Jump to content
 • 2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense

  2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense

     (6 değerlendirme)

  MazdaClubTR

  2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense

  2015 Mazda CX-3 Mazda CX-3 2015 82200 104300
  MazdaClubTR

  large.IMG_6094.JPG.034b4a4a2424b28f075982015 Haziran ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulan Mazda CX-3, Mazda'nın B-SUV yani kompakt crossover segmentine dizel-otomatik-AWD üçlüsü ile güçlü bir giriş yapmasını sağladı. Lanse edildiğinde Türkiye'de bu donanıma sahip tek araç olma özelliğini taşıyan Mazda CX-3, aynı zamanda markanın küçük hacimli ilk dizel motoru olan SKYACTIV-D 1.5'in de Türkiye'de sunulduğu ilk araç olma özelliğini taşıyordu. Avrupa'da daha önce Mazda 2 de sunulan motor bu modelin yüksek fiyat sebebi ile Türkiye'ye getirtilmemesinden dolayı ilk olarak CX-3 te karşımıza çıkıyor.

  Genel hatları ile Mazda2'nin biraz uzun ve iri versiyonu olan araç, temelinde yatan "KODO – Hareketin Ruhu" felsefesi sayesinde özgün ve çekici dış tasarımını basit ama akıllı iç tasarımı ile birleştiriyor. Baştan aşağı yeniden tasarlanan SKYACTIV şase, şanzıman,  motor ve AWD sistemi ile de Mazda CX-3, sürücüsüne konforlu ve keyif veren bir sürüş dinamiği sağlıyor.

  Teknik Özellikleri

  Test ettiğimiz 2015 Mazda CX-3 Power Sense, Mazda'nın bu araçta sunduğu en donanımlı paket. Ek olarak üzerinde geri görüş kamerası da mevcut olan aracı test için aldığımızda henüz 23 kilometrede olması sebebiyle sıfır almayı düşünenleri nelerin beklediği konusunda da oldukça güzel fikirler veriyor.

  1.5 SKYACTIV-D 105 HP turbo dizel bir motora, otomatik SKYACTIV-Drive şanzımana ve oldukça dolu bir donanım paketine sahip olan araç, adaptif LED farlar, MRCC ismi verilen Mazda Radar Hız Kontrol sistemi, aktif sürüş ekranı, anahtarsız giriş sistemi, 18 inç alaşım jantlar, BOSE müzik sistemi gibi bir çok üst düzey güvenlik konfor ve eğlence seçeneklerini içeriyor.

  Test ettiğimiz aracın tüm özelliklerini ekteki PDF dosyasında bulabilirsiniz.

  Mazda-CX-3-Power-Sense.pdf

  Motor , Performans , Sürüş ve Konfor


  large.IMG_6110.JPG.b3838929b88f31d28d48aMazda CX-3'te kullanılan SKYACTIV-D 1.5 Dizel motor muadillerine göre oldukça sessiz. Seri üretim dizel motorlarda alışkın olmadığımız kadar düşük bir sıkıştırma oranına ( 14.8.1 ) sahip olması sanırım bunda en önemli etken. Motorun özel tasarımı sayesinde turbo gecikmesi azaltıldığından daha geniş bir devir aralığında torku hissedebiliyorsunuz. Bu da size daha esnek bir sürüş sağlıyor.

  Mazda CX-3 motorundaki sessizliğine rağmen uzun yolda içeriye biraz ses alıyor. Edindiğimiz izlenim bunun çoğunlukla lastik ile alakalı olduğu. Üzerinde gelen 215 50 R18 ebadındaki TOYO lastiklerin biraz sesli olmasından dolayı Mazda CX-3 alacakların bu sese lastik ömrü kadar sabretmeleri gerekiyor veya bunu başka bir lastikler değiştirmeleri..

  Performans

  Test aracımız olan 2015 Mazda CX-3 - AWD 1.5 SKYACTIV-D Dizel Power Sense, Mazda Türkiye internet sitesinde "75kg sürücü dahil 1295kg" , ruhsatında "1360kg", son olarak mazda-tr broşüründe "75kg sürücü dahil 1429kg" olarak belirtilmiş.

  Kullanım açısından araç 1429 kilogram ağırlığındaymış izlenimi veriyor. ( Sanırım birisinin bu aracı kantara sokmasında fayda var :) ) . İlk kalkışta çok çabuk olmayan  CX-3 ara hızlanmalarda tatminkar performans sunuyor. Fabrika verilerinde belirtilen son sürate   (170 km/h)  çok da zorlanmadan çıkan aracın daha yüksek hızlarda büyük hacmi sebebiyle rüzgara yenik düşeceğini düşünüyoruz. 

