Jump to content

1. Nesil Mazda 3 - Vuruntu Sensörü

PeSiMiST
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhabalar...

İki hafta kadar önce arabanın motor ikaz lambası yandı yaklaşık bir gün kadar yanık kaldıktan sonra ikaz lambası söndü. Benzini farklı bir yerden almıştım bende ona yordum ve açıkcası sevindim :) Derken geçen hafta itibariyle ikaz lambası yine yandı performans olarak başlarda bir sıkıntı çıkarmasada sonradan gaz yememeye alt devirlerde saçmalamaya başladı. Benzin sarfiyatından zaten bahsetmiyorum bile Mazda++ oldu :)

Neyse uzatmadan aracı makinaya bağladık sorunun vuruntu sensöründen kaynaklandığı söylendi. Ancak ellerinde parça olmadığından değişim olamadı, bir kaç parçacı ve yetkili servise telefon açtıktan sonra sipariş verilmesi gerektiği söylendi.

Vuruntu sensörü sıkıntı yaratan yada fiyat hakkında bir bilgisi olan var mı? Başka bir durumdan dolayı sensör sıkıntı yaratıyor olabilir mi? Yoksa sensör değişimi sonrası kurtulur muyum bu durumdan???

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 yıl sonra ...

merhaba arkadaşlar,

daha önce konusu açıldı mı bilmiyorum , benim sorunum şu;

2005 manuel vites mazda 3 sahibiyim , yazın bir kaç kez arıza ışığım yandı ustaya götürdüm cihaza bağlayıp baktığında vuruntu sensörü hatası çıktı. Ancak ararcımın ne çekişinde ne yakıtında bir sorun yok. Havalar soğuyunca arabayı dışarıda bırakıp sabah çalıştırınca her zaman olmasa bile nadiren yine arıza ışığım yanıyor ve eminim vuruntu sensörü hatası veriyor. Araba ısındıktan bir kaç marş sonra arıza ışığım kendiliğinden sönüyor. 

Başından böyle bir olay geçen arkadaşım var mı veya bir fikri olanda diyebiliriz.

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konunuzu daha önce de bahsedilmiş başka bir konuyla birleştirdim. Bir de aşağıdaki linkte açıklayıcı bilgiler mevcut.

http://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/15627-vuruntu-sensoru-nedir-genis-bilgi/

teşekkür ederim.

teşekkür ederim

Konunuzu daha önce de bahsedilmiş başka bir konuyla birleştirdim. Bir de aşağıdaki linkte açıklayıcı bilgiler mevcut.

http://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/15627-vuruntu-sensoru-nedir-genis-bilgi/

merhaba konuya baktım ancak sonuçlanmamış galiba. acaba benim aracın sıkıntısı nedir hani sensör arızalı olsa her zaman arıza ışığı yanmaz mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değişebilir tabii. Belki sensörün bağlantısında bir temessızlık söz konusu olabilir. Belki sensör sağlam, araçta sensörün tepki vermesini sağlayacak olağan dışı şeyler oluyor o an

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değişebilir tabii. Belki sensörün bağlantısında bir temessızlık söz konusu olabilir. Belki sensör sağlam, araçta sensörün tepki vermesini sağlayacak olağan dışı şeyler oluyor o an

teşekkür ederim ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

bir süredir gösterge panelinde motor arızası lambası yanıyor diye servise götürdüm. Bilgisayara bağladıklarında vuruntu sensörü arızası dediler. Değişmeye gerek olmadığını söylediler ama o gösterge panelindeki lambanın devamlı yanması sinirlerimi bozuyor bu konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir süredir gösterge panelinde motor arızası lambası yanıyor diye servise götürdüm. Bilgisayara bağladıklarında vuruntu sensörü arızası dediler. Değişmeye gerek olmadığını söylediler ama o gösterge panelindeki lambanın devamlı yanması sinirlerimi bozuyor bu konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Merhaba aynı sorun bendede var ancak bu sorun kış aylarında başgösterdi motor arıza ışığı yandiktan 3 veya 4 mars sonra kendi sönüyor dikkat ettiğim bir diğer nokta ise motor arıza ışığı benzinde yanmiyor lpg ye geçtikten sonra yanıyor buda benim aklıma lpg montajını yapan ustayı getiriyor geçmiş zamanlarda yaptığım araştırmalarda ki bizim forumda da konusu geçmişti lpg montajı iyi yapilmadiginda arıza ışığı yakıyor. Bende şimdilik bir sıkıntı çıkarmadı bakalım bekleyip göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

benimde sorunum bu vuruntu sensörü degiştiginde düzeliyormu acaba birde sanki bozulacak bir durumuda yok tam olarak motorun neresinde bu parça kablo temassızlık filan olabilir yerini bilen varmı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Slm 1 hafta önce aracımı park ettim ve sabah çalıştırdığımda ariza lambası yandı sonra bir kaç gün geçtikten sonra cihaza bağlardım P0328 kafaya vuruntu sensoru arızası yazıyordu hatayı sildirdim o gün hiç ariza lambası yanmadı yine sabah çalıştırdıktan sonra ariza lambası tekrar yandı yine cihazda aynı hata verdi vuruntu sensoru durduk yere niye ariza yapar ki bide parca bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Bugün vuruntu sensor degisimi yaptık aşağıdaki resimde sensor kodunu ve neye benzediginizi görmeniz acısından paylaştım 

20171121_122202.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...