Jump to content
mutlu-rx7

Rotary Motor Rektifiyesi (RX-7\8)

Tavsiye Edilen Mesajlar

honuuu    20
honuuu

ohhh, baya pahalı bi zevk oldu bu rx8 ya, hem araç pahalı hem çok yakıyo hem de 80000 civarı büyük bi öpücük. umarın daha yüksek km gören arkadaşlar çoğalır...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Şimdi arkadaşlar birincisi küçükbir yanlış anlaşılma var onu düzelteyim ardından konuya devam ediceğim. Motor rektifiyesinden bahsederken yazdığım fiyatın üzerine 1500 usd daha eklemiştim o fiyat hem motor bloğu patlak hemde biçakları bitik bir motor için idi ve ben onu ağır hasarlı olarak belirtmiştim zaten. Normal şartlarda mootorunuzun ömrü bittiğinde motorun bloğu falan patlamaz bu yüzden normal rektifiye o bahsini ettiğim takım bıçak fiyatının yani 1500 usd nin üzerine işçilik biner hepsibu yani normal ömri bitmiş motorun rektifiyesi 1500 usd + işçiliktir yani oda 3000 tl yi kesinlikle. geçmez. Birde olaya bu yüzden bakalım yüksek performanslı motorlara bir bakalım örneğin heryönden rx8 in rakibi olan bir s2000 3 bin tl ye rektifiye olabiliyormuymuş veya 200sx veya 350z veya supra ki bu araçlarında 100 bin ortalama ömrü ya vardır yada okadar da değildir arkadaşlar nekadar kuvvet o kadar düşük ömürlu motor bunu hep aklınızda tutun lütfen. Bu bahsettiğim araçlarda öğle 500 bin km falan gitmiyor yani hele 200sx turbolu olduğu için sorunsuz ömru rotary motordan düşüktür buna emin olun tabi istisnalar hariç ama oda kaideyi bozmaz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Rotary motorun ömrüne gelince renesis yani rx8 in motoru rx7 ye nizpeten daha uzun ömürlü olmasının tek sebebi renesis teknplojisi değil sebep sadece ama sade zaten sızdırmazlık sağlayan ekipmanlardan olan side seal lerin yani o baksettiğim bıcakların biri nin rx7 ye nazaran 0,3 mm daha geniş olması rx7 nin 1986 dan 2002 ye kadar olan tüm motorlarında side sealler 0,7 mm dir ve buna bağlı olarakta onun altında onu takrik eden yay da 0,6 mm dir rx8 de yani renesiste ise bu side sealler 1 mm dir ve onu tahrik eden yay ise 0,8 mm dir bu sebeple asınması daha uzun sürer ve buda daha uzun motor ömrü demek ancak mazda 1986 öncesi side sealleri yine 1 mm kullanuyordu neden 86 ile 02 tarihlri arasında böylebir uygulama yaptı anlaşılır değil ki 0,7 mm side seali tam manası ile sağlıklı işletmek epey güçtü ve yeni renesiste 1 mm olması çok isabetli bir yenilik olarak gözüme çarptı. Ancak geriye kalan housing ve rotor metal kalitelerinde rx7 motorunun rx8 mootorundan çok ama çok daha sağlam olduğunu söyleyebilirim çünki rx8 e turbo bastığınızda herşey ama herşey meydana çıkıyor rx8 motoru rx7 motoru gibi sıcaklık altında basınca karşı mukavemeti mükemmel değil tabi bahsini ettiğim rx7 orjinaldan turbosun olan modeli orjinalden turbolularla mukayese etmek bili bu işten anlayan biri için çok ayıp bir iddia olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Ancak bahsi edilen 500 bin km standart motor ile bence ya o araç tamamen bantta denenmiştir yada bir efsaneden ibaret çünki ben açtığım tüm rotary lerde  ki km leri okadar yüksek değil bahsini ettiğim side seal yaylarının aşınması nın çok ileri düzeyde olduğunu tespit ettim  ve hepside OEM parçalardı yani o parçalarla 500 bin veya üzeri bir km çok iyimser bir yaklaşım olur rüya gibi birşey hani böyle bende biraz iyimser olayım diyorum ama cık olmuyor 200 ler olabilir ama 500 yalan geliyor. 500 bin km yi side seal yayları kesinlikle çıkarmaz ondan eminim ama apex seal ler çıkarırmı ondan da emin değilim yok abi yok birtürlü inanasım geliyor olamaz. Kimsaye yalancı demek istemiyorum ancak o 500 bin çeviren motor ya bantta o km yi görmöştür yada özel yarışlar için gerek mazdanın kendisi gerek yansanai seramik bıçaklar üretiliyor onlar la toplanmış bir motor ancak o km ye ulaşabilir yoksa normal distributor firma tarafından bayiye verilen sıradan rx8 çok ama çok idda ediyorum o km yi çıııı kaaaa raaaaa maaaaaz. yani bu gerçeği görmek o kadarda zor değil etrafta kaçtane rx8 var her tanıdığınıza bir sorun motor kaç km de ve kaçıncı motor olduğunu sorun sonuç eminim beni haklı çıkaracaktır. Ama yine de rotary motor normal pistonlu motorlardan çok daha iyidir gerek kuvvet gerek sarsıntı gerek kütlesi neresinden bakarsanız bakın çooook daha avantajlı dır rektifiye maliyeti ise emsali motorlardan çok daha ucuzdur. Yanılmıyorsan yeni sandık motoru 77 ila 8 arasına getiriyorlar ki bu kople short block bilmiyorun s2000 in short block unu soran veya fiyatından haberi olan varmı benim yok ama çok daha pahalı olduğunu tahmin ediyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.943
Burak