  Gaza ayağınızı ilk koyduğunuzda 1-2 sn lik düşünme süresi olan CX-3 ile ilerken, aracın şanzımanının konfor ve şehir içi odaklı tasarlandığını düşünüyorsunuz. Her ne kadar agresif bir görüntüye sahip olasada, bu araç uzun şehirler arası yolculuklar için tasarlanmadığını kullandığınzda belli ediyor.

  Araç için üstüne basa basa söylenmesi gereken bir diğer konu ise, yere çok sağlam bastığı. 170km ile giderken bile araç içinde asla hızınızı hissetmiyorsunuz. Rahatça şerit değiştirebiliyorsunuz. Direksiyonu serbest tutabiliyorsunuz. Araç her hızda güven veriyor. 


  Tasarım ve Konfor


  large.IMG_6058.JPG.375e61445b89db189bc59Mazda'nın "Hareketin Ruhu" anlamına gelen KODO anlayışı, Mazda CX-3'te de hayat buluyor ve adeta otomobil seven herkesin detayları incelemesi arzusunu tetikliyor. Mazda tasarımcıları gergin, kaslı ama yine de akıcı hatlarını yaratmak için doğal habitatlarındaki hayvanların hareketlerinden, bir okçunun okunu bıraktığı enerji dolu ana kadar, her şeyi çalışmışlar. Dış tasarım konusunda rakiplerinden açık ara ayrılan CX-3, test süresince gittiğimiz her yerde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Sedefli Beyaz rengin, rakiplerinden çok farklı durduğunu mutlaka belirtmeliyiz. 

  İç Tasarım olarak Mazda, CX-3'te sadeliğe önem vermiş. Ön konsolda sadece klima kumandalarına yer veren Mazda mühendisleri, multimedya için gerekli tüm düğmeleri vitesin arkasında yerleştirmiş. Kullanım açısından ergonomik olan bu düğmelerin basma ve kullanma kalitesinin de üst düzey olduğunu söyleyebiliriz. Araca alışık olmayan birisinin ses açma tuşunu ön konsolda araması ise sizi hiç şaşırtmadı.

  Direksiyon modern, şık ve kullanışlı. Direksiyonun sol tarafı müzik kumandaları için, sağ tarafı Cruise Control için ayrılmış. Orta konsolda kullanılan deri malzemeler araca çok zengin bir görünüm sunarken, konsolun üstünde kullanılan plastik malzemenin sert olması, bizden oldukça eleştiri aldı. 

  En donanımlı versiyon ile gelen test aracımız, konfor donanımları olarak bir kaç eksikliğe sahip. Sürücü camı dışında tek dokunuşla kapanan camlara sahip olmayan CX-3 ön ve arka kol dayama yüzünden de eleştirimize maruz kaldı. Uzun yolculuğumuzda arka koltukta orta kol dayamanın eksikliğini hissettik. Ön kol dayamanın aksesuar olarak satın alınabiliyor olması bir nebze olumlu karşılansa da, eminiz fiyatta az bir artış ile standart olarak sunulması çok daha az eleştiri alırdı. Yine de opsiyonel alınan ön kol dayamanın çok kullanışlı ve şık olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 

  Klima kumandalarında ön cam buğu çözmek için kısa yol tuşu olmadığını gözlemledik. Otomatik klima için tek bir auto tuşu yerine, fan hızı ve üfleme kanalları için iki ayrı ayarı auto konumuna getirmeniz gerekiyor, buna ek olarak klimanın dijital göstergelere sahip olmamasını da ilk etapta yadırgadık.

  Lastik basınçlarını düzenledikten sonra yere çok sağlam basan ve 18" jantlarına rağmen darbeleri çok iyi emen süspansiyon bizden tam not aldı. Konfor yönünden beklentileri tamamen karşılayan CX-3 , rüzgar sesi konusunda çok iddialı değil ve maalesef lastik sesi konusunda hayal kırıklığı oluşturuyor. 215 / 50 R18 Toyo lastiklerin sebep olduğunu düşündüğümüz yol sesi konusunda lastik değiştiren kullanıcıların yorumlarını merakla bekliyoruz.

  Artıları

  BOSE müzik sistemi ( Sırf bu bile başlı başına Power almak için sebep olabilir )
  Güvenlik donanımları ( Başta MRCC
  Sürüş keyfi
  Eşsiz tasarım
  Sessiz motor
  Başarılı şanzıman ve AWD
  Çok fonksiyonel direksiyon

  Eksileri

  Yol sesi
  Bagaj hacmi
  Ön ve arka kol dayamanın olmaması
  Klimanın dijital göstergesinin olmaması 
  Makyaj aynasında ışık olmaması
  Kararmayan dikiz aynası 
  Sürücü koltuğunda ek bel desteği olmaması 


  Yakıt Tüketimi

  Mazda CX-3'ün Mazda resmi sitesinde açıklanan yakıt tüketim değerleri şehir dışı 4.9, şehir içi 5.6 ve ortalama 5.2 l/100km olmasına rağmen yaptığımız test boyunca maalesef bu rakamlara yaklaşamadık. Tekirdağ - İstanbul arası nispeten düz sayılabilecek bir yolda 110 km sabit hızla yaptığımız yolculuk gişelerde 6.2 ortalama ile sonuçlandı. Burada belirtmek isteriz ki bu değerler daha sıfır olan bir araçta 4 kişi, bagaj dolu ve klimamız açıkken elde edildi. Bu da bizde kişisel kullanımda ve ilerleyen kilometrelerde bu değerin düşüceği yönünde bir izlenim bıraktı.

