Jump to content

Yurtdışından verilen siparişlere kontrol

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yurt disindan birsey almayin diyor sayin bakan. Ekomoni yapmak guzel de zorla yaptiriyorlar ya bende ona hastayim. Gsmh hani artmisti hani kisi basina dusen gelir bilmem kac lira olmustu. Cok zenginledik tabii... Neyse yurt disi alacagim malzemeler vardi gumruk falan ugrasaman baska bahara artık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Allah'tan arka ledli reflektörlerim geldi ben yırttım :) Gerçi 20$'a almıştım, tabi o zamanlar ( bir buçuk ay önce ) dolar böyle alıp başını gitmemişti.

Bu sistem sade vatandaşı koruyup kollayan bir sistem değil, tek amaçları vergi vergi vergi... Yani hakikaten biz aliexpressten almayıp da doğru düzgün ithalat yapan bir yerden alabilsek gam yemeyeceğim. İki sene önce telefonumun ekranı kırıldı, suya dayanıklı bir model olduğu için kasasıyla beraber değişiyordu. Piyasada 400TL'ye değiştiriliyordu ki, telefonun sağlamı ancak o kadar ediyordu. Malzeme de aliexpress'te satılan çin malı yan sanayi ürünü. Ben ne yaptım 125TL'ye kargo dahil sipariş ettim, tabi sipariş etmişten aksesuarlar da aldım, her neyse demek o ki bana 200TL'ye bile mal olmadı. Şimdi ben o alış-verişi yapmasam, gittiğim telefoncu prosedürlere göre ithal edilmiş malzeme mi kullanacaktı? Hayır. Devlet daha fazla vergi mi kazanacaktı? Yine hayır. Aldığım reflektör de aynı durum var, hıyarın biri yağmurlu havada geldi kaydı tampona vurdu reflektör kırıldı. Yenisi 90-100 TL, ben kargo dahil 70TL'ye ledlisini aldım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam anlamak için soruyorum, örneğin, aracım için 350 dolarlık bir multimedya sipariş etsem normal posta ile tahmini ne kadar gümrük vergisi çıkar? Vergilendirme her ürün için aynımı yoksa, toplam dolar veya avro miktarına göremi vergilendiriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Renegade :

Tam anlamak için soruyorum, örneğin, aracım için 350 dolarlık bir multimedya sipariş etsem normal posta ile tahmini ne kadar gümrük vergisi çıkar? Vergilendirme her ürün için aynımı yoksa, toplam dolar veya avro miktarına göremi vergilendiriliyor.

Vergi oranı AB ülkeleri için  %18 Onun dışındaki ülkeler için %20. Bu standart bir vergi. 350 dolarlık bir malzemenin tek tek alınsada tek parça alınsada zaten toplamda vergisi aynı çıkar (70 dolar)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...