Yalnız şöyle bir durum var. Mazda RX-8 için gerçek anlamda sağlıklı yağ 1-1.5 sene önce geldi, kullanıcılar gerek servis gerek de bizim uyarılarımızla daha bilinçli hale gelip yağlarını sıkça kontrol etmeye , yanlarında yap bulundurmaya ve gerek oldukça tamamlamaya başladı. Yani artık daha dikkatliler ve daha iyi bakıyorlar motorlarına.

Sealların yani yanlış anlamadıysam rotorun üçgen köşelerindeki parçaların aşınmasının temel sebeplerinden birisi kullanılan yanlış yağ sonucu yanma odasında kalan tortu ve bu tortunun buralara zarar vermesi. Yağ meselesi çözüldüğüne göre önümüzdeki dönemde motorların daha uzun süre gideceğini tahmin ediyorum.

Geçmişte yaşanılanlar gerçek olsa da hatalı uygulamalar içerdiği için gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
teggy    0
teggy

Mutlu Bey, ben de rx8 r3 yeni kasa sahibiyim ve size birkaç sorum olacak.

- Belki incelmişsinizdir, yeni kasalarda pek çok parçada revizyona gidilmiş, 3. bir yağ pompası eklenmesi gibi. Mazda amerika da şu an yeni satılan rx8 motorlarına 8 yıl/100.000 mil garanti veriyor. Yapılan değişiklikleri bilmiyorum incelediniz mi, Mazda kendine bu kadar güvendiğine göre bizler de araçlarımızın yağına dikkat ederek araçlarımızın motorlarına güvenebilir miyiz?

- Rotary lerden atmosferik güç sağlamaya yönelik olan porting işlemi riskli midir? Housingi kırılgan hale getirir mi? Motor ömrü açısından böyle uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Rotary motorların kurum temizliği için kullanılan Seafoam işleminin yararı - zararı nedir? Ne sıklıkla yapılmalıdır? Gerçekten gerekli bir işlem midir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    356
S.Halilduru

- Belki incelmişsinizdir, yeni kasalarda pek çok parçada revizyona gidilmiş, 3. bir yağ pompası eklenmesi gibi. Mazda amerika da şu an yeni satılan rx8 motorlarına 8 yıl/100.000 mil garanti veriyor. Yapılan değişiklikleri bilmiyorum incelediniz mi, Mazda kendine bu kadar güvendiğine göre bizler de araçlarımızın yağına dikkat ederek araçlarımızın motorlarına güvenebilir miyiz?

