbini al!.. Burnunu pisliğe sokma da, mayıs böceği olma! İNSAN OL, İNSAN!..." (Beyit: 278-281) "

son olarak "all you need is love" ...

umarım beni de çok bilmişlikle itham etmezsiniz :)  naçizane görüşümdür.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
aysf

Japon halkına geçmiş olsun...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mustafa_g

umarım beni de çok bilmişlikle itham etmezsiniz :)  naçizane görüşümdür.

Buraya  kadar hepsi çok güzel,harika.

Ama;

Bu ne?

Sen kendini çok bilmiş olarak göstermeye çalışmadıktan sonra emin ol kimse öyle düşünmez. Ama her haltı birtek ben bilirim, benden iyi kimse bilemez havalarına girersen...

Bu son cümleye kadar olan yazı ve beyit için teşekkürler Fatih.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti

abi ne bileyim, forumda bir gerginlik oldu. o yüzden yazarken de çekindim , kimseye akıl vermek haddime değil. sadece düşüncelerimi paylaşıyorum .  korkumdan yazdım valla, af buyrun :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Guest mustafa_g

abi ne bileyim, forumda bir gerginlik oldu. o yüzden yazarken de çekindim , kimseye akıl vermek haddime değil. sadece düşüncelerimi paylaşıyorum .  korkumdan yazdım valla, af buyrun :D

Gerginlikler gelip geçicidir, kazanılmış dostluklar baki :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
pikapika

Japon halkı gerçekten saygı değer bir halk. Hep imrenmişimdir, halk olarak onlar gibi olmamızı istemişimdir. O beğenmediğimiz Amerikalılar bile konu saygıya gelince bizden çok ilerideler. El nino'mu neydi bir fırtına yaklaşırken şehri boşaltıyorlardı. Yol iki şerit gidiş iki şerit geliş. Emniyet şeritleriyle birlikte 6 şerit yol var ama kimse 2 şerit dışındaki bu şeritleri kullanmıyor, tamamen durmuş trafikte kimsenin hakkını gasp etmiyorlar. Bizde olsa millet arabayla birbirini ezer. Hergün trafikte yüzlerce insan olamamış varlık görüyorum. Eğitimle alakası olmadığı da çok açık. Kanımız bozuk. Şimdi yeni moda bayan sürücüler yol vermiyor, aniden şerit değiştiriyor, önünüze kırıyor ve bunları marifet sayıyorlar.

İnsanımız sadece kendi çıkarını düşünmeyi bırakıp toplumun çıkarını düşünmeye başladığında elde ettiği kazanç hepsinden büyük olacak. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti

Gerginlikler gelip geçicidir, kazanılmış dostluklar baki :)

Eyvallah :)

http://gundem.milliyet.com.tr/depremimiz-kucuk-felaketi-buyuk-olacak/gundem/gundemdetay/22.03.2011/1367292/default.htm

"Bizim deprem Japonya’dan küçük ama başımıza gelecek felaket daha büyük olacak. Marmara’da olacak dev tsunami Japonya’dakine rahmet okutabilir. Çünkü Türkiye’nin kültürel altyapısı bu tür büyük afetlerle uğraşmaya müsait değil"

hoca da bize tercüman olmuş :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Anasayfa'da Mazda'nin 28 Mart konulu bulteni var. Bunun disinda bir bilgi yok bende ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kakkako

Bir iki yerde daha bu haberi gördüm. Mazda kısa süreli olarak (inşallah) üretimi durdurmuş gibi görünüyor.

Bu arada Mazda'nın yedek parça fabrikası Avrupa'da vardı değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak

Bir iki yerde daha bu haberi gördüm. Mazda kısa süreli olarak (inşallah) üretimi durdurmuş gibi görünüyor.

Bu arada Mazda'nın yedek parça fabrikası Avrupa'da vardı değil mi?

Mazda 4 Nisan'dan itibaren kısmi üretime başladı.

http://www.mazda.com/publicity/release/2011/201103/110331a.html

Yedek Parça fabrikası yok Mazda'nın, sadece çok büyük bir deposu var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...