Efebey

İsveçli Otomotiv Devinden İflas Başvurusu

İsveçli otomobil üreticisi Saab, mahkemeye iflas başvurusunda bulundu.

hd4si9g7.jpg

Vanersborg Bölge Mahkemesi, Saab Automobile'in sahibi Hollandalı Swedish Automobile'in Üst Yöneticisi Victor Muller'in, Saab'a potansiyel Çinli yatırımcılardan taze kaynak sağlamada başarısız olunması üzerine, mahkemeye şirketin iflas başvurusunu yaptığını açıkladı.

Swedish Automobile'in, Saab'ın önceki sahibi Amerikalı General Motors'un (GM) başı dertteki markayı kurtarmak için sunulan bütün önerileri çevirmesinden sonra iflas başvurusunda bulunmaya karar verdiği belirtildi.

GM'nin tutumunun, Çinli Zhejiang Youngman Lotus Automobile şirketinin, Saab'ın yeniden organize edilmesinde finansman sağlanması görüşmelerinden çekildiği anlamına geldiği kaydedildi.

GM, Çinli otomotiv üreticilerinin teknoloji lisanlarına ulaşmasını istemiyor.

Swedish Automobile, mahkemenin iflas başvuru dosyasını onaylamasını ve kısa sürede Saab Automobile için yediemin atamasını beklediğini bildirdi.

Saab, Eylül ayında da iflas korumaya başvurmuş, Vanersborg Bölge Mahkemesi, para sıkıntısı çeken şirketin, daha fazla fonu nasıl garanti edeceği ve operasyonlarına nasıl devam edeceğinin açık olmadığı ve iflas koruma başvurusunun işlemeyeceği gerekçesiyle başvuruyu reddetmişti.

Tedarikçileri, ödeme yapılmadığı için yedek parça teslimatlarını durdurunca Saab, nisan ayında İsveç Trollhattan'daki fabrikasında üretimi askıya almak zorunda kalmıştı.

Saab, geçen yıl General Motors tarafından Swedish Automobile'e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satılmıştı. Şirket, geçen yıl yalnızca 30 bin araç satabilmişti.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Yazık olmuş :( severdim Saab'ı ..farklı bir otomobildi..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Keşke bunu bizimkiler alabilse.. Sağlam bir yerli araba çıkardı burdan...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

ya bu Saab fazla gelişmiş GM(Opel) dir.

ben innovatif bir yanlarını bilmiyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

o tartışılır ya Foticim :)

eski Opel kalıpları ve motorları mı Fiat mı dersen

eğer Multijet' leri vereceklerse (hiiç sanmam) Fiat derim :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.