- Rotary lerden atmosferik güç sağlamaya yönelik olan porting işlemi riskli midir? Housingi kırılgan hale getirir mi? Motor ömrü açısından böyle uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Rotary motorların kurum temizliği için kullanılan Seafoam işleminin yararı - zararı nedir? Ne sıklıkla yapılmalıdır? Gerçekten gerekli bir işlem midir?

Eskiden bilinçsiz yağ kullanıldığına göre asıl bundan sonraki motorlara bakmak lazım.

Linkte Mazda'nın Amerika garanti süresi var.

http://kolayurl.com/4tj

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    356
S.Halilduru

6 ileri otomatik versiyonu da varmış bu arada Amerika'da.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
teggy    0
teggy

Eskiden bilinçsiz yağ kullanıldığına göre asıl bundan sonraki motorlara bakmak lazım.

Linkte Mazda'nın Amerika garanti süresi var.

http://kolayurl.com/4tj

RX-8 Rotary Engine Core Limited Warranty Extension

Mazda Motor Corporation is extending the warranty coverage on Rotary Engine Core Components on all RX-8 vehicles produced after the 2004 model year. The warranty coverage for the Rotary Engine Core Components is extended to 8 years (96 months) from the original warranty start date, with a 100,000 mileage limitation. The following is a list of components covered by this warranty:

Rotary Engine Core

Rotary Housing and Internal Parts

Internal Seals and Gaskets

2004 sonrası tüm rx8 leri kapsamış adamlar aslında...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
okkko    499
okkko

soruyu beğendim, cevabını ise merak ediyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Aslında sorulan soruların ilkine çok daha net olarak yanıt verebilimek için bir ön çalışma yapmıştım ön çalışmamı bitirdim ancak suan işyerindeyim ve fotoları yükleyemiyorum çünki şirket birçok siyi block lamış bu sebeple fotoları yükleyemiyorum ancak ben yinede sizin sorduğunuz sorulara yanıt vereyim daha sonra alıntı yaparak fotoları eklerim.

