Jump to content
Efebey

Akıllı otomobil dikkat dağıtabiliyor !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Uzmanlar akıllı otomobillerin sürücünün dikkatinin tehlikeli bir şekilde dağılmasına neden olabileceğini söylüyor.

l6ywz7pg.jpg

Modern otomobillerde aktif güvenlik sistemleri giderek yaygınlaşıyor.

Şeritten çıkma uyarısı ve kör nokta bilgilendirme sistemleri gibi özellikler sayesinde otomobilin “zeki” elektronik devreleri tehlikeli durumlardan kaçınmanıza imkan tanıyor ve aşırı durumlarda otomatikman kontrolü devralarak tam güçle fren bile yapabiliyor.

Fakat Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) kısa süre önce sürücünün dikkatinin dağılmasıyla ilgili yaptığı bir araştırma, fazla gelişmiş güvenlik sistemlerinin çok da iyi bir şey olmayabileceğini ortaya koydu.

Zira modern otomobillerde, sürücünün dikkat vermesini gerektiren çok fazla elektronik sistem olduğu için, bunlar direksiyon başındaki kişinin dikkatini dağıtabiliyor ve kazalara engel olmak yerine davetiye çıkarabiliyor.

MIT AgeLab’da çalışan araştırma uzmanı Bryan Reimer, “Eğer öndeki otomobile fazla yaklaştığınız için gösterge panelinizdeki 10 santimlik bir ışık yanarsa gösterge paneline bakabilirsiniz” diyor.

Reimer ayrıca sistemlerde standardizasyon olmamasının kafa karışıklığını arttırdığına da dikkat çekiyor: “Her üreticinin sistemi farklı ve hiç kimse direksiyon başına geçmeden önce bir eğitim almıyor.”

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Guest mefuhan

Fordun kendi kendine fren sistemi bence çok tehlikeli... hele Türkiye yollarında ve sürücülerinin elinde :(

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Mesela o anlik yakit tuketim gostergesi cok dikkat dagitici. Bir de cruise control :D Ben uyuya kalmistim onun yuzunden :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Frene ve direksiyona kumanda aden araçlardan almayı pek gözüm kesmiyor, otobanda karşınıza çıkan kamyon lastiğinden kaçış manevrası yaparken aracın frene asıldığını düşünsenize..., yada geri geri giderken park ediyoruz sanıp direksiyonu ısrarla sağdaki boşluğa kırdığını, olur mu olur  :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...