Jump to content

Mazda RX-8 Hakkında

TYN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Öncelikle merhabalar...2010-2011 model RX-8 almayı planlıyorum.Herhalde bu model olarak RX-8 R3 Renesis oluyor yanlış tabir etmiyorsam.Bu model ile ilgili;bu aracı kullananların ve bilgi sahibi olanların kafamdaki soru işaretlerini gidermede yardımcı olmalarını umuyorum.Şimdiden teşekkürler...

1-Mazda RX-8 bakım aralığı nedir(kaç bin km'de bir)? Sadece bakımda mı yağ ekleniyor veya değiştiriliyor yoksa belirli bir kilometrede mi veya kullanıma bağlı mı bu yağ yakması sonucu yağ ekleme?

2-Mazda RX-8 çalışmama problemlerini gördüm internette,forum sitelerinde,videolarda bakım eksikliğinden mi yoksa bunun nedenleri başkaysa nelerdir?Aracın farklı bir çalıştırma prosedürü veya stop etme prosedürü mü var?(Uygulayan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim veya yetkili kişiler)

3-Mazda RX-8 motor ömrü konusunda 2010-2011 model düşük kilometrde olan bir araçta nelere dikkat etmeliyim aldıktan sonra problem yaşatmaması için önceden nelere dikkat etmeliyim?

4-Aracın yağını özel olduğunu biliyordum fakat teminin de sıkıntılarını olduğunu kulaktan dolma duydum.Şu an bütün yetkili servislerde dexelia yağ bulmak mümkün müdür?

5-Soğuk havalarda (-20,-30 derece gibi) kullanılmasında sorunlar yaşarmıyım?Çünkü hem İstanbul da hem de Erzurum da duracak araç...

6-Alacağım aracı yetkili serviste ekspertize götürdüğümde nelere dikkat etmeleyim ve yetkilere neleri sorup öğrenmeliyim?

Sorularımı en kısa sürede cevaplarsınız sevinirim.Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1- bakım aralıkları 10bin. 3 depoda bir yağ seviyesini kontrol etmekte fayda var... gerekirse eklenir tabi.

2- R3 lerde bu problem ortadan kalktı..

3- detaylı bir ekspertiz yaptırın. sizin bilebileceğiniz bir konu değil. işin ehli kişiler baksın. çok düşük km lerde bir problem çıkmaz genelde ama eski sahibine bağlı tabi durum...

4- temide sıkıntı yok. her serviste bulunur...

5- çalışma sıcaklığını gelene kadar çok bağırtmayın. sorun olmaz. aynı araç kanada da  ve dubai de de satılıyor...

6- götürdüğünüz yerde mekanik ve motor konusunda tam donanımlı olmasına ve size yazılı olarak da bilgileri vermesini isteyin. motor şanzuman diferansiyel e baktırın. elektrik sisteminin VDS ile kontrolünü isteyin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim tek tek sorularimi açıklamalı olarak cevapladığız için... Ayrıca sormak isterim 3 depodan kastınız kaç km'dir?5000 km de bir yağ değismesi gerektiğini duydum doğrumudur? Ayrıca alacağım araç 30000 km yi asla gecmiyecektir. Bu km ye kadar yetkili servis ekspertizinde nelere dikkat ettirmeliyim sizce? Garanti dahilinde olup olmadığını nereden öğrenebilirim? Ekspertiz yaptırdığım yetkili servis bunu bana söyliyebilir mi?malumunuz 3 yıl 100000 km  garantisi var aracın bu çok büyük bi artı bence... Simdiden saygılar...iyi çalışmalar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tabi yetkili servisten garantisinin devam edip etmediğini, servis geçmişini, yapılan işlemlerin tümünü detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. yağ değişimi 10.000km fakat, 5.000km dedeğiştirseniz kimse size neden diye sormaz. 3 depo yakıttan kastım yaklaşık 1000-1500km civarıdır. sportif kullanıyorsanız düzenli kontrol etmeniz aracın ömrü manasında olumlu olacaktır. sakin kullanıyorsanız kontrol periyodlarını daha da uzatabilirsiniz. bu aracın normal şartlarda yağ eksiltmesi zaten normal bir durum. araç yağı yanma odalarının içine şarj ediyor ve yakıtla birlikte yakıyor. yağ eksiltmemesi anormal bir durum olurdu.

alacağınız aracın km sine çok takılmayın. yağına suyuna bakmayan adam 10.000km de de yer motoru, yağına suyuna bakan, kullanma talimatlarına uyan 100.000km de de yeni gibi durur motoru. siz almadan kesin baktırın araca. hatta istanbulda iseniz koşuyolu-merser bu konuda uzmandır... tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gerçekten çok teşekkürler... Beni kafamdaki soru işaretleri hususunda fazlasıyla aydınlattınız...Aracı almadan önce ekspertiz için yetkili servis konusunda  muhakkak size danışacağım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

okkko herşeyi yazmış, küçük bir ekleme de benden; 3 depodan kasıt sizin ekleyeceğiniz yağ süresi.

2010 nisandan bu yana 33000 km yaptım, sıfır almıştım, hiç çalışmama problemi yaşamadım. Şu an 2500 km de 500 cc yağ ekliyorum, ( devirli kullanırım :) )

Erzurum söz konusuysa, orası için kış lastiği de düşünün derim, malum arkadan itiş bir aracınız olacak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...