R3 mazdanın rotary motorun ömrünü uzatabilmek için yaptığı son girşimin ürünü. Açıkçası motoru net olarak incelemedim sadece üstünkörü şöyle bir baktım farkettiğim en büyük değişiklik arkadaş 3. bir yağlama yağı pompası ilave etmişler dedi ancak o 3. olarak ilave edilen yağlama yağı pompası değil yağlama yağı enjektörü. evet bu enjektörler tüm rx7 lerde 2 adet mevcutu ancak rx8 den farklı olarak birtanesi emme manifoldunun üzerinde bir diğeride rotor housing in üzerinde idi rx8 de ise ikiside rotor housing in üzerine alınmış R3 te ise bu enjektör sayısı 3 e çıkarılmış. Bu enjektörlerin amacı motor compressorun oluşmasını sağlayan seal lerin yani segmanların yağlanmasını sağlar ancak bu büyük bir ölçüde apex seal lerin yağlanmasını sağlar çünki olası bir apex seal kırılmasında motorun çok büyük ölçüde deforme eder ki bunun canlı örnekleri rx7 lerde çok sık rastlanan bir olaydı bu sebeple rx8 de bu enjektörlerin işlevini daha aktif bir şekilde yerine getirmeleri için bunları rotor housing in üzerine konumladırmışlar  ve elektronik kontrollu metering oil pomp yani elektroik kontrollü dozaj pompası koymuşlar ve apex seal kırılmalarını yada apex seal  dan kaynaklı problemleri minimize etmişler açıkcasıda oldukca başarılı bir modifikasyon olmuş bence. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Ancak bunun dez avantajları nın olduğunu düşünüyorum oda side seal ler açısından bakar isek. iki yağlama yağı enjektörünüde housing in tepesine koymuşlar bunlar motor kopressoru artarken yağlama yağını drek olarak apex seal lerin üzerine püskürtüyorlar bundan cok ama cok kısa süre sonrada yanma oluşuyor yani o pürkürtülen yağın side sealler e etki edebilmesi cok ama cok zor yani homojen bir yağlama olmuyor kaldıki side seallerin tam anlamı ile yağlanması cok zor yağın cok zor ulaşabileceği yerde konumlanmışlardır bu sebeple rotary motorun baş belalarının başında gelmekteler rx8 de yağlama enjektörleride housingin tepesinde olunca yağlama yağı compressor chamber ın içinde homojen olarak dağılamıyor dolayısı ile de zaten çok zor yağlanan side sealle bu sebeple yağı hiç görmüyorlar. R3 te yağlama yağı enjektörünü ben olsam kesinlikle emme manifoldunun üzerine koyardım böylede side seallerin problemini bir nebze engellerdim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Hazıs konusu açılmış iken bu meterin pump yani dozaj pompası  ve yağlama ile ilgili önemli birşeyden bahsetmek bahsetmek istediklerim var. Dozaj pompası yukarıdada baksettiğim gibi rotorun üzerindeki sealleri yağlıyor ve bu sealler yanma odasının içinde olduğu için yağlama görevinden hemen sonra yanıp egzoz dan atılıyor. Dozaj pompası enjekte ettiği yağı yatak yağlama yagı pompası yani ana yağ pompası çıkışından ayrı bir branjman ile alır bu demek oluyorki dozaj pompası na gelen yağ rotary motor yağlama yağı işletme basıncında gelir 6 barlar civarında dozaj pompası bunun biraz daha basınçlandırarak belirli zamanlarda ve belirli dozaj darotor uzerindeki apex seallere püskürtür böylelikle yanma sonucu oluşan karbonların (Yani kurumlar) apex seal in kendi yatağında aşağı ve yukarı hareket alanının daralmamasını sağlar. Konu başlarında karbonların rotor üzerinde birikmiş fotoları mevcut. Eğer dozaj pompası olmasa idi yeni bir araç 200 ila 250 km yol yapıp sonrada motor ömrünü tamamlardı yani dozaj yagı seallerin hareket alanın içerisinde rahatça haraket etmelerini sağlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Yukarıda da bahsettiğim gibi dozaj pompası ihtiyacı olan yagı ana yağlama yağı pompasından  alır buda demek oluyorki aracı siz ne kadar kullanırsanın kartelde bulunan yağınız o derecede azalır ancak bu azalma hiçbir zaman 5000 km yağ değişim zamanın olan rotary motorlarda düşük yağlama yağı alarmını verdirmeyece düzeyde olmalıdır Rx8 sahipleri bakın burası çok önemli. yani bu demek oluyorki yagınızı değiştirdiniz 5000 km sonra yağınızı tekrar değişirken aracın yağ lambası yanmamalı, Eğer 5000 km den önce yağ lambası yanıyor ise bunun sebebi yağlama enjektörlerinden en az 1 tanesi bozulmuş demektir kontrol edilmeli bir olasılık daha düşük bir olsılık tabi, dozaj pompası ayarı bozulmuştur. Ancak yukarıda bir arkadaş bahsetti rx8 sahipleri bilinçlendi artık bagajlarında yağ taşımayı öğrendiler dedi bu arkadaşlar yağ ilavesi yapıyor anlamına geliyor. Arkadaşlar rx8 e yağ ilavesi yapmayın eğer yağ değişim zamanından önce yağ lambanız yanıyor sa bu sorunu ortadan kaldırın sebeplerini yukarıda yazdım. Hani hep derizya doğru yağ doğru yağ doğru yağ e siz yağ ilavesi yapınca o yağın özelliğini bazmuyormu akmaya karşı oluşturduğu drenci değiştirmiyormu bunun gibi birsürü sebep. Yağı çok önemli olan bir motora bunu yapmak katilliktir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Aslında bu dozaj pompasın la ilgili bir projem var onu uygulamaya sokmak için girişimlerde bulunacağım o da söyle dozaj pompasını ama yağlama yağı pompasından ayırıp dozaj pompasına ayrı bir yağ kabi koyucam ve dozaj pompası emişini elektrikli bir pompa ile besliyeceğim böylelikle motorun yağ seviyesi hiç düşmeyecek sadece ayrı koyduğum yağ kabının seviyesi düşecek seviyesi düştükçede rx8 sahipleri güvenle o yağ kabına drek yağ ilavesi yapabilecekler. Bu da yağın özelliğini bozmayacak dolayısı ile motora zarar vermeyecek. Bu yağlama konusunda rx8 ve rx7 sahiplerine ufak bir önerim alacak. Aracın benzin deposuna aldıkları benzin litresine bakarak % 1 veya 2 oranında mazdanın önerdiği yağdan ilave etmeleri motor yağlamasına cok faydası olacagını düşünmekteyim ancak her benzin aldığınızda değil bir boş bir dolu yapın ki depo dibinde yağ birikimi engellensin. Bunu yaparak egzozdan biraz daha fazla beyaz duman atacak araç ancak faydası olacağı şüphesis.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Şimdi arkadaşın diğer sorularına yanıt vereyim

Rotary motorlarda kuvvet arttırmak için birçok yöntem var bunlaradan biride motor hava giriş kanallarını genişletmek ve bu bence rotary motorlarda en sağlıklı ve masrafsız olanıdır ancak rx8 motorları yüksek sıkıştırma oranlı oldugu için giriş portları öğlebir açıda konumlandırılmışki cok fazla portlama imkanınız yok rx7 ler gibi ancak bu demek değildir tabi portlanamaz elbette portlanır. PP port (Peripheral Port ) rx8 e cok kolay uygulanabilir ve motor sağlığı açısından da motordan ve sahibinden fedakarlık istemez. Large street por ile 160 hp olan bir rx7 210 hp lere cıkabiliyor ve bu turbolamak kadar etkili bir artış ancak turbo gibi motor ömrünü düşürmüyor bence portlamak turbolamaktan hen daha ucuz hemde daha sağlıklı. Düşünen biri varsa tavsiye ederim ancak uzman kişiler tarafından ve port acılarını bozmadan bu portlar açılmalı öğle rast gele port açılmaz yoksa bir motorunuz tamamen çöp olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mutlu-rx7    59
mutlu-rx7

Diğer soru carbon clean

Ben şahsen yenibir rx8 alsam yada yeni bir rotary motor toplasam kendime carbon clean yaparım yapmak isteyenler de öneririm. Ancak elden bir araba alsam 30-50 bin km olsa bu araba bu motora clean yapmam, önermemde. Çünki 50 bin km yapmıs bir rotary motor epeyce carbon biriktirmiştir (bakınız konunun başında 28 bin km yapmıs rotorun karbonlu fotosu var) ve siz clean yapınca karbon miktarı fazla olduğu için o karbonlardan eğer büyükbir parça koparıp apex seal a sıkışır ise motorunuzu rektifiye etmek zorunda kalırsınız çünki apex seal dan kopan çok küçük parça bile diğer apex seallerinizi kırar  motorunuza ağır hasar verir bu sebeple dikkatli olmak gerekir kesin olur demiyorum olabilir diyorum ve bence ciddi derecede bir olma riski taşıyor carbon clean hiç yapılmamıs sa km si fazla olan rotary motorlara. Ayrıca bunun haricindede zararları var onlarıda zamanı gelince paylaşırım.

Basit ve anlaşılır cümleler kurmak için epey çabalıyorum umarın verdiğim cevaplar yeterince anlaşılır olmuştur çünki rotary motor ekipmanlarının hemen hemen hiçbirinin konu ile alakalı mantıklı karşılığı Türkçe de yok, eğer yinede anlaşılır değilse yada anlamayan arkadaşlardan özür diliyorum.

Sağlıcakla kalın

Rotary engine rebuilder Mutlu

0532 205 93 01

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
S.Halilduru    356
S.Halilduru

teşekkür ederiz verdiğin bilgiler için.

Ben konunun yabancısıyım, anlamaya çalışıyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
honuuu    20
honuuu

elleriniz dert görmesin iyi yazıyorsunuz üşenmeden, tebrikler. bu arada bazı yerleri terminolojiden dolayı anlaması gerçekten güç oluyor ama benim gibi bu tarz şeylere merakı olan ve rx sahibi olan diğer arkadaşlar için gerçekten bulunmaz nimet, tekrar teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
berkobal    1
berkobal

mutlu bey yazdıklarınızı haftalık dergi abonesi gibi merakla ve ilgiyle okuyorum rx-8 im yok ama (şimdilik :) ) wankell'e karşı ilgim büyük çok bilgilendirici yazılarınız bilmediğim terimleri de google a soruyorum :) yeni yazılarınızı ve resimleri bekliyorum  :hi:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.