Jump to content
MazdaClubTR

Frankfurt Otomobil Fuarından - 2012 Mazda CX-5

Tavsiye Edilen Mesajlar

MazdaClubTR

Bu yıl gerçekleştirilecek olan Frankfurt Otomobil Fuarında, Mazda’nın çığır açan SKYACTIV teknolojisiyle donatılmış ilk aracı olan ve ‘KODO-Canlı Hareket’ adındaki yeni göz alıcı tasarım diliyle üretilen yepyeni CX-5 dikkatleri üzerine çekecek. Mazda’nın bu kompakt crossover SUV’u; üstün bir çevre ve güvenlik performansı getiren en yeni teknoloji ürünü motorları, şanzımanları, yeni şasisi ve gövdesiyle hayli eğlenceli bir sürüş sağlıyor.

Mazda  Kompakt Crossover SUV’u CX-5’te Daha da Keyifli bir Sürüş – SKYACTIV TEKNOLOJİSİ ve KODO – ‘Canlı Hareket’ tasarım temasının eksiksiz olarak uygulandığı ilk model

Yepyeni Mazda CX-5’in Frankfurt’ta yapılacak dünya prömiyeri Mazda markası için yeni bir çağı başlatacak. Bu yepyeni kompakt crossover SUV, Mazda tarafından geliştirilen SKYACTIV Teknolojisini ve KODO- Canlı Hareket adındaki yeni, heyecan verici tasarım dilini bir araya getiren yeni Mazda ürün neslinin ilk örneği. Söz konusu araç, tamamen yeni iki kademeli turbo şarjlı üç farklı motor seçeneğine ve rekor kıran 14:1’lik sıkıştırma oranına sahip. (Yeni SKYACTIV-DRIVE altı ileri otomatik şanzıman ya da yeni SKYACTIV-MT altı ileri düz şanzımanla tamamlanmış; iki güç seviyesi seçenekli, iki kademeli turbo şarjlı SKYACTIV-D 2.2 dizel ve SKYACTIV-G 2.0 direkt enjeksiyonlu benzinli model.)

Bu teknolojiler, motor tepkisi ve yüksek kaliteli, tatmin edici bir sürüş için; hafif ancak sağlam gövde ve şasi yapılarına sahip yeni bir platform ve aerodinamik verimlilikle bir araya gelmiş; aynı zamanda üstün bir çevre ve güvenlik performansı sağlıyor. Müşteri iki ya da dört çekerli versiyonlar arasında bir seçim yapabiliyor. Mazda CX-5, kompakt bir SUV için istisnai bir çevre performansı sağlamaya odaklanmış; standart güçlü, önden çekişli ve düz şanzımanlı SKYACTIV-D 2.2  dizel modeli için, 120g/km seviyesinin altında CO2 emisyonu sağlamayı hedeflemiş.

İç tasarıma gelince, CX-5’in geniş bir bagaj hacmine ve arka kısımda geniş, segmentinin en geniş bacak mesafesinden birine sahip. Aynı zamanda en keyifli sürüş deneyimi için yüksek kalite, daha iyi bir işlerlik ve düşük ses seviyesi sağlıyor. Daha üstün bir güvenlik performansı ise, Rear Vehicle Monitoring (RVM – Arka Araç İzleme Sistemi)* ve Smart City Brake Support (SCBS- Şehir İçi Akıllı Fren Desteği)*, High Beam Control (HBC- Uzun Far Kontrolü)* ve Lane Departure Warning* (Şerit Değiştirme Uyarısı) adındaki yepyeni aktif güvenlik donanımlarıyla mümkün oluyor. Güçlü bir canlılık ve çeviklik hissi veren yeni muhteşem tasarım diliyle birleştirildiğinde, Mazda’nın yeni CX-5 modeli, 2012’nin başlarında Avrupa’da piyasaya sürüldüğünde,  kompakt SUV sınıfında yeni bir standart oluşturacak gibi görünüyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
MazdaClubTR

Mazda CX-5’in Ana Özellikleri

Tasarım – Güçlü bir canlılık ve çeviklik hissi veren form

‘KODO- Canlı Hareket’ tasarım dilinin ilk defa kullanıldığı model 

Bu sen Mart ayında, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan Mazda MINAGI konsept aracını takiben CX-5, Mazda’nın ‘KODO – Canlı Hareket’ adını taşıyan yeni tasarım temasının uygulandığı ilk üretim modeli. Baş Tasarımcı, Masashi Nakayama: “CX-5’le, odaklandığımız konu, güçlü bir canlılık ve çeviklik hissi sağlamak oldu. Çitaların görüntülendiği videolar izledik, onların kıvrak ayak hareketlerini ve vücutlarının tamamını kısa bir sürede hız kazanmak ve aniden yönlerini değiştirmek için nasıl bir yay gibi kullandıklarını gördük. Vücutlarının bütününden, büyük bir enerji ortaya çıkarıyorlar. Onların hem etkin hem de güzel hareketlerinden ilham alarak SUV’un görünümünü KODO tasarım diliyle yeni seviyelere çıkarmayı amaçladık.

Aracın dış tasarımı Mazda’nın karakteristik canlılık ve çevikliğiyle hem SUV benzeri bir sağlamlık ifade eden cesur bir stile hem de işlevselliğe sahip. Araç içerisinde, Mazda, CX-5’in mukavemetini ve yüksek tokluğunu yansıtan sağlam stiliyle sürücü odaklı bir kabin yaratıldı.

Dış

• Önden Görünüş: Mazda’ya özel kanat tasarımını merkez alan yeni Mazda neslinin yüzü mukavemet ve derinlik ifade ediyor.

• Arkadan Görünüş: Öne doğru çıkık arka çamurluklarla ve gergin arka kısmın kontrastı dayanıklılık ve zarafeti ortaya koyarak atletik formu vurguluyor. 

• Yandan Görünüş: Çıkık ön çamurluklar ve gövdenin şekillendirmiş yan kısımları güçlü kasları çağrıştıran bir kuvvet hissini vurguluyor.

• Araç dış tasarımı mükemmel aerodinamikler (Hedef aerodinamik sürtünme katsayısı: 0,33) ve sessiz bir kabin elde edilmesine katkıda bulunuyor.

İç

• Sürücü tarafı, özellikle de gösterge paneli uzunlamasına esnetilmiş tasarımıyla bir kokpiti andırır, ileriye hareketi çağrıştırır. Detaylı, yüksek kaliteli gösterge tasarımı sürücünün sürüşten beklentisini artırır.

• Yolcu tarafında, gösterge paneli, güvende olma hissi veren yatay tasarımıyla yeterli ve sağlam bir görünüme sahiptir.

• En çok görülen ve dokunulan kısımlar olan gösterge paneli ve kapı triminde yeni yumuşak malzemeler kullanılmıştır. 

• Direksiyon simidi kolu ve iç kapı kolu gibi en sık kullanılan parçalar mat-parlak cilalanmıştır. Böylece iç alan yüksek kaliteli ve orijinal bir görüntü oluşturur.

İşlevsellik

Kullanılabilir alandan en fazla verim alabilmek için temel unsurlara odaklanıldı

İnsan merkezli bir konseptle oldukça işlevsel ekipman

CX-5’i geliştiren ekip, rahatlık ve kolaylık sağlamak için hangi özelliklerin gerekli olduğunu bütün ayrıntılarıyla araştırmış ve hem sürücünün hem de yolcuların kolaylıkla faydalanabileceği bir esneklik sağlamaya odaklanmıştır. Ekip, fark edilebilir derecede verimli bir alan ve zekâ ürünü bir işlevsellik yardımıyla, kullanılması kolay bir iç alan yaratmıştır. Buna ek olarak insan-otomobil bütünleşmesi, sezgisel bir yaklaşımla, çok kısa bir sürede okunabilecek, kolaylıkla anlaşılabilecek bilgiler sunar. Böylece sürücünün göz hareketi en aza indirilmiş ve sürücünün konsantrasyonuna yardımcı olacak bir kokpit alanı yaratılmış olur.

Geniş, pratik ve akıllı

• Sınıfının en uzunlarından olan 2,700mm’lik dingil mesafesi, akıcı bir stil ve rahat bir kabin oluşturulmasını sağlamıştır. 

• Sınıfının lideri olan 997mm’lik arka koltuk bacak mesafesi. Yetişkin yolcuların, geniş diz mesafesi sayesinde rahat bir yolculuk geçirebileceği geniş arka koltuklar.

• İçerisinde yardımcı depo da bulunan, 500 litrelik kullanılabilir bagaj boşluğu, çıkıntıların ve ölü alanın giderilmesiyle azami bir hacme ulaştırılmıştır.

• Şık, kullanılması kolay KARAKURI işlevselliği. Dünyanın, uzaktan katlama fonksiyonlu ilk 40:20:40 birbirinden ayrı* arka koltukları.  Arka orta koltuk katlandığında, geniş ve düz bir bagaj alanı yaratır. Arka koltuk kılıfı, kaldırılarak açılan arka kapı açıldığında ve kapandığında otomatik olarak kalkar ve iner.

• İki yetişkinin rahatça oturmasına elverişli olmasının yanı sıra, 40:20:40 ayrı arka koltuklar, orta koltuk katlandığında, yanlara iki çocuk koltuğu yerleştirilmiş halde bile uzun nesnelerin yüklenmesine imkân verir.  Arka koltuklar bagaj alanının arkasında bulunan kollar sayesinde bir hareketle kolayca katlanabilir.

• Bir SUV’dan beklendiği gibi büyük bir depolama kapasitesi sağlar. Orta konsolda her türlü eşyanın sığabileceği geniş açık alan ve ön ve arka kapılarda, her birine 1 litrelik şişenin sığabileceği cepler bulunur. 

Yüksek Bağlanabilirlik Sağlayan ve Sezgisel İşlerlikli Gelişmiş İnsan – Otomobil Bütünleşmesi (HMI)

• 5.8 inçlik renkli dokunmatik ekran, gösterge panelinin üst kısmında, ortaya yerleştirilmiştir; eğlendirici bilgilendirme sistemiyle alakalı bilgiler sunar, ses sistemiyle ve telefonla bağlantısı mevcuttur, TomTom® navigasyon sistemini içerir.*

• Mazda CX-5’in yeni İnsan Otomobil Bütünleşmesi sistemi sürücünün gözünü yoldan ayırdığı süreleri en aza indirerek güvenlik seviyesini yükseltir. Direksiyon simidine monte edilmiş anahtarlar için menü kontrolü, işlevine göre sıralanmış, orta konsola merkezi dokunmatik bir gösterge ekranı ve bir İnsan Otomobil Bütünleşmesi kumandası yerleştirilmiştir. Araç durdurulduğunda, sürücü dokunmatik ekran yardımıyla bu sistemi işletebilir. Sürüş halindeyken, sürücü menüyü güvenli ve kolay bir şekilde işletebilir. Bu yerleşim aynı zamanda, bazı fonksiyonların, özellikle navigasyonun yolcu koltuğundan, orta koridordaki kumanda yardımı ve İnsan Otomobil Bütünleşmesi sayesinde işletilebilmesini sağlar.

• Aracın yeni entegre navigasyon sistemi, Avrupa’nın en popüler navigasyon sistemleri tedarikçilerinden olan en yeni TomTom® teknolojisini temel alır. Müşteriler, uygun bir fiyata, daha önce kaydedilen verilere göre hesaplanan daha doğru varış tahminleri ve trafikten kaçmak için alternatif yol önerilerinden yararlanabilirler.  Kişisel bilgisayarları yardımıyla ana sayfaya ulaşarak müşteriler, aynı zamanda haritalarda listelenmemiş olan yeni yolları indirebilirler. Ekstra bir ücret karşılığında, bulundukları ülkeye göre,  TomTom® Canlı Hizmetlerinden de faydalanabilirler.  Bu hizmet, müşterilerin daha doğru gerçek zamanlı trafik bilgilerine, hava tahminlerine, benzin fiyatlarına ve diğer sürekli olarak güncellenen bilgilere ulaşmalarını sağlar.

• Yüksek bağlanabilirlik için, müşteriler MP3 çalarlarını ya da cep telefonlarını USB ya da Bluetooth® bağlantısı aracılığıyla insan otomobil bütünleşmesi sistemine bağlayabilirler.  Sevdiğiniz şarkıyı aramanız, şarkı, albüm ve sanatçı isimleri dokunmatik ekranda görüntülendiği için artık çok kolay.

• Mazda CX5’te sevdiğiniz müziği dinlemenin en iyi yolu, yeni jenerasyon enerji tasarruflu hoparlöre ve derin bas hoparlöre sahip, bir seçenek olarak mevcut olan BOSE® ses sistemidir.

* Pazara ve araç sınıfına bağlı olarak

Dinamik Performans

Güven veren, birinci kalite bir sürüş sağlayan hassas motor tepkisi

SKYACTIV TEKNOLOJİSİ tüm kapsamıyla piyasaya sürülüyor

Dinamik performans konusunda CX-5’i geliştiren ekibin nihai hedefi, aracı sürücünün isteklerine tam olarak cevap verecek şekilde üretmekti. Hassas bir motor tepkisi sağlayabilmek için, mühendisler SKYACTIV TEKNOLOJİSİNİN yüksek performans seviyelerini sürücüye aktarmaya odaklandı ve sürüş sürecini kapsamlı olarak analiz etmek için PUKH (planla – uygula – kontrol et –hareket et) döngüsünü kullandı:

Planla: sürücü yapmak istediklerini göz önüne getirir

Uygula: sürücü isteğini araca iletir

Kontrol et: sürücü araçtan, araç hareketinin isteğine mükemmel bir şekilde uyduğuna dair teyit alır.

Hareket et: sürücü bir sonraki harekete geçer

CX-5’i geliştiren ekip, öncelikli olarak sürücünün isteğini araca iletmesi için bir kokpit alanı yaratmaya odaklandı. Doğrusal bir işlem sağlamak için araçla sürücü arasındaki, sürüş pozisyonu, pedallar, direksiyon simidi, koltuk ve görüş alanı da dâhil olmak üzere sürücüyle araç arasındaki her iletişim noktasını optimize etti. Daha sonra, araçtan gelen tepkinin kalitesini inceledi. Test sürücüleri bu kaliteyi “Aracı istediğimi gibi kontrol ettim mi?” ve “Aracın bana tepkisini değiştirmem gerekiyor mu?” gibi sorularla değerlendirdiler. Araç tepkisinin kalitesini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla ekip, araç tepkisini, olabildiğince sürücünün beklentilerine uyacak hale getirmeye çalıştı. Ekibin buradaki amacı, sürücünün isteğini tek bir hareketle girmesini, tekrar düzeltici komutlar girmesine gerek kalmamasını sağlayarak sürücüyle aracın mükemmel derecede senkronize olduğu şartlar yaratmaktı. Bunun yanı sıra ekip, ilerleme, dönme ve durma gibi, olacak tüm hareketlerde sürücünün girdiği komutla aracın tepkisinin tam bir uyum içerisinde olabileceği ideal koşulları oluşturmak gibi bir gelişim hedefi koymuştur. CX-5 ‘in mükemmel sürüş kalitesi ve hassas motor tepkisi direksiyonun ve pedalların kullanılmaya başladığı andan itibaren hissedilir ve bu his sürücü aracı ne kadar kullanırsa o kadar yoğunlaşır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
MazdaClubTR

Şasi ve Kaporta

• CX-5’in ön kısmında yeni geliştirilmiş gergi kollu süspansiyon, arka kısmında ise çok bağlantılı bir yerleşim bulunur. Süspansiyon bağlantılarının geometrisi ve süspansiyon burcu özellikleri orta ve düşük hızlarda hafif ve doğrusal bir direksiyon tepkisi ve yüksek hızlarda denge sağlamak için optimize edilmiştir. Arka amortisörlerin ileriye eğimli bir yapısı vardır. Böylece bozuk yollarda bile konfor sağlanır. 

• Yeni geliştirilmiş hidrolik direksiyon sistemi araç hızına göre olabildiğince kontrol sağlar. Orta ve düşük hızlarda, doğal bir tepki ve dardan genişe tüm açı girdilerinde doğrusal bir his verir. Yüksek hızlarda, kesin, güven veren bir tepki verir.

• Frenler, hem düşük hem de yüksek hızlarda, kolayca kontrol edilebilen, tam ve güvenli frenleme performansı sağlar.

• Hem hafif, hem sağlam olan SKYACTIV- Kaporta iskeleti yol tutuşunda istikrar, düşük NVH ve mükemmel bir çarpışma güvenliği performansı için optimize edilmiştir. CX-5’in tatmin edici, yüksek kaliteli ve sürücüye cevap veren sürüşünü destekler.

• Sürücünün gerekli işitsel geri bildirimleri duyabilmesi ve aynı zamanda sesin filtrelenebilmesi için NHV üzerinde çalışılmıştır. Sesler öncelikle yol sesi ve motor sesi olarak ayırt edilmiştir. Her biri için, hoş olmayan düşük frekanslı, orta frekanslı ve yüksek frekanslı sesler tek tek tespit edilmiş ve etkin bir şekilde giderilmiştir. Böylece sessiz bir kabin ortamı oluşturulmuştur.

• Aracın altından havanın düzgün bir şekilde geçip türbülans yaratmaması için, bir zemin altı tasarımı kullanılarak havanın yukarıya doğru yönlendirilmesi sağlanmıştır. CX-5’i geliştiren ekip, zemin altı hava direncini etkin bir şekilde azaltmış ve 0.33 gibi üstün bir aerodinamik sürtünme katsayısı seviyesi için gövdenin üst kısmının aerodinamik şeklini optimize etmiştir.

Yepyeni Mazda SKYACTIV Güç Aktarım Sistemleri

• SKYACTIV-G 2.0 benzinli motor modellerinin sıkıştırma oranı 14.0:1, yani dünyanın en yüksek sıkıştırma oranı. Bu motorların 4.2.1 egzoz sistemi avans vuruntusu engelliyor ve düşük motor hızlarında yüksek tork sağlıyor. Böylece tam olarak müşterinin isteğini karşılayacak bir ivmelenme sağlanmış oluyor. Bu motorla donatılmış olan modeller üstün bir yakıt tasarrufu, hassas motor tepkisi ve yüksek kaliteli, doğrusal ve tatmin eden bir sürüş sağlıyor. 

o FWD: 4,000 d/d (devir/dakika)’de maksimum tork 210 ve 6,000d/d (devir/dakika)’de maksimum güç 121 kW/165 PS

o AWD: 4,000 d/d (devir/dakika)’de maksimum tork 208 ve 6,000d/d (devir/dakika)’de maksimum güç 118 kW/160 PS

• SKYACTIV-D 2.2 dizel motorlu modellerin sıkıştırma oranı 14.0:1, yani dizel motorlar için dünyanın en düşük sıkıştırma oranıdır. Bu modellerde aynı zamanda, alışılagelmiş dizel motorlu araçları geride bırakan güçlü ve doğrusal ivmelenme ve canlı sürüş dinamikleri sağlayan oldukça etkin iki kademeli turbo şarj bulunmaktadır. Bir kompakt SUV için üstün yakıt tasarrufu ve herhangi bir NOx indirgeme sistemini gerektirmeden Euro6 gerekliliklerini yerine getiren temiz emisyon sağlar. Motorun iki türü mevcuttur.

• 2,000 d/d (devir/dakika)’de maksimum 420 Nm tork ve 4,500 d/d’de maksimum 129 kW/175 PS güç üreten yüksek güç versiyonu.

• Standart güçlü versiyon 1,800- 2,600 d/d (devir/dakika) seviyeleri arasında maksimum 380 Nm tork, 4,500 d/d (devir/dakika)’de maksimum 110 kW/150 PS güç üretir. 

• Tüm CX-5 modelleri iki yeni şanzıman seçeneğine sahiptir.

• Altı ileri SKYACTIV-DRIVE otomatik şanzıman doğrusal bir ivmelenme ve çift kavramalı bir şanzımanın verdiğine benzer direkt vites değişimi hissi verir.

• Altı ileri SKYACTIV-MT düz şanzıman kompakt ve gelişmiş vites yapısıyla MX-5’ten tanıdığımız hafif ve canlı vites değişimi hissini verir. İkisi de yakıt tasarrufunu artırır ve CX-5’in yüksek kaliteli sürüş hissini güçlendirir.

Çevre ve Güvenlik Performansı

Dinamik performansı destekleyen yenilikçi çevre ve güvenlik performansı

CX-5, SKYACTIV teknolojilerinin tüm kapsamını, keyifli sürüş karakterinden vazgeçmeden üstün bir yakıt tasarrufu ve emisyon performansı sağlamak için kullanır. Güvenlik açısından Mazda’nın temel yaklaşımı “sürüş keyfini artırmak için, iç huzuru ve güven yaratmak”tır.  Bu yaklaşımı temel alarak Mazda mühendisleri aracın temel performans özellikleri olan “sürüş, dönme ve durma” gibi özellikleri, aynı zamanda görüş ve işlerlik gibi özellikleri geliştirmek için çalıştı. Hafif ve oldukça sağlam olan SKYACTIV-GÖVDE sayesinde CX-5 dünya çapında gerçekleştirilen çarpışma testlerinin sonucunda oluşturulan sıralamalarda en yüksek sıralara yerleşen mükemmel bir çarpışma performansı gösteriyor. 

Çevre Performansı

• Önden çeker, 6 ileri şanzımanlı, ve i-stop sistemli SKYACTIV-G 2.0 benzinli motor 100km’de 6.0 litre yakıt tüketimi ve 130g/km’lik bir CO2 emisyonu hedeflemektedir.

• Önden çeker, 6 ileri düz şanzımanlı ve i-stop sistemli SKYACTIV-D 2.2 dizel motoru 100km’de 4.5 litre yakıt tüketimi ve sadece 119g/km’lik bir CO2 emisyonu hedeflemektedir.

• SKYACTIV-D motoru pahalı NOx indirgeme sistemine gerek duyulmaksızın Euro 6 standartlarını karşılar.

• Yeni kilit kavramalı SKYACTIV-DRIVE otomatik şanzıman neredeyse tüm sürüş koşullarında kilitlenmeyi sağlar. Bu durum şanzıman kayma durumlarını önemli derecede azaltır ve yakıt tasarrufuna katkı sağlar. Hem benzinli, hem dizel motorlar için uygundur.

• Mazda’nın rölanti durdurma sistemi olan i-stop CX-5’in hem SKYACTIV-G hem de –D versiyonlarında mevcut. Bu sistem, daha önce sadece benzinli modellerde kullanılmıştı. Yeni geliştirilmiş, daha ileri kontrol sistemiyle, i-stop, motoru daha sık kapatarak yakıt tasarrufu sağlıyor.

• Katalizördeki tek nanoteknoloji egzoz gazını iyileştiriyor ve gerekli olan değerli metal sayısını azaltıyor.

• CX-5, sınıfının en hafif ve en aerodinamik araçlarından biri. Bu özellikleri, CX-5’in üstün yakıt tasarruflu ve düşük CO2 emisyonlu olmasını sağlıyor.

*Onaya tabidir

Güvenlik Performansı

• A direklerinin tabanı, virajlı yollarda ve kavşaklarda ileriyi kusursuz bir şekilde görmek için optimize edilmiştir. Yan aynalar kapılara monte edilerek aynalarla A direkleri arasında sürücülerin çevrelerini kontrol edebilecekleri bir boşluk bırakılmıştır.

• Aşağıda verilen, araçta bulunan yeni, son teknoloji ürünü özellikler, sürücünün kendi güvenlik kontrolleri ve tehlikelerin farkında olması konusunda ona yardımcı olur:

o Şehir İçi Akıllı Fren Desteği (SCBS), orta ve yüksek sınıf araçlarda (öncelikle kompakt SUV sınıfında) standart olarak bulunur. Bu sistem, yeni radar sensör sistemi aracılığıyla otomatik olarak aracı frenleyerek, düşük hızda (en fazla 30km/h) önden çarpmanın söz konusu olduğu kazaların engellenmesine ve azaltılmasına yardımcı olur

o Arka Araç İzleme Sistemi (RVM) arkadan yaklaşan ya da kör noktada ilerleyen araçları tespit eder ve sürücüyü uyarır. (Artık şehir içi sürüş güvenliği için, 60km/h ve üstü yerine 30km/h ve üstü hızlarda.)

o Şerit Değiştirme Uyarısı (LDW), bir kamerayla beyaz çizgilerin pozisyonunun tespit edilmesini sağlayarak, sürücünün istemeden şerit değiştirmesi durumuna karşı sürücüyü uyarır.

o Uzun Far Kontrol Sistemi (HBC) gece sürüşleri sırasında kısa ve uzun farlar arasında otomatik geçiş sağlayarak karşıdan gelen araçların görüşünü kısıtlamayı engeller.

• Hafif, aynı zamanda oldukça sağlam olan SKYACTIV –GÖVDE mükemmel bir çarpışma performansı sergiler, dünya çapında gerçekleştirilen çarpışma testlerinin sonucunda oluşturulan sıralamalarda en yüksek sıralara yerleşmiştir.

• Çoklu yük hattı yapısı ve haç biçimli kesite sahip ön kısım, çarpışmalarda enerji emilimini yükseltir, böylece ön, yan ve arka çarpışmalarında güvenlik performansını artırır.

• Ön koltukların boyun koruyucu tasarımı, arkadan çarpmalarda boynun hasar görmesi ihtimalini azaltmaya yardımcı olur.

• Ön kapılarda iki darbe koruma kirişi bulunmaktadır. Üst kirişin yuvarlak bir kesiti, alttaki kirişin çift halkalı bir kesiti vardır. Arka alt kirişin de kesitinin çift halkalı olması, dayanıklılığı artırır.

*Araç sınıfına ve pazara bağlı olarak

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Gökhan

...Bugün bir rakam duydum, o rakamla en fazla 10 tane ya satılır ya satılmaz.

Hay bin kunduz...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest ibrahim

Bugün bir rakam duydum, o rakamla en fazla 10 tane ya satılır ya satılmaz.

Zaten 1 tanesi tanıtım aracından iner düşük fiyata gider, kalan 9 unuda alıcak bir mazda fanatiği bulunur böylece yıllık hedefledikleri rakama ulaşırlar...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Gökhan

Abi 120 gibi bişi duydum.. Rakip de Tiguanmış, 99 binlik 2.0 TDI Tiguanlar..

Umarım yanlıştır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest mefuhan

Çüşünüz...OHAyınız...yok deve... denir ve nah satılır... :sopa:

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Fiyat açıklanana kadar bir yorum yapmak doğru değil . Hele bir resmen açıklansın

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest Coriolis

ben farklı duydum...2.2 motoru 2.0 fiyatına vereceklermiş diye...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mazda_Ozan

Fiyat açıklanana kadar bir yorum yapmak doğru değil . Hele bir resmen açıklansın

Bencede...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
MuRDoC_111

Abi 120 gibi bişi duydum.. Rakip de Tiguanmış, 99 binlik 2.0 TDI Tiguanlar..

3.7 litrelik cx-9 125ti en son.. motor ve lüks segment farkını da geçtim arada bir de cx-7 var.. 120 olması imkansız gibi bir şey sanki.. 2.0 benzinli 65-70, 2.2 dizel 75-80 civarında bir rakam olur bana göre.. olmazsa fazla satamazlar..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mazda_Ozan

satabilir veya satamaz onu zaman gösterir ayrıca böyle jip kaçtane var ona bakmak lazım abi ben 80 olsa qasqainin yüzüne bakmam

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
mazda_aykut

Bencede 120 olması imkansız. CX-9 lar o fiyat zaten. Ama gelse o sınıfta kendisine baya geniş bir yer ayıracağı kesin. Böyle özelliklerinin yanında mazda sorunsuzluğu ve böyle yakışıklı bir tasarım...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Gökhan

Bu ne ketumluk arkadaşlar. Yasal bir sorumluluk mu olacak açıklanınca.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
mazda_aykut

Bence mazda bu sınıfa ilk defa gireceği için kendine pazar oluşturabilecek bir fiyattan girmesi lazım. Hazır oturmuş araçların fiyatların  10.000TL ve üzerinde gibi belirleyeceği rakamlar ancak aracın çok kaliteliymiş , çok güzelmiş gerçek sözcüğünde kalıp müşteri kitlesine ulaşamamasına yol açacaktır. Daha önce mazda6 lar geldiğinde mazda6 nın sıfır satışları gerçekten etkileyiciydi. Yine o şekilde bir fiyat politikası izlerse bence gayet başarılı olur...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
chaos

2,000 cc 165 bg benzinli için 130 gram inanılmaz bir değer. 160 bglik tiguan'ın  178 gram, nissan qashqai'nin 1.6 117 bg motoru ile 144 gram, hatta ve hatta dizel bmw x1 2.0d'nin 164 gram ürettiğini düşünürsek:) 

bravo mazdaya...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...