  Bunun üzerine takıldığımız şehir içi trafik ile birlikte  elde ettiğimiz ortalama değer de 6.8 civarında idi. Bu da bize bir önceki günde elde ettiğimiz tecrübe ile şehir içi ve sıkışık trafikte yaklaşık 7.0 civarında bir tüketime sahip olacağımız izlenimini veriyor.

  Fiyatlar

  Mazda CX-3, 8 farklı donanım paketi ile sunuluyor. Sadece en alt 2 donanımda 4x2 ve düz vites seçenekleri varken üst donanımlara çıkınca AWD ve otomatik şanzıman seçenekleri ile sınırlanıyorsunuz. En alt donanım seviyesinde 82.200 olan araç en üst donanım seviyesinde 104.300 TL oluyor. Beyaz deri için 3.500, Metalik boya için 1.200, Ateş Kırmızısı boya isterseniz de 1.800 TL fark ödemeniz gerekiyor.

   

   

   


    Bu içeriği raporla


  Kullanıcı Yorumları


  @SpeedMazda , değerlendirmen için teşekkürler. Senin de belirttiğin gibi başlangıç olarak güzel bir çalışma oldu ama yapılabilecek daha güzel işler de var. Ortaya bir çalışma koyduktan sonra bunların tespiti ve geliştirilmesi çok daha kolay olacak inşallah. Geliştirme konusunda da notlarımızı alıp çalışmaya başladık bile.

  Basınç konusunda şüpheye düşmekte haklısın. Videoda da belirttiğimiz gibi lastikler biz aldığımızda 41 psi de idi. Farkına varana kadar birbirimize baka baka gezdik. Herkes bu ne diyordu. İşin aslı benzinciye gidip basınçları gördüğümüzde anlaşıldı. @zealot un tavsiyesi ile 34-30 u deneme amaçlı bastık ama  sonrasında hiç bir şekilde bizi rahatsız etmedi veya sorun çıkarmadı. Hatta her şartta daha iyi hissettirdi.

  Tabii kullanım alışkanlıklarına göre biraz daha farklı seçenekler tercih edebilir insanlar. Kullanan kişilerin farklı değerlerdeki deneyimleri paylaşmasından mutluluk duyarız

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

  arkadaşlar 34 / 30 psi tercihi  bizi mutluluğa ulaştırdı.  pişman da olmadık.

  şöyle ki , standart basınçla 5 km bile gidemedik ve 34 / 30 basıp deneyelim bi dedik. ama öyle mutlu olmuşuz ki. unuttuk sonra.. 

   

  Spor modu ile ilgili   " aracın şanzımanı akıllı,  manuel i var, kulakçık var, kickdown var , şanzıman  tepkileri öngörüyor"  vs vs  demeye hiç gerek yok..    

  çünkü araçta spor mod' a gerek yok. gaza biraz yüklenince, Spor moddaymış gibi davranıyor.. elinden geleni yapıyor..  hani bir 150 hp olsa olurdu da..   105 hp için gerek yok.. 

   cx3, yolda ilerlerken,,  göründüğü kadar agresif değil..    

   

  bu arada BOSE 'dan bahsederken , fatih'in RX-8 den bahsetmişiz. Akşehir e selam olsun @zoptrik  

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

  Merhaba arkadaşlar. Erzurumda bir arkadaşım cx3 almıştı. kış aylarında çalışmama sorunu çıkardı. bana sordu (mazda3 dizel 2016 aracımdan dolayı) senin araçta sorun varmı diye. bende öyle bi durum olmadı hatta aracım erzurum gibi bir yerde açıkta olmasına rağmen. epeyce bi servis muhabbetinden sonra sorun çozüldü. cx3 lerin mazot filtresi motor kaputu altında değilmiş (sol arka kapı altında bir yerdeymiş-mazda3 lerinki kaput altında.) o nedenle yakıt donuyormuş. kapalı garaja aracı aldıktan sonra tıkır tıkır çalışıyor sorun yok. tüm kış benim mazda3 sorunsuz tek tık la çalıştı. erzurum gibi soğuk memlekete gelirseniz aklınızda bulunsun. haa bu arada donmanın nedeni mazda değil , tüm dizeller donuyor açık otoparklarda, maşallah benimki hiç donmadı. nede olsa MAZDA